Gönderen Konu: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?  (Okunma sayısı 256848 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yıldırım

• Yeni Üye
  • *
Ynt: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #240 : 03 Şubat 2018 »
Merhaba, ben Kayseri Tomarzalıyım. Köyümün adı eskiden Sosun diye geçiyordu şu an Ortakavak. Hangi boydan olduğumu biraz araştırdım ama bulamadım. Nasıl öğrenebilirim?

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #241 : 03 Şubat 2018 »
Merhaba, ben Kayseri Tomarzalıyım. Köyümün adı eskiden Sosun diye geçiyordu şu an Ortakavak. Hangi boydan olduğumu biraz araştırdım ama bulamadım. Nasıl öğrenebilirim?
Hoş geldiniz, esenlikler getirdiniz, Sayın Yıldırım;
Bu başlık altında başka arkadaşların soruları da var.
Önümüzdeki günlerde sizin ve diğer arkadaşların soruları yanıtlanacaktır.
Şu anda bilgisayar başında değilim. Şehir dışındayım. O nedenle, sorularınızı cevabını vereceğim,  belge ve kaynaklara ulaşamıyorum.
Bu arada ilave bilgiler verirseniz daha sağlıklı sonuca ulaşabiliriz.
Örneğin köyündeki dağ, dere,  vb. yer adları. Aile, sülale lakapları, halı, kilim ve benzeri şeyler üzerindeki damga gibi şeyler...

Sağlık ve esenlik dileklerimle.

TTK.
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı kethüda

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #242 : 18 Şubat 2018 »
Selamlar olsun soydaş öncelikle böyle bir mevzuda yardım ve çaba gösterdiğin için teşekkür ederim, bende aslen Çankırı Çerkeş Yalıözü köyü kayıtlıyım (yalaközü olarak geçiyordu daha önceleri) soyadım Karaağaç sülale adı Hacıgil olarak geçmektedir çok çabaladım büyüklerimden birşeyler duyabilmek için ama bu konuda bilgi ve merakımız maalesef çok zayıf yardımcı olabilirsen sevinirim olamasanda ilgin ve alakan için tekrar teşekkür ederim. Sağlıkla kal. :trbayrak

Çevrimdışı TGA0105

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #243 : 19 Şubat 2018 »
bende göleliyim köyümün adı köprülü ermeniler zamanında korevenk olarak geçiyomuş sonradan değiştirilerek üzerindeki köprüden dolayı köprülü adını almış büyük nenem 93 harbinde ermeni çeteleri tarafından öldürülmüş  soyumu araştırmaya devam ediyorum edindğim bilgiler Türk olduğumuz yönünde ancak nerden göç etmişiz onu kimse bilmiyor öğrenme şansımız var mıdır 7.kuşağa kadar ailem biliyor ek bilgi gerekirse sorunuz olursa aydınlatmaya çalışırım yardımcı olursanız sevinirim en azından hangi Türk boyundan olduğumu bilsem yeter

Çevrimdışı AsyaHun

• Yeni Üye
  • *
Memleketim ile ilgili bir sorum var
« Yanıtla #244 : 20 Şubat 2018 »
Merhabalar kardeşlerim abilerim..
Ben 22 yaşında Sinoplu bir kardeşinizim. Sizlerden bir konuda bilgi almak istiyorum bilgisi olan kardeşlerimizden destek alabilirsem minnettar kalırım.

Ben baba tarafından Sinop, anne tarafından kocaeli kandıralıyım fakat annemin babası yani dedemler çok önceden aydından kocaeliye yerleşmişler. Babamın anne tarafı ise babaannemin tarafı kastamonulu.
Babam sinopa hiç gitmemiş bende gitmedim mevzuyu çok uzatmadan çok merak ettiğim ve çok araştırdığım lakin tatmin edici bir yanıt bulamadığım bir soruyu siz değerli kardeşlerime sormak istedim bu yüzden foruma üye oldum.

sorum şu ben sinop un boyabat ilçesinin killik köyündenim ama memleketle alakamız yok hiç gitmemişiz sinopun halkının kökeni nereye dayanıyor internetten yaptığım araştırmalara göre sinopta yörük nufusu önemli ölçüde fazlaymış peki bu yörükler sinopun neresinde yani benim yörük olma ihtimalim varmıdır ? çok saçma sorular sorduğumun farkındayım babamla konuştuğumda babam da net cevap veremiyor ama çok merak ediyorum

Cevaplarınızı yorumlarınızı bekliyorum fazla uzattım affola.

Kutlu akşamlar esenlikler.

Çevrimdışı Tirkman

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #245 : 20 Şubat 2018 »
bende göleliyim köyümün adı köprülü ermeniler zamanında korevenk olarak geçiyomuş sonradan değiştirilerek üzerindeki köprüden dolayı köprülü adını almış büyük nenem 93 harbinde ermeni çeteleri tarafından öldürülmüş  soyumu araştırmaya devam ediyorum edindğim bilgiler Türk olduğumuz yönünde ancak nerden göç etmişiz onu kimse bilmiyor öğrenme şansımız var mıdır 7.kuşağa kadar ailem biliyor ek bilgi gerekirse sorunuz olursa aydınlatmaya çalışırım yardımcı olursanız sevinirim en azından hangi Türk boyundan olduğumu bilsem yeter

Göle/Köprülü'nün hangi ailesindensiniz candaş, soyadınız nedir? Kayınçom Ardahan Üniversitesi'nde çalışıyor ve bu konularda baya dinlemiştim, ilgilenen akademisyenlerin içinde, yardımcı olabilirim, esenlikler.

Çevrimdışı TGA0105

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #246 : 21 Şubat 2018 »
Kurşun ailesindeniz yani soyadımiz oyle mesela çakmakçilar var arap kökenli ama baba tarafimda anne tarafimda polat karahasanlar diye geciuo zaten karahasana kadar erişebildik oncesi yok o yuzden nerden gelmişiz kimse bilmiyo kisaca koken net degil

Çevrimdışı TGA0105

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #247 : 21 Şubat 2018 »
Annemle babam aynı koyden

Çevrimdışı TGA0105

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #248 : 22 Şubat 2018 »
Dilerim soyadımdan bulabilirsiniz

Çevrimdışı TGA0105

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #249 : 25 Şubat 2018 »
Yae ne oldu bizim mesele