Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  
Ulak Posta: soruhunturk [[@]] gmail [.]com

HT MAĞAZA

Gönderen Konu: Kızılderililer Türk'mü?  (Okunma sayısı 10622 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ÇEPNİ

 • Türkçü-Turancı
 • **
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 12
Kızılderililer Türk'mü?
« : 18 Ağustos 2006, 00:19:11 »

--------------------------------------------------------------------------------
 
Kızılderililer Türk Mü?“İndiana Üniversitesinden Amerikalı Profesör Denis Sinor Sibirya Türklerinden Tunguz kabileleri ve Yukagir’lerin Tunç çağı evrelerinden beri Kızılderililerle ortak bir kültüre sahip olduklarını tespit etmiştir. Huş ağacından oyulmuş kayıklar, Pirok yani deri, ağaç kabukları örtülerek yapılmış barınaklar ya da Kızılderililerin yarı küresel (Wigwam) veya konik(tepec) çadırları tipinde ortak kültürler, önünde yarık bulunan hafif giysi türleri, makosenler, karlı ormanların temel ulaşım aracı kayak gibi donanımlar tespit etmiştir. (Erken iç Asya Tarihi- Prof. Dr. Sinor- S. 102)” (Tanrının Türkleri- Cilt.1- S.314- Semih Tufan Gülaltay)

“Sümer Tanrıçası İnanna’yı sembolize eden İnanna’nın “Ay kayığı” simgesi olan hilal şeklindeki, boğaza takılan kolyeye Tork denilmektedir. Anadolu’da Hitit devleti kurulmadan evvel yaşayan Tork-lar (Torkom) Hitit devleti sonrası kralları Pamba devrinde Hititlere boyun eğmek zorunda kalmışlardı. (The Hitites-Gurney-Pelican-U.S.A.) (Age. Sayfa:315)

“Tork isimli, Tanrıça İnanna timsali kolyeyi tıpkı Torkom’lar gibi Bozok (Etrak) kabileleri olan sarışın Kızılderili kabilelerinden Navajo’lar, Şanı’lar, Ocibya’lar kemikten yapılmış olarak boyunlarına takmaktadırlar. Bu “Tork”ları, Çokta Kızılderilileri hilalin ortasına yıldız koyarak göğsü kaplayan geniş bir Ay yıldız kolye olarak kullanırlar. (H.C. Tanju- Tunçderililer- S.6” (Age. Sayfa:315)

“Sümer alfabesinde “Tork” timsali C hilal “N” harfi yerine geçer. Fin-ogur dilinde de “Tork” kelimesi boğaz, boyun anlamına gelen C hilal ile sembolize edilirdi.” (Age. S.315)

“Mayalar kendi dillerine aynı bizim ifademizle “Mayanca” demektedirler. Maya’ların Orta Amerika’daki önemli yerleşim yerlerinden olan “Yuka-tan” isminin Türkistan’ın Yok-Tan bölgesinden gelme olduğu anlaşılmıştır. Bu bölge Sümer Türklerinin Mezopotamya’ya göçmeden evvelki yerleşim sahası idi...

Tahiti adasına ayak basan Captan Cook Kızılderililerin başlarına taktıkları çiçekten başlığa Türk adı verdiklerini 1769 yılında tespit etmiştir. (Papau Mailu Language- D’Argingy- Luzac- New Guiness) (Age. S.315)

“Fiji adalarında Rotuma yerlilerinin dillerinin Altaik dil olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Endonezya adalarının dillerinin de Altay dillerinden olduğu anlaşılmıştır. (H. Cemil Tanju-Tunç derililer. S.106) (Age.s.316)

“Doktor kelimesi yerine “Ah-men”, kırık çıkıkçıya “Kak-bak”, şifacı hekime”Ah-bak”, çocuk doğurtan ebeye “ilk-alan-zah” derlerdi.” Bütün Altaylılar gibi Kızılderililer birbirlerine amca, baba, teyze, hala, ağabey diye hitap ederler. Maya Kızılderililerinde 1878 yılında el öpme adeti tespit edilmiştir. (Tunç derililer. S.162) (Age. S. 316)

“Mohavk Kızılderilileri uzun eşek oyunu da dahil 12 Anadolu oyununun 11 tanesini bilmektedirler. Güreş ise bütün Kızılderili kabilelerinde dua ile başlanılan en önemli ata sporu olarak tatbik edilmektedir.”

“Brezilya ormanlarında Zakuma Kızılderililerinde güreş, rakiplerden birisi can verene kadar devam eder. Bizdeki “Kırkpınar” efsanesinde de pehlivanlar can verene kadar güreşmişlerdir.”

“Anadolu Türklerinin parmaklar arasına sicim gererek oynadıkları sicim oyunu Atabaşkan ve Keçuva kabilelerinde de oynanmaktadır. Üstelik figürler ve isimler de aynıdır. Eğer Anadolu’da bir figüre yıldız deniliyorsa, Kızılderililerde de yıldız denmektedir.” (Tunç derililer. S. 181) (Age. S. 316)

“İnka’lar kök sülalesine “Ay-ullu” yani ulu soy demekle beraber, kendi yöneticilerine Kur-Hakan demekteydiler. İnka’lar çocuklarına bir kahramanlık gösterene kadar ad vermezlerdi. Ad verme işlemi merasimle yapılırdı. (Dede korkut destanlarından Boğaç Han destanı hatırlanırsa, orada da çocuk bir kahramanlık gösterdikten sonra ad almış, ve bu ad alma işlemi de bir törenle gerçekleştirilmiştir.M.K.) bir kişi ölene kadar bir düzine ad ve nam sahibi olabilirdi. “

“Mayalarda buluğ çağına eren çocuklara ok ve yay verilirdi. Kafkasya Türklerinde hala yaşatıldığı üzere, kadın kocasını adı ile çağırmaz, “Evin büyüğü”, “çocukların babası” gibi sıfatlar kullanırdı. Kına yakma bütün Kızılderili kabilelerinde, Anadolu ve Orta Asyalı Altaylılar gibi uygulanmaktadır. Beşik kertmesi töresi aynı şekilde yaygın bir töredir.” (Age. S. 317)

Yukarıdaki paragrafta anlatılanların tamamı Anadolu’da yaşanmakta olan Türk kültürünün bire bir aynıdır. Bu kadar yakın ve benzer bir yaşam biçiminin binlerce kilometre uzaktaki bir kıtada aynen yaşanıyor olması tesadüflerle izah edilebilir mi?

“İnkalarda aşağı sınıftan yani “Kara budun”dan olan birisi bir boğayı öldürmeden evlenme hakkı kazanamazdı. “

“Mohavk ve Atabaşkan kabilelerinde Kore Türkleri olan İlu’lar gibi, nişanlı kızlar saçlarına nişan tüyü takarlar.”

“Loğusa kadın bütün Altaylılar gibi kutsal sayılır. Loğusanın kırkını yaparlar. Ölülerini bütün Altaylılar gibi, silahları ve atı ile birlikte “Kur-gan”lara gömerler. Kan davası bir töre olarak uygulanır.”

“Cenaze merasimlerinde bütün Altaylılar gibi ölü ağlayıcıları tutarlar. (Anadolu’da, Ankara yöresinde bu gelenek “Yasçı Tutmak” olarak yakın zamana kadar uygulanmaktaydı. Son zamanlarda azalmış durumdadır. M.K.) Mayalar ölüm yıl dönümünde “Yıl aşı” verirler, cenaze törenlerinde erkekler yüzlerine kara boyalar sürerlerdi.” (Age. S. 317)

“Toltek Kızılderililerinin gebelik ve bereket tanrısı “Tez Katlı Poka” (Tez katlı boğa)dır. Kızılderililerde cennet ve sırat köprüsü kavramı vardır. Cennete Vakui (Akui- Altından ırmaklar akan yer) derler.”

“Siu Kızılderilileri’nin 1870 yılı sonlarında Papıti, Muhave, Kalamat, Şoson, Irok gibi kabilelerinde “Hu” çekerek Bektaşi semahlarına benzeyen ayinler yaptıkları tespit edilmiştir. (Tunç derililer.s.246)”

“İnkalarda Kopuz benzeri bir saz kullanıldığı tespit edilmiştir. Aztek ve Mayalar “Ç-şıra” (şıra) isimli içki içerler. İnkalar ise bu içkiye “Çira” derlerdi.” (Age.318)


Orta Amerika’da Türk İzleri


Sümerler Mu kıtasının batışından sonraki dönemde, bir Mu kolonisi olan ve hemen hemen Asya kıtasının yarısından fazlasına hükmeden Uygur İmparatorluğunun batıya göç eden bir parçasıydı. Meksika’da bulunan yazılı tabletler de Maya dili ile yazılmıştı ve 12.000-60.000 yıllık bir geçmişten bahsediyor, batık kıta MU’yu haber veriyordu. Böylece, Tibet’te bulunan tabletlerin doğruluğunu da teyit ediyordu. Daha doğrusu bu iki uzak mekanda bulunan yazılı kaynaklar, geçmiş hakkında verilen bilgilerin sağlamlığı konusunda birbirlerini teyit ediyorlardı. Bu Meksika’da bulunan tabletlerin anlattıkları ve kayıp Maya medeniyetinde kullanılan çok sayıda kelimenin Türkçe oluşu, (O kadar Türkçe ki, bu gün kullandığımız Türkçeyle bile doğrudan aynı olan çok sayıda kelimeler var.) Maya, İnka, Aztek uygarlıklarının kalıntıları olan Kızılderililerin kullandıkları dillerde bile bu kelimeler yaşamaya devam ediyor. Sadece kelimeler mi? Tabii ki hayır! Sadece konuştukları dil değil, yaşam biçimleri, ev olarak kullandıkları mekanlar, çadırlarında ve kilimlerinde kullandıkları desenler bile bu gün Anadolu’da halen kullanılmakta olan desenlerin birebir aynısı. Biraz detaya indiğinizde, eski Sümer kelime, sembol ve yaşam biçiminin, bugün Asya’da ve Anadolu’da kullanılan kelimelerin, kullanılan sembollerin, yaşam biçiminin ve inançların aynılarını, Amerika kıtasında yaşamış olan Maya, İnka, Aztek uygarlıkları ve onların devamı olan Kızılderililerde görebilirsiniz. Bu kadar geniş bir coğrafyada bu aynılık artık inkar edilememektedir. Kıskançlıktan kaynaklanan inkarlar ise yavaş yavaş belgeler konuşmaya başladığı için çaresiz bir suskunluğa dönüşmektedir. Aşağıda bu konuda yapılan tespitlerden bazılarına yer verilmiştir:
Kızılderili ve Türk Dillerinde Kullanılan Ortak Kelimeler“Toplam 600 lehçeden oluşan Kızılderili lehçelerinin ortak büyük kütlesi Atabaşkan Kızılderililerinin dilidir. Bu dil Altay dillerindendir. Bu dil diğer dillerin ortak buluşma noktası niteliğindedir. Bazı örnekler:

Yatkı : Ev, yatılan yer

Dodohişça : Dudak

Lı-ık : Vatan, ili

Tamazkal : Hamam, temiz kal

T-sün : Uzun

Hogan : Kerp... ev, Hopan

Missigi : Mısır

Tepek : Tepe

Hu : Selam

Tete : Dede

Türe : Türe, Töre

Atış-ka : Ateş

Yanunda : Yanında

Aş-köz : Yemek

Tapa : Tuba

Yu : Su, yu-mak, yıkamak

İldiş : Dişleme


Konu hakkında bilgisi olan bozkurtlar yazarsa sevinirim...
__________________
Kayıtlı

Aze Bozkır Savaşçısı

 • Türkçü-Turancı
 • ****
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 223
Ynt: Kızılderililer Türk'mü?
« Yanıtla #1 : 07 Aralık 2011, 11:36:04 »

Salam bütün qardaşlarıma, qandaşlarıma.

Neçə gündü internetdə bu sualın cavabını axtarıram. Bəzi alimlər iddia edir ki, kızılderililer Türk ola bilər :-o
Və 18 min il əvvəl Sibirdən Berinq boğazı vasitəsilə yeni qitəyə gəliblər. O zaman Bering boğazı tmamən buzla örtülmüşdü. İdi sizə kızıldərililerlə türklərin ortağ sözləri yaılmış tablo göstərəcəm:

T-sün : Uzun

Hogan : Kerpiç ev, Hopan                                                                                         
                                                               
Missigi : Mısır

 Tepek : Tepe

 Hu : Selam

 Tete : Dede

 Türe : Türe, Töre

 Atış-ka : Ateş

 Yanunda : Yanında

 Aş-köz : Yemek

 Tapa : Tuba

 Yu : Su, yu-mak, yıkamak

 İldiş : Dişleme

Atan: Ata, Baba

Anan: Ana, Anne

                                                 
                                                   Maraqlıdı he? :evil:Kızılderililerin 600 yaxın lehcesi vardır. Amma Amerikada ilk insanın izleri 40 min il əvvəl var.

Kayıtlı

karma

 • Yeni Üye
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 1
Ynt: Kızılderililer Türk'mü?
« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2012, 07:37:55 »

Ben şahsi deneyimlerime dayanarak kızlderililerin Türk olduklarından adım gibi eminim. Amerikalılarla her anlamda iletişimde sorun yaşarken kızılderili torunları ve kızılderili kökünden gelen melelerle hayret edici bir şekilde anlaştığımı hatta bunun telepatik yönümü geliştirerek içimdeki şamanı uyandırdığını fark ettim.  ingiliz hapishanelerindeki mahkumların Amerikaya gimesiyle çoğu öldürülmüş ve asıl kültürlerinden uzakmlaşmış olsalarda ben onların Türk olduğundan şahsen eminim. Hristiyanlık inancı o insanlara zorla dayatıldığından dolayı çok sıkıntı yaşıyorlar keşke bir yolu olsaydı da incili ve tüm ingiliz mahkumlarının torunlarını Amerikadan çıkarmalarına yardım etseydik. kültürlerinden uzaklaşmış derken belki biz Türk,ye Türkleri onlardan daha fazla uzaklaştık asıl kimliğimizden ve onlarla tekrar bir olmamızın kaynaşmamızın hepmizin faydasına olacak diye düşünüyorum. Ben içimdeki şamanın uyanmasıyla hayrete düşüp kızılderilileri google da araştırırken onların Türk olabileceğiyle ilgili bilgilere rastadım ve kafamdaki tüm soru işaretleri yanıtlandı. onlara elimizden gelen yardımı yapalım Türkçe öğretelim kalkınmaları için ne gerekiyorsa yapalım Amerikadan genetik hükümlüleri  ve genetik katilleri atmaları için onları yüreklendirelim. Onlardan öğreneceğimiz çok şey var ve hep beraber şaman ruhumuzla birleşeceğiz. Atatür bu konuyu araştırırken vefat etti bu benim aklıma hristiyanlığı destekleyen mason örgütlerinin bu konunun açığa çıkmaması ve Türklerin ruhsal uyanış yaşamasını engellemek için Atatürk ü öldürebileceğini getiriyor.  Şaman doktorlar alet kullanmadan ameilyat edebiliyor ve tüm şamanlar duyu üzeri güçlerini rahatlıkla kullanabiliyordu bu  diğerlerini köleleştirme ve elit grup yaratma peşinde olan kesimlerin işine gelmeyen hatta en korktukları şeydi. Bu konuyu küçük bir konu gibi düşünmeyin bence Türklerin tüm dünyada ayağa kaklmasına sebep olacak en büyük uyanışa giden kapının anahtarı olabilir. Atatürk gibi düşünün.
Kayıtlı

TÜRK-KAN

 • Türkçü-Turancı
 • *****
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 2183
Ynt: Kızılderililer Türk'mü?
« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2012, 11:12:10 »

 Birkaç yıl önce Discovery Channel adlı kanalda izlediğim bir belgeselde; Amerika'daki Navaho yerlisi ile Kazak Türkleri'nin DNA'larının birebir aynı olduğunu belirtmişlerdi.

 Aynı şekilde Tuva, Hakas ve Saha Türkleri ile Kızılderililer arasındaki ortak genlerin oranının da oldukça yüksek oranda bir yüzdeye sahip olduğunu çeşitli araştırmalarda okumuştum.

 Dil, Kültür ve İnanç benzerlikleri de oldukça dikkat çekicidir.

 Türkiye'de Kızılderililer ile ilgili araştırmalar ve eserler maalesef istenen seviyede değildir. Ancak çevrilen bazı kaynak kitaplar var. Bunlardan biri oldukça faydalı ve bilgilendiricidir. Araştırma yapmak isteyenler için Türkçe nadir kaynaklardan biridir.

Dee Brown - Kalbimi Vatanıma Gömün (Bu kitapta Kızılderililerin Avrupalı istilasına karşı verdikleri yüzlerce yıllık direniş anlatılmaktadır.) 

Kayıtlı

Cebe Noyan

 • Her Şey Türk İçin, Türk'e Göre!
 • Türkçü-Turancı
 • ****
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 319
 • Türk Irkı Sağ Olsun!
Ynt: Kızılderililer Türk'mü?
« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2012, 12:48:33 »

Bu konuya kafa yormak, bu konular üzerinde çalışmak -bence- zaman kaybından başka bir şey değildir.
Bu konu üzerine çok kitaplar yazıldı, çok şeyler söylendi.
Gerçekten bu konuya ilgi duyuyor ve araştırmak istyorsanız, bu konuda yazılmış yegane ve baş ucu kitabı niteliğinde olan eser: Reha Oğuz Türkkan'ın "Türkler ve Kızılderililer" kitabıdır.
Kayıtlı
Ümmetinizin bittiği yerde, Türk'ün Kudreti başlar.


"Niye kaçıyoruz? Çok diye niye korkuyoruz? Azız diye niye kendimizi hor görelim? 'Hücum edelim' dedim. Hücum ettik...Savaştık. Bizdeni iki ucu,
yarısı kadar fazla idi. Tanrı lûtfettiği için, çok diye korkmadık, savaştık. Tarduş şadına kadar kovalayıp dağıttık."
(Bilge Tonyukuk - 2. Taş, Batı Yüzü - 3-4-5-6)

Aze Bozkır Savaşçısı

 • Türkçü-Turancı
 • ****
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 223
Ynt: Kızılderililer Türk'mü?
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2012, 13:12:14 »

Bu konuya kafa yormak, bu konular üzerinde çalışmak -bence- zaman kaybından başka bir şey değildir.
Bu konu üzerine çok kitaplar yazıldı, çok şeyler söylendi.
Gerçekten bu konuya ilgi duyuyor ve araştırmak istyorsanız, bu konuda yazılmış yegane ve baş ucu kitabı niteliğinde olan eser: Reha Oğuz Türkkan'ın "Türkler ve Kızılderililer" kitabıdır.


Sizə çox təşəkkür edərim qardaş! Çox Sağ Ol!
Kayıtlı

Almıla

 • Türkçü-Turancı
 • ****
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 186
 • Gökbörü Asena Gençlik
Ynt: Kızılderililer Türk'mü?
« Yanıtla #6 : 11 Ocak 2012, 19:34:41 »

Geçen yıl TRT televizyonunda "Oturan Boğanın İzinde" diye bir belgesel izlemiştim. (belgeselin adını yanlış hatırlıyor olabilirim)
Belgeseli izledikçe Kızılderililerin, her yönleriyle, bize ne kadar çok benzediklerini hayretler içinde ve hatta içten içe gurur duyarak gözlemlemiştim.
Bu kadar benzerlik tesadüf olamaz düşüncesindeyim.
Benim kanaatimce Kızılderililer, bizim uzaktaki, yakınlarımızdır.
TTKvY
Kayıtlı
YÜZDE YÜZ TÜRK OLDUĞUN GÜN, CİHAN SENİNDİR!

Almıla

 • Türkçü-Turancı
 • ****
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 186
 • Gökbörü Asena Gençlik
Ynt: Kızılderililer Türk'mü?
« Yanıtla #7 : 11 Ocak 2012, 19:46:26 »

Doğru hatırlamışım. Belgeselin adı "Oturan Boğanın İzinde"ymiş.
Proğramın tanıtım izlencesini de buldum.
Keşke belgeselin tamamının izlencesi olsaymış.

TTKvY


<a href="http://www.youtube.com/watch?v=U1SBAwJHgA8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=U1SBAwJHgA8</a>

Kayıtlı
YÜZDE YÜZ TÜRK OLDUĞUN GÜN, CİHAN SENİNDİR!

Aze Bozkır Savaşçısı

 • Türkçü-Turancı
 • ****
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 223
Ynt: Kızılderililer Türk'mü?
« Yanıtla #8 : 11 Ocak 2012, 20:16:48 »

Yalnız qurur duymaq gərəkmir. Bu gün rezervasiyalarda yaşayan, tarix boyu daim ingilisin, fransızın soyqırımlarına məruz qalan bu soydaşların yanında olmaq lazımdı! Somaliyə və Afrikanın müxtəlif yerlərinə yardımlar göndəririk. Əlbətdə Türk məzlumun yanında olmalıdı. Amma ən azından Atabaşkan soydaşlarımızında yanında olmalıyıq!

Çünki onlarda bizdəndi!!

Kayıtlı

Türkistan Ordusu

 • Türkçü-Turancı
 • ****
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 339
Ynt: Kızılderililer Türk'mü?
« Yanıtla #9 : 30 Ocak 2012, 18:52:53 »

Batılı tarihçiler Türklerin kökeninin Sibirya'dan geldiğini söylerler.
Kızılderelilerin atalarının binlerce yıl önce, Sibirya'dan Amerika'ya geçtikleride biliniyor. Yani aslında eskiden kimi tezler vardı Kızılderelilerin orada, kendi kendilerine evrimleştiklerine dair ama bu imkansız. Sibirya'dan gitti ataları...
Atalarıda elbet Türklerdi.

Yani bencede Siouxların filan ataları Türk olabilir.
Ama kıtanın daha güneylerinde bulunanlar (Amazon yerlileri gibi) Türk'e benzemiyorlar.
Kayıtlı
İleri! İleri! Türkistan erleri!
Senin için ölürüz Türkistan illeri...

(Türkistan Lejyonu'nun anısına atfendir).
 

ÖNEMLİ! OTAĞIMIZ ARŞİV YAYIMINDADIR. AKTİF/ANLIK OLARAK HİZMET VEREMEMEKTEDİR. HİZMET SÜRESİ 3+ GÜN OLABİLİRÖnemli! Bu ağda Türk Ceza Kanunun 20.ci madde ve 5651 sayılı kanunun 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre yazılan yazıların sorumluluğu yazı sahibine aittir. Ülkemizin anayasal hukuk kuralları çerçevesince kişiler kendi görüşlerini beyan etmişlerdir. Uygunsuz/Aykırı içerikleri lütfen bildirmekten çekinmeyin. İlgili hukukçu arkadaşlarımız bildirimlerinizi inceleyip 5 (beş) iş günü içerisinde sonuçlandıracaktır. İçerik sahibi olarak uygunsuz içerikleri kaldırmayı taahhüt ediyoruz.

HunTürk Türk Otağı açılış tarihi Mayıs 2005. Irkçılar Irkçı Gökbörü Türkçüler Türkçü Turancı.
Ulak bilgimiz soruhunturk { @ } gmail [.] com adresinden ulaşabilirsiniz. Yazılım: SMF olup tarafımızca modifikasyonlar yapılmıştır.
Ağımız özgür yazılım olan Mozilla Firefox tarayıcı özellikleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Sorunsuz gezinim için Firefox'u tercih ediniz. Yüksek Çözünürlükte(+1024) en iyi performansı verecektir.

Bu sayfa 0.194 saniyede 27 sorgu ile oluşturulmuştur, son güncelleme 260418, Gökalp Sunucu