Gönderen Konu: Selahattin Demirtaş: Denetim PKK'da  (Okunma sayısı 3866 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
Selahattin Demirtaş: Denetim PKK'da
« : 30 Ağustos 2012 »

Selahattin Demirtaş: Denetim PKK'da
BDP Eşbaşkanı Demirtaş Taraf’a konuştu: Şemdinli ve Çukurca’da denetim PKK’da. İnanmayan bakan varsa, birlikte gidelim
30.08.2012 - 08:11

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın, Hakkâri’nin Şemdinli ve Çukurca ilçelerindeki 400 kilometrekarelik bir alanın PKK denetiminde olduğunu açıklamasının ardından Ankara sessizliğe büründü.
"YOLLARI ARTIK PKK DENETLİYOR"

Taraf ’ın yazılı başvurusuna rağmen ne İçişleri Bakanlığı’ndan ne de Genelkurmay Başkanlığı’ndan herhangi bir dönüş olmadı. Taraf ’a konuşan Demirtaş ise, iddialarını sürdürdü: “Orada kara operasyonu yok. Havadan bombalamalar yapılıyor. Askerî noktalar gitti, yolları artık PKK denetliyor. Gerçekler kamuoyundan gizleniyor. Savaş politikası çözüm getirmez, bunu artık görmek lazım. Benim söylediklerime inanmayan bir hükümet yetkilisi, bakan varsa gelsin gidip yerinde görelim. Yolları asker mi PKK mi denetliyor.”

BDP Eşbaşkanı Demirtaş , Hakkâri’de 45 gündür yaşanan çatışma ve operasyonların perde arkasını şöyle anlattı: “Hükümetin son bir yılki uygulamaları, tırnak içi ‘coşkulu savaş’ politikası düşünüldüğünde PKK’nın dört defa bitmiş olması lazımdı. Çünkü bir yıl içinde üç aylık ömür biçtiler. Bu konuda tabanlarını ve kamuoyunun bir kesimini de inandırdılar. ‘Örgüte son darbeyi vurmak üzereyiz, sonra da Kürt meselesini çözeceğiz, az bir şey kaldı’ diyerek, ulusal ve uluslararası düzeyde bir destek sağladılar. Merkez medya patronlarına brifing verip bu fikri anlattılar ve destek istediler. ‘Bu süre zarfında PKK ve BDP propagandasını yapmayın, eylemleri görmezden gelin, bu işi bitireceğiz’ deyip destek aldılar. ABD Başkanı Obama ve Başbakan Erdoğan ile dışişleri bakanları nezdinde konu görüşüldü. Bu adımdan sonra PKK’nin yönetim kademesinin de hedef alınacağı operasyonların istihbaratını anlık olarak ABD’den almaya başladılar. Bu süre zarfında, doğrusu kış boyunca PKK’ye karşı etkili operasyonlar yapıldı.
DEVLETİN SON HAMLESİ FİYASKO

Bu, öyle güçlü bir destekti ki Roboski gibi bir katliama bile uluslararası camiadan ve AKP yanlısı çevreden çok önemli tepkiler gelmedi. AKP’nin yıpranmaması için her türlü kolaylık sağlandı. Ama yaz ayları gelip çatınca kazın ayağının öyle olmadığı anlaşıldı. ‘Bitti, bitecek’ denen PKK’nin son 30 yılda askerî açıdan en etkili ve en güçlü noktaya ulaştığı görüldü. Bununla birlikte PKK, Suriye Kürtlerinin önemli ölçüde sempatisini kazandı. Hükümetin PKK’ye karşı bir yıldır sürdürdüğü son hamlenin bırakın başarı sağlaması, aksine tam bir fiyaskoyla sonuçlandığı görüldü.

Son 45 gündür Şemdinli Çukurca hattındaki 300-400 kilometrekarelik (Irak sınırından Türkiye’ye doğru 10-15 km içeri ve Çukurca’ya doğru da 30 km’lik bir hattan söz ediyorum) alan PKK denetiminde. Kırsal alandaki tüm yolların denetimi PKK ’da. Bunun aksini iddia eden bir hükümet yetkilisi, bir bakan varsa buyursunlar beraber gidelim. Bakalım orada askeri bir nokta mı göreceğiz, yoksa PKK askerî noktasını mı göreceğiz?
ASKER KIŞLADA

İlk günden bu yana asker kara operasyonu yapmıyor, hava yoluyla bombalamalar yapılıyor. Askerin kontrol noktaları tamamen kaldırıldı, asker karakollara kapanmış durumda. Rastgele bir iddiada bulunmuyorum. Bir gerçekten söz ediyorum. Buradan PKK ’nın Türk ordusunu yendiği anlaşılmamalı. PKK da Türk ordusunu yenemez, Türk ordusu da PKK’yı... Fakat askerî olarak birbirlerini çok zorlayabilirler. Bu da Türk ve Kürt çocuklarının daha çok ölmesi demektir... O yüzden PKK’nın bitirilmesine umut bağlayanların bu sevdadan vazgeçip PKK’yla da Öcalan’la da, BDP’yle de sorunu konuşarak çözmeleri için bir kez daha savaşın boyutlarına dikkat çektim... Umarım bu çabalarımız doğru anlaşılır. Umarım cenazelerin olduğu günlerde BDP ’ye saldırmak yerine cenazelerin olmadığı bu günlerde BDP ’ye kulak verilir. Oramar ve Doski bölgelerinde 50-60 köy ve mezra boşaltılmış. Bir kısmı can güvenliği nedeniyle kendiliğinden, bir kısmı da karakolların baskısı üzerine evini barkını terk etmek zorunda kalmış. Oramar’da sadece 2 köy kaldı.
SAVAŞ ÇÖZÜM GETİRMEZ

Bunu gündeme getirmedeki amacım savaşın ve silahların çözüm olmadığını ve olmayacağını anlatmak içindir. Yoksa savaşı büyütmek ve övmek için değildir. Tersine savaş politikalarının en ağır şekliyle uygulanmasında bile Kürt sorununu çözmediğini, çözemeyeceğini anlatmaya çalışıyorum. Aynı zamanda bir tehlikeden söz ediyorum. Bu savaş politikası değiştirilmezse durumun giderek daha ağır bir hâl alacağını öngörüyorum ve hükümeti bu konuda uyarıyorum.
KANDİL'İ İKNA EDERİZ

Gelin bu savaş konseptinden vazgeçin, müzakere yöntemini esas aldığınızı açıklayın, bizler de barıştan yana olan partiler, STK ’lar olarak PKK ’yı ikna edelim ve yeniden bir diyalog sürecinin başlaması için rol oynayalım. Bunu hatırlatmak ve öne çıkarmak için ifade ettim. Ama hükümet Şemdinli’deki gerçeği kamuoyundan saklıyor, sakladıkça da savaş politikasını sürdürülebilir pozisyonunda tutuyor. O yüzden gerçeklerin bilinmesi savaşı önleyebilir, durdurabilir.”
ÜZE TENGRI TEMÜR CIDA OKLAR BIRLE BIR BULUT

BASBUGUMUZ TANRIKUTTUR TANRIKUTTUR

TANRIKUT.

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
Ynt: Selahattin Demirtaş: Denetim PKK'da
« Yanıtla #1 : 30 Ağustos 2012 »
 Bu kadar uzatmanin alemi ne ? Ak partinin bölgeyi pkk ya teslim ettigini iktidara getirildikleri günden beri biliyoruz . Burada defalarca dile getirmedikmi ? Hükümetin operasyonlari durdurdugunu ,askeri kislaya cekip etkisiz hale getirdigini , bölgeden sorumlu komutan  Tuggeneral Necati Tekinin emekliligini istemesi basin yayin organlarinda niye yer almiyor ?     " Ankara sessizlige bürünmüs " Iyi ya iste ! Ankaranin yerine pkk yi konusturuyorlar . AKP kendi yapamadigi aciklamalari Demirtasa yaptiriyor . Meclis baskani Cemil cicekin teröre karsi yaptigi yazili cagriya , Bülent Arincin , Gürcü Erdoganin gösterdigi sert tepkidende birsey anlamiyormusunuz ? Cemil Cicek pismis asa su katiyor . Hakem devletlerin liderliginde Ak parti ile pkk anlasip , bölgede denetimi terör örgütüne teslim ettiler . Simdi bu malumun ilanini pkk li Demirtasa yaptiriyorlar. Ak parti kurmaylari ise Cemil Cicek gibi aykiri sesleri susturmakla istigal ... Haydi gecmis olsun ! Durmak yok ihanete devam .

TANRIKUT.

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #2 : 30 Ağustos 2012 »
Şemdinli komutanı emekliliğini istedi

Isparta'daki İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanı olarak görev yaparken YAŞ kararlarıyla Şemdinli merkezli 34. Hudut Tugay Komutanlığı'na atanan ancak emekliliğini talep eden Tuğgeneral Necati Tekin'in generalliğe terfisinden bir yıl sonra emekliliğini istemesi farklı yorumların yapılmasına neden oldu.
Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk'ün yazısına göre 2011 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek Isparta'daki İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı'na atanan Tekin, 1-4 Ağustos tarihlerinde YAŞ kararıyla Şemdinli merkezli 34. Hudut Tugay Komutanlığı'na atandı. TSK teamüllerine göre Isparta'daki görev yerinde 1 yıl daha kalması beklenen ve tuğgenerallik rütbesiyle en az 3 yıl daha TSK'ya hizmet etmesi gereken Tekin, Şemdinli'ye atandıktan hemen sonra emekliliğini talep etti.

Herkes tasmali Necdet " Özel " yetkili pasa degilki .

TANRIKUT.

Çevrimdışı Antepli Bozkurt

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #3 : 30 Ağustos 2012 »
Hükümet suriyeli isyancıları koruyup kollamak, konfor hazırlamak, dururken neden uğraşsın Hakkari-şemdinliyle? bop'a ters işler bunlar, akp-bdp bir çok konuda anlaştı! b.bakan bağırıp çağırarak Milleti yanıltıyor tıpkı imralı hadisesinde oldugu gibi, bdp bazı konularda demeç verirken hükümetin bilgisi dahilinde yapıyor

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #4 : 30 Ağustos 2012 »
CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, bir partilinin kızının nikah törenine katılmak için geldiği İzmir’de 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 90’ıncı yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı uzun sohbette neler konuştuklarını anlattı. Keskin, Başbakan Erdoğan’ın kendisine açtığı davanın sonuçlandığını ve birkaç gün önce 7 bin lira ödediğini de vurgulayarak, sohbette bunu gündeme getirmediğini söyledi. Başbakan’a BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Şemdinli- Çukurca arasındaki 400 kilometrekarelik bölgenin PKK denetiminde olduğu yönündeki açıklamanın ne kadar gerçek olduğunu sorduğunu belirten Keskin, şunları söyledi:

"Demirtaş, orada da çok iddialı bir cümle kurmuştu. İnanmayanlara ’beraberce gidelim orayı izleyelim’ demişti. Ben de bunu sordum. BDP’nin Genel Başkanı, Türkiye’de PKK’nın bir alan hakimiyeti kurduğuna ilişkin bir iddiası var. Bakanlarımızla beraber Hakkari ve Şırnak’ta bir inceleme yapmanız gerektiğini öngörüyor. Bu çok vahim bir iddia. İddialı bir söz’ dedim. Başbakan bunun doğru olmadığını bunun hayali bir iddia olduğunu söyledi. O sayıdaki bir insanla hakim olmanın madden mümkün olmadığını BDP’nin, PKK ile aynı çizgide propaganda yapma amacıyla bunu söylediğini vurguladı."

Gürcü rahminden firlama gene inkar yollarini tercih etmis . O sayidaki terörist o alani kontrol edemezmis ! Bu isler sayiylami oluyor ? Sen nasil yüzde otuz oyla Türkiyenin tamamini kontrol ediyorsan , pkk da o sayiyla o alani kontrol ediyor . Bunlari sizin verdiginiz siyasi destekle yapiyor . Madem pkk kontrol etmiyorda , yollari tutup araclarda kimlik kontollerini ananmi yapiyor ? Dökülüyorsun serefsizin evladi . On senede Türkiyeyi düsürdügünüz duruma bakin .

TANRIKUT.

KaraTekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 01 Eylül 2012 »
Motun Yabgu irkdasima katiliyorum, daha iki hafta önce canli yayinda AKP’nin kurucularindan ve beyni olan Bülent Arinc, Aysel Tugluk’a; "sizinle gizli neler konusmustuk, simdi neden böyle yapiyorsunuz ?" dememismiydi ?
Neden böyle yapiyorsunuzdan kasti son aylarda pkk’nin saldirilarini artirmasina karsi millette iktidara karsi olusmaya baslayan tepkiler üzerinedir yani bir cuval inciri mahfediyorsunuz anlamindadir...
Simdi aralarinda gecen bu gizli konusmalar is güc, spor üzerine olmayacagina göre acaba neleri konusup karara varmislardi sahi ?

Çevrimdışı TÜRKİYEM

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #6 : 01 Eylül 2012 »
Piknige gitme planlarını, Ülkenin altını üstüne getirme planları ile karıştırmayalım, aralarında konuştukları şeyler bence közde çay güzel olur! Rize çayımı olsun, Kaçakmı olsun, keyif yaptıkdan sonra balıga gidelimmi! gitmeyelimmi, gidersek hangi tür balık tutacagız! diye konuşma yapmışlardır sizde hemen başlıyorsunuz sıralamaya çok kötü kalblimisiniz ne?   :razz: ;)

:testere  SABASTİYANnnnNNN  :twisted: :twisted:
TÜRK'ÜN KALBİNİN ATTIGI HERYERDEYİZ

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #7 : 01 Eylül 2012 »
Tasmali Necdet "Özel " yetkili pasaya laf yok (!) . Onun hakkinda , tasmasini kim elinde tutuyorsa , o konusur .. Hem sonra daha ne yapsin ? Vatan gazetesinin bugünkü haberine göre , pkk ya kaybettigi topraklari geri alip Goman dagina ay yildizli bayragi dikmis . Bundan sonra Tasmali fatih sultan Necdet Özel pasa olarak anilmayi hak ettimi etmedimi ?

TANRIKUT.