Gönderen Konu: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?  (Okunma sayısı 256035 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lonewolfcypriot

• Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #260 : 25 Eylül 2018 »
Benim atalarim Bergama'dan Kibris'a geldi.

Çevrimdışı mamihan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #261 : 25 Eylül 2018 »
merhaba kandaslar ben samsun alaçam aşağıısırganlı koyundenim aslen secerelere baktim 250 senedir koyden cikmamisiz ve arsiv daire baskanligindan gelen mesaja gore imamhızıroğullarindaniz secerelerdekine gore imamhıdır ogullarindan sorum su biz hangi boydaniz hangi asiret bulamiyorum bi turluyardim edermisiniz

Çevrimdışı AyşeFiliz

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #262 : 21 Kasım 2018 »

Merhaba, bu foruma yeni üye oldum, son zamanlarda kökenlerimi öğrenmeye büyük bir ilgi duymaya başladım, her zaman en azından baba tarafından Oğuz kökenli olduğumu düşünüyordum, babamın ailesi 1800 lerden beri Adana Kadirli de yasıyor ve köylerinin adı Sıtır..son derece aydın bir köy hepsi eğitimli insanlar tüm kuzenlerimin adı Oğuz, Cengiz, Kutbek, Özbek gibi Öztürkçe isimler ve fiziksel özellikleri de Oğuzları andırıyor, genelde acık tenli ve sarışınlar..

Anne tarafından ise bir kol Balıkesir Balya, diğer kol Kastamonu Araç, bu iki bölgede de Avşar boylarının olduğunu biliyorum, ailenin o kolu da genelde Oğuzların fiziksel özelliklerini taşıyor..

İçsel olarak herzaman bilsemde bu bilgilere ulaşmak ve yüce Türk soyunun bir mensubu olduğumu bilmek beni çok duygulandırdı..

Ayrıca Türk boylarına, Türk kültürüne ve kimliğine karşı tarih boyunca yapılan ve hala yapılmakta olan saldırılara karşı özellikle yaşadığımız son zamanlarda daha da fazla bilinçli bir şekilde kökenlerimize sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum, sevgiler..

Çevrimdışı Alp43

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #263 : 17 Eylül 2019 »
Esenlikler.
Bu konuda bana yardımcı olabilecek birini bulursam çok mutlu olacağım. Baba tarafım Domaniç Çokköy'den, yalnızca babamın ninesi Domaniç Çukurca'dan. Çokköy hakkında ağda yeterli bilgileri bulamıyorum çünkü köy yerleri olduğundan haklarında çok şey yazılmamış. Edevlet soy ağacına ve babamın bana aktardığına göre dedelerim hep Çokköylü. Hangi boydan olduğumu öğrenemedim bir türlü, büyüklerimden de kimse sağ olmadığı için bilgi alamıyorum. Burada bu konuya vakıf olan varsa yardımcı olabilir mi bana, sağ olun şimdiden.

Çevrimdışı Alp43

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #264 : 17 Eylül 2019 »
Ağabeylerim acaba Kayı boyundan olabilir miyiz Çokköy'e yerleşmişler midir Domaniç'e gelince Kayılar? Uzun süre yaptığım araştırmalar sonucu Domaniç Gazetesinin şöyle bir yazısını buldum:

Alıntı
Kayıhanlılar, Ankara-Haymana’da yaylak-kışlak halinde yaşarken, Selçuklu Devleti’nin kuzeybatı uç sınırında Selçuklu saflarında yer alarak Bizans’a karşı gaza ve fütuhat faaliyetlerinde yer aldılar. Sultan 1.Alaaddin Keykubat, gaza ve fütuhat hizmetlerinden dolayı Kayıhanlılara Söğüt’ü kışlak Domaniç’i yaylak olmak üzere dirlik/ikta olarak verdi. Kayıhanlılar, ilk zamanlar yani 1230-1288 yılları arasında yaylak-kışlak halinde Domaniç-Söğüt’e gidip geliyorlardı. Fetihler gerçekleştikçe yani Karacahisar, İnegöl, Bilecik, Bursa fethedilirken oralara yerleşenlere karşılık Domaniç’te kalan bazı Yörük Türkmen haneler Domaniç’teki eski Bizans-Roma yerleşimlerinde köy kurdu, bazı haneler de yaylak-kışlak hayatına devam etti. İlk yerleşilen köyler: Hisarköy, Çokköy, Seydikıranı, Kozluca, Aygırlar, Bozbelen1, Bükerler, Göçebe, Çukurca, Ilıcaksu1, Hasanoğlu/Küçükköy, Akbaş/Fıranlar, Çarşanba1, Peşemit, Rumpaşa/Domur, Tekfurçatı/Durabey, Sovıcak, Alpagut/Muratlı, Beğe/Beğecik, Aksu/Karaköy, Bican/Böçen, Tırhas, Berçin, Sünlük/Karamanlar(Küçük Sarıot), Saruhanlar, Güneyseyid/Güney, Sarıot, Ömerler bildiğimiz köyleri oluşturur. Ama bugün yerleşimlerini bilemediğimiz Akyar, Yemişen, Danişmentli, Alınviran, Hisarbeği, Aslıbeği, Alakilise/Yenice, Akçakilise, Tomalu/Tavluoğlu, Kasım, Bozbelen2, Karaoğlan, Bozcasu, Dere, Sarular, Bozyaka/Büyük Furanlar, Kızılkilise, Çarşanba2, Küçük Bükerler, Ilıcaksu2, Gümrancık gibi köyler de ilk yerleşim yerleriydi.

Öyleyse Çokköylüler Kayılara mı mensup, köy Kayı yerleşim yerinden mi? Sizlerin elinde bulunan kaynaklarda bu malumatı doğrulayan şeyler var mı? Yardım ederseniz çok mutlu olacağım. Boyumu öğrenmeyi çok istiyorum.

Çevrimdışı haydar

• Yeni Üye
  • *
SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #265 : 27 Kasım 2019 »
Kutlu günler,

Sivasin Sarklisla ilcesinin alevi köyü Sivrialanin hangi boydan/ocaktan geldigini bilen var mi? Asik Veysel Satiroglu, Satirlu oymagindan, avsar Türkü oldugu vikipedi'da yaziyor. kendi arastirmalarima göre, sarkisla ileci Yüregir ocagindan.. bilgilendirebilen var mi??

tesekkür ederim.

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
  • Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
« Yanıtla #266 : 29 Kasım 2019 »
Kutlu günler,

Sivasin Sarklisla ilcesinin alevi köyü Sivrialanin hangi boydan/ocaktan geldigini bilen var mi? Asik Veysel Satiroglu, Satirlu oymagindan, avsar Türkü oldugu vikipedi'da yaziyor. kendi arastirmalarima göre, sarkisla ileci Yüregir ocagindan.. bilgilendirebilen var mi??

tesekkür ederim.

Esenlikler Haydar Kandaşım,
Hoşgeldiniz, esenlikler getirdiniz.

Sivas bölgesinde, başta Çepni, Beğdilli, Bayat olmak üzere hemen bütün Oğuz boyları yaşamaktadır.

Alıntı
Prof. Dr. Faruk Sümer’e göre Timur’un Ankara Savaşı sonrası bölgedeki Kara-Tatar ve Moğolları beraberinde Türkistan’a götürmesi üzerine Türkmenlerin bölgeye yeniden döndüğü ve hiçbir güçlükle karşılaşmadan XV. Yüzyılın ilk yarısında bölgeyi yurt tutmaya başladıklarından bahseder.

Prof. Dr. Faruk Sümer "Oğuzlar (Türkmenler)Tarihleri - Boy Teşkilatı - Destanları" adlı eserde Gedük(Şarkışla) yöresi için şöyle bahsetmektedir: Bozok’taki Şam Bayatları bu bölgenin Gedük yöresinde yaşarlar. Bu yöre aşağı yukarı bugünkü Şarkışla kazasının bulunduğu yerdir. Burada yaşayan Şam Bayatları başlıca Hızırlu, Kesmezlü, Şeyhlü, Şarklu, Kızıl-Donlu ve Karaca-Koyunlu gibi obalara ayrılmıştır. Bu obalar sahip bulundukları ekinliklerde çiftçilik yapmakta ve kış gelince Suriye’ye gitmektedirler. Fakat XVI. yüzyılın ikinci yarısında Şam-Bayatları’nın kışın Suriye’ye gitmedikleri anlaşılıyor. XVI. yüzyılın ilk yarısında Gedük yöresinde Kara-Yahyalu Delü-Alilü, Ağçalu (en mühim obası: Hacılar) Ağça-Koyunlu (Dulkadırlı’dan) ve Şam Bayadı bulunduğundan bahsetmektedir.

Şarkışla’ya yerleşmek amacıyla gelen Türkler’in ne zaman geldikleri bilinmemekle birlikte, ilk yerleşenlerin Hacı Ali Obası ve Hacı Himmetoğulları oldukları söylenmektedir. Ayrıca Malatya Arapkir’den geldikleri söylenen Çuhadaroğulları ve Nenehatunoğulları’nın (Hacı Ömerler) da aynı dönemlerde ilçeye yerleştikleri tahmin edilmektedir.

Sorunuzla ilgili olarak aşağıda köprülerini vereceğim otağ başlıklarından da başka bilgilere ulaşabilirsiniz.

Oğuz Boylarına Mensup Toplulukların Yaşadıkları Yerler

ANADOLUDA YERLEŞEN TÜRK BOYLARI VE YERLEŞTİKLERİ BÖLGELER

TARİHTE TÜRK BOYLARI

Kürtlesmis Türkmenler?

Ayrıca ileti ekine Oğuz boyları ve Afşarlarla ilgili iki dosya ekledim. Bu dosyaları bilgisayarınıza indirerek ayrıntı olarak okuduğunuzda daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,
Ne Mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Çağrıbey.

Çevrimdışı Alp4310

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #267 : 03 Aralık 2019 »
Kutlu günler,

tesekkür ederim.

Esenlikler Haydar Kandaşım,
Hoşgeldiniz, esenlikler getirdiniz.

Sivas bölgesinde, başta Çepni, Beğdilli, Bayat olmak üzere hemen bütün Oğuz boyları yaşamaktadır.

Alıntı
Prof. Dr. Faruk Sümer’e göre Timur’un Ankara Savaşı sonrası bölgedeki Kara-Tatar ve Moğolları beraberinde Türkistan’a götürmesi üzerine Türkmenlerin bölgeye yeniden döndüğü ve hiçbir güçlükle karşılaşmadan XV. Yüzyılın ilk yarısında bölgeyi yurt tutmaya başladıklarından bahseder.

Prof. Dr. Faruk Sümer "Oğuzlar (Türkmenler)Tarihleri - Boy Teşkilatı - Destanları" adlı eserde Gedük(Şarkışla) yöresi için şöyle bahsetmektedir: Bozok’taki Şam Bayatları bu bölgenin Gedük yöresinde yaşarlar. Bu yöre aşağı yukarı bugünkü Şarkışla kazasının bulunduğu yerdir. Burada yaşayan Şam Bayatları başlıca Hızırlu, Kesmezlü, Şeyhlü, Şarklu, Kızıl-Donlu ve Karaca-Koyunlu gibi obalara ayrılmıştır. Bu obalar sahip bulundukları ekinliklerde çiftçilik yapmakta ve kış gelince Suriye’ye gitmektedirler. Fakat XVI. yüzyılın ikinci yarısında Şam-Bayatları’nın kışın Suriye’ye gitmedikleri anlaşılıyor. XVI. yüzyılın ilk yarısında Gedük yöresinde Kara-Yahyalu Delü-Alilü, Ağçalu (en mühim obası: Hacılar) Ağça-Koyunlu (Dulkadırlı’dan) ve Şam Bayadı bulunduğundan bahsetmektedir.

Şarkışla’ya yerleşmek amacıyla gelen Türkler’in ne zaman geldikleri bilinmemekle birlikte, ilk yerleşenlerin Hacı Ali Obası ve Hacı Himmetoğulları oldukları söylenmektedir. Ayrıca Malatya Arapkir’den geldikleri söylenen Çuhadaroğulları ve Nenehatunoğulları’nın (Hacı Ömerler) da aynı dönemlerde ilçeye yerleştikleri tahmin edilmektedir.

Sorunuzla ilgili olarak aşağıda köprülerini vereceğim otağ başlıklarından da başka bilgilere ulaşabilirsiniz.

Oğuz Boylarına Mensup Toplulukların Yaşadıkları Yerler

ANADOLUDA YERLEŞEN TÜRK BOYLARI VE YERLEŞTİKLERİ BÖLGELER

TARİHTE TÜRK BOYLARI

Kürtlesmis Türkmenler?

Ayrıca ileti ekine Oğuz boyları ve Afşarlarla ilgili iki dosya ekledim. Bu dosyaları bilgisayarınıza indirerek ayrıntı olarak okuduğunuzda daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,
Ne Mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Çağrıbey.

Vermiş olduğunuz bağlantılarda eksik olma olasılığı nedir?
Üstte de sorulmuş, Domaniç için Kayı boyu Karakeçili aşireti deniyor memleketimizde ama bu bağlantıda hiç geçmemiş adı. Bilgilendirir misiniz bu konuda?

Çevrimdışı denizim48

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #268 : 21 Aralık 2019 »
Merhabalar ben Konya Ereğliliyim.  Babam İvriz köyünden. Gerçi artık İvriz Halkapınar à bağlı bir mahalle. Babamın dediğine göre Maraş tan göç etmişizamanın da.  Yörükmüşüz.
    Annemin   tarafı dedem Ereğli merkez anneannem Karamanlı.
   Hangi boydan geldiğimizi aslen nereliyiz nerelerden göç ettik öğrenmek istiyorum. Ama nasıl öğreneceğimi de bilmiyorum. Şimdiden teşekkür ederim

Çevrimdışı Tercan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #269 : 16 Ocak 2020 »
Erzurum Köprüköy saltukogulları (Saltuk beyliği) hangi boya bağlı?

Cevaplarsanız memnun olurum

Esen kalın

Esenlikler BilgeKagan58 kardeşim.
Saltuklu Beyliği Anadolu'da kurulan ilk Türk devleti olup tarihi kayıtlarda bu beyliğin Malazgirt Savaşında çok önemli roller üstlendiği belirtilmektedir.
Soy ve secere kayıtlarına göre Saltukluların Oğuz topluluğundan ve Selçuklu hanedanına akraba olduğu kaydedilmektedir.

1-Osman Turan, Doğu Anadolu Türk Devletleri Tarihi,
2-Faruk Sümer, Selçuklular Devrinde Doğu Anadolu'da Türk Beylikleri
3-Veli SALTIK, Alevi Türkmen Tarihi ve Saltuklular
4-Abdulkerim Özaydın, "Saltuklular" (Akademik Makale)
5-Doç. Dr. Ali Ongül, "Saltuklular" (Akademik Makale)
Eserlerinde Saltukluların Selçukluların akrabası olduğu bilgilerine yer verilmiştir.

Ayrıca Gürcü kaynaklarında da Saltukluların Selçuklu hanedanının akrabası olduğu yazılmaktadır.
Buna göre Saltuklu Beyliği:
Oğuzlar / Üçoklar / Denizhanoğulları / Kınık boyuna mensuptur.

Umarım yardımcı olmuşumdur.
Sağlık ve esenlik dileklerimle..

TTK.

Erzincan/Tercan/Mamahatun Mahallesi sakinleri hangi boya mensup öğrenebilir miyim?

Cevaplarınizı merak ile bekliyorum.

Esenlikle kalın.