Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  
Ulak Posta: soruhunturk [[@]] gmail [.]com

HT MAĞAZA

Gönderen Konu: Ordu yemekleri  (Okunma sayısı 3578 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İsenboğa

  • Türkçü-Turancı
  • **
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • İleti: 30
Ordu yemekleri
« : 25 Aralık 2014, 11:56:42 »

Sürekli harekat halinde olan ve komşu budunlara saldırarak istila, yağma, fetihler yapan Türk ve Moğol ordularının bu ölçüde yemek kültürleri de gelişmiştir. Şöyleki mesela evde bir ailenin yapamayacağı büyüklükte ve maliyette olan bir aileye bir ay yetecek kadar büyük ölçekte yapılan çoğunlukla kırmızı etlerden oluşan (genelde kuzu eti) yemek kültürümüz var. Bu tür yemekler bana göre geçmişte ordu iaşesi olarak kullanılmaktaydı. Şimdi aklıma gelen bazı yemekleri sizlerle paylaşıyorum katkı sağlıyabilirsiniz.

Kuzu Çevirme

Bütün olarak bir kuzuyu meşe bir şişe takarsın ve közün üzerinde pişirirsin. Hemen hemen bir bölük askere yetecek kadar besin çıkar.
Cağ Kebabı

Erzurum yöresine has bir kebap türüdür. Koyun veya keçi etinden yapılır. Etleri bütün olarak kareler halinde kesersin ve bu kebapta koyun veya keçinin bazı bölgelerindeki etler kullanılır.Tuz karabiber ve soğandan oluşan sosun içinde etler bekletilip şişe takarsın ve bir bölük askere yetecek orandadır.

Testi Kebabı

Yozgat yöresine aittir. Diğer kebaplara küçük ölçekte etlerden de  yapılabilir.
Khorkhog

Moğolların yaptığı bir tür kebaptır. Meraklıları youtube dan bakabilir. Bir keçi veya koyun içindeki bağırsak ve iç organları çıktıktan sonra ateşte pişen kızgın taş parçaları ve et parçaları içine konulur. Sonra deri tekrar dikilir, tıpkı düdüklü tencere gibi içinde basınç oluşur ve hayvan şişer. İsteyen içine biber, domates, patlıcan baharat vs. de atabilir. Daha sonra hayvanın tüyleri ütülenir ve közde bir süre bekletilir. Bir bölük askere yetecek kadar iaşe çıkar.


Kayıtlı
Dizliye diz çöktürdük, başlıya baş eğdirdik!

İsenboğa

  • Türkçü-Turancı
  • **
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • İleti: 30
Ynt: Ordu yemekleri
« Yanıtla #1 : 25 Aralık 2014, 12:02:23 »

Avrupayı istila eden, dizliye diz çöktüren, başlıya baş eğdiren Atilla'nın ordusuna ait büyük yemek kazanları.

Kayıtlı
Dizliye diz çöktürdük, başlıya baş eğdirdik!
 

ÖNEMLİ! OTAĞIMIZ ARŞİV YAYIMINDADIR. AKTİF/ANLIK OLARAK HİZMET VEREMEMEKTEDİR. HİZMET SÜRESİ 3+ GÜN OLABİLİRÖnemli! Bu ağda Türk Ceza Kanunun 20.ci madde ve 5651 sayılı kanunun 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre yazılan yazıların sorumluluğu yazı sahibine aittir. Ülkemizin anayasal hukuk kuralları çerçevesince kişiler kendi görüşlerini beyan etmişlerdir. Uygunsuz/Aykırı içerikleri lütfen bildirmekten çekinmeyin. İlgili hukukçu arkadaşlarımız bildirimlerinizi inceleyip 5 (beş) iş günü içerisinde sonuçlandıracaktır. İçerik sahibi olarak uygunsuz içerikleri kaldırmayı taahhüt ediyoruz.

HunTürk Türk Otağı açılış tarihi Mayıs 2005. Irkçılar Irkçı Gökbörü Türkçüler Türkçü Turancı.
Ulak bilgimiz soruhunturk { @ } gmail [.] com adresinden ulaşabilirsiniz. Yazılım: SMF olup tarafımızca modifikasyonlar yapılmıştır.
Ağımız özgür yazılım olan Mozilla Firefox tarayıcı özellikleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Sorunsuz gezinim için Firefox'u tercih ediniz. Yüksek Çözünürlükte(+1024) en iyi performansı verecektir.

Bu sayfa 0.063 saniyede 28 sorgu ile oluşturulmuştur, son güncelleme 260418, Gökalp Sunucu