Gönderen Konu: Türk Isimleri  (Okunma sayısı 137930 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Türkcülük_Yolunda

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Türk Isimleri
« Yanıtla #10 : 25 Mayıs 2006 »
Kesinlikle Türkçe dışındaki isimlere karşıyım...Hem Türkçe isimler çok daha güzel hemde ne olduğu nerden geldiği belli...Kendi ismim utanarak söylüyorum farsça ve arapça...Mahkeme kararıyla değiştirmek bile aklımdan geçiyo...

Sayin TeknikTürk Kandasim,

bende bir hata yapmamak icin bu güzel otag`da Irkdaslarima soruyorum.

Saygilar

TTK 

Varlığım Türk Varlığına Armağan Olsun !
Biz, Tanrı dan başka sahibi olmayanlarız!

Çevrimdışı Bozkır

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 30 Mayıs 2006 »
Merhaba Arkadaşlar,

Benim size bir sorum olacak: Allah izin verirse bir oğlum olacak
ve ben ismini Beren koymayı düsünüyorum internetten yaptığım
araştırmada Türk ismi olduğunu tespit ettim. Ama emin olmam nedeniyle
sizede sormak istiyorum Beren Türk isimmidir?
Aksi durumda farklı bi isim bulacagım.

Teşekkürler

Bozoklu Bozkurt

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 30 Mayıs 2006 »
Soydaşım tesbitiniz doğrudur.

TDT Sözlüğünde aşağıdaki gibi geçmektedir;

Beren
Köken T.
Cinsiyet; Erkek
Söyleyiş 
Anlam 1. Güçlü, kuvvetli. 
2. Akıllı. 
3. Kadife kumaş.
------------------------------------------------------------------ 
Köken T.
Cinsiyet; Kız
Söyleyiş 
Anlam 1. Tanınmış; güçlü, kuvvetli. 
2. Akıllı. 
3. Kadife kumaş.

http://tdk.org.tr/adsozlugu/AdArama.asp?sirano=1550

Doğacak Bozkurt balasına kutlu olsun.

Esenlikler, saygılar

TTK

tegin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 05 Haziran 2006 »
 Millerleri ayaklta tutan ve ayırt eden şey dilleridir. Tabiiki adlarımız Türkçe olmalı.Şuan isimlerimiz abrtısız %80-90 ı arapça.Benim adım da dahil.İşte bunu gördüğüm ve karşı olduğum için çocuğumun adını Teoman ( tarihte bilinen ilk Türk hükümdarı ) koydum. Adıyla yaşasın. Biz müslüman olabiliriz, ama arap değiliz dilimizdeki tüm arapça farsça sözcükleri olabildiğince atmalıyız, kullanmaktan kaçınmalıyız.

Çevrimdışı oncem55

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 21 Haziran 2006 »
Evet kesinlikle hem çocuklarımıza hemde işyerlerimize Türkçe isimler koymalıyız. Çünkü; dil bir milletin milleti millet yapan ana damarlarından biridir. Dili yozlaştırırsak kültürümüzü de yozlaştırırız. Dili ve kültürü yozlaşan milletlerin başına nelerin geldiği tarih kitaplarında ve özelliklede bizim tarihimizde var. Benim Oğlumun adı Ongun Kızımın ise Cemre. Sevgi ve saygılarımla.

Çevrimdışı brakisefal

• Türkçü-Turancı
    • http://www.vatankirim.net/
« Yanıtla #15 : 21 Haziran 2006 »
ALMANLARDA SON SENELERDE YENI BIR MODA CIKTI: BUNLAR COCUKLARINA fransiz, ingiliz vs. ISIMLERI TAKMAYA BASLADI.

FAKAT ALMAN MEDYASI ILE BAZI SIYASILER BILE SON ZAMANDA " COCUKLARINIZA alman ISMI TAKIN" DIYE ÖNERIYOR.

ISIM COK ÖNEMLI BIR UNSUR. ÖZTÜRKCE ÖYLE GÜZEL ISIMLER VARKEN, NIYE COCUKLARIMIZA arap VEYA BASKA DILDEN ISIM TAKALIM? BU BENCE MANTIK DISI BIR SEY! YUKARIDA YAZDIGIM GIBI: BEN TÜRK ISIMLI BIR arab TANIMIYORUM, BIZ NIYE COCUKLARIMIZA arap ismi TAKALIM?

Türkiye Türkleri yüzyıllardan sonra yeni yeni Türkçe isimlerle tanıştı. Atatürk'ün Türk Devrimi sayesinde öze dönme  ve arap hegomanyasından kurtulma çabaları sonucunda biz şu an  Cengiz, Alp, Kutlu gibi isimler alır olduk. büyük babanızın, annenizin isimlerini aklınıza getiriniz; şahsen kendi soyumdan 2 kuşak gerisinde bile Türkçe isim pek nadirdir, mehmet,necati,ali ve bilimum arap isimleri pek bir revaçta olmuştur hep.
bu bakımdan Atatürk'e ve Türk Devrimi'ne tekrar şükranlarımızı sunalım.

aslanargun kardeşimin yazısından etkilenerek şunu eklemek istiyorum;
almanya'nın şu hali acınacak ve ibret alınacak bir tablodur.nereden nereye..demek şimdi de fransız ingiliz ismi alır oldular.
dünyada ırkçı düzen hakim olmadığı sürece kişiliksiz melez toplumlar varolmaya mahkum olacaktır ırkçılığın isminin bile geçmesini istemeyen almanlar şimdi kimliksizlikleriyle başbaşa kalmaya başladılar, ırkçılığı reddeten her millet bu sonu yaşayacaktır.

Bozoklu Bozkurt

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 22 Haziran 2006 »
Peki bu Türkçe isim olayı ile ilgili bir oluşum ya da kampanya türü birşey hazırlayamayız mı?
Mesela:''VATANDAŞ ÇOÇUĞUNA TÜRKÇE İSİM VER'' gibi...En önemlisi bunu millete duyurabilecek ''4.kuvvetimiz'' var mı?Yani:BASIN!
Ya da bu konu ilgili kurumlar ile iletişime geçemeyiz mi?
Örneğin:TDK'nın ''Kişi adları'' ile ilgili bir çalışması mevcuttur.
Ve herşeyden önemlisi ''Türk'ün İsmini'' koruyacak özveri bizde yok mudur?

Çevrimdışı aslanargun

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #17 : 22 Haziran 2006 »
Peki bu Türkçe isim olayı ile ilgili bir oluşum ya da kampanya türü birşey hazırlayamayız mı?
Mesela:''VATANDAŞ ÇOÇUĞUNA TÜRKÇE İSİM VER'' gibi...En önemlisi bunu millete duyurabilecek ''4.kuvvetimiz'' var mı?Yani:BASIN!
Ya da bu konu ilgili kurumlar ile iletişime geçemeyiz mi?
Örneğin:TDK'nın ''Kişi adları'' ile ilgili bir çalışması mevcuttur.
Ve herşeyden önemlisi ''Türk'ün İsmini'' koruyacak özveri bizde yok mudur?

Çok güzel bir öneri! Fakat Türkiye medyasına genel bir bakış atsan, şerefsizlerden dolup taşdığı belli oluyur. Bu keleklerden hangisi kalkıpta böyle bir işe üstlenir?
Kaldı ki, bizim toplumda kürdofilik ve arab kültürüne karşı olan anlamsız "sevgi" var.
Ben araplardan tiksiniyorum ve nefret ediyorum. Bu araplardan çektiğimizi bir biz, bir TANRI biliyor!
Elinizden geldiği kadar kendi çevrenizde etkinlik gösterin, arkadaşlarla, ailenizle bu konuları tartışın! Türkçü düşünceyi daha da yaymamız gerekiyor. Kendi benliğimizi kaybetmeyelim.

Saygılar

Bozoklu Bozkurt

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 23 Haziran 2006 »
Sizde haklısınız soydaşım, sizde haklısınız.

Benim galiba ''Kuvayi Milliye Ruhunu yaratanları'' bulmam lazım.

Çevrimdışı [Hun Türk]

• Türkçü-Turancı
  • TTK
« Yanıtla #19 : 24 Haziran 2006 »
      Yazın zamanım olursa, Türk isimlerinin anlamlarıyla birlikte bir sayfa hazırlamayı düşünüyorum. Şuan sadece liste biçiminde mevcut. Ama sayfayı daha da güzelleştirip daha uygun hale getirecem. Veya daha da hoş ve kolay olması için ayrı bir script de yazabilirim.

Saygılar

Bana göre ticanilik, nurculuk, yobazlık, komünizm ve partizanlık gibi hastalıkların sebepleri, milli ülküden yoksunluktur.
Hüseyin Nihâl Atsız

TÜRK IRKI SAĞOLSUN !