Gönderen Konu: Tanritanimaz´dan Türkcü olurmu ?  (Okunma sayısı 14496 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
Ynt: Tanritanimaz´dan Türkcü olurmu ?
« Yanıtla #10 : 07 Kasım 2013 »
Laiklik olduğu için olur tabi ki.

Sen laikligi dinsizlik olarakmi degerlendiriyorsunda olur diyorsun ? Eger öyleyse AKP zihniyetinden farkin ne ? Laiklik din ile devlet islerinin birbirinden ayrilmasi degilmi ? Yoksa laikligin tanimi istiyenin istedigine inanip , istiyenin inanmamakta özgür oldugu bir sistemmi?

Laiklik Nedir

laiklik, devletin, vatandaşlarıyla olan ilişkilerinde inançlara göre ayrım yapmaması ve ayrıca, herhangi bir inancın, özellikle de bir toplumda egemen olan inancın, aynı toplumda azınlıkların benimsediği inançlara baskı yapmasını önlemesi demektir. Kısaca laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır.
ÜZE TENGRI TEMÜR CIDA OKLAR BIRLE BIR BULUT

BASBUGUMUZ TANRIKUTTUR TANRIKUTTUR

TANRIKUT.

Çevrimdışı Türkoğlu35

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 07 Kasım 2013 »
O.öcal. Geçmişten günümüze insanda hem fiziksel hem kültürel değişim olmuştur. Fiziksel değişimler olduğunda sanırım hemfikiriz. Ancak kültürel değişim de olmuştur.

Örneğin bundan 4000 yıl önce yaşayan herhangi bir insanı ele alalım. Yaşama amacı, eylem ve düşünce sahası az çok bellidir. Avlanma, avını paylaşma, yuva kurma, neslinin devamını sağlama gibi şeyler. Bugün de bu dar alanda yaşayan insan sayısı çok ancak düşünce ve eylem sahası daha geniş. Bu yüzden daha fazla insan, daha fazla şey üretme peşinde. Yani, ama ileri ama geri bir değişim ve gelişim olmuştur. Örneğin yozlaşmayı hızlandıran şeyler olmadı mı ? Oldu. Teknoloji gelişiyor ama bu sayede geçmişe nazaran daha aptal ve tembel bir nesil yetişiyor. Çünkü nasılsa her işimizi bir düğmeyle halledebilecek konuma geldik. Ama iyi yöndeki gelişmeler de var mı ? Var. Buna da bir örnek vereyim. Geçmişte ticaret kervanları, elçiler karşı tarafa günlerce, aylarca yol teperek gidiyordu. Şimdi bu yolculuk saatler alıyor. Zamanın önemini gerek günümüzde, gerek geçmişte anlatmaya gerek yok.

Motun Yabgu. Orhun Anıtlarına yabancı kaynaklı diyecek kadar cahil değilim. Ancak Bilge Kağan'ın yaptıkları ve taşlarda söyledikleri bugünkü anlamda milliyetçilik değil. Olayları zamanına göre yorumlamak lazım. Eğer öyle olsa ezeli düşmanımız Çin'le bugüne kadar bir çok Türk devleti ticaret yapmaz, antlaşmalar imzalamazdı. Ya da Bilge Kağan, Türk kökenli olmayan Budizm'e ilgi duymazdı.

Ayrıca Atsız Ata'nın sözüne gelince, yazdığın cevaptan anladığım kadarıyla o sözü kendisine atılan "faşist" iftiralarına karşı söylediğini bilmiyorsun. Eğer söylenenleri olduğu gibi alıp sığ bir bakışla dışarıya aktarırsanız, Atsız Ata gibi dik duran bir düşünce adamının bile bazı sözlerini istemeseniz de çeliştirirsiniz. Bir söz söyleniyorsa nerede, niçin, kime, ne şartlarda söylenmiş bunları düşünüp yorumlamalıyız naçizane fikrim.

Fatih. Her Türkçü gibi benim de şirin gözükmeye çalıştığım falan yok. Karşımdaki kim olursa olsun doğru bildiğimi söylemekten çekinmem. Ekmek çıkmaz gibi kelimeler hoş olmuyor. Buraya bunları yazarak ne gibi bir rant sağlayabilirim ki ?

Bir de şu var. Kendini Gök Tanrı inancına mensup olarak tanımlayan arkadaşlar illa ki vardır aramızda. Peki bir inanca sahipsek o inancın gereklerini yerine getirmemiz gerekmez mi ? Evet. Peki bunları yapan birileri var mı ? Bildiğim yok. Haberim yoksa affola ama zannetmiyorum. E o zaman "Elhamdürillah Müslümanım." deyip dininin hiç bir gereğini yerine getirmeyen tatlısu Müslümanlarından ne farkı kalır bu kitlenin ? Hadi hiç biri olmuyor diyelim. Yıllardır Gök Tanrı inancına mensup bir avuç ta olsa bir grup insan bu ülkede niye bu anlamda bir dernek bile kurmuyor ?

Yine yanlış anlayacak olanlar çıkacaktır. O yüzden söyleyeyim. Belli başlı dinler üzerine az çok bir şeyler okuyup araştırmış biri olarak ata dinimizin içlerinde akla en uygun, doğaya ve insana en saygılı din olduğunu söyleyebilirim. Ama onu yaşayamadıktan sonra ona mensup olduğunu söylesen ne olur ki ? Keşke Altay'da, Tuva'da yaşasaydım da inanmadığımı söylersem bana bu ithamları yapsaydınız. Sonuna kadar haklı olurdunuz.

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #12 : 07 Kasım 2013 »
Türkoglu 35 Bilge kaganin söyledikleri " bugünkü anlamda milliyetcilik degil " demissin . O zaman ne anlama geldigini söyliyeceksin , bizde senin engin (!) bilgilerinden istifade edecegiz ! " basliya bas egdirdim dizliye diz cöktürdüm " " üstte gök cökmedikce altta yer yarilmadikca töreni kimse bozamaz " Sen Bilge Kaganin bu cümlelerini milliyetcilik kabul etmiyorsan , bizim hayallerimizi süsleyen Turan imparatorlugunu kuran diger basbuglarimizin söylemlerinide milliyetci kabul etmezsin . Otagin anasayfasinda yaziyor , senin dikkatini cekmemis olabilir , "biz Tanrinin kiliciyiz Tanri yoldan cikan milletleri cezalandirmak icin bizi gönderdi " Tabii sana göre dogal olarak bu cümlede milliyetci degil , ama Tanrinin yerine bizi maymun gönderdi yazilmis olsaydi altina imzani atardin degilmi sebek arkadasim ?

Yine " ezeli düsmanlarimizla ticaret yapmazdik " demissin . Milliyetcilikle ticaretin arasinda nasil bir baglanti kuruyorsun anlasilir degil. Bu mantiga göre kurtulus savasi döneminde ezeli düsmanlarimiz Ruslarla silah ticareti yapmamizda yanlis degilmi ? Basbug Atatürk milliyetci olarak nasil böyle bir hataya düsmüs sence ? Bunun cevabini senden baska kimse veremez sanirim .

Atsizin o cümlesini kime karsi kullandigini bilmedigim dogru , sen biliyorsun ya yeter ! Bizde senden ögrenmis olduk . Atsiz o cümlede " ben hicbir yabanci fikri kabul etmeyecek kadar milli suura sahip bir Türküm " derken , maymuncular haric demeyi ihmalmi etmis ? Yoksa Atsiz ata evrim teorisinden bihabermiydi ?

TANRIKUT.

Çevrimdışı -Türk-

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #13 : 07 Kasım 2013 »
Laiklik olduğu için olur tabi ki.

Sen laikligi dinsizlik olarakmi degerlendiriyorsunda olur diyorsun ? Eger öyleyse AKP zihniyetinden farkin ne ? Laiklik din ile devlet islerinin birbirinden ayrilmasi degilmi ? Yoksa laikligin tanimi istiyenin istedigine inanip , istiyenin inanmamakta özgür oldugu bir sistemmi?

Laiklik Nedir

laiklik, devletin, vatandaşlarıyla olan ilişkilerinde inançlara göre ayrım yapmaması ve ayrıca, herhangi bir inancın, özellikle de bir toplumda egemen olan inancın, aynı toplumda azınlıkların benimsediği inançlara baskı yapmasını önlemesi demektir. Kısaca laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır.

Laikliği din veya din gibi şeylerin sosyal ve siyasal alana girmemesi olarak tanımlıyorum. İsteyen istediğine ikide bir inancını ortaya koymamak koşulu ile inanabilir. Bu yüzden birilerine bu konular yüzünden sen bizden değilsin git demek laikliğe aykırıdır.

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #14 : 07 Kasım 2013 »
Laikligin tanimini herkes kafasina göre yapamaz  Tanimi anayasada yazildigi sekli ile belli . Siyasal alanda yasak , sosyal alanda serbest . Camiye gidip ibadet etmekte bir sosyal alan . Sen simdi camide ibadet eden adama niye dua ediyorsun diyebilirmisin , böyle sey olurmu ? Yada kahvede arkadasinin babasi agir hasta , siginacagi tek liman Tanri , Allah büyüktür insallah babam ölmez diye dua ediyor . Ya birak su Allahi ölecekse zaten ölür üzme tatli caninimi diyeceksin arkadasina ? Simdi artik laikligide kimsenin ciddiye aldigi yok orasi ayri mesele.

Bizim kimseye git dedigimiz filan nerde görülmüs ? Sen birak böyle ciddi forumu , maymunu atasi kabul eden adama günlük hayatta selam vermem. Tanrinin varligi yada yoklugu ile alakali benim kadar kimse ilgilenmis olmasin, askerlik dahil hep okudum , bir seferinde binbasidan firca yedim . Erisch von danikenin Tanrilarin ayak izleri , Tanrilarin stratejileri isimli kitaplarini okuyordum , binbasi kogusa geldi. Dindar bir komutan , oglum niye böyle kitaplari okuyorsun dedi , ama kitaplari almadi . Eger ben Tanri ,yaratan, var diyorsan vardir mutlaka Kimse bana burda laf yetistirmeye yeltenmesin. Ben onun bunun fikirleriyle gerdege girmem , Tanri var iste o kadar.

TANRIKUT.

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #15 : 07 Kasım 2013 »
Bu konuyu neden actigimi izah edeyim . Sosyal paylasim forumlarinda , nerde ne kadar dinsiz Tanrisiz Turan dursuncu Ilhan Arselci varsa , en büyük Türkcünün , Tanrinin varligini inkar edenlerin oldugunun propagandasini yapiyorlar. Yani kim milletin kutsalina saldiriyorsa en iyi Türkcü ! Türkcü maskesi takmis kizil köpeklerle , aralarinda muhtemel yahudilerde var . Hergün konu acip milletin kutsallarina küfür hakaret ediyorlar. Bir seferinde Bozkurt Ayzit isimli gercek bir Türkcü " elhamdülillah Türküm " dedi Vay sen bunu nasil dersin diye kadina yüklendiler. Bende destek verdim . Bu sefer bana döndüler , casitmisin , yoksa müslümanmisin diye saldiriya gectiler. Dedim sizin gibi yahudi olacagima müslüman olmayi tercih ederim , cok agir küfürlerde hakaretlerde bulundum , karsilikli tabi . Arkadaslarimdan Ankarali Kübra Rabia isimli cok degerli bir kardesim destek verdi , diger ikiyüze yakin arkadasim seyretti , bende hepsini sildim. Baska forumlardada bu konunun anketini yapiyorlar " ateistten Türkcü olurmu " basligi altinda. Ateistten degil Türkcü bi baltaya sap olmaz. Insanda maneviyat olmadimi hayvandan farksiz olur. Zatem kendileride hayvan olduklarini kabul ediyorlar. Ben hidayete ermis filan degilim her zamanki gibi ulu Gök Tanriciyim.

TANRIKUT.

Çevrimdışı Türkoğlu35

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 08 Kasım 2013 »
Motun Yabgu. Kusura bakma buraya kadar yeni üye olduğum için, ayriyetten terbiyemden ötürü sabırlı şekilde yazdım ama sen haddini aşıyorsun. Şebek mebek dersen o ettiğin lafı yüzüme söylemen gerekir. Ben burada kimseye hakaret etmedim. Ama sen o kadar cüretkar davranıyorsan buyur özelden gel ve bu lafları yüzüme söyle. Kusura bakmayın ben konuya uygun şekilde yazacaktım ancak arkadaş izin vermedi.

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #17 : 08 Kasım 2013 »
Motun Yabgu. Kusura bakma buraya kadar yeni üye olduğum için, ayriyetten terbiyemden ötürü sabırlı şekilde yazdım ama sen haddini aşıyorsun. Şebek mebek dersen o ettiğin lafı yüzüme söylemen gerekir. Ben burada kimseye hakaret etmedim. Ama sen o kadar cüretkar davranıyorsan buyur özelden gel ve bu lafları yüzüme söyle. Kusura bakmayın ben konuya uygun şekilde yazacaktım ancak arkadaş izin vermedi.

Ne münasebet niye hakaret oluyormus ? Kendin demiyormusun  " insanin ortak atasi maymundur "  Bende senin genc bir arkadas oldugunu varsayarak iltifat olsun diye sebek yazdim . Simdide tutmus kendi iddiani hakaret olarak algiliyorsun Sende artik bir karar ver Bizde ona göre tavrimizi belirliyelim. Eger sebekligi hakaret sayiyorsan evrim teorisini inkar etmis oluyorsun Cok ayip !

TANRIKUT.

Çevrimdışı Türkoğlu35

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 08 Kasım 2013 »
İki maymun arasında anlam farkı olduğu açık. Hadi o konuyu da geçelim. Hepimiz hemfikirizdir ki kendini "Türkçü" olarak tanımlayan vatandaşlarımızın içinde oran olarak azımsanmayacak kadar çok ateist, deist, agnostik var. Zaten çok fazla olan nüfusumuzu (!) bir de böyle bölersek dağınık bir avuç bir kitle olarak kalırız. Ben de o zaman "Atalarıma katliam yapan Arapların dinine inananlara Türkçü demem." desem nasıl olur ? Normalde az ama sağlam bir kitleyi kalabalık ama şuursuz bir kitleye tercih ederim. Ancak en ufak bir fikir ayrılığında "Senden Türkçü olmaz"a gelirse konu, o kitlenin sağlamlığı da ne kadardır görülür.

Çevrimdışı [Hun Türk]

• Türkçü-Turancı
  • TTK
« Yanıtla #19 : 08 Kasım 2013 »
OLMAZ!

İsteyen sapık Freud'un yolundan gider, isteyen Galapagos Adalarına gider kendini tatmin eder.....

Bu güzide tartışmamızı başka baharlara yapalım.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=XPLDKA8MPLc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=XPLDKA8MPLc</a>

Bana göre ticanilik, nurculuk, yobazlık, komünizm ve partizanlık gibi hastalıkların sebepleri, milli ülküden yoksunluktur.
Hüseyin Nihâl Atsız

TÜRK IRKI SAĞOLSUN !