Gönderen Konu: Azeri değil, Azerbaycan Türk'ü  (Okunma sayısı 46488 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bakili

• Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: Azeri değil, Azerbaycan Türk'ü
« Yanıtla #20 : 29 Şubat 2008 »
Turkiye bizim icin ikinci Vatan deyil, Azerbaycanimizla birlikde ana vatanimizdir! Gercekten Turk olan icin, Azerbaycanli olmak gercekten gurur verici!
Damarımda dolaşır, seni ezberler kanım;
Kalbimin her atışı, sensin Azerbaycanım….

ilteris9

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 29 Şubat 2008 »
Azerbaycan : As Er Bay Qan Demektir,
As: Hazarin Batısında Olan Türk Dilli Gezer Eline Deyilirdi,
Er: Qahraman Anlamında
Bay: Ağa, Böyük Anlamında
Qan: Mülkiyyet Ekidir, örnek: Zangan, Gürgan, Tufarqan, Varziqan,...
Azerbaycan Türkcesi Ise Batı Oğuz Türkce Dalındandır.
Azerbaycan Eli Ise Gezerlerden, Oğuzun önemli Boylarındandır

Ektirmeliyem Ki Xezer Denizin Adı Ise Gezerden Alınmış, Islam Azerbaycana Geldikten Sonra, Ve Arablarda G Harfı Olmadığı Için Gezer, Xezere Dönüşmüş...

Azerbaycan Türkcesin Ise Böyle Demek Olar:
1.Türkce Ekli (iltisaqi) Dil
2.Batı(oğuz) Türkcesi (türkmen,azerbaycan,anadolu,bulqar,macar,finni...)
3.Azerbaycan Türkcesi (oğuz,qıbçaq,uyğur,qaşqay...)

Benim nâçizâne görüşüm, fazla zorlama ve bilimdışı bir açıklama olmuş sayın kandaşım. Ama dediğiniz gibi, kendiniz de bunun doğruluğundan emin olmayıp bize sormuşsunuz, sağolun.

Çevrimdışı bakili

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #23 : 08 Mart 2008 »
Azerbaycan’da yayınlanan Yeni Musavat Gazetesi, Türk ve Azeri ordularının, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ’a ortak operasyon düzenleyeceğini öne sürdü.

Makedonya Haber Ajansı ve bazı Ermeni internet sitelerinin de yer verdiği haberde, hazırlık aşamasındaki kapsamlı askeri operasyonun, Irak’ın kuzeyinden Türk ordusu tarafından atıldıktan sonra Karabağ’da konuşlanmaya başlayan PKK militanlarına karşı yapılacağı bildirildi. Yeni Musavat, "ABD’nin de böyle bir hareketi desteklediğini" öne sürerken Türk medyasını kaynak gösterdi. Haberde, Azeri ordusunun Akdere bölgesinde operasyonlara şimdiden başladığı iddia edildi.

Gazetenin köşe yazarlarından Elşad Paşasoy da, "Karabağ’daki PKK" başlıklı son yazısında, "PKK, Karabağ’a doluştu. Türk ordusunun son 100 yılda ikinci defa Azerbaycan’a girmesi ihtimali doğdu" diye yazdı ve Bakü hükümetinin pasif davranmasından şikayet etti.
Damarımda dolaşır, seni ezberler kanım;
Kalbimin her atışı, sensin Azerbaycanım….

Çevrimdışı Turan_aşkına

• Ne güzeldir ölmek bana sevgili TURAN için
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 16 Mayıs 2008 »
Haglısan bakili gandaş,men şexsen mene "azeri"deye xitab edilmesinden çox rahatsız oluram,soykökümü eslimi unutturmaq siyaseti yeriden ve teessüf ki buna qismen de olsa nail olan rus,fars şovinistlerinin milletimize qarşı savaşda istifade etdikleri silahlardan biri belke de en güclüsü "azeri"kelimesi ve onun altında yatan kinli menadır....

ilteris9

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : 22 Mayıs 2008 »
Fazla hamâsî şeyler bunlar.

Çevrimdışı bozkurTürk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 22 Mayıs 2008 »
..........
"Ben ve milletim Tanrı'nın kırbacıyız.
Tanrı yoldan çıkan milletleri
cezalandırmak için bizi gönderir."
BAŞBUĞ ATTİLA

Çevrimdışı Tuğrul Tegin

• Yeni Üye
  • *
Re: Azeri değil, Azerbaycan Türk'ü
« Yanıtla #27 : 23 Mayıs 2008 »
Sayın kandaşlarım, Azerbaycan adının kökeni Kasarlardan (Hazar) gelmektedir. Döneminde yıllarca egemen bir güçtü Kasarlar o bölgede. Azerbaycan'ın bu ada iye olmasının nedeni de budur.

Tanrı Türk'ü Korusun!

Çevrimdışı atsızcı_ata

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 23 Mayıs 2008 »
milliyet gazetesinde de hüseyin kılınç adında haberci iki kez haber yaptığı Deniz akkaya eski sevgilisi Azerbeycan Türküne ''azerbeycan uyruklu azeri sevgili''manşetini geçirdi.Bir daha Milliyet gazetesi almamaya karar verdim.

Çevrimdışı kumuk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 24 Mayıs 2008 »
Bakili yazdıklarını gurur duyarak okuyorum. Ben de Kumuk (Kıpçak) Türküyüm seninle dadaşız.Kanım
KARABAĞ için helaldir.