Gönderen Konu: Moğollar???  (Okunma sayısı 25740 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tuğrul

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Moğollar???
« Yanıtla #20 : 06 Ocak 2008 »
ARAP deyip duruyorsunuz burda araplardan bahseden kim arapların ne kadar aşağılık olduğunu herkes bilir.Biz burda moğolları konuşuyoruz moğolları sanki Türk dünyası için olumlu bir millet gibi gösteriyorsunuz ama moğollar yüzünden milyonlarca Türk yurdunu terketti binlercesi öldürüldü Türk bilim başkentleri semerkant ve buhara yakılıp yıkıldı yüzlerce senede oluşturulan Türk bilim eserleri yok oldu bunun sonucunda türkler bilim dünyasında hak etmedikleri bir yerde bulundukları gibi türkistandaki Türk nüfusu azaldı bir daha türkler türkistanda bir göktürk bir hun devleti kuramadılar ve en sonunda rus çin egemenliğine girdiler bunların hepsinin sorumlusu moğollardır o yüzden moğollar benim için hiç bir zaman Türk değildir ve olmıyacaklardır...

ayrıca bazı arkadaşlar turandan bahsediyorlar ve buna moğollarıda katıyorlar benim bildiğim turan sadece öz be öz Türk devletlerinin Türk milletlerinin oluşturabileceği bir olgudur yok moğollar yok onlar yok bunlar turana giremez girmemeli turan saf Türk devletlerinden kurulmalı.

Ayrıca bana yobaz ve benzeri sözler söyleyen arkadaşların laflarını aynen kendilerine iade ediyorum benim burdaki amacım müslümanlık değil türklüktür tarihimiz boyunca müslümanlardan yardım gördükmü de ben müslüman birliğini savunacağım.

Çevrimdışı Atçeken Beği

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #21 : 06 Ocak 2008 »
ben TÜRKÇÜ'lük kavramı ile 1 2 seneden beri yakından ilgileniyorum sakarya manavlarındanım kanımda bulanıklık yok burada yapılan tartışmalar acaba moğollar TÜRK'mü değillermi olması gerekirken CENGİZ han ile TİMUR hanın TÜRK'lüklerine kaymış olduğunu görüyorum. Benim okuduğum makalelerde moğolların TÜRK'lük ile yakından uzaktan ilgisi olmadıklarını açıkca gördüm ALTAYlarda yaşamış iki millet olmak ile kardeş olunmaz nevarki yapılan incelemer belgeler sayesinde iki büyük hanın TÜRK olduğu kesinleşmiştir. ben kanı bulanık olmayan bir OĞUZ TÜRK'ü olarak barbar moğolların TÜRK kanı taşıması fikrine bile sıcak bakmıyorum. ister müslüman ister başka dinden olsun.
O kadar açıklamadan sonra bu yorumu çıkarmanız gerçekten ilginç.''Moğollar Türk'tür'' diyen olmuş mu?Bir göz atın isterseniz.Moğollar,Turanid ve Türklerin akrabalarıdırlar;barbarda değillerdir.Bunlar,batının uydurmasıdır.Batılılar,bizede barbar diyorlar,kabul ediyormuyuz?

Temir Yalıg andamın bu konudaki yazılarını tekrar gözden geçiriniz.
Oturup düşündüğümde yetim olmadığımı gördüm! Oğuz Han gibi atası, Dede Korkut gibi muallimi, Köroğlu gibi ağabeyi, Mahtumkulu gibi akıl hocası olan birisi hiç yetim olur mu?
Saparmurat Türkmenbaşı

Çevrimdışı Atçeken Beği

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #22 : 06 Ocak 2008 »
ARAP deyip duruyorsunuz burda araplardan bahseden kim arapların ne kadar aşağılık olduğunu herkes bilir.Biz burda moğolları konuşuyoruz moğolları sanki Türk dünyası için olumlu bir millet gibi gösteriyorsunuz ama moğollar yüzünden milyonlarca Türk yurdunu terketti binlercesi öldürüldü Türk bilim başkentleri semerkant ve buhara yakılıp yıkıldı yüzlerce senede oluşturulan Türk bilim eserleri yok oldu bunun sonucunda türkler bilim dünyasında hak etmedikleri bir yerde bulundukları gibi türkistandaki Türk nüfusu azaldı bir daha türkler türkistanda bir göktürk bir hun devleti kuramadılar ve en sonunda rus çin egemenliğine girdiler bunların hepsinin sorumlusu moğollardır o yüzden moğollar benim için hiç bir zaman Türk değildir ve olmıyacaklardır...

ayrıca bazı arkadaşlar turandan bahsediyorlar ve buna moğollarıda katıyorlar benim bildiğim turan sadece öz be öz Türk devletlerinin Türk milletlerinin oluşturabileceği bir olgudur yok moğollar yok onlar yok bunlar turana giremez girmemeli turan saf Türk devletlerinden kurulmalı.

Ayrıca bana yobaz ve benzeri sözler söyleyen arkadaşların laflarını aynen kendilerine iade ediyorum benim burdaki amacım müslümanlık değil türklüktür tarihimiz boyunca müslümanlardan yardım gördükmü de ben müslüman birliğini savunacağım.
Anlamamakta ısrarcısınız.Moğollar Türk'tür demiyoruz,demeyeceğiz de...

Moğollar,Turanid ve Türklerin akrabalarıdırlar.Turan haritası içerisinde de yer alırlar.Sadece Moğollar değil;Finliler,Macarlar da Turan haritası dahilindedirler.Sanırım Turan tanımını başka ideolojilerden okuyarak öğrendiniz.

Size de belirtiyorum;Temir Yalıg andamın yazılarına tekrar göz atın ve sinirlenmeden,önyargısız,anlamaya çalışarak yapın bu işi.

Esen olsun.
Oturup düşündüğümde yetim olmadığımı gördüm! Oğuz Han gibi atası, Dede Korkut gibi muallimi, Köroğlu gibi ağabeyi, Mahtumkulu gibi akıl hocası olan birisi hiç yetim olur mu?
Saparmurat Türkmenbaşı

Çevrimdışı Temir Yalıg

• Türkçü-Turancı
  • TÜRK'ÜM BAŞKA ÜNVAN İSTEMEM
« Yanıtla #23 : 07 Ocak 2008 »
ben TÜRKÇÜ'lük kavramı ile 1 2 seneden beri yakından ilgileniyorum sakarya manavlarındanım kanımda bulanıklık yok burada yapılan tartışmalar acaba moğollar TÜRK'mü değillermi olması gerekirken CENGİZ han ile TİMUR hanın TÜRK'lüklerine kaymış olduğunu görüyorum. Benim okuduğum makalelerde moğolların TÜRK'lük ile yakından uzaktan ilgisi olmadıklarını açıkca gördüm ALTAYlarda yaşamış iki millet olmak ile kardeş olunmaz nevarki yapılan incelemer belgeler sayesinde iki büyük hanın TÜRK olduğu kesinleşmiştir. ben kanı bulanık olmayan bir OĞUZ TÜRK'ü olarak barbar moğolların TÜRK kanı taşıması fikrine bile sıcak bakmıyorum. ister müslüman ister başka dinden olsun.

Burada Moğollar'a Türk diyen olmuş mu ? Yorum yaparken bütün iletileri okuyun lütfen.
TÜRK IRKI SAĞOLSUN!

Çevrimdışı Temir Yalıg

• Türkçü-Turancı
  • TÜRK'ÜM BAŞKA ÜNVAN İSTEMEM
« Yanıtla #24 : 07 Ocak 2008 »

Biz ne anlatıyoruz,sen ne diyorsun? Turancı görüşe aykırı beyanatlarda bulunduğun ve bir Türkçüde olması gereken erdemlerin birincisini teşkil eden okuduğunu anlama yetisine sahip olmadığın için üyeliğin iptal edilmiştir.
TÜRK IRKI SAĞOLSUN!

Çevrimdışı TiginNoyan

• Türkçü-Turancı
  • Inançu Apa Yargan Tarkan Köl Tigin
    • Steppe History Forum
« Yanıtla #25 : 07 Ocak 2008 »
Evet Moğollar kendilerine direnen Türkleri öldürmüşlerdir, ama o dönemde herkes kendilerine direnenleri öldürüyordu. Nitekim Moğollar'a katılan binlerce Türk söz konusudur. Hattâ Moğol katliam yaparlarken (ki o dönemin koşullarında olağandır) onlara en çok Türkler yardım etmişlerdir. Moğol ordularında çok sayıda Türk yer almıştır. Ona bakarsanız, Moğollar kendilerine direnen Moğolları bile katletmişlerdi ;) Bir de sürekli Moğolların Türk bilim-kültür kentlerini yıktıkları yazılmış. Arkadaşım, Mâverânünnehir kentlerinin Türkleşmesi Moğol dönemiyle başlamıştır. Moğol İstilâsı'ndan önce Türkler Mâverâünnehir'de kentlerde askerî sınıf olup halk olarak da yalnızca kırsalın bâzı bölgelerine yerleşmişlerdi. Moğol Fetihleri sırasında Mâverâünnehir'in kentlerinin Soğdlu ve Hârezmli Îrânî sâkinlerinin büyük bölümü katledildiği için fetihten sonra Türkler buralara yerleşmeye başlamışlardır.

Bir de, değerli andalarıma bir konuda katılamayacağım. Čiŋgis Qan (Cengiz Han) ve Temür soy olarak Türk değillerdir. Ama Temür Türkleşmiş bir Moğol'dur, o ayrı. Elimde Moğolların Gizli Târihi (Türkçe ve İngilizce çevirileri), Reşîde'd-dîn'in Câmi'u't-Tevârîḫ'i (Farsça orijinali ve İngilizce çevirisi), Cuveynî'nin Târîḫ-i Cihângûşây'ı (Türkçe ve İngilizce çevirileri) ve internetten erişebildiğim Yuánshĭ (Yüan-shih, Çin Moğolları'nın resmî hânedan târihi) 元史 var. Bunların hiçbirisinde Čiŋgis Qan'ın Türk soylu olduğu belirtilmiyor, hattâ en ufak bir değinme, bir işâret bile yok (bir tek Reşîde'd-dîn Moğollar'ı "Türk" olarak adlandırıyor ancak o dönemde Araplar ve Îrânlılar tüm atlı göçebelere "Türk" demekteydiler; hattâ Uygur ve Karahanlı dönemlerindeki bâzı Müslüman yazarlar Tibetliler'i ve Ruslar'ı bile "Türk" olarak adlandırmaktaydılar; yâni onların gözünde tüm atlı göçebeler "Türk" idi, nitekim Yunanlar ve Romalılar da tüm atlı göçebelere "İskit" diyorlardı ki her göçebenin İskit olmadığı hepinizin mâlumudur). Čiŋgis Qan Moğol kavminin içinden çıkmıştır, anasının ve babasının soyu boylarına, oymaklarına, âilelerine kadar bilinmektedir. Yâni ataları Moğol kavminin içine sonradan gelerek başa geçmiş yabancı bir hânedan değil, doğrudan doğruya Moğol kavminin içinden çıkmış bir hânedan idi. Atsız Atamız, Čiŋgis Qan'ın Türklüğü konusunda değerli târihçi Zeki Velidî Togan'a dayanmaktaydı, ancak Zeki Velidî Togan Hoca bu konuda takıntılı bir insandı, nitekim Osman Turan Hoca'yla yaptığı bir konuşmada da Čiŋgis Qan'ın Türk olduğunu kanıtlamayı onu "barbar Moğollar'a kaptırmamak için" kasıtlı olarak yaptığını belirtmişti. Zeki Velidî Togan Hoca, tıpkı İbrahim Kafesoğlu Hoca'nın Türk-İslam Sentezciliği uğruna Eski Türk Dîni'ni çarpıtarak anlatması gibi, Čiŋgis Qan'ı Türk yapmak uğruna belgeleri çarpıtarak ya da bulguları cımbızla toplayarak çalışmalarını yazardı. Zeki Velidî Togan Hoca çok değerli bir târihçimiz, bilim adamımız, büyüğümüz idi ancak kimse kusursuz değildir. He târihçi de, çalışmasını yazarken kendisinden izler taşır, ki bunu da her târihçi bilir. O yüzden her târihçi ihtiyatla okunmalıdır.

Saygılarımla.

Türük Oguz begleri bodun eşid: üze teŋri basmasar asra yir telinmeser Türük Bodun iliŋin törügün kim artatı utaçı erti? Türük Bodun ertin, ökün!

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
« Yanıtla #26 : 07 Ocak 2008 »
"ÇENGİZ HAN" VE "AKSAK TEMİR BEK" HAKKINDA

Millî şuurun ve ilmî tarihçiliğin hâlâ gereğince gelişememesi, dinî taassubun hâlâ ruhlara hükmetmesi dolayısıyla tarihimizin bazı büyüklerine karşı saygısızlıkta bulunmak, yahut Türk ırkının şu veya bu bölümlerini birbirine düşman saymak gibi yanlışlıklar sık sık yapılmaktadır. Bunların arasında en yaygını Çengiz ve Temir düşmanlığıdır. Bu düşmanlığı yapanlar arasında Şarlman'la Şarlken'i birbirine karıştıran felsefeciler bulunduğu gibi tarihçi geçinenler de vardır.

Bu tarihçi geçinenlerden biri Türk soyunun güzelliği hakkında yazdığı bir gazete makalesinde yine dinî taassup sebebiyle Çengiz ve Temir'den "mahlûkat" diye bahsederek onların sarı "Moğol" ırkından olduğunu Türklerin ise beyaz ırkın mümessili olduğunu ileri sürdü.

Artık ilmî bir değeri kalmayan bu eskimiş sarı ırk, beyaz ırk tabirleri yanında muharririn Çengiz ve Moğollar hakkındaki son neşriyattan da habersiz olduğu, bu yazıları kırk yıl önceki ilmin kırıntılarıyla yazdığı anlaşılmaktadır.

Burada tafsilâta girişerek, bazı gençlerin sorularını cevaplandırmak üzere, şimdiye kadar varılan ilmî sonuçların özetini vereceğim:

1- Türklerle Moğollar iki kardeş millettir. Altay grubu denen akraba milletlerin en mühim iki tanesidir. Türkçe ve Moğolca eskiden tek dil olup ancak Hunlar çağında iki ayrı dil haline gelmiştir. "Hun - Türk münasebetleri" adlı tebliğ ile bunu iddia ve ispat eden Türk, Moğol ve Çin dilleri bilgini Von Gabain olmuştur. (İkinci Türk Tarih Kongresi, s. 895- 911, İstanbul, Kenan Matbaası).

2- Moğol kelimesini tarihe tanıtan Çengiz Han olmuştur. Kendisinden önce Moğollar'a (yani Moğolca konuşan boy ve uruklara) ne dendiği kesinlikle belli değildir. Sekizinci yüzyıla ait Orkun yazıtlarında görülen "Otuz Tatar" ve "Dokuz Tatar" adlı birliklerin Moğol olduğu ileri sürülmüşse de bu, bir faraziyeden ibaret kalmıştır: Çünkü bugün Moğolistan denilen eski Gök Türk ülkesinin ancak onuncu yüzyıldan başlayarak Moğollar'la dolduğu ortaya konduktan sonra Sekizinci Yüzyılın Otuz Tatar ve Dokuz Tatarlar'ın da Türk olduğu kendiliğinden belli olmuştur. Gök Türkler çağında adı geçen "budun"lardan Moğol olduğu kesinlikle bilinen ancak Kıtaylar'dır ki daha sonraki zamanlarda da tarihe Moğol olarak geçmişlerdir.

3- Fakat Çengiz'in "Moğol" topluluğu etnik değil, tıpkı "Osmanlı" tabiri gibi siyasî bir isimdir ve aralarında Türkçe konuşan veya Türk olan boylar ve uruklar da vardır.

4- Eserini On Birinci Yüzyılda yazan Kaşgarlı Mahmud, Tatarlar'ı, ayrı lehçeleri olan bir Türk kavmi olarak göstermiştir.

5- On Üçüncü Yüzyılda Büyük Çengiz İmparatorluğunu gezen Marko Polo, "Tatar" kelimesini Türkler'le Moğollar'ın ikisini birden kapsayan bir deyim olarak kullanmıştır.

6- Türkler'in kendileri de "Tatar"ı Türkler'in bir parçası ve belki de Doğu Türkçe'siyle konuşan Türkler olarak saymışlardır. Âşıkpaşaoğlu, tanınmış tarihinde Süleymanşah'la birlikte Anadolu'ya gelen Türkleri "elli bin miktarı göçer Türkmen ve Tatar evi" olarak kaydeder.

7- Osmanlı padişahlarından II. Murad zamanında, hicrî 843'te yazılıp tarafımdan yayınlanan bir tarihî takvimde Çengiz, Ögedey, Güyük, Mengü, Hülegü, Abaka, Keyhatu gibi Müslüman olmayan Çengizli kaanlar rahmetle anılmıştır. (Osmanlı Tarihine ait Tarihî Takvimler, s. 92-94, İstanbul 1961, Küçük aydın Basımevi). Yani On Beşinci Yüzyıl ortalarına kadar Türkiye'de aydınlar arasında bir Tatar düşmanlığı, Müslüman olmayan Türk'e düşmanlık diye bir şey yoktu. Bu müsamahakârlık Doğu Türkleri'ni veya Tatarlar'ı yabancı saymaktan, Çengiz Hanedanını millî bir hanedan saymaktan ileri geliyordu. Umumî bir müsamaha olsaydı aynı hoşgörürlük Bizanslılara, Ermeniler ve Gürcülere, Batılılara karşı da gösterilirdi.

8- Türkler'le Moğollar aynı kökten gelen iki kardeş millet olmakla beraber Çengiz Han, Moğol değil, Türk'tü. Çengiz'in Türklüğü tarihî geleneklerin dışında tarafsız çağdaş Çinlilerin tanıklığı ile de sabittir. Profesör Zeki Velidi Togan, 1941'de yayınladığı "Moğollar, Çengiz ve Türklük" adlı küçük eserinde, (s. 18) ve 1946'da yayınladığı "Umumî Türk Tarihine Giriş" adlı büyük ve değerli eserinde (s. 66) Çengiz Kaan'ı 1221'de ziyaret eden Çao-hong adlı bir Çin elçisinin verdiği bilgiyi nakletmiştir. Bu elçi, Çengiz'in eski Şato Türklerinden indiğini gayet açık olarak belirtmiştir. Şatolar ise, bilindiği üzere eski Gök Türkler'den inen büyük bir uruktur. Çengiz'in tipi hakkındaki tarihî bilgiler de (uzun boy, kumral saç, beyaz ten, yeşil göz) eski Gök Türk kağanlarınınkine uymaktadır. Çengiz'in aile adı olan "Börçegin", "Börü Tegin'in Moğolca söylenişinden ibaret olduğu gibi "Çengiz" kelimesi de "Tengiz" yani "Deniz" kelimesinin Moğolca söylenişinden başka bir şey değildir. Türkçe'de "t" ile başlayan kelimelerin Moğolca'da "ç" ile başladığını Altay dilleri uzmanları söylemektedir.

Çengiz'in ailesi hiç şüphesiz eski Türk devlet geleneğine uygun olarak çok eski zamandan beri Moğollardan bir kısmı üzerinde (belki de Moğollaşmış Türkler üzerinde) beğlik eden bir Eçine Hanedanı kolu idi. Bu hanedanda Türk geleneklerinin devam etmekte olduğu Çengiz'in oğullarından Çağatay ve Ögedey'in adlarından gözükmektedir. "Çağa" ve "Öge" bilindiği üzere, Türkçe kelimelerdir.

9- Aksak Temir Bek'in bir Barlas gibi olması ve Barlasların Moğol uruğu sayılmasında Temir'in Türklüğüne engel değildir. Temir'in ailesi de Çengiz ailesinin bir kolu olup Barlas uruğu üzerinde beğlik etmiştir. Ruslar tarafından Temir'in mezarını açmak suretiyle yapılan incelemeler onun da uzun boylu ve beyaz tenli olduğunu ortaya koymuştur ki eski Arap ve Fars edebiyatlarındaki Türk tavsifine tamamen uygundur. Üstelik Temir'in anadili de Türkçe'dir.

10- Ne Çengiz ne Temir Bek, Aryanî tipinde değildi. Klâsik Türk tipi bazı sahtekârların iddia ettiği gibi Hind Avrupa tipi olmayıp Çinlilerle Aryanîler arasında orta bir tiptir. Mezarlardan çıkan kafatasları, eski heykeller, eski duvar resimleri ve tarihî tavsifler bunu gösterdiği gibi Arap ve Fars şiirlerinde de çekik gözlü Türk güzellerinin övülmesine dair birçok örnek vardır. Milâdî 1114'te, yani daha Çengiz'in ve Moğollar'ın ortaya çıkmasından ne kadar önce ölmüş olan Zemahşerî'nin bir Türk güzeli hakkında yazdığı şu şiirlere bakın:

"O ne kutlu bir gündü ki Yâfes kızlarından güzel ve cilveli bir kıza malik olmuştum. O güzel gözleri her ne kadar dar ise de sihir kârlık bakımından geniştir. Baktığı vakit gözlerinin karası görünürse de güldüğü zaman bu siyahlığın hepsi kaybolur."

* * *

"Türk"' neslinden bir güzel kız beni kendi isteğimle ölüme doğru götürmektedir. O kızın kendi fettan, gözleri de öldürücüdür. Zaten Türk'ün öldürücülüğü meşhur değil midir? Bu kızın kardeşinin kılıcı ne kadar kesici ve öldürücü ise de bu hususta onun gözü erkek kardeşinin kılıcından daha kesicidir. Kardeşi, aldığı esirleri azad ederse de bunun esirleri azad kabul etmez. Kardeşi bazı insanların kanını dökerse de bu herkesin kanını dökmektedir. Kardeşinin elinde kâfirler feryad etmektedir. Bu ise Müslümanları inletmektedir. Ben onun hicranı ile ağladıkça o benim karşımda güler ve güldüğü vakit büsbütün darlaşan gözleri kalbimi yaralar."

* * *

"Su'dâ (1) ya şöyle söyle: Bizim sana ihtiyacımız yoktur ve biz iri siyah gözlüleri istemeyiz. Dar gözler ve dar gözlüler bizim düşüncemizi ve hayalimizi doldurmuşlardır. Onlar baktıkları vakit yalnız gözlerinin siyahlıkları görünür. Fakat gülecek olurlarsa o siyahlık da görünmez olur. Türk yüzü-ki Tanrı onları kem gözden esirgesin-gökteki ay gibidir" (Atsız Mecmua, Sayı: 15, 15 Temmuz 1932, Sayfa: 66-67.)

11- Oğuzlar'ın da vaktiyle tam klâsik Türk tipinde olduklarının en büyük delili daha Selçuklu devleti kurulmadan önce ölmüş bulunan Mes'ûdî'nin kaydıdır. Mes'ûdî "Oğuzlar çekik gözlüdür. Fakat onlardan daha çekik gözlü olanlar da vardır." demektedir. Genellikle Oğuzlar'ın torunları olan bugünkü Türkiye Türkleri'nin arasında da bu tipin tam veyâ biraz değişik örnekleri çok sayıda göze çarpmaktadır.

12- Aksak Temir'in Türkiye Türkleri ile çarpışmasını bir millî dâvâ haline getirmeye çalışmak millî bir ihanetten başka bir şey değildir. Aksak Temir'in Yıldırım Bayazıda karşı savaşan ordusunda pek çok Doğu Anadolulu Türkmen vardı. Bu savaş gerçekte Osmanlı-Karaman, Osmanlı - Akkoyunlu, Osmanlı - Safevî vuruşmaları gibi bir iç savaştır. Osmanlı - Karaman ve Osmanlı - Safevî savaşlarında gösterilen sertlik Osmanlı - Çağatay savaşındakini bastıracak niteliktedir. Bu çarpışmalar Türk tarihinin oluşundaki bir kader sonucudur. Türk tarihi pek çok iç çârpışmalarla doludur. Nitekim Osmanlı tarihinde de prensler arasındaki kıyıcı savaşlar büyük bir bölüm teşkil eder.

13- Son zamanlarda Kül Tegin anıtının bulunduğu yerde keşfedilip Kül Tegin'e ait olduğu iddia edilen heykelin tipi arkaik Orta Asya tipidir. Herhalde Kül Tegin'in veya Gök Türkler'in de "Moğol" olduğu iddia edilemez.

14- Selçukluların İranlı saray şairlerinden "Dih Hudây Ebu'l-Ma-âlîyi'r Râzi" Selçuk sultanının sarayındaki Türk kölemenlerden bahsederken şöyle demektedir: "Hepsi Kırgız ve Çin kökünden olan servi boylular, hepsi Yağma ve Tatar tohumundan olan gül yüzlü güzeller. Aralarında gümüş çeneli Oğuz ve Kıpçak güzelleri, mis yüzlü ve ay gibi Kay ve Kimekler de var. Tanrım, bu Türk çocukları ne güzel şeyler ki onlara bakan insanın gözleri bahar gibi olur."

Buradaki Çin'den maksat uzakdoğu Türkleri ve belki de Moğollardır. Tatarlar'ın Yağmalarla birlikte gül yüzlü güzeller olarak gösterilmesi onların su katılmamış Türklüklerine en büyük delildir.

15- Bugün özellikle "Tatar" denilen Türkler Kazanlılarla Kırımlılardır. Kazanlılar eski Bulgar Türklerinin, Kırımlılar da Kıpçakların torunlarıdır. Yani bugün siyasî ve hatta coğrafi bir anlamı olan Tatar kelimesini bir Moğol uruğu, yahut Türk'ten başka bir şey diye düşünmek imkânsızdır.

Bu şartlar içinde Türk tarihinin iki büyük şahsiyeti olan Çengiz Han ile Temir Bek'i Türk'ten gayrı ve hele Türk düşmanı olarak görmek, göstermek ve düşünmek tarihi tahrif etmekten başka bir şey değildir. Özellikle Tatar kelimesini Moğol veya gayrıTürk bir millet anlamında kullanmak hiçbir şey bilmemek demektir.

Türkler, Türk tarihinin birinci sınıf insanlarından bazılarını tenkit etmek, beğenmemek, sevmemek hakkına maliktirler. Fakat hanedanlar arasındaki rekabetler dolayısıyla bunlardan birini tutarak onun hasmını millî düşman diye ilan edemezler. Irk davalarında coğrafyanın hiçbir değeri yoktur.

Türkler'den bazılarını millî düşman diye göstermek hem tarihi değiştirmek, hem de yarınki Türk birliğini baltalamak olur. Bu baltalama, tarihî düşmanlarımızın ekmeğine yağ sürmektir.

(1) "Su'dâ", Zemahşerî'nin Arap sevgilisinin adıdır. Bu şiirleri o zaman Kelâm Tarihi profesörü, sonra Diyanet İşleri Başkanı olan Şerefeddin Yaltkaya tercüme etmişti.

Ötüken, 23 Temmuz 1966, Sayı: 31 - 32[/b]

Cengiz Kağan'da Aksak Temir Bek'te TÜRK KAĞANLARIDIRLAR.

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

ilteris6

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : 07 Ocak 2008 »
Konu kapanmış,başlık kilitlenmiştir.

Çevrimdışı 4_hilal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #28 : 24 Aralık 2014 »
Ben kilitlenen bu konuyu tekrar fikirlere yorumlara acmak istedim, yöneticilerin ve tüm Bozkurtlarin bilgisine.

Yukarda ve önceki sayfalarda cok ilginc seyler okudum, biz Türklerin en büyük sorunu iste bu konu icinde gizlidir.
Biz kim oldugumuzdan emin degiliz, kimlerin Türk oldugundan da emin degiliz, Türklügün haddi hududu neleri kapsiyor bununda tam bilincinde degiliz.
Bu durum bizim sucumuz degil, malesef isgal altinda olan Türk Yurtlari ve alelacele yoktan kurulmus olan bir Türkiye ile anca bu kadar bir tarih olusturulabildi.
Tarihcilerimizin yeniden Türk Tarihi'ni yazacaklarini filan duyuyorum medyadan, bu duruma Türk Milliyetcisi ve Türkcü tarihcilerin pesin pesin müdahil olmasi, bizlerin de
simdiden birseylerde diretmesi elzemdir, yoksa yeni yazilacak Türk tarihindeki sacmaliklar aymazliklar yanlislar, suan ki bilinen ve kabul gören tarihimizden daha da fazla olacaktir.

Peki Alp, 4_hilal senin Mogollar konusunda fikrin nedir onu da söyle diyorsunuzdur.

Benimle hemfikir olmanizi saglama kudreti benim kapasitem dahilinde degildir, bu diyecegimi de elestirmekte hürsünüz; Mogollarin Türk sayilmadigi bir fikriyat ile, Bati-Türkistan'a ulasabilmek akil kari degildir diye düsünüyorum. Mogol dedigimiz kisiler, bana sorarsaniz, en az benim kadar sizin kadar Türk'tür. Mogollari Türkten ayri tutanlarin, Mogollugun dogusunu hangi olaya döneme dayandirdiklarini, ha keza Türklügü de hangi olaya kök hadiseye indirdiklerini dinlemek isterim.

TTK

Çevrimdışı İsenboğa

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #29 : 24 Aralık 2014 »
Moğolistan ve Türkiye arasındaki kültürel benzerliklerden bazılarını burada bu konunun altında paylaşma gereğini duydum

Naadam ve Kırkpınar, her iki etkinlikte ata sporumuz güreşle ilgilidir. Her iki etkinlikte çok uzun yıllardır yapılmaktadır.

Ovoolar ve dilek ağaçları, Türkiye'nin özellikle ege ve akdeniz bölgesinde dilek ağaçları bulunmaktadır. Aynı şekilde Moğolistanda hemen hemen her yerde bu ağaçları görmek mümkün. Tabi oradaki adı "ovoo"

Son olarak Burdur ilimizdeki boğaz havası ve Moğolistan ve özellikle Tuva'da Gırtlak havası dediğimiz kökeni aynı olan müzik

Aslında daha pek çok benzerlikler var bir ara bunları topluyordum fakat dosyayı bulamadım. Muhtemelen silmiş olabilirim. Aklıma bu kadarı geldi şimdilik daha sonra hatırlarsam yine bu konu başlığı altında yayınlarım.
Dizliye diz çöktürdük, başlıya baş eğdirdik!