Gönderen Konu: Şamanizm Nedir?  (Okunma sayısı 16935 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
Şamanizm Nedir?
« : 10 Nisan 2011 »
Kaynak :TURANİA.NET-TuranianDominator

Şamanizm Nedir?

Şamanizm, batılıların Moğolistan ve Sibirya'nın kadim ruhani inançları için kullandıkları bir terimdir.
Bu inançlar için daha doğru olan isim Tengerizm'dir. Şamanlar ibadet edilenler / tapılanlar değildirler, ancak Şamanizm'in itibarlı rahipleridirler. İnancımızı "Şamanizm" olarak adlandırmak, Hıristiyanlığı "Papazlık" ya da Museviliği "Hahamlık" olarak isimlendirmek gibi olurdu.

Tengerizm'de, acun canlıdır. Bitkiler, hayvanlar, kayalar ve su hepsi ruha sahiptir. Yurdun kötü bir hal almaması, kısırlaşmaması, verimsizleşmemesi için bu ruhlara saygı gösterilmelidir ve korunmalıdır. Bu nedenle, bireyin çevresini koruması ve dengelemesi son derece önemlidir.

Kişisel sorumluluk Tengerizm'in ikinci ana öğretisidir. Tengeristler "karma" inancına çok yakın olan "buyan" ismindeki bir kavrama inanırlar. Bireyin kendi davranışlarından sorumlu olması "doğru, dürüst" insan varlığının işaretidir.

Tengerizm'in üçünçü öğretisi "denge"dir. Denge, bireyin kendi içindeki, birliğin içindeki ve doğanın / çevrenin içindeki uyumluluğu korumak için önemlidir. Eğer bazı şeyler dengeden uzaklaşırsa, etrafta kötü ve zararlı şeyler olacaktır. Bu bir Şaman'ın ihtiyacı olan şeydir.

Şaman

Birçok batılı "Şaman"ı bir "ilaç uzmanı" ya da bir "büyücü doktor" olarak sınıflandırmaya çalışıyor. Sibirya'nın ruhani inançları bu fikirden çok daha fazla içeriğe sahiptir. Etrafta kendi alanlarında uzman olan bir çok tedavi edici kişi vardır. Bunlar "otoşi" (efsuncular), "barişi" (kırık-çıkıkçılar) ve "bariyaşi" (koca karılar) isimlerine sahip kişilerdir. Bütün bu uzmanlar ruhlar dünyasından bir çeşit yardım aldıklarına inanırlar.

İşte bu Şaman'dır, her nasılsa, ruhani dünyanın gerçek üstadlarıdırlar. Şaman, doğum esnasında ruhlar tarafından seçilir ve "udha" ismindeki ilave bir ruh şamanların içine girer. Bu ruh onlara yardım eder ve şamanı korumaları için diğer ruhları bir araya getirir. Eğer bu koruma olmazsa, ritüellere ve öteki dünyalara seyahat etmeye kalkışmak çok tehlikeli ve akılsızca olur.

Şaman'ın asıl işlevi kendi cemiyetindeki dengeyi onarmak ve sürdürmektir. Şamanlar kutsamaları, koruma ritüellerini, avlanma büyülerini ve kehanetleri yönlendirirler. Aynı zamanda kişinin içine ruh girmesi, ruhani kirlenmeler, ruhun kaybolması ve lanetler gibi ruhani nedenlerden kaynaklanan hastalıkları iyileştirirler. Şamanlar aynı zamanda geleneksel kültürün bekçileridirler. Bunun nedeni kadim geleneklerin bilgilerine sahip olmalarıdır, onların danışmanlığı çağlardan çağlara hep aranmıştır.

http://www.tengerism.org/9255.gif

Kaynak: What is Shamanism

(Çeviri bana aittir.)

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
Ynt: Şamanizm Nedir?
« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2011 »
Kaynak :TURANİA.NET-Çepni77

Okuduğum bir kaynakta şamanların tanrılarla arası iyi olmayanların aracı olarak devreye sokulup tanrıyı ikna etme gibi bir göreve üstlendiği yazıyordu! Şamanları günümüzün hocaları ile doktorları bir görmek mümkün!

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2011 »
Kaynak :TURANİA.NET-Kutkan Bozkurt

Ben birşey merak ediyorum kandaşlarım. Sürekli dini konulara girilmeyecek deniyor ama sürekli Şamanizm anlatılıyor.
Neden ?

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #3 : 10 Nisan 2011 »

Alıntı
Kutkan Bozkurt Nickli Üyeden Alıntı
Ben birşey merak ediyorum kandaşlarım. Sürekli dini konulara girilmeyecek deniyor ama sürekli Şamanizm anlatılıyor.
Neden ?

Kültür. Din değil. Eğer bu başlık altına "dini konu" diye girip bakıyorsanız hiç zahmet etmeyin.

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #4 : 10 Nisan 2011 »
Kaynak :TURANİA.NET-Kutkan Bozkurt

Alıntı
TuranianDominator Nickli Üyeden Alıntı
Kültür. Din değil. Eğer bu başlık altına "dini konu" diye girip bakıyorsanız hiç zahmet etmeyin.

Şamanizm bir inançtır. Hala Orta Asyada az da olsa inanlar var.

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #5 : 10 Nisan 2011 »
Kaynak :TURANİA.NET-Yükselen Kurt

Bugün tarih hocamız Şamanizm Korelilerden bize geçmiştir dedi. Ne kadar doğru?

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #6 : 10 Nisan 2011 »
Kaynak :TURANİA.NET-Motun Tanhu

Alıntı
Yükselen Kurt Nickli Üyeden Alıntı
Bugün tarih hocamız Şamanizm Korelilerden bize geçmiştir dedi.Ne kadar doğru?

Yükselen Kurt andam Şamanizm şuan ilkel tek Tanrılı dinlerin genelini ifade etmek için kullanılıyor. Gök Tanrı inancı Türkler'de ortaya çıkmış Türk kültürüyle özdeşleşmiş bir inançtır. Büyük ihtimalle hocan Tengrizm'e sıcak bakmadığı için, kültürümüz olduğunu kabul etmiyor. Halbuki Gök Tanrı inancı Türk kültürünün temelini oluşturur.Şamanizm Türklere Korelilerden geçmiştir demek, Türk kültürünü hiçe saymaktır.

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #7 : 10 Nisan 2011 »

Alıntı
Şamanizm bir inançtır. Hala Orta Asyada azda olsa inanlar var.

İnanç şekilleri kültürün bir parçası olduğuna göre, bizim ortak noktamız Türk kültürü olduğuna göre, Türk kültüründe inanç "Tengerizm" ve bu inancın rahipleri "Şamanlar" olduğuna göre ve bu "Şamanlar"ın pratik ettikleri öğretilere de "Şamanizm" dendiğine göre "Şamanizm" başlığının açılmaması anormaldir. Tepkinizin nedenini gerçekten anlayamıyorum.

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #8 : 10 Nisan 2011 »
Kaynak :TURANİA.NET-Tonyukuk

Alıntı
Yükselen Kurt Nickli Üyeden Alıntı
Bugün tarih hocamız Şamanizm Korelilerden bize geçmiştir dedi.Ne kadar doğru?

O kadar yanlış ki, ne kadar doğru olduğunu söyleyemeyeceğim. Akay Kınayev'i dinleyenler arasında sen de vardın, yabancı halk bilimcilerin yanlı veya yanlış değerlendirmeler yaptıklarını, Altay kaynaklı (Kore değil) bu inanç biçiminin doğru adının Tengrizm ya da Tanrıcılık olduğunu belirtmişti. Tanrıcılığın, şimdilik bize uzak gibi görünen topluluklardan bize geçtiğini ileri sürmek en iyimser deyişle bilgisizliktir.

Orkun yazıtlarında ifadesini bulan bir takım ifadelerden anlıyoruz ki, Türkler Tanrı'nın varlığını başlangıcı ve sonu olmadan, sonsuzluk ve bilinmezlik içinde kabul ediyorlardı. Tanrı'nın varlığını belli ölçülerde yapılmış bir cisim ya da dört duvar içine sığdırmak, varlığını baştan ve sondan zamanı keserek sınırlamak ataların kültüründe olmadığı için, bilinen insanlık tarihinde bütün topluluklar ağaç keserek mabed inşa ederken, atalarımız ağaç dikerek altında ibadet etmeyi tercih etmişlerdir. Ateşe, güneşe, aya, yıldızlara, hayvanlara, putlara tapılan zamanlarda ve öncesinde Türkler Tanrı'nın yaratılan değil yaratan olduğunun bilincinde olarak O'nun putunu yapmaya teşebbüs etmemişlerdir. Bunun için Bilge Kağan ''Yer ile Gök yaratılınca ikisi arasında kişioğlu yaratılmış'' , ''Zamanı Tanrı yaşar, kişioğlu ölmek için yaratılmış'' diyordu.

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #9 : 10 Nisan 2011 »
Kaynak :TURANİA.NET-AĞASAR

Alıntı
Neden ?

Konu'yu hiç okumadığın belli Kutkan Bozkurt...Öyle ki aşşağıdaki alıntı konu'nun başlangıcı...Zahmet edip okur isen Şamanizm'in ne olduğunu anlarsın...

Şamanizm, batılıların Moğolistan ve Sibirya'nın kadim ruhani inançları için kullandıkları bir terimdir.
Bu inançlar için daha doğru olan isim Tengerizm'dir. Şamanlar ibadet edilenler / tapılanlar değildirler, ancak Şamanizm'in itibarlı rahipleridirler. İnancımızı "Şamanizm" olarak adlandırmak, Hıristiyanlığı "Papazlık" ya da Museviliği "Hahamlık" olarak isimlendirmek gibi olurdu.

Ben ŞAMAN'ım diye kendince hava cıva satıp Türkçülüğünü ispat etme peşinde olanlar var ki ( Nasıl oluyor ise bu iş ) bunlar bile bu kavram'ın içeriğinden bihaberler...