Gönderen Konu: CHP ; "Türk tanımı kaldırılıp 'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır' denilebilir"  (Okunma sayısı 3480 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tungatonyukuk

• Ziyaretçi
CHP'nin 20 Mayıs'ta açıklanacak yeni Anayasa taslağında laiklik ve vatandaşlıkla ilgili radikal öneriler yer alıyor.

CHP'de aralarında Sezgin Tanrıkulu ve Binnaz Toprak'ın yer aldığı, Süheyl Batum başkanlığındaki sekiz kişilik komisyon tarafından hazırlanan 'Yeni Anayasa Taslağı'nda radikal öneriler yer alıyor. Raporun tamamlanmasının ardından sivil toplum kuruluşlarından görüş alacak olan komisyon, taslağın CHP kurullarında değerlendirilmesinden sonra 20 Mayıs'ta kamuoyuna açıklayacak.

Taraf gazetesinden Fikret Karagöz'ün haberine göre, Yeni Anayasa Taslağı'nda MGK'nın kaldırılması, başörtüsüne şartlı izin, Kürtçenin seçmeli ders olması, din dersinin zorunlu olmaktan çıkartılması önerileri var. Taslakta yer alan en önemli öneri ise Türklük tanımıyla ilgili.

"TÜRKLÜK METİNDEN ÇIKABİLİR"

Taslaktaki önerilerle ilgili bilgi veren Süheyl Batum, Anayasadaki 'Türk' sözünün çıkmasına karşı olmadığını belirterek, "Türk tanımı kaldırılıp 'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır' denilebilir" dedi.

Anayasa çalışmasını bitirdikten sonra taslağı sivil toplum kuruluşlarına götüreceklerini ve en geç 20 mayısta açıklayacaklarını söyleyen Batum, "İlk 4 maddenin kaldırılmasına, Atatürk ve Türk ifadelerinin tamamen çıkarılmasına karşıyım. 'Vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıdır' diyelim. Yurttaşlık, hukuksal bir bağdır. Vatandaşlığı ırk ve dine bağlı olmadan; insan onuruna saygı, temel hak ve özgürlüklere saygı, devlete saygı, hukuk devletine saygı olarak ele almalıyız. Türk sözcüğünün çıkmasına karşı değilim. Türk tanımı kaldırılıp 'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır' denilebilir" diye konuştu.

Batum hazırlanan taslak metinde laikliğin klasik tanımının din ve devlet işlerinin ayrılması olarak yapıldığını hatırlatarak, "Tanım netleşmeli. Yıllardır farklı tanımlar yapılıyor. Değiştirelim demiyorum. Devlet, din kurallarının egemenliğinde olmamalıdır. Din ve devlet ayrımını açmak lazım. Din ve devlet ayrıdır klasik tanımının işlevsel hale gelmesi, olduğu gibi tanımlanması gerekmektedir. Dinim emrediyor diye kural koyamazsın" dedi.

Eğitim dilinin Türkçe olduğunu belirten Batum, "Anadilde öğretim seçmeli derstir. Anadilde eğitim olamaz diyoruz, seçmeli ders olur. Tamamıyla Kürtçe eğitimin verilmesine karşıyız" diye konuştu.

BAŞÖRTÜSÜ SERBEST OLABİLİR

Batum, üniversitelerde başörtüsü nedeniyle yaşanan sıkıntının nedeninin sorgulanması gerektiğini belirterek, "Üniversitelerde, başkalarının hak ve özgürlüklerine karşı olmamak, laik devlet esasına aykırı olmamak ve kamu düzenine aykırı olmamak koşuluyla baş örtülebilir. Dinsel referansla değil, kişisel özgürlük olarak durumu değerlendireceksin. Kamuda türbana sıcak bakmıyoruz. Memur, renksiz, kokusuz olarak görülmeli" dedi.

Anayasa taslağıyla ilgili bilgi veren Binnaz Toprak da Anayasa taslağında Türklük tanımının yeniden ele alınmasının olduğunu söyledi. Kürt sorununun çözümüyle ilgili üzerinde tartışılan projeleri sıralayan Toprak şunları söyledi: "Hakikatler Komisyonu'nun kurulması. Diyarbakır Cezaevi'nin müzeye dönüştürülmesi gibi düzenlemeler var. Yeterli olmadığını biliyorum ama bir ilk adım olarak Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulması var."

Kaynak : http://www.internethaber.com/chpden-bomba-gibi-kurt-turk-acilimi-340959h.htm#ixzz1JargqKFY

Çevrimdışı Cebe Noyan

• Her Şey Türk İçin, Türk'e Göre!
  • Türkçü-Turancı
  • Türk Irkı Sağ Olsun!
CHP zihniyetini artık tamamen belli etti. CHP'ye hâlâ Atatürk'ün partisi diye oy verenler bu yazıyı iyi okusunlar.
Ümmetinizin bittiği yerde, Türk'ün Kudreti başlar.

"Niye kaçıyoruz? Çok diye niye korkuyoruz? Azız diye niye kendimizi hor görelim? 'Hücum edelim' dedim. Hücum ettik...Savaştık. Bizdeni iki ucu,
yarısı kadar fazla idi. Tanrı lûtfettiği için, çok diye korkmadık, savaştık. Tarduş şadına kadar kovalayıp dağıttık."
(Bilge Tonyukuk - 2. Taş, Batı Yüzü - 3-4-5-6)

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
 3 Mayıs 1944'te Türkçüleri; akıl almaz, iğrenç iftiralarla suçlayıp, o Türklük sevdalısı yiğitlere; tabutluklarda, zindanlarda akıl almaz işkence ve zulümlerde  bulunan bu kokuşmuş, oportünist, bürokratik oligarşi döküntülerinden hiç şaşılmayacak bir tavır !

Sırf BAŞBUĞ ATATÜRK'ü bahane edip bu CHP'ye oy veren TÜRKLER(Damarlarında Türk kanı taşıyanları kastediyorum, Pasaport Vatandaşlarını değil) ! Şunu artık anlayın !

Sizin CHP'niz; TÜRK'ün asr-ı saadeti ile birlikte 10 Kasım'da saat 9:06'da yok oldu !

Şu anki CHP = Sosyalizm, Sol, Sosyal Demokrasi soslu AK-PKK'dır ! İşine gelirse TÜSİAD'a göz kırparak Liberal olur, İşine gelirse Fettoşçuları aday yaparak Pensilvanya'ya, Washington'a, Okyanus ötesine göz kırpar.

Sözün özü;  CHP'nin Ne BAŞBUĞ ATATÜRK, ne  de TÜRKLÜK ve Türkiye Cumhuriyeti ilkeleri ile uzaktan yakından bir alakası yoktur.
23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

tungatonyukuk

• Ziyaretçi
Kürt açılımını Türkiye'de ilk CHP yapmıştır,fiilen.Ve doğuda da çok oy almışlardı fakat işler ters dönmüştü.İşte Deniz Baykal tekrar genel başkan olup biraz Milli tavırlar ile oy patlaması yapmış idi.Ancak yine sol,sosyalist,hümanist,kürtçü akınlara da örgütleri ve bazı Milletvekilleri devam ediyordu.

O zamanlar bizler,bizim gibi temiz Türkçüler bas bağır bağırıyorduk CHP ile Türkçülüğün  ne alakası var,Atsız Atayı kabri başında hangi parti veya partililer anıyor diye fakat bazılarımızı bazı sözde Türkçüler  (!) Türk-İslam'cı lıkla suçladırlar.

Bir Türkçü olarak siyaset bize terstir,yanlıştır.Fakat biz direk Türkçü bir parti olmadığı için MHP'nin öyle yada böyle kötünün iyisi olarak destek verceğimizide söylediğimiz zaman fetullahçı iftiralarını attılar, yahu el insaf.Sözde Fetullahçı Devlet Bahçeli değilmiydi okyanus ötesine mesaj yollayan yok tamam yine fetullahçı ama.

Peki CHP'yi destekleyen Türkçülere soruyorum,Dursun Önkuzu'lar,Yusuf İmamoğlu ve birçok âziz Türk şehidlerimizi kimler öldürdü,hangi zihniyet öldürdü.Kemal Kılıçtaroğlu genel başkan olduğunda resimlerini bile koydunuz sitelerinize ayıptır,günahtır.

Türkçülerin kendilerine titreyip,özüne dönme vaktidir,hülasâ Türkçülük 15,20 kişilik toplantılar yapılıp senede bir 3 mayıs ile Atsız'ın kabrinde boy gösterme,reklam etme yeri değildir.

Tanrı Türk'ü Koruyacaktır,Türk kendine geldikçe

Alper Tunga