Gönderen Konu: Gök Tanrı Dini tek Tanrılı bir dindir !  (Okunma sayısı 28821 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
  • Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Ynt: Gök Tanrı Dini tek Tanrılı bir dindir !
« Yanıtla #10 : 15 Aralık 2012 »

Ben kroca bilmem ayrica kro da degilim.Orda melek yazmak istedigimi bes yasindaki cocuk bile bilir.Duzenleyabilseydim duzenlerdim ,ne yazik ki duzenleme dugmesi yok.
Sorun ne biliyor musunuz? Siz kendi kafanizda bi Türkculuk uydurmussunuz ve karsiniza gercek bi Türkcu ciktiginda saldiri yapiyorsunuz.Iste sorun bu.
Yazdigim sorulara yanit vermek yerine saldiriyi secmeniz sizin aslinda Türkcu degil ummetci sentezci oldugunuzu gosterir.

Sen kimsin ve böyle konuşma hakkını nereden buluyıorsun? Yoksa sen Türk çocuklarına hayasızca iftiralar atan o meşhur lağım çukurlarında pinekleyen mikser takımının ortalığa saçılmış artıklarından mısın?
Bak aslanım! Burada öyle sanaldan ahkam keserek, kıçı yerine ağzından yellenen üfürükten Türkçümsüler barınamaz. Bu otağda yer alan herkes gerçek hayatta da Gökbörü Türkçüler Derneği çatısı altında Türkçülük Davasının kavgasını vermektedir. Sen kim oluyorsun da hayatını Türklüğe ve Türkçülüğe adamış olan bir Türkçüye ümmetçi-sentezci iftirasını atıyorsun? Haddi bil haddini. Bu uyarı sadece bu konu için değil. Senin diğer konularda da kavgacı ve lafı kıçından tutma eğilimini görmediğimizi mi sanıyorsun? Ya adam gibi yazar, okur paylaşırsın ya da usulü dairende çekip gidersin.  Yoksa seni buradan kırk dallı çalı dikenini kuyruğuna bağlayarak gönderirler ki o durumda benim bile yapacak bir şeyim kalmaz.
İşin doğrusuna bakarsan başkanımız sana bir şans verdiği için üyeliğin yasaklanmamış ve hak ettğin yanıtlar verilmemiş. Sen başkana dua et. Yoksa bu tavırdaki bir kişinin bu otağda bir dakika bile barınma şansı yoktur.
Dilerim öğütlerimi ciddiye alırsın!

Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!

Çağrıbey

Çevrimdışı Kurtkaya

• Otağ Sorumlusu
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #11 : 15 Aralık 2012 »

Yazdigim sorulara yanit vermek yerine saldiriyi secmeniz sizin aslinda Türkcu degil ummetci sentezci oldugunuzu gosterir.

Sen de kimsin? Aklın, şuurun yerinde mi? Esirik misin, yoksa aklından zorun mu var?
Yöneticilerimiz neden böyle adamların bu kutlu otağda barınmasına ve samimi Türkçülere hakaret etmesine fırsat veriyorlar?
Yöneticilerimizden ivedilikle bu kendini bilmez kişinin üyeliğini iptal ederek kutlu otağımızı daha fazla kirletmesine müsaade etmemelerini diliyorum.
Tanrı Yüce Türk'ünü Korusun.

Çevrimdışı Güneydoğulu

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #12 : 15 Aralık 2012 »
Türkçülüğün Temel taşlarından olan kişilere öyle iki ileti atıp, sonrada hakaretvari ithamlarda bulunmak kimsenin haddine olmamalı, Kurtkaya kandaşımızın görüşlerine harfiyen katılıyorum

Güneydoğuda TÜRK!! Dimdik! Ayakta!

Çevrimdışı KIZILKURT

• İhtilal Sevdalısı
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #13 : 15 Aralık 2012 »
Kişi karşısında ki varolanın memleketini bile bilmeden, adını sanını bilmeden, saldırıya geçiyor. Mokan kandaşım haklıyken kullandığın kelimeler neticesinde haksız konuma düşmtün. motun yabgu kandaşım alçakgönüllülüğünüz için taktireşayansınız.

Kandaşlarım fazla irdelemeye gerek yok. Anlaşmazlığı iki kandaşımız kendi aralarında çözer, umarım.

Sohbet ve tartışmada bile Türk edebine ve töresine layık olmanız dileği ile
YARATILMASAYDI TÜRK İNAN...
AĞLARDI
FAKİRLİĞİNE ŞU CİHAN...

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
« Yanıtla #14 : 16 Aralık 2012 »
 Maalesef Aybige Katun kandaşımız İnternetten kopyala yapıştır mantığıyla şurda burda yayınlanmış, doğruluğu şüpheli bilgileri eklemiş. Keşke kendi yorumlarını da ayrıntılı olarak yazsaydı. Mokan üslubunu ayarlayamadığı için esasında güzel bir bilgi alışverişi olabilecek bir konu, tatsız bir hal almıştır. Kimse otağımızdaki samimi Türkçülere hakaret edemez. Eğer sentezci olsaydık, gider o kurumlarda görev alırdık. Ancak biz BAŞBUĞ ATATÜRK'ün ve ATSIZ ATA'nın izinden giden ve Türkçülüğü sanal köşelerde değil, meydanlarda açıkça yapan kişileriz. Derneğimiz, kurumsal kimliğimiz bellidir, ortadadır. Dolayısıyla burası; sanal kişilerin avcılık-atıcılık-palavracılık kulübü değildir. Herkes yazdığına çizdiğine dikkat etmelidir.

Konuyla ilgili görüşlerimize gelirsek; öncelikle Eski Türk İnancı salt İslami referanslarla değerlendirilemez. Onunla kıyaslanamaz. Çünkü farklı kültürlerden, coğrafyalardan yeşermiştir. Ancak Türkiye'de böyle yaygın ve çok hatalı, sakat bir anlayış var. Özellikle Milliyetçi-Muhafazakar Camia ve buradan gelen büyüklerimiz Milletin duyması gerekenleri değil, hoşuna gidebilecek tarafları eserlerinde vurguluyorlar. Bu da işi rayından çıkartıyor.

Türkçü Otağlarda da sık sık yapılan bir yanlışlıkta salt Gök Tanrı vurgusu yapılmasıdır. Şu an Sibirya'da hali hazırda yaşamakta olan Tuvalı, Hakas, Altaylı soydaşlarımızın inandığı ve Atalarımızın Yaradılış Destanlarındaki Yer-Su Kültü ne olacak? Birilerinin hoşuna gitmiyor ya da eksik bilgisi var diye onu es mi geçeceğiz? Ayrıca eski kaynaklarda her Türk boyunun kendine has inanç özellikleri ve uygulamaları olduklarına değinilmektedir.

Tüm bunlar; ilme ve gerçeğe terstir. Türkçülüğe de kesinlikle katkı sağlamamaktadır. Olayları değerlendirirken tek yönlü ve dayatmacı zihniyetten olabildiğince uzak olmak gerektiğini düşünüyorum. Tartışma adabımızı iyi ayarlamalı ve Türk Ahlakı ile Töresinden asla taviz vermemeliyiz. Sayın Motun Yabgu Andamızı da Türkçülüğe yakışan gösterdiği olgun davranışından ötürü kutluyorum.

Eski Türk İnancı ile ilgili güzel bilgiler içere başlıklarımız var. Herkesin faydalanması için yeniden ekliyorum:

https://www.hunturk.net/forum/abdulkadir-inan-samanizm-4024.html

https://www.hunturk.net/forum/turklerde-9-rakaminin-onemi-5289.html

https://www.hunturk.net/forum/samanizm-nedir-3962-s10.html

https://www.hunturk.net/forum/oteki-gundem-turk-mitolojisi-4092.html

https://www.hunturk.net/forum/samanizm-ve-eski-turk-dini-3568-s0.html

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #15 : 16 Aralık 2012 »
TÜK-KAN andamız; verdiği bilgiler ve konuyla ilgili otağda yer alan yönlendirmeler için sağolsun, varolsun.

Bu konuda:
1-Prof. Dr. Fuat KÖPRÜLÜ'nün "TÜRK TARİH-İ DİNİSİ"
2-Prof. Dr. Hikmet TANYU'nun "TÜRKLERİN DİNİ TARİHÇESİ" (İslamlıktan Önce Türklerde Tek Tanrı İnancı)
3-Prof. Dr. İbrahim KAFESOĞLU'nun "ESKİ TÜRK DİNİ"
4-Prof. Dr. Abdulkadir İNAN'ın "TARİHTE ve BUGÜN ŞAMANİZM" ila "ESKİ TÜRK DİNİ TARİHİ"
5-Prof. Dr. Bahattin ÖGEL'in "İSLAM ÖNCESİ TÜRK KÜLTÜR TARİHİ"

Adlı kitapları sahasında yazılmış en sağlam ve doğru eserlerdir.

Bu kitapların şu sıralar yeni baskıları var mıdır bilmiyorum ama benim elimde bu eserlerin 1972, 1978, 1980 ve daha önceki tarihlerde yayımlanmış olan eski baskıları mevcut. İsteyen olursa otağ üzerinden taramalarını yayımlayabilirim.

TTK
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı Aybige Katun

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #16 : 17 Aralık 2012 »
Değerli Türkçü kandaşlarım açtığım konunun bu hale gelmesine çok üzüldüm. Bende Tengriye inanıyorum. Sadece inanmdığım dininde tek tanrılı din olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Gök Tanrı dinide İslam dini kadar değeri hakeden bir dindir. Hatta biz Araplardan çok önce Tanrının varlığına ve birliğine inanıyorduk. İslamiyeti kabul ederek Arap ve Fars kültürünü benimseyerek Türk kültüründen uzaklaştık. Atalarımızın neden İslam dinini seçtiğini de pek anlayamıyorum. İki dininde birbirine çok benzediğini söylüyen insanlar var. Bu benzerlikten dolayı eski dinimizin değiştirildiğimizi anltılıyor. Bu kadar benziyordu bu dinler birbirine neden atalarımız inandıkları dinden vazgeçtiler.
 Herkesin inancıda kendisinedir. Herkes istediği dine inanabilir. Kişilerin inançlarınında sorgulayıp onları yargılamakta doğru değildir. Bir hata yaptıysamda kusura bakmayın kandaşlarım.

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #17 : 18 Aralık 2012 »
Mokan mahlasli üye , bastan beri otagi provoke edip huzursuzluk cikarmak icin üye oldu ! Samimi ve kalici bir Türkcü olsa dingonun ahirina girer gibi , selamsiz sabahsiz paylasimda bulunmaz , degerli andam Kara Tekinin egitici ve ögretici iletisinde kusur aramazdi ! Otagimizin yazim kurallarina dikkat edecek , haricten gazel müfettislere ihtiyaci oldugunu sanmiyorum ! Bu görevi yerine getirecek Türkcenin piri cok degerli yöneticilerimizin oldugu herkesin malumudur . Mokana sert tavir takinmamamin sebebi , cok degerli genel baskanimizin uyarisi geregidir . Saygilarimla T.T.K.
ÜZE TENGRI TEMÜR CIDA OKLAR BIRLE BIR BULUT

BASBUGUMUZ TANRIKUTTUR TANRIKUTTUR

TANRIKUT.

Çevrimdışı Akbudun

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Bozkurtlar ulusun Tanrı Türk'ü Korusun
« Yanıtla #18 : 18 Aralık 2012 »

CENGİZ HAN'IN ARAP ELÇİLERE CEVABI

Bilindiği gibi araplar Çingiz Hanın müslüman olması için çok uğraştılar. Çingiz han müslüman olsaydı koca orta asya kısa sürede müslüman olacaktı. Bu nedenle Çingiz hanı islama davet için giden Araplar ile Çingiz han”ın otağında şöyle bir konuşma geçer :

-Hanlar Hanı Cengiz Han, sizi İslama davet için geldik.

-İslam dediğiniz nedir?

-Yüce peygamberimiz Muhammed Mustafa aracılığıyla tüm insanlara tebliğ edilen dindir.

-Peygamber dediğiniz nedir?-Yerlerin göklerin yaratıcısının yer yüzündeki seçilmiş temsilcisi.

-Olabilir. Tengri”nin buradaki temsilcisi de benim.

-Ama size bir kitap indirilmedi. Peygamberimize Kur”an indirildi.

-Kitabınızda ne yazıyor özetle? Araplar ihlas suresini okurlar.Çingiz han, surenin Türkçeye çevirisini ister -”De ki: O Allah, birdir. Allah, hiç bir şeye muhtaç değildir, her şeyO”na muhtaçtır. O, doğurmamıştır ve doğurulmamıştır. Ve hiçbir şey O”nun dengi değildir.

”Bunun üzerine Çingiz han bir kahkaha atar ve şöyle der:

-Siz bunları daha yeni mi öğreniyorsunuz. Biz bin yıldan beri bilir ve uygularız. Buyurun gidebilirsiniz!

Çok müthiş bir manzara.
Cengiz Kağan'ın:
"-Siz bunları daha yeni mi öğreniyorsunuz. Biz bin yıldan beri bilir ve uygularız." sözü Türklüğün milli inanç sistemi olan Gök Tanrı inancını putpereslik olarak tanımlayan Türk düşmanı ümmetçi yobazlara kapak olsun!
Türk, Acunda var olduğu ilk günden beri bir, eşi ve ortağı olmayan Tanrıyı bilmekte ve inanmaktaydı.
Kök Tenğri Türk'ü Korusun!!!
Yufka yüreklilerle çetin yollar aşılmaz;
Çünkü bu yol kutludur, gider Tanrı Dağına.
Halbuki yoldaşını bırakıp dönenlerin
Değişilir topu da bir sokak kaltağına.

Çevrimdışı hkaras35

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 02 Şubat 2013 »
Mderhabalar ,

bu konu ile ilgili de bir kaç satır yazmak istedim....ve bu mesajda bu form da ilk mesajım...

bende Türklerin tek tanrılı bir dine inanalardan olduüuna inanalardanım...

ilk olarak şamanlık ile ilgili bir kaç satır yazmak isterim...

hep su konuşulmaktadır Türklerim dini , eski dini şamanizm..dir..şaman ın sonuna eklenen İZM ile bir din yaratılmak istenmiştir...ve başarılıda olunmuştur..

ancak şaman lar ne kadar gerçek ise şamanizm de o kadar hayal ürünüdür...

şamanları şöyle tanımlayabiliriz , pisişik güçlere sahip insanlar gibi ....

Türk tarihinde Göktürklerin  ayrı bir yeri ve önemi vardır..Oldukça kuvvetli bir devlet yapısı ve kurumsallaşma vardır Göktürklerde...Çin kaynaklarında bundan çokça söz edilmiştir..Hatta öyle ki Çinliler Göktürklerdeki yapılanma da görev alanların görev alanlarını bile tek tek yazmışlar....28 tane ana titr ve buna bağlı alt yapılanmada görev alanları tek tek yazmışlar.... Eski çinceyi okuyabilen Ahmet Taşağıl'a
verdiği bir konferans da bu yapılanmada şaman ismini geçip geçmediğini bizzat sordum....ve cevap olarak öyle bir ismin hiç bir kaynakta olmadığından bahsetmiştir.

ve sizlerle kendi görüşlerimi de paylaşmak isterim....

Türkler tek Tanrı ya inanıyorlardı...ve bunu Orhun abidelerinde yazmışlardır  TENGRİ ....

şimdi İslam'ın bunu teyit ettiğine inananlardanım....

Fatır Suresi 24.Ayet

" Şüphesiz biz seni müjdeleyici ve uyarıcı olarak hak ile gönderdik. Hiçbir ümmet yoktur ki, aralarında bir uyarıcı gelip geçmiş olmasın. "

Kur-an da 27 peygamber ismi geçmektedir..bazı İslam alimleri 25 der bazısı ise 27 ...( Zulkarneyn ve Lokman'ı bazı alimler peygamber değil veli olarak kabul ederler -)

ve gelelim yazılı kaynaklara ,

Orhun yazıtlarında aşagı da ki ibareler yer almaktadır...

" Ben Türk Bilge Kağan; doğuda gün doğusuna, güneyde gün ortasına kadar, batıda gün batısına, kuzeyde gece ortasına kadar hep milletler bana bağlıdır. Bunca milleti hep düzene soktum, ilerlettim. Doğuya ordu sevk ettim. Bunca yerlere gittim.

Tanrı (Tengri) yardım ettiği için milletime; gözle görülmeyen, kulakla işitilmeyen yerler kazandırdım. Tanrı buyruğu olduğu için, Devletli olduğum için  size Kağan oldum. Tanrı yardım ettiği için dört yöndeki milleti derleyip topladım. "

Kur-an , Kef suresi

(Ey Muhammed!) Bir de sana Zülkarneyn hakkında soru soruyorlar. De ki: "Size ondan bir anı okuyacağım." ﴾83﴿

Biz onu yeryüzünde kudret sahibi kıldık ve kendisine her konuda (amacına ulaşabileceği) bir yol verdik. ﴾84﴿

O da (Batı'ya gitmek istedi ve) bir yol tuttu. ﴾85﴿

Güneşin battığı yere varınca, onu siyah balçıklı bir su gözesinde batar (gibi) buldu. Orada (kâfir) bir kavim gördü. "Ey Zülkarneyn! Ya (onları) cezalandırırsın ya da haklarında iyilik yolunu tutarsın" dedik. ﴾86﴿

... ve kitabede devamla aşağıdaki ibarelere yer verilmektedir.

"Rahat hayata, zenginliğe, Çin'in ipeğine kanma! Milletime, altını, beyaz gümüşü kazandırdım. Hükmettiğim milletlere hakem olup, madenler erittim."

Kef suresi ;

....

Dediler ki: "Ey Zülkarneyn! Ye'cüc ve Me'cüc (adlı kavimler) yeryüzünde bozgunculuk yapmaktadırlar. Onlarla bizim aramıza bir engel yapman karşılığında sana bir vergi verelim mi?" ﴾94﴿

Hz.Zülkarneyn, "Rabbimin bana verdiği (imkan ve kudret, sizin vereceğiniz vergiden) daha hayırlıdır. Şimdi siz bana gücünüzle yardım edin de, sizinle onların arasına sağlam bir engel yapayım" dedi. ﴾95﴿

"Bana (yeterince) demir madeni getirin" dedi. İki yamacın arasındaki boşluğu (dağlarla) bir hizaya getirince "körükleyin!" dedi. Demiri eritip kor (gibi) yapınca da, "Bana erimiş bakır getirin, bunun üzerine boşaltayım" dedi. ﴾96﴿

daha derin olarak anlatılabilir ama yazılar ortada.....

Ayrıca Atilla 'nın Romalıları tanımlarken " Puta tapan kavim " ve  " kavmimden olan puta tapmaz " demesi çok önemli bir tespit ve betimlemedir.

--------------

yazılı olan her yerde TENGRİ ismi hep tekil olarak kullanılmıştır.. Tanrılar denmemiştir.ve yazılı kaynaklarda hep sadece Tengri den bahsedilmiştir diğer isimler yazılı kaynaklarda yoktur ama sözlü kaynaklarda bu isimlerden bahsedile gelmiştir.

saygılarımla
hka