Gönderen Konu: Osmanlı düşmanlığı üzerinde  (Okunma sayısı 11189 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı giray-han

• Türkçü-Turancı
Osmanlı düşmanlığı üzerinde
« : 18 Mayıs 2013 »
Defalarca ve defalarca, gerek kendi bünyemizde, gerek ise Türkçü olmayan, fakat kendini bazen milliyetçi olarak nitelendiren ulusalcı güruh içinden Osmanlı'ya karşı beslenen ağır bir husumete hem gerçek hayatta konuştuğum insanlarda, hem de internet üzerinden konuştuğum insanlarda şahit oldum. Ben şahsen bu denli bir husumete anlam verememekteyim, ve Osmanlı'nın iyisi ve kötüsü ile Türk'ün olduğu kanaatindeyim. Osmanlı'nın başarıları ile övünmeli, hatalarından ders çıkarmalı iken, Türkçüler arasından bile böyle Osmanlı düşmanlığına neden devamlı şahit olmaktayım? Atsız Ata'mızın nice makalesini okumuşumdur, ama onda böyle bir düşmanlığa rastlamadım. Bu durumda Türkçü camia içinde bunu neden görmekteyiz?

Çevrimdışı daglargibi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
Ynt: Osmanlı düşmanlığı üzerinde
« Yanıtla #1 : 18 Mayıs 2013 »
Osmanli, iyisiyle kötüsüyle bizimdir. 623 sene hüküm süren bir imparatorlugun kusursuz hatasiz olmasi beklenemez bu hatalari elestirirken Osmanli'nin zaferlerini övmek her Türkcünün vazifesidir. O zaferler olmasaydi bugün Anadolu'da Türk varligi mümkün olurmuydu bunu sorgulamak gerek. Osmanli'da isyanlarin bir cogunu Türkcülüge yöneltmek ve Türkcü isyan gibi göstermekte bir hatanin ürünüdür örnek vermek gerekirse Celali isyanlari liderlerinden Canbolad Bey Yavuz tarafindan kendisine yurtluk verilen kürt  beylerindedir. Bu kürt Beyi Türklük icin mücadele etmediya ?

Çevrimdışı daglargibi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #2 : 18 Mayıs 2013 »
Defalarca ve defalarca, gerek kendi bünyemizde, gerek ise Türkçü olmayan, fakat kendini bazen milliyetçi olarak nitelendiren ulusalcı güruh içinden Osmanlı'ya karşı beslenen ağır bir husumete hem gerçek hayatta konuştuğum insanlarda, hem de internet üzerinden konuştuğum insanlarda şahit oldum. Ben şahsen bu denli bir husumete anlam verememekteyim, ve Osmanlı'nın iyisi ve kötüsü ile Türk'ün olduğu kanaatindeyim. Osmanlı'nın başarıları ile övünmeli, hatalarından ders çıkarmalı iken, Türkçüler arasından bile böyle Osmanlı düşmanlığına neden devamlı şahit olmaktayım? Atsız Ata'mızın nice makalesini okumuşumdur, ama onda böyle bir düşmanlığa rastlamadım. Bu durumda Türkçü camia içinde bunu neden görmekteyiz?

Türkcü camia icinde Osmanli düsmanligi varsa bunun bazi nedenleri vardir;

1. Osmanli'da devletin icini saran ve Türk aristokrasisinin önünü kapayan devsirme sistemi.
2. Osmanli'nin fethettigi topraklarda o topluluklari Türklestirmeyip onlarin örf gelenek ve kültürlerini serbest birakmasi.
3. Padisah analarinin Türk olmamalari.
4. Osmanli'da saray ve hanedanlarin Türkleri "etrak-ı bi idrak" olarak algilamalari.
5. Osmanli'nin sunni mezhep taassublugu güttügünü iddia eden alevi kökenli kandaslar Osmanli'ya düsmandir.

Bu listeyi daha da uzatabiliriz. Tabii bunun karsisina "Osmanli ile neden övünmeliyiz" diye bir liste cikarsaydik o bunu gecerdi.
Bence bizlerin yapacagi en güzel, en olumlu sey Osmanli'nin korunu alip külünü atmaktir.

KaraTekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 19 Mayıs 2013 »
Aslinda Türkcüler, kuruldugu günden yikildigi güne kadar Osmanli hanedani'nin (Türk'ün kilic gücü ile kurulan imparatorlugu genel manada melez Osmanli hanedani ile ayni kategoride degerlendirmiyorum, bu nedenle bu ikisini birbirinden ayiriyorum) yanlis politikalarini hatta Türk düsmani politikalarini elestirirken pekte haksiz sayilmazlar.

Gecmisteki Türklüge bakis acilari bugünde ayni sekilde devam ediyor, nitekim bugün bu hanedana mensup kisilerin zaman zaman verdikleri demeclerinden de görmekteyiz ki hic birisi "ben Türk'üm" demiyor. Kisacasi taa Orhan Gazi zamaninda kani kirilan bu hanedanin Istanbul'un fethinden sonra kendilerini Bizans'in-Roma'nin varisi olarak görmeye baslamalarida ayrica tartisma konusudur.

KaraTekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 19 Mayıs 2013 »
Aslinda Türkcüler Osmanli hanedanini elestirirken pekte haksiz sayilmazlar zira Orhan Gazi'den sonra melezlesmeye baslayan ve zaman icerisinde Türklük vasiflarini büyük ölcüde yitiren dahasi mefkuresi hic bir zaman Türklük davasi olmamis bu hanedanin bana göre de savunulacak bir tarafi yoktur.
Ha suna da dikkat etmeliyiz ki, bir kizilcigin, Türk düsmani bir batilinin yine Türk düsmani bir ermeni'nin veya rum'un Osmanli'yi elestirmesine de asla müsaade etmemeliyiz. Osmanli'nin uyguladigi yanlis politikalari biz elestirebiliriz cünkü imparatorlugun bizim olmasi sebebiyle bu hakki kendimizde görürüz lakin bir kizilin, bir batilinin, bir ermeninin, bir rumun elestirmesi tamamen baska maksatladir ve Türk düsmanligi üzerine kuruludur.

Iki seyi birbirinden ayirmak lazim, birincisi Türklük vasfini yitirmis Osmanli hanedani ikincisi ise Türk'ün kendi öz mali olan kani ile cani ile kurdugu imparatorluktur. Ben her zaman Türk'ün kendi öz mali olan Türk imparatorlugu ile kani kirilmis Osmanli hanedanini birbirinden ayiririm. Unutulmamalidir ki Akincilari, Haci Ilbeyleri, Turhanogullarini, Türk soylu Sipahileri, Delileri, Basbugu Atatürkleri, Gazi Osman Pasalari bu imparatorluk bünyesinden cikarmistir. Yine destansi savaslar imparatorlugun asil sahipleri olan Türk'ün gücü ile kazanilmistir.

Ayrica Osmanli hanedaninin hangi mefkureyi güttügünü anlamamiz icin Istanbul'un fethinden sonra Roma'nin-Bizans'in varisligine soyunma sevdasini ayriyeten arastirmak lazim diyorum.

Çevrimdışı meralodem

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #5 : 19 Mayıs 2013 »
Osmanlı bir Türk imparatorluğu idi çünkü en önemlisi ordunun dili Türkçe idi ve yeniçeriler sanıldığı kadar fazla değildi ve sipahi sistemi Türklerin işine yarıyordu ama ben yine de keşke Osmanlı yerine Karamanlı Beyliğinin hakim olmasını isterdim bunun dışında tabii ki gayri-Türkler tarafından ağıza her alınışında hadlerini bildirmek görevimdir

Çevrimdışı giray-han

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #6 : 23 Mayıs 2013 »
Ben eleştirilmesinden bahsetmedim, elbette, Türkçüler olarak Türk kökenli ve Türkleri yöneten bir hanedanın kendisini bilinçli bir şekilde melezleştirmesi hiç bir zaman kabul edilemez, ama Osmanlı sonuçta Türk'ün ismini Avrupa'ya tekrardan yayan büyük bir Türk imparatorluğudur...Elbette toprakların çok fazla artması, ve bütün toprakların Türkleştirilmesine yetecek Türk olmaması gibi sebeplerden dolayı zamanla zayıflamış, bu zayıflamayla beraber Osmanlı gayri-Türk unsurları bir şekilde tavizle susturmak gibi bir gaflete düşmüştür...Ama sonuçta Osmanlı'nın borçlarını Türkiye ödediğine göre, bu imparatorluk üzerinde bizim dışımızda hakkı olan da olamaz. Osmanlı'yı Türk değil diye yerden yere vurmak da doğru olmaz bence.
Yeniçeri ve kapıkulu ocağına gelince, bunu ayrı bir yerde tartışmanın daha mantıklı olduğu kanısındayım.

Çevrimdışı YALNIZKURTKARAGÜLLE

• GÖKBÖRÜ SİNOP
  • Türkçü-Turancı
  • Mekanı Uçmağda!
« Yanıtla #7 : 23 Mayıs 2013 »

Alıntı
Yavuz Sultan Selim’in, halifeliği zorla da olsa aldıktan sonra, yönetim ile Türk ulusu arasındaki anlayış ve ideoloji ayrılığı açık şekilde çelişmiştir. Yönetime dayalı şeriatçı anlayış üst yönetime egemen olur iken, Anadolu’da yaygın olan Alevilik sayesinde Türk dili kendini koruma olanağı bulmuştur. Yönetimin Anadolu’yu dil unsuru aracılığıyla Araplaştırmasına ve Acemleştirmesine karşı olan bu halk, yok edilmek istenmiştir.

Bu nedenle Anadolu’da öldürülen Türk sayısı, Yavuz Sultan Selim zamanında 40.000 kadardır. Bu gerçek Osmanlı İmparatorluğu’nun Türk halkından koptuğunun açık bir kanıtıdır. (Çetin Yetkin, Türk Halkı, S.161)

Yavuz Sultan Selim’in 40.000 bin Türkmen ‘i kesmiştir. Osmanlı devleti Türkleri teker teker kılıçtan geçirdiği halde nasıl olurda Osmanlı devleti ‘nin Türk soyundan geldiğini söylerler. (Türkoloji uzmanı Cahun’dan aktaran, Bozkurt Güvenç, a.g.y., s.308.)

Alıntı
“Padişahım, bu Türkler at sırtında gezen bedevilerdir, çiğ et yemektedirler ve katilleri vaciptir” ( Hafız Hamdi Çelebi’nin fetvası )

Alıntı
Karaman Devleti yıkıldıktan sonra Osmanlılar tarafından, Enderun paşaları, ki bunların hepsi Balkanlıdır, Türk yoktur; 50 bin kadar Karamanlıyı katletmiştir ve hatta oradaki Karamanlı hocalar sormuştur, “ Bre efendiler “ demişler, “ nedir bu mezalmin şeyi?” “Biz intikam alıyoruz” demiş ( Prof. Dr. İsmet Taşdelen )

Alıntı
Yavuz Sultan Selim, Yedi yaşından yukarı, yetmiş yaşından küçük yoksul 40 bin Anadolu insanını önce deftere kaydettiriyor ve bunları yalnızca bir kuşku üzerine katlettiriyor. Uzunçarşılı Hoca “Ne yapsaydı Yavuz, katletmese miydi” diyerek tarihe de not düştürüyor.

‘’Leş ve baş ile dolmuştu ordu yeri
Az bulunur çok eşyalar ele girdi
Kesti Türkmen boyunu Rum Padişahı
Kederlere düşen Uzun(Hasan) haddin bildi.’’
(Hoca Saadettin Efendi Tacü’t-Tevarih/ 3. cilt s. 133, adlı kitabında Otlukbeli Savaşı’nı anlatıyor.)

Alıntı
İsmet Miroğlu, Kemah Sancağı, Erzincan Kazası; diğeri de Harput Sancağı, 1521 yılında bu sancaklarda ve Anadolu’nun her tarafında bir arazi sayımı yapılmıştır. İsmet Miroğlu’nun kitabında, köylerin yüzde 74’ü boştur ve tek tek, isim isim o günkü isimlerini koymuş, bugünkü isimleri koymuş. Ve İsmet Miroğlu yorum yapıyor, diyor ki “ Bunlar Yavuz’un Çaldıran Seferinde (1514) ya da 15 Çaldıran Seferine giderken kıydığı, yok ettiği köyler ya da Çaldırana giden Yavuz’dan korkarak dağlara kaçan insanların köyleridir. Nitekim 1560’taki sayımda köylerde insanlar yaşamaya başlamıştır” diyor.

Alıntı
Hırvat asıllı Kuyucu Murat Paşa, 8 yaşında masun bir çocuğu, sebepsiz yere boynunu kırdırtarak öldürtüp, kuyuya atmıştır. Aman dileyen insanlara Kuyucu’nun yanıtı ise “Vurun şu pis Türkün başını” olmuştur. (Türk Halk Hareketleri ve Devrimleri ve Osmanlı Tarihçisi, Naima)

Konunun özeti yukarıda; Bu konuları da sürekli gündemde tutan belirttiğiniz kesim ".gerek kendi bünyemizde, gerek ise Türkçü olmayan, fakat kendini bazen milliyetçi olarak nitelendiren ulusalcı güruh içinden" tarafından Neden/Sebep - Sonuç ilişkilerinin tek taraflı ve maksatlı olarak işlenmesi sonucu bu durum oluşmaktadır.

Daha da derine girilirse altından din ve mezhep çekişmesinin çıkacağı aşikardır.

Alıntı
Merzifon Amerikan Koleji Direktörü;Whit;1918 yılında ABD Senatosuna gönderdiği mektupta şunları söylüyordu."Hristiyanlığın en büyük düşmanı,müslümanlıktır.Müslümanların da en güçlüsü Türk lerdir.Burada ki Türk Devletini yıkmak için;Ermeni ve Rum dostlarımıza sahip çıkmalıyız.Hristiyanlık için çok kan feda ettiler ve İslama karşı mücadelede öldüler.Unutmayalım ki,kutsal görevimiz(buraya dikkat)sona erinceye kadar,daha pek çok kan dökülecektir."

TTK.
10 EYLÜL 2022'DE UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

Dört yanım soru, Tanrı'm
Hepsi en zoru Tanrı'm
Soruların zorundan
Soyumu koru Tanrı'm

Sen Tanrı değil misin, adını yargılatma
Sana Tanrı deyince, dinimi sorgulatma
Ya adam et bunları, ya beraber yaşatma
Kanı bozuk olanlar "Türk'üm" diyemesinler
Ve Türk'ün dik başını yere eğemesinler.

Çevrimdışı daglargibi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #8 : 26 Mayıs 2013 »
Osmanli'dan nefret edenler en basta Fatih'in feth ettigi Istanbul'da yasamayi birakip orayi terk etmelidirler, öyle ya Osmanli'yi sevmiyorsan onun fethettigi bir sehirde niye yasiyorsun ki, hatta daha ileri gidip Osmanli düsmanlari Istanbul icin yunan'dan özür dilemelidirler. Saltanati bir yana birakalim, Osmanli düsmanligi yapanlar 622 yil meydanlarda akitilan saf Türk Akincilarin (Türk olmayan Akinci teskilatina giremezdi ) kanlarina ihanet etmis olurlar. Osmanli'yi degil saltanati elestirmektir dogru olan. Saltanati elinde bulunduran padisahlar hata yapmis olabilirler fakat Osmanli denilen aslinda imparatorlugun bünyesindeki Türk olanlardir, meydanlarda kanlarini akitanlar devsirme soylu yeniceriler degildir. Devsirme yeniceriyi ortadan kaldiran 2. Mahmut, ulemasi, köylüsü, esnafi ve diger Türk soylu halki ile el ele vererek bu devsirmeleri ortadan kaldirabilmistir, tarihimiz bunu Vakai Hayriye (Hayirli Olay) olarak adlandirir. Bu kani bozuk devsirmelerden Türk milleti o kadar bezmislerdi ki padisahin actigi sancak-i serifin altina o gün bütün Türkler toplanmisti.

Çevrimdışı YALNIZKURTKARAGÜLLE

• GÖKBÖRÜ SİNOP
  • Türkçü-Turancı
  • Mekanı Uçmağda!
« Yanıtla #9 : 26 Mayıs 2013 »
Birde odaTv den konu ile ilgili manidar bir haber:
AL BİRİNİ VUR DİĞERİNE
  :twisted: :twisted: :twisted:

Karabük Üniversitesi, Hicaz demiryolunun yapımına katkılarından dolayı Sultan 2'nci Abdülhamid'e onursal doktora unvanı verdi.

Daha sonra 2. Abdulhamid'in hayatı ve hicaz demiryolu belgeseli sinevizyonda gösterildi. Senota kararı okunduktan sonra, Uysal onursal doktora diplomasını Harun Osmanoğlu'na verdi.

Tören sırasında kürsüde konuşan Harun Osmanoğlu'nun Arapça yaptığı konuşmasını torunu Abdulhamid Kayıhan Osmanoğlu Türkçe tercüme etti. Harun Osmanoğlu çok mutlu olduklarını ifade ederek, "Burada bulunmaktan çok mutluyuz. 110 senedir ilk defa yeni bir şey yapılıyor. O kadar çok mutluyuz ki söyleyeceğimiz sözler boğazımızda düğümlenmiş durumda. Rektörümüzün böyle bir şey yapması bizi çok mutlu etti. İnşallah diğer padişahlar içinde aynı şey yapılır. İnşallah devamının gelmesini diliyoruz" diyerek, rektör için alkış istedi.

İşte o konuşma (Ben tercüman toruna takıldım sadece  :kahkaha01: )

TTK.

10 EYLÜL 2022'DE UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

Dört yanım soru, Tanrı'm
Hepsi en zoru Tanrı'm
Soruların zorundan
Soyumu koru Tanrı'm

Sen Tanrı değil misin, adını yargılatma
Sana Tanrı deyince, dinimi sorgulatma
Ya adam et bunları, ya beraber yaşatma
Kanı bozuk olanlar "Türk'üm" diyemesinler
Ve Türk'ün dik başını yere eğemesinler.