Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  
Ulak Posta: soruhunturk [[@]] gmail [.]com

HT MAĞAZA

Gönderen Konu: ''Özbekistan ve Kırgızistan Kazakistan’a dahil edilsin''  (Okunma sayısı 1740 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Atsızcı Türk

  • Türkçü-Turancı
  • ****
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • İleti: 302Kazakistan’ın ünlü siyaset bilimcisi Daniyar Aşimbayev, Özbekistan ve Kırgızistan’ın özerk yönetime sahip olarak Kazakistan’a dahil edilmesini teklif etti.
 
Geçen günlerde Özbek akademisyen Rüstemcan Abdullayev ve Kırgızistan’ın Talas bölgesi sakinleri Kazakistan’a toprak taleplerini bildirmişlerdi. Daniyar Aşimbayev, Vlast (iktidar) dergisine verdiği röportajda söz konusu toprak taleplerine cevap olarak “Özbekistan ve Kırgızistan’ın özerkliğe sahip olarak ülkemize dahil edilmesi olanaklarının incelenmesini” teklif etti.
 
“Bu ilhak da olabilir, Orta Asya’nın en istikrarlı ve gelişmiş devletinin çatısı altında barışçıl birleşme de olabilir.” diyen Aşimbayev, Kazakistan’ın bölgedeki hakimiyetinin tarihsel olarak ispatlanmış olduğunu kaydetti. “Kazak öncesi kavimler ve Kazak boyları bölgede hakimiyet kurdu. Buhara Hanlığını yöneten Kıpçak hanedanını, Hiva’nın Konrat hanedanın vs. hatırlamak mümkün. En önemlisi de Taşkent’in kendisi Kazak Hanlığının başkentiydi.” dedi.
 
Daniyar Aşimbayev, Kazak usulü devlet modelinin olduğu birleşik bir devletin kurulmasının büyük ekonomik, sosyal ve siyasi etkilere neden olacağını öne sürdü.
 
QHA

KAYNAK: http://www.thaber.bg/?pid=3&id_news=162
Kayıtlı
 

ÖNEMLİ! OTAĞIMIZ ARŞİV YAYIMINDADIR. AKTİF/ANLIK OLARAK HİZMET VEREMEMEKTEDİR. HİZMET SÜRESİ 3+ GÜN OLABİLİRÖnemli! Bu ağda Türk Ceza Kanunun 20.ci madde ve 5651 sayılı kanunun 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre yazılan yazıların sorumluluğu yazı sahibine aittir. Ülkemizin anayasal hukuk kuralları çerçevesince kişiler kendi görüşlerini beyan etmişlerdir. Uygunsuz/Aykırı içerikleri lütfen bildirmekten çekinmeyin. İlgili hukukçu arkadaşlarımız bildirimlerinizi inceleyip 5 (beş) iş günü içerisinde sonuçlandıracaktır. İçerik sahibi olarak uygunsuz içerikleri kaldırmayı taahhüt ediyoruz.

HunTürk Türk Otağı açılış tarihi Mayıs 2005. Irkçılar Irkçı Gökbörü Türkçüler Türkçü Turancı.
Ulak bilgimiz soruhunturk { @ } gmail [.] com adresinden ulaşabilirsiniz. Yazılım: SMF olup tarafımızca modifikasyonlar yapılmıştır.
Ağımız özgür yazılım olan Mozilla Firefox tarayıcı özellikleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Sorunsuz gezinim için Firefox'u tercih ediniz. Yüksek Çözünürlükte(+1024) en iyi performansı verecektir.

Bu sayfa 0.058 saniyede 27 sorgu ile oluşturulmuştur, son güncelleme 260418, Gökalp Sunucu