Gönderen Konu: Fenotip meselesi  (Okunma sayısı 25268 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zvitamini

• Yeni Üye
  • *
Fenotip meselesi
« : 04 Eylül 2018 »
Bu sorum birçoğunuza saçma gelebilir ancak bu benim için çok büyük bir takıntı ve kafamda netleştirene kadar duru düşünemeyeceğim.

Annem Egeli yörüklere dayanıyor. Afyon-Kütahya'da yaşamış insanlar. Sarı ya da kahve saçlı, beyaz tenli insanlar. Babam ise Domaniç'li ve soy da Domaniç'e dayanıyor ulaşabildiklerimiz. Sorduğumda dedemlerin Manav olduğunu söylüyor.

Ancak bir sorun var. Kardeşim beyaz tenli iken ben esmerim. Ailemde hiçbir şekilde, koskoca soyda Doğulu bulunmuyor. Hatta en yabancı annem yani hep Egeliler. Bir Kürt akrabam da yok.

Peki benim fenotipim neden esmer? Egeli fenotipine uyuyor muyum? Şimdi ben Türk müyüm gerçekten dedikleri gibi dış görünüşüm hep kafamda soru işaretleri oluşturuyor kanla ilgili mevzu söz konusu oldu mu.

Dedem senelerdir ülkü ocaklarında bulunan ve eski dönemlerde Türkçü de olmuş biri. Diğer dedemi sağken görme şansım olmadı ama babam hep ondan Atatürkçüydü diye bahseder durur. Evlatlıksındır diyen olursa böyle bir olasılık sıfır. Sebebi evde doğmuş olmam, ebemin bizzat anneannem olması ve doğum fotoğraflarımın dahi her zaman göz önünde bulunması.

Bir cevap verirseniz çok mutlu olacağım.

İyi geceler herkese.

Çevrimdışı lonewolfcypriot

• Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: Fenotip meselesi
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2018 »
Fenotipler için endişelenme, eğer Türk olduğunu biliyorsan, o kadar önemli. :trbayrak

Çevrimdışı Burak0320

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 15 Şubat 2020 »
Merabalar Sevgili Kardeşim!
Ben bu Ulu ağı geç keşfetmiş birisiyim ve "Soru - Cevap" kısmında gezinirken Soruna rastladım ve seninle benzer hisleri yaşadığımızı fark ettim. Benim de Fenotipim kastettiğin gibi sarı saç beyaz ten ve görece açık göz renginden oluşuyor! Ama Damarlarımda akan Asil Kanın verdiği kudrete inanıyorum ki Türk olarak doğdum ve de öyle öleceğim! Tarihin de şahit edeceği üzere çok geniş coğrafyaya yayılmış bir Irkın Evladıyız. Irkımızın bu şekilde bir fenotipe sahip bireylere sahip olması Irkımızın başkalarıyla karışmasından değil Bu fenotipsel özelliklere doğal olarak sahip olmasından kaynaklanır! Avrupa ve Kuzey Batı Asya bölgelerinde yaşayan ( Ülkemizde dahil ) Tarihî Türk Boylarına baktığımızda da bu fenotipsel özelliği görürüz (Bkz. Hazar Türkleri, Gagauz Türkleri, Balkan Türkleri...). Ulusumuza aidiyet Fenotipsel Değil Düşünsel bir gösterge ile mümkündür!
Teşekkürler :trbayrak

Çevrimdışı Turkhann

• Yasakli
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 12 Ocak 2021 »
Bu sorum birçoğunuza saçma gelebilir ancak bu benim için çok büyük bir takıntı ve kafamda netleştirene kadar duru düşünemeyeceğim

Adaşım bunu kendine bun etmene gerek yok. Benim anam Ukraynalı babam adanalı.  Ne mutlu Türküm diyene.

Annem Egeli yörüklere dayanıyor. Afyon-Kütahya'da yaşamış insanlar. Sarı ya da kahve saçlı, beyaz tenli insanlar. Babam ise Domaniç'li ve soy da Domaniç'e dayanıyor ulaşabildiklerimiz. Sorduğumda dedemlerin Manav olduğunu söylüyor.

Ancak bir sorun var. Kardeşim beyaz tenli iken ben esmerim. Ailemde hiçbir şekilde, koskoca soyda Doğulu bulunmuyor. Hatta en yabancı annem yani hep Egeliler. Bir Kürt akrabam da yok.

Peki benim fenotipim neden esmer? Egeli fenotipine uyuyor muyum? Şimdi ben Türk müyüm gerçekten dedikleri gibi dış görünüşüm hep kafamda soru işaretleri oluşturuyor kanla ilgili mevzu söz konusu oldu mu.

Dedem senelerdir ülkü ocaklarında bulunan ve eski dönemlerde Türkçü de olmuş biri. Diğer dedemi sağken görme şansım olmadı ama babam hep ondan Atatürkçüydü diye bahseder durur. Evlatlıksındır diyen olursa böyle bir olasılık sıfır. Sebebi evde doğmuş olmam, ebemin bizzat anneannem olması ve doğum fotoğraflarımın dahi her zaman göz önünde bulunması.

Bir cevap verirseniz çok mutlu olacağım.

İyi geceler herkese.

Çevrimdışı Turkhann

• Yasakli
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 12 Ocak 2021 »
Adaşım bunu kendine bun etmene gerek yok. Benim anam Ukraynalı babam Türk. Ben Ukraynalıları severim bu neminden ama benim için Türklüğün yeri bir başkadır. Genotip, fenotip hepsi boş şeyler. Öy (zaman) geçtikçe değişim kaçınılmazdır. Önemli olan özünü yitirmemek.

Çevrimdışı Temür Noyan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 01 Nisan 2021 »
Ben de sakallar seyrek ama diğer bölgelerdeki kıl fazla,birisi bana aşırı kıllı Türk olmaz demişti,bende ona kıllık ile Türklük ölçülmez demiştim.

Sizz bu kıl ve Türklük hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Çevrimdışı ÇepniTürk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 18 Nisan 2021 »
Merhaba kandaş. Öncelikle şunu belirteyim ben de esmerim fakat çekik gözlüyüm. Anne tarafı Kafkas Türkü, baba tarafı Çepni Türkü. Önemli olan dışarıdan nasıl göründüğün değil konuştuğun dil, düşüncelerin ve kendini ait hissettiğin yerdir.

Çevrimdışı Enver Cegan

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #7 : 19 Nisan 2021 »
Muhabbete bak. Hay sizin izdirabinizi  :kahkaha01:

Evladim, rengin degil kanin onemli. Dert etme boyle seyleri kendine  ;)