Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  
Ulak Posta: soruhunturk [[@]] gmail [.]com

HT MAĞAZA

Gönderen Konu: !!!TURAN NEDİR !!!!  (Okunma sayısı 54985 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kök-Börü

 • Ziyaretçi
!!!TURAN NEDİR !!!!
« : 10 Mayıs 2007, 16:28:32 »

Çok kısa,açık ve net olarak Turan  nedir?

Turan halkları bilinen ilk büyük birligini -TURAN- Hunlar zamanında sağlamışlardır ve Pasifikten orta Avrupaya kadar uzanan bir coğrafyaya hakim olmuşlardır. Hunlar Türk, Fin, Macar, Ugur, Mancur, Mogol, Tunguz, Kore halklarından oluşan bir konfederasyondan oluşuyordu.

Sonrasında Macaristanda 17.yydan itibaren hız kazanan Turan İdeali 1938de bu ülkede yönetime kadar yükselmiştir!Aynı zaman diliminde Finlandiyada da güç kazanan Turan ideali;Yüz yıllık bir gecikme ile Osmanlı'nın son dönemlerine yani bugünün Türkiyesine ulaşmıştır!   

Bu günkü Turan ideolojisi bu temellere dayanır. Bu ülkünün amacı ortak ortak dilleri konuşan bu halkları globalleşen dünya karşısında ayakta tutabilmek için aynı çatı altında birleştirme ülküsüdür.Turan kısaca Tüm Dünyada bu şekilde benimsenmiştir!Esen Kalın! Kavgamız Turan!

Kayıtlı

Deli

 • Türkçü-Turancı
 • ****
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 253
Ynt: !!!TURAN NEDİR !!!!
« Yanıtla #1 : 10 Mayıs 2007, 16:53:00 »

   
    "Turancılık, Türkiye'de 60 yıldan beri tartışılan bir konudur. Zaman zaman, Türklerle akraba milletleri de içine alan bir sistem hâlinde düşünülmekle beraber bugün "Turancılık" deyince Türkiye'de anlaşılan şey, tarihî mirasları da dahil olduğu halde bütün Türkleri tek devlet hâlinde birleştirmek ülküsüdür ve her ülkü gibi nesillere bakan, kan ve can vergisi isteyen, gönüllere heyecan katan bir inançtır."

          Atsız Ata Turancılık makalesinde belirttiği gibi , bizim en azından benim Turancılık anlayışım sadece Türkleri bir çatı altında toplamaktır.


             TTK!...
Kayıtlı
NE AMERİKA , NE RUSYA , NE ÇİN ,
HERŞEY MİLLİYETÇİ TÜRKİYE İÇİN ...

Kök-Börü

 • Ziyaretçi
Ynt: !!!TURAN NEDİR !!!!
« Yanıtla #2 : 10 Mayıs 2007, 17:22:02 »

Deli Kandaş,


Atsız Ata'nın bahsi geçen makalesi..Harfine dokunmadan aktarıyorum...

Turancılık Türkiyede doğmadı!İlk Turan birliği Hun Türkleri tarafından kuruldu!


Kırmızı renkteki paragrafa dikkat!Düşmanların sıkça başvurduğu hileye istinaden ustaca cevap!


TURANCILIK


Turancılık, Türkiye'de 60 yıldan beri tartışılan bir konudur. Zaman zaman, Türklerle akraba milletleri de içine alan bir sistem hâlinde düşünülmekle beraber bugün "Turancılık" deyince Türkiye'de anlaşılan şey, tarihî mirasları da dahil olduğu halde bütün Türkleri tek devlet hâlinde birleştirmek ülküsüdür ve her ülkü gibi nesillere bakan, kan ve can vergisi isteyen, gönüllere heyecan katan bir inançtır.

Tarihi, savaşları ve fütuhatı dolayısıyla hemen bütün dünyaya antipatik gelen Türk milletinin yeniden birleşerek şahlanması birçok milleti korkuttuğu için, bu şahlanış sonunda bazı devletler ortadan kalkacağı veya küçüleceği için, hatta dünya çapındaki büyük ticaret ortaklıklarının çıkarları baltalanacağı için Turancılık ülküsü büyük direnişle karşılanmakta, bu direnişin propagandası ve fikriyatı yapılmakta, bu propaganda Türkiye için de tesirli olmaktadır.

Turancılık ülküsüne karşı Türkiye'deki muhalefet ya bunun Türkiye'yi büyük tehlikelere atacak bir macera sayılmasından, yahut Türkiye dışındaki Türklerin de en az bizim kadar (bir bakıma bizden çok) Türk olduklarının bilinmeyişinden, yahut da bugünkü sınırlarımız içinde 4000 yıldan beri üstüste yığılan etnik zümreleri ve kültürleri karıştırıp bunlardan şimdiki dili Türkçe olan bir "halk"ın peydahlandığını kabul etmekten doğmaktadır.

Moskof uşağı oldukları için Turancılığın Rusya'yı devirmesinden korkanların muhalefetini kaale almıyorum.

Önce, Turancılık bir macera mıdır, onu ele alalım:

Turancılığın macera olduğu hakkındaki düşünce, Birinci Cihan Savaşında Enver Paşanın Kafkas cephesindeki hareketlerinin başarısızlık ve büyük kayıplarla sona ermesinden çıkmıştır. Bir çiçekle bahar gelmediği gibi bir başarısızlıkla bir düşüncenin yanlışlığına hükmetmek de sağlam bir mantığın eseri sayılmaz. Enver Paşanın cesur bir asker, fakat ehliyetsiz bir kumandan olduğu artık herkesçe bilinmektedir. Bundan başka Enver Paşayı saf bir Turancı saymak da yanlıştır. İttihatçılar hem Turancı, hem de İslâm birlikçisi idiler. Hem Kafkasya'yı, hem de Mısır'ı almak istiyorlardı. Bundan başka zamansız Kafkas taarruzu Turancılık düşüncesiyle değil, müttefikimiz Almanlar üzerindeki yükü hafifletmek amacıyla yapılmıştı.

Maceracılığa gelince, bu kelime üzerinde iyi ve ciddî düşünmek lâzımdır. Her maceracılık bir hatâ olmadığı gibi her ihtiyat da tedbirli bir davranış değildir. İnsanlığın tarihi siyaset, askerlik ve ilim alanındaki maceralarla doludur. Kristof Kolomb'un batıya giderek Hindistan'a varmak istemesi bir macera idi. Bir sal ile Atlantiği geçmek de öyledir. Kendi yakın tarihimize bakarsak Mustafa Kemal Paşanın Samsun'a çıkması da bir maceradır. Birçoklarının buna katılmayışı yurtsever olmayışlarından değil, başarı ihtimali görmemelerindendi. Fakat o, iyi hesap yapmasını bildiği için, başkalarının Türkiye'yi batıracak bir macera diye muhalefet ettikleri teşebbüsünü parlak bir şekilde bitirdi.

Daha eski tarihimizde Babur'un 10.000 kişiyle Hindistan'a dalması, Yavuz'un 30.000 kişiyle çölü geçerek Mısır'a girmesi birer macera değil miydi? Evet, Napolyon ve Hitler'in Moskova seferleri de macera idi ama onlar başarısızlıkla bitti diye berikilerin değeri azalır mı?

Yahudilerin artık Arap vatanı olmuş topraklarda İsrail devletini kurması şaşırtıcı bir macera değil midir?

Tehlikesiz yaşamak isteyenler intihar etsin. Hayat ve kâinat tehlikelerle doludur. Tehlike fertler için de, milletler için de, topraklar için de vardır. Korkunç bir deprem birkaç saatte Anadolu'yu suların altına gömebilir. Dünyaya yakın geçen bir kuyruklu yıldızın boğucu gazları birkaç milleti birden yok edebilir. Dünyayı yörüngesinden çıkaracak büyüklükte bir göktaşı küremize çarparak dünyanın kıyametini koparabilir. Birkaç millet birleşerek bir gece Türkiye'nin üzerine 500 hidrojen bombası fırlattıktan sonra özel giyimle askerlerini yurdumuza sokabilir.

Bütün bu ihtimaller var diye uyuşuk uyuşuk oturup yalnız fabrika kurmak, futbol maçlarını seyrederek bağırmak, defile ve güzellik müsabakaları yapmak, üniversitelerde bir takım bayağıların eserlerini tahlili etmekle mi vakit geçireceğiz? Bunlarla millet yaşamaz. Millet bir hayvan sürüsü değildir. Millet, millî bir hedef ister. Ancak o hedefi gördüğü zaman sürü olmaktan çıkıp insanlaşır, bencil olmaktan kurtulup fedakârlaşır.

Bizim için en kutlu hedef Turancılıktır. Eskiden nasıl bir idiysek yine birleşeceğiz diye kendisini bir ülküye adamaktan daha kutlu ne olabilir? Bütün Türleri birleştirmek hakkımız ve görevimizdir. Bizden zorla koparılanı geri almak adaleti yerine getirmektir. Turancılık bir büyüklük düşüncesidir. Büyüklük düşüncesi asil bir düşüncedir.

Turancılığı, bütün Türkleri yalnız kültür alanında birleştirmek diye anlamak boş ve yanlıştır. Sosyal bir kanundur ki kültür birliği ancak siyâsî birlik sonunda doğar. Türk'e düşman milletlerin hakimiyetindeki Türkleri kültürde birleştirmeye imkân var mı? Yabancı millet buna izin verir mi? Sovyetler Birliği'nde alfabesi ayrılmış, yerli lehçesi edebî dil hâline getirilmiş Kazak, Kırgız, Özbek, Türkmen, Tatar ve Başkurt'u hangi kuvvetle, hangi metodla tek kültür içinde bizimle birleştirebilirsin? O kadar gücün varsa zaten ordularını yürütüp o ülkeleri kurtarmak elinde demektir. Ondan sonra kültür birliği için kurultayını toplar, aksi hâlde kültür birliğini hiçbir zaman kuramazsın.

Bugün Türkler arasındaki kültür birliği ancak gönül birliği, tek millet olmak şuuru, biraz da dil birliği halinde yaşamaktadır. Fakat bu gidişle 50 yıl sonra diller ayrılacaktır. O zaman ne olacak? Onlar artık başka millet oldu diyerek miskin bir tevekkülle bu oldu bittiyi kabul mü edeceğiz, yoksa eski yurtları ve soyumuzun koparılmış parçalarını kurtarmak için, savaş da dahil, her şeyi göze mi alacağız? Elbette göze alacağız. Şüphesiz zamanı kollamak, hesapları iyi yapmak şartı ile...

Siyâsî sınırlar dışındaki Türklerle uğraşmak macera ise Türk uçakları Kıbrıs'a neden saldırdı? Hatta Amerikan donanması engel olmasaydı Kıbrıs'a neden çıkılacaktı? Batı Trakya Türkleriyle, Kerkük Türkleriyle, neden bu kadar ilgileniliyor? Dün "Hatay"dı. Bugün "Kıbrıs", yarın "Batı Trakya" ve "kerkük", öbür gün "Azerbaycan" ve daha ötesi... Bu, budur. Kimse başını kuma sokmasın.

Turancılığa muhalefetin bir türlüsü de Türkiye dışındaki Türklerden habersiz olmanın sonucudur. Daha pek yakında bir bilgin kişinin, bir toplantıda gençlerden birine "Hunlar da mı Türk" diye sorduğunu anlattılar. Hunlar'ın Türk, hatta kısmen Oğuzların ataları olduğunu bilmeden yaşayan bilgine ne denir? Meğer o, millî tarihi Malazgird Zaferi'yle başlıyor sanırmış. Hayırlı uykular deyip geçelim...

Bir de Türk soyundan gelmemenin verdiği gayrı millî şuurla Anadolu'yu bir bardak, içindeki milleti bir kokteyl, Türkleri de bu kokteyle en son katılan içki saymak gibi hezeyan var ki taraftarları birtakım ruh hastalarından ibarettir.

Tarihimizi Malazgird'le veya İznik şehrinin alınmasıyla başlatanlara sormalı: İznik'i başkent yapanlar veya Malazgird savaşını kazananlar daha önce ne idiler? Nerede idiler? Onbirinci Yüzyıl tarihin ışıldakları altındaki bir asırdır. O adamların nerede ve ne olduklarını gözler önüne derhal serer.Böylece de Türk Devletleri denen nesnenin birbirini kovalayan Türk hanedanları olduğu, aslında bir tek devlet olup fetret zamanlarında ikiye, üçe bölündüğü ve bunun Tanrıkut'a kadar gerilere doğru uzandığı ortaya çıkar.

Turancılık ülküsü gibi milleti hızlandırıcı, ahlâka ve erdeme dayalı kutlu bir ülküyü yermek için ya damarlarındaki kanı yabancı hissetmek, ya komünist yani vatan haini, yahut da millî tarihi Malazgird'den başlatacak kadar cahil ve budala olmak lâzımdır.


H.Nihal Atsız


(Ötüken, 30 Nisan 1973)

Kayıtlı

Sagu

 • Türkçü-Turancı
 • **
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 15
Ynt: !!!TURAN NEDİR !!!!
« Yanıtla #3 : 28 Mayıs 2007, 10:46:13 »

Türkiyede milyonlarca insanın gönüllerinde Turan yatmaktadır.Bu ülküyü gerçekleştirebilecek tek ülkede Türkiyedir.Fakat bazı soysuz itlerin ve dış kaynakların bu ideolojiyi manipule ederek birçok ırkdaşımızın beynini yıkamışlardır.Yeni yeni uyanan,özüne dönen biri olarak bu oluşumun içerisinde olmaktan dolayı çok mutluyum.
Kayıtlı

Kök-Börü

 • Ziyaretçi
Ynt: !!!TURAN NEDİR !!!!
« Yanıtla #4 : 28 Mayıs 2007, 12:28:31 »

Türkiyede milyonlarca insanın gönüllerinde Turan yatmaktadır.Bu ülküyü gerçekleştirebilecek tek ülkede Türkiyedir.Fakat bazı soysuz itlerin ve dış kaynakların bu ideolojiyi manipule ederek birçok ırkdaşımızın beynini yıkamışlardır.Yeni yeni uyanan,özüne dönen biri olarak bu oluşumun içerisinde olmaktan dolayı çok mutluyum.

Turan ülküsü tüm Turan coğrafyasında aktif olarak işlenmekte.Amacımız Turan Coğrafyasında Türkiyenin konumunu güçlendirmek ve daha da yükseltmektir.

Hülasa Turan ülküsünü gerçekleştirebilecek tek ülke Türkiye dersek diğer tüm Turan coğrafyasını ve bitmek tükenmek bilmeyen çabalarını hiçe saymış oluruz.Dolayısı ile böyle bir niteleme uygun değildir..Turan bir bütündür.

Esen Kalın
Kayıtlı

Sagu

 • Türkçü-Turancı
 • **
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 15
Ynt: !!!TURAN NEDİR !!!!
« Yanıtla #5 : 28 Mayıs 2007, 13:35:04 »

Turan ülküsünü gerçekleştirebilecek derken lider olabileceğinden bahsetmiştim.Ekonomik ve Askeri alanda bunu kaldırabileceğine inanıyorum.Kim ne derse desin en milliyetçi ırk Türk ırkıdır.Bu ırkın lokomotifi ise Türkiyedir.Kaldı ki diğer Turanid ırkların tümünün benimsemiyeceği kanaatındayım.Kastım Macarlar değil.Japonlar,Koreliler,Finler...TTK
Kayıtlı

gok_turk

 • Yasakli
 • Türkçü-Turancı
 • **
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 31
 • turk irki sag olsun
Ynt: !!!TURAN NEDİR !!!!
« Yanıtla #6 : 28 Mayıs 2007, 13:49:05 »

 TURANI BILENLER COK COK AZ TURKIYEDE  AZERBEYCANDA   BILINIYOR GIBI  KALAN ORTA ASYA  TURK CUMHURYETLERINDE DAHA TURANIN NE OLDUGUNU BILE BIL MIYORLAR
Kayıtlı
TURAN  ..........................

BASKURT

 • Ziyaretçi
Ynt: !!!TURAN NEDİR !!!!
« Yanıtla #7 : 28 Mayıs 2007, 18:09:55 »

Beni sadece Türk ırkı ilgilendiriyor,Japonlar,Koreliler,Finler gi bi Türk olmayan ırklar beni çokda fazla  ilgilendirmiyor dorusu
Kayıtlı

akhalteke

 • Yeni Üye
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 3
Ynt: !!!TURAN NEDİR !!!!
« Yanıtla #8 : 28 Mayıs 2007, 19:25:42 »

Benim kabul ettiğim şekli ile TUR-AN farsca bir kelime olup 'an' çoğul ekidir 'Tur' ise TÜRK manasındadır...

yani TUR-AN;TÜRKLER demektir,

 bu bağlamda TURAN kavramının içine finlileri,japonları,korelileri vb. dahil etmek mantıklı değildir...


elbette HUNların TURAN teşkilatlanması içinde bu halklar da vardı,fakat bunlar TÜRK'e itaat etmek üzere orada idiler!

bugüne gelindiğinde ise TURAN kavramını yeniden irdelemeliyiz,bir düşünelim;

avrupa birliği modelinde olduğu gibi her ülkenin müstakil olduğu sınırları,bayrağı,milli marşı,ekonomisi vb. olması,bununla birlikte iç ve dış siyasi-ekonomik-kültürel-sosyolojik ve askeri alanlarda tam bir iş birliği haline girebilir isek,ülkeler arası serbest dolaşım ve ticaret imkanı sağlayabilir isek, turanı kurmuş sayılmazmıyız?
Kayıtlı

gok_turk

 • Yasakli
 • Türkçü-Turancı
 • **
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 31
 • turk irki sag olsun
Ynt: !!!TURAN NEDİR !!!!
« Yanıtla #9 : 28 Mayıs 2007, 20:10:32 »

DOGURU  MOGULLURIDA DAHIL EDIYORLAR   MOGULLARLAR FARKIMIZ YERLE GOKLER KADAR VAR BUNU HALA ANLIYAMADIK  YADA ANLATAMADIK  NE KADAR PIS MILLETLER VARSA TURANIN ICINE SOKUYOR SUNUZ OLMAZ  BASKURT KANDASIM SANA SONUNA KADAR KATILIYORUM
Kayıtlı
TURAN  ..........................
 

ÖNEMLİ! OTAĞIMIZ ARŞİV YAYIMINDADIR. AKTİF/ANLIK OLARAK HİZMET VEREMEMEKTEDİR. HİZMET SÜRESİ 3+ GÜN OLABİLİRÖnemli! Bu ağda Türk Ceza Kanunun 20.ci madde ve 5651 sayılı kanunun 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre yazılan yazıların sorumluluğu yazı sahibine aittir. Ülkemizin anayasal hukuk kuralları çerçevesince kişiler kendi görüşlerini beyan etmişlerdir. Uygunsuz/Aykırı içerikleri lütfen bildirmekten çekinmeyin. İlgili hukukçu arkadaşlarımız bildirimlerinizi inceleyip 5 (beş) iş günü içerisinde sonuçlandıracaktır. İçerik sahibi olarak uygunsuz içerikleri kaldırmayı taahhüt ediyoruz.

HunTürk Türk Otağı açılış tarihi Mayıs 2005. Irkçılar Irkçı Gökbörü Türkçüler Türkçü Turancı.
Ulak bilgimiz soruhunturk { @ } gmail [.] com adresinden ulaşabilirsiniz. Yazılım: SMF olup tarafımızca modifikasyonlar yapılmıştır.
Ağımız özgür yazılım olan Mozilla Firefox tarayıcı özellikleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Sorunsuz gezinim için Firefox'u tercih ediniz. Yüksek Çözünürlükte(+1024) en iyi performansı verecektir.

Bu sayfa 0.078 saniyede 27 sorgu ile oluşturulmuştur, son güncelleme 260418, Gökalp Sunucu