Gönderen Konu: TÜRKÇEMİZE NE OLUYOR?  (Okunma sayısı 20094 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı balakatun

• Türkçü-Turancı
  • **
TÜRKÇEMİZE NE OLUYOR?
« Yanıtla #10 : 11 Ağustos 2007 »
Türkçemiz ne hale gelmekte... Bütün bunlar batılılaşma ve de batıya olan özentilikten kaynaklanan bir durum aslında. Günümüzde bu dili (hangi dildir bilinmez o kadar karışık ve saçma ki)  kullanan insanlar genellikle genç kesimler. Artık nece olmaya başladı bilinmez. O güzelim Türkçemizle diğer dilleri karıştırıp önümüze sunuyorlar.. Ne acı.. Ya araplara özenip bir sürü arapça kelime sokmaya çalışırlar dilimize ya da batıya özenip bu tür saçmalıklar yaparlar... Gençlik nereye gitmekte ne yapılmaya çalışılmakta o da bilinmez... Avrupa birliğine girelim diye mi bu kadar çirkinleştik milli benliğimizi yok ettik. Ne yazık gençliğimize Atamızın emanetine hıyanet değildir de nedir bu Allah aşkına...

İşte bütün bunlar aslında Türk dili meselesidir...

http://www.hunturk.net/forum/index.php/topic,2221.0.html   (Türk Dili Meselesi)

ESENLİKLER..
T.T.K.
Dilek yolunda  ölmek Türklere olmaz tasa,
Türke boyun eğdirir yalnız türeyle yasa;
Yedi ordu birleşip karşımızda parlasa
Onu kanla söndürüp parçalarız, yeneriz.
                H.NİHAL ATSIZ

Çevrimdışı inci

• Türkçü-Turancı
  • **
TÜRKÇEMİZE NE OLUYOR?
« Yanıtla #11 : 11 Ağustos 2007 »
Bu Türk milletinin bu günkü en büyük sorunudur.bu sorunla ilgili paylaşımınız için çok teşekkür ederim.Burda-diğer Türk ülkesi---Azerbaycanda da  aynı sorun var.Zaten 73 yıllık Sovetler Birliyi bizim dilimize yeterince rus sözcükleri sokmuştu da  şimdi bir ingilizcemiz eksikdi.sanki milletimiz kendi dilinden vazz geçmek için elinden geleni ediyor.BAkünün merkezi bir mekanında  geziyorsunuz biri size  yaklaşip da  hangi bir dilde  bir şey sorarsa  problem değil bizim milletimiz her dili bilir her dilde  sana cevap verir:(((( ne kadar iç acitici bir olay.diğer Türk ülkelerinde de aynı sorun var ve hepsi de diğer dilleri (esas da Sovet birliyinden kurtulmus TÜrk ülkelerinde rusca TÜrkceden daha önemli) daha üstün biliyorlar~!
Biz gencler kendi çevremizdekilere--arkadaşlarımız ve ailemizi yabancı sözcüklerden sakındırmaya çalişalım~!
Güzel bir Türkce dileyiyle Azerbaycandan Saygılar`!

tungatonyukuk

• Ziyaretçi
TÜRKÇEMİZE NE OLUYOR?
« Yanıtla #12 : 12 Ağustos 2007 »
Gerçekten çok ama çok önemli bir konu,benim oturduğumum semtte adamın teki pastacı açmış dükkanının adı PASTACHI yok böle bir şey,gittim konuştum neden böyle yapıyorsun diyorum,bana verdiği cevap cok üzücü Dikkat çekmek için diyor.Vay bizim halimize.

TTK.

Çevrimdışı OLCAYTU

• Türkçü-Turancı
  • TANRI TÜRK'Ü KORUSUN
TÜRKÇEMİZE NE OLUYOR?
« Yanıtla #13 : 12 Ağustos 2007 »
Türkçemizin günden güne batı özentisi yüzünden şiddetli bir erozyona uğradığı herkes tarafından bilinmektedir.Bunu düzeltmenin tek yolu vardır gerçekten gerçek milli eğitimle ve çıkarılacak olan kanunlarla...Ancak şu da bir gerçektir yönetim gerçeklerden uzaktır.

TANRI TÜRK'ü ve TÜRK DİLİ'ni KORUSUN ve YÜCELTSİN
Saraylarda süremem;
Dağlarda sürdüğümü.
Bin cihana değişmem;
Şu öksüz TÜRK'lüğümü.

Çevrimdışı ÇEPNİ_TÜRKÜ

• Türkçü-Turancı
TÜRKÇEMİZE NE OLUYOR?
« Yanıtla #14 : 13 Ağustos 2007 »
Bu önemli konunun bir de şu tarafı varki, insan ancak anadilinde derinliğine düşünebilir. Derinlik olmayınca bilim gelişmez. Nitekim uzunca yıllardan beri ülkemiz bilimde biraz geri. Tek tük çıkanlar var elbet ama bu da onların yetenekleri ve özel gayretleriyle oluyor. Bugün neredeyse hiçbir evrenkent(üniversite)imizde Türkçe eğitim bulunmuyor ve bilimde ne durumda oldukları ortada. Tabi bu işlerde önemli noktalardaki kişilerin (mesela bakanlar) yaptıkları ve aldıkları karalar da çok önemli. Örneğin Milli(!) Eğitim Bakanlığı buna uygun çözümler üretmeli. Daha küçük yaşta yavrularımıza; dil, kültür, tarih vs. bilinci en uygun şekilde verilmeli. Bunu verecek olan kurumda önce bu bilince sahip olmalı.
'Biz doğrudan doğruya Milliyetperveriz ve Türk Milliyetçisiyiz.'
'Hayattaki yegane üstünlüğüm, Türk doğmaktır!'

ATATÜRK

Çevrimdışı Almıla

• Türkçü-Turancı
  • Gökbörü Asena Gençlik
TÜRKÇEMİZE NE OLUYOR?
« Yanıtla #15 : 16 Ağustos 2007 »
Batıda özenilmesi gereken konular olabilir.Ama bu kılık kıyafet ya da yaşam biçimi değil de, bilime verilen önem, insan hakları ve düşünceye verilen önem olabilir.Örneğin yabancı birkaç grubun (Amerikan) başkanlarına Irak savaşı nedeniyle hakaret ve eleştiri yağdırdığı şarkıları,klipleri ver.Bizde ise düşünceleri nedeniyle tutuklanan kitap yazarları,işine son verilen insanlar...
Ayrıca Türkiye'den de olmak üzere birçok ülkeden öğrencilere geniş imkanlarla eğitim olanağı sunuyorlar.Bu öğrencilerden bir tanesi tanıdığımız bir ablamızdı.Kız İngilizce eğitimi için gitmiş ancak fen ve matematik dersleri yüksek olduğu için bu alanlarda burs kazanmıştı.Ülkemizin değerlendiremediği nice doktor,mühendis var!Neden biz hala yaşayışlarınave kılık kıyafetlerine özeniyoruz bu milletlerin anlamıyorum!!!
YÜZDE YÜZ TÜRK OLDUĞUN GÜN, CİHAN SENİNDİR!

Çevrimdışı kızıltamu

• Türkçü-Turancı
TÜRKÇEMİZE NE OLUYOR?
« Yanıtla #16 : 16 Ağustos 2007 »
Ne yazıkki batılılaşmak bir hevestir ülkemizde (aa çok iyi insanlar onlar ailesini tanıdım çok medeniler çok avrupailer) gibi sanki avrupai olmak bir marifet oluyor ve onlardan aldıklarımız Almila kandaşımın dediği gibi almamamız gerekenler bilim adına özenelim ama kılık kıyafet ve yaşam biçimine diline neden özenelimki biz dünyanın en üstün ırkı olarak bir kaç çapulcuya ndene özenelim.
Hem yalnızca avrupami hayır komunist olan rus olmaya çalışıyor çağdaş olan avrupaya uçuk kaçığım diyen abd ye dindar olan araba farsa hele birde kendince felsefeye özenenler varçi evlerini çin li gibi döşeyenler boyunlarında şaholin arması kolye taşıyanlar ejderha lı çince yazılı elbiseler çok ama çok yazık oluyor.
Ya Susturacağız Ya kan kusturacağız

Çevrimdışı Anadolu Kurdu

• Yeni Üye
  • *
TÜRKÇEMİZE NE OLUYOR?
« Yanıtla #17 : 12 Kasım 2007 »
Yıl: 1965
“Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle ‘akşam-ı şerifleriniz hayrolsun’ dedim.”

Yıl: 1975
“Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.Ne yapacağıma karar veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ‘iyi akşamlar’ dedim.”

Yıl: 1985
“Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ‘hayırlı akşamlar’ dedim.”

Yıl: 1995“Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım. Fenâ hâlde kal geldi yâni. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim. Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle ’selâm’ dedim.”

Yıl: 2006
“Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni. Ama concon muyum ki ben, baktım ki o da bana kesik. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. ‘Hav ar yu yavrum?’

Yıl: 2026
“Ven ay vaz si hör(when I was see her,onu gördüğümde), ben çok yâni öyle işte birden. Off, ay dont nov(I don't know-bilmiyorum) âbi yaa. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita. ‘Hay beybi (hii baby-meraba bebek) dedim.

Oktay SİNANOĞLU
Anadolu son kale ele geçmez, Türklük son amaç silinmez ...
Batı Türkeli ni isteyenlere Turan'ı kurarak cevap vereceğiz ...
Tanrı Türk'ü korusun ...

Çevrimdışı [Hun Türk]

• Türkçü-Turancı
  • TTK
TÜRKÇEMİZE NE OLUYOR?
« Yanıtla #18 : 12 Kasım 2007 »
           Türkçe'nin katledilişi Osmanlıdan gelen günümüze kadar uzanan bir hadise. Osmanlıda Acemce ve Arapçadan kelime, ek ya da tamamen dil bilgisi almaya meraklıydı. Hatta Osmanlı döneminde Acemce ve Arapça yazışmak konuşmak çok önemli bir kültür olayımış gibi davranılırdı.  Şimdilerde İngilizce oldu.  Değişen bir şey yok. Düşman geçmişte ne ise şimdi de o. Türk ve Türklük ile ilgili ne varsa, bir şekilde bu içimize zorla sokuluyor.

Türkçe'yi adam gibi kullanmayanları her türlü şekilde uyarmadıkça bunlar bitmez.
Bana göre ticanilik, nurculuk, yobazlık, komünizm ve partizanlık gibi hastalıkların sebepleri, milli ülküden yoksunluktur.
Hüseyin Nihâl Atsız

TÜRK IRKI SAĞOLSUN !

tungatonyukuk

• Ziyaretçi
TÜRKÇEMİZE NE OLUYOR?
« Yanıtla #19 : 12 Kasım 2007 »
Gitti gidiyor, güzel Türkçe'miz.

Önlemlerin alınması gereken en önemli yer,okullarımızdır.Bizim Türk halkı olarak eğitim düzeyimiz, üst durumda olmalıdır.

Vede kütüpahane lerin bile çoğalması gerekir.Şimdi teknoloji gelişti diye,kütüpahane lere pek uğranmıyor ancak Bilgileri kitaplardan araştırmamız bile Türkçe'mizi geliştirir bu sadece bir örnek..