Gönderen Konu: Motun Yabgu  (Okunma sayısı 4234 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sami_aru

• Türkçü-Turancı
  • **
Motun Yabgu
« : 01 Ekim 2012 »
Kandaşlarım Mete Han`ın gerçek adının Bahadır olduğunu duydum.Mete çince bir sözcük olan Modun`dan geliyormuş.Doğruluğuyla ilgili bilgi ve görüşlerinizi okumak isterim.
Tanrı Türk`ü Korusun..
Hayat kolay ama yaşamak zordur.Aynı Türk olarak doğmanın kolay, Türk kalıp Türk olarak ölmenin zor olduğu gibi...
Arukan

Çevrimdışı Tolga Han

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Başbuğ Atatürk'ün çerisi, Atsız Beğ'in öğrencisi
Ynt: Motun Yabgu
« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2012 »
Oğuz Kağan’ın adı, doğduktan bir süre sonra konulmuştur. Çünkü Türklerde ad verme geleneği böyledir. Gök sakallı ve ay yüzlü bir bilge (bu bazen de çocuğun babası – annesi olur) çocuğun özelliklerine bakarak, ona uygun bir ad verir. Hatta bir rivayete göre, Oğuz Kağan kendisine “Oğuz” adının verilmesini kendisi istemiştir. Burada belirtilmesi gereken başka bir konu da, Oğuz Kağan ile Mete Han‘ın aynı kişi olduklarıdır. Oğuz adı, babası Teoman tarafından verilen addır. Mete ise, Çin kaynaklarında Oğuz Kağan’ı belirtmek için kullanılan addır. Orta Asya Türk tarihi hakkında, Türkler tarafından yazılmış yazılı kaynaklar olmadığı veya henüz bulunamadığı için, Türklerin çevresindeki ulusların tarihi kaynaklarına bakarak bilgi edinilir. Bu kaynaklar içinde kuşkusuz en önemli olanları, Çin kaynaklarıdır. Çin kaynaklarında Oğuz Kağan için “Mao-tun” (Mete) diye seslendirilen bir ad kullanılmıştır. Bu sesletim, bugünkü Çinceye göre yapılmaktadır. Eski Çinceye göre sesletim yapılacak olursa, “Bak-tut” biçiminde bir ad karşımıza çıkar. Bu adın da, Eski Türkçedeki “Bağatur” adını karşıladığı düşünülmektedir. Bu bilgiler göz önünde bulundurulursa, Oğuz Kağan’ın adının Bahadır’dan başka bir ad olmadığı da söylenebilir. Fakat Türklerce yaygın olarak kullanılan ve benimsenenler Oğuz ve Mete adlarıdır.
Türk doğduk, Türk öleceğiz ancak elimizde olan Türk gibi yaşayabilmek...

Çevrimdışı sami_aru

• Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: Motun Yabgu
« Yanıtla #2 : 06 Ekim 2012 »
Sağolun Tolga anda.
Tanrı Türk`ü Korusun..
Hayat kolay ama yaşamak zordur.Aynı Türk olarak doğmanın kolay, Türk kalıp Türk olarak ölmenin zor olduğu gibi...
Arukan