Gönderen Konu: YAZIM KURALLARI VE TÜRKÇE HAKKINDA (MUTLAKA OKUYUN)  (Okunma sayısı 34290 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilteris6

• Ziyaretçi
Değerli Türkçüler ;

Otağımız bildiğiniz üzere tekrar yayında.Sizlerden ricam Türkçemize özen göstermeniz ve yazım kurallarına azami dikkati göstermenizdir.
Çok takip edilen ve saygınlığıyla tanınan bir Otağımız var.Biz Türkçüler de en başta kullandığımız dile özen göstermeliyiz.Ne yazık ki Otağımız genelinde bu bahsettiğim konuların fazlaca önemsenmediğini görmekteyim.

*Nokta ve virgün kullanmaktan kaçınmayın.Bazı üyelerimizin iletilerini anlamakta güçlük çekiyoruz.
*w,q gibi alfabemizde yer almayan harfleri kullanmayın.Gâvurun harflerinin Otağı kirletmesine izin vermeyelim.
*İletilerinizi çekici ve okunur kılmak için yazı büyütme ve renklendirme butonlarından faydalanın.
*İletileri Otağ yöneticileri olarak elimizden geldiğince düzeltmeye çalışıyoruz ancak bazen öyle hatalarla karşılaşıyorum ki ben bile gülüyorum..
*Cümleye başlarken büyük harf kullanın,iletinizin tamamını büyük harfle yazmayın.Caps lock tuşunu sık kullanmaya alışın.
Bir başka sıkıntılı husus da kopyala-yapıştır hastalığı.Arkadaşlar,burası fikir platformu.Kopyala-yapıştır tarzı paylaşımlar her zaman kaliteyi düşürür.Bir haberi kopyala-yapıştır yapabilirsiniz ancak haberin altına mutlaka yorum yapın.

Bahsettiğim hususlar Otağ kuralları içinde de yer almaktadır.Yani iletilerinde Türkçe'ye dikkat etmeyen üyelere müsamaha gösterilmeyecektir.

TTK !

ilteris9

• Ziyaretçi
Doğru düzgün Türkçe yazmayı bilmeyen birisi Türkçü olmasın zâten. Gerekmez.

Çevrimdışı YABGU KAGAN

• Türkçü-Turancı
  • Savaşa Hazır!
Özellikle nokta ve virgül kullanımına özen gösterilmiyor.
Unutmayalım andalar,Türk demek Türkçe demektir...

ilteris6

• Ziyaretçi
Bazı üyelerimizin hala sohbet odalarında yazarmışçasına iletiler eklediklerini görmekteyiz.
Arkadaşlar şaka yapmıyorum.Türkçe'ye dikkat etmeyen,cümleye büyük harfle başlamayan,cümle sonuna nokta koymayan,iletisinin tamamını büyük harfle yazan üyelere tölerans kesinlikle gösterilmeyecektir.

Çevrimdışı karhan

• Yeni Üye
  • *
Türkçe konuşamayan,Türkçe'ye özen göstermeyen Türk değildir,olamaz.Asıl hain,Türkçe'yi bozandır.Türklük Türkçe ile nesilden nesile aktarılır.Türk olduğunu bilmeyen adam Türk olsa ne olur olmasa ne olur?Türk demek Türkçe demektir.Mustafa Kemal'in Türkçe ile ilgili sözlerini okumanızı salık veririm.

Çevrimdışı hayalmisali

• Türk ırkçısı
  • Türkçü-Turancı
  • **
"Türk milletinin dili Türkçedir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir.Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır... Türk dili Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sayısız felaketler içinde ahlakının, geleneklerinin, hatıralarının, çıkarlarının, kısaca bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin, kalbidir, zihnidir. " ( M. Kemal Atatürk )

Ulu Önder'inde bahsettiği gibi , çok zengin ve çok güzel bir dilimiz var. Yazımızdaki noktalama işaretleri , konuşmalarımızdaki mimiklere karşılık gelmektedir. Yorumlarımızın duygularını ifade eder..!

Türk diline gereken özeni gösterdiğiniz için teşekkürler...
Saygı ve Sevgilerimle...

KANIN SON DAMLASINDAN ÖNCE , BEYNİN SON HÜCRESİNE KADAR MÜCADELE...

Çevrimdışı Yalniz Kurt

• Türkçü-Turancı
Degerli Andalar,

Bir seyi kabul etmeliyiz.Bir cogumuz(Ben de dahil) Türkce yazim kurallarini bilmiyoruz.Saniyorum cogumuz en azindan liseyi bitirdik.Burada yanlis bir sey var bu durumda.Ya egitim sistemimiz yanlis,ya öğretmenler ögretemedi,ya da bizler ögrenemedik.
Yasadigim ülke Almanya ile karsilastirma yaptigim zaman,yazim kuralları konusunda,bizlerin ilkokul 2. sinif düzeyinde bulunmamiz gerekiyor,istisna arkadaslari ayri tutuyorum.Cogu üniversite bitirmislerin,iki sözcügü dogru dürüst yazamadilarina da tanik oluyoruz ara sira.

Alman medyasina iki sayfa Almanca yorum yapiyorum,ikiden fazla yazim yanlisi var gerekcesiyle,yorumumu yayinlamayip geri gönderiyorlar.Ben bu konunun bu kadar önemli oldugunu ilk burada ögrendim.

Benim kisisel görüsüm;bizlere,ilkokuldan baslayarak,Türkceyi düzgün ögretmediler,Türkcemizi sevdirmediler.Mefaülü mefaletün gibi seylerle bizleri oyalayip,okuldan gönderdiler.

Saygilarimla.

Yaptığınız yazım yanlışlarını silip kırmızıyla işaretleyerek düzelttim.Ne kadar ayıp değil mi ?
''YÖNETİCİ''

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
Bu konu beni ziyadesiyle rahatsiz ediyor,bazen hic yazmamayi bile düsünmüyor degilim.Degerli Otag yöneticilerimiz sonuna kadar haklilar. TTK
ÜZE TENGRI TEMÜR CIDA OKLAR BIRLE BIR BULUT

BASBUGUMUZ TANRIKUTTUR TANRIKUTTUR

TANRIKUT.

Çevrimdışı urungutigin

• URUNGU-TİGİN
  • Türkçü-Turancı
  • **
 Teşhisin çok doğru kardeşim...

Bizim konuşurkende, doğru düzgün konuştuğumuz yok ki; yazarken düzgün yazalım. Hem dilimizden yabancı kelimeleri atalım , hem de Türkçemizi düzgün konuşalım.

Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

ilteris6

• Ziyaretçi
Arkadaşlar , gördüm ki saçma sapan bahaneler öne sürülüyor.Yok öğretmenler öğretememiş yok Almanya'dan yazılıyormuş.Bunların hiçbiri bahane değil.Düzgün yazanlar nasıl yazıyor ? Bu tamamen kendini geliştirmeyle ilgili bir durumdur.Bu işin ilkokulu üniversitesi de yok.Orta okul birinci sınıftaki yeğenim bile çoğu üyeden güzel bir Türkçe kullanıyor.

Türkçü bir kişi Türkçeyi düzgün kullanmak mecburiyetindedir.Cümle sonuna nokta koymak,özel isimleri ve noktadan sonra başlayan cümleleri büyük harfle başlatmak bu kadar zor mu gerçekten ?