Gönderen Konu: Selamun Aleyküm  (Okunma sayısı 16093 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DaDaŞ

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Türkçü-Turancı
Selamun Aleyküm
« : 28 Aralık 2011 »
Arkadaslar sitenize rastgele denk geldim diyebilirim bir kac konu içersindeki yorumlarını okuyup üye oldum ,yalnız benim dikkatimi ceken birsey var bende Türk'üm evelAllah yalnız neden Osmanlı devletine kin ve nefret besliyorsunuz onu anlamıs değilim.Selcuklu Türk devleti onun devamında kurulan Osmanlı devletide Türk ama sizler Osmanlı devletini ve onun tarihini görmezden geliyorsunuz kusura bakmayın amacım burda tatsızlık veya huzursuzluk cıkarmak değil eger gercekten Türk isek neden 1298'den 1923 e atlıyorsunuz aradaki yasanmıslıkları görmemezlikten gelmek olurmu?merakımı mazur görün ama bunun cevabını merak ediyorum.

Hepinize saygılar.
Kanlarımızla suladığımız bu aziz vatanın bir karış toprağında gözü olanın ölümü oluruz.Çünkü biz ölümün kardaşı TÜRK oğlu TÜRK'üz.

Çevrimdışı Aze Bozkır Savaşçısı

• Türkçü-Turancı
Ynt: Selamun Aleyküm
« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2011 »
Əvvəlcə sizi salamlayıram. Otağımıza xoş gəlib, səfa gətirmisizin.

Bizim tariximiz 1298-ci ildən başlamır.  Əksinə eramızdan əvvəl....

Hətta tarixi Türklər yazıb belə deyə biləriz....  İlk mixi yazını belə Türk olan Şumerlər kəşf edib!  Bugün müasir tarixçilər və bütün elm dünyası tarixin ilk mədəniyyəti kimi antik Misiri və Çini götürürlər. Lakin bu yaxınlarda Çinin Uyğur bölgəsində Misir piramidalarından 3-4 dəfə yüksək piramidalar kəşf edilib. Əslində bu piramidalar 20-ci əsrin əvvəllərində tapılıb. Lakin günümüzdə Çinin və bir çox qərb dövlətlərinin işinə gəlmədiyi üçün heç kəsi, ümumiyyətlə arxeoloqları belə piramidaların ətrafına belə buraxmağı qəti şəkildə qadağan ediblər.

Bu piramidaların içində qədim Türk yazıları və antik Misir mədəniyətindən də mükəmməl mumyalar tapılmışdır Bu mumyaların arasında hətta üz çizgiləri və göz qurluşları müasir Türkiyyə, Azərbaycan və Qafqazda yaşayan türklərlə tamamilə uyğunluq təşkil edənlər də var.

Bu da tarixin yenidən yazılması üçün bir dəlildir!!

O biri sualınızın vermə səbəbini forumu daha yaxşı axtarmamağınızda və bizi tanımadığınızda görürəm.

Bildiyimiz kimi hər bir millətin tarixdə bir çıxışı vardır. Və bu da Osmanlı İmperiyası ilə bərabər bütün Türk dövlətlərinə şamil edilir. Tarix boyunca bu dövlətlər qərbdə və şərqdə səs-sədalarını salmışlar və tarixdə dərin bir iz qoymuşlar. Bu səbəbdən bol-bol düşmənlərimiz var. Həm daxilimizdə "sapı özümüzdən olan baltalar" həmdə "xaricdə istehsal olunmuş kuklalar"!! Bunlar hər bir dövrdə bizə zərbələr vurmuşlar. Dövlət aparatına sızan və onu daxildən parçalayan alçaqlar!

Hər halda Sultan Süleyman Qanuni, Fatih Sultan Mehmet, Sultan Selim, Şah İsmail Xətai...  bu torpaqları bizə boşuna qoyub getməmişlər!

""Osmanlıya olan kin və nifrətiniz"" də nə demək?    (:??

Siz forumda hansı yazını oxumusunuz ki, belə bir qənaətə gəlmisiniz?

Sağlıqla qalın, Esenliklər!

Çevrimdışı Aze Bozkır Savaşçısı

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #2 : 28 Aralık 2011 »
Əgər yenə də bizim haqqımızda olan düşüncələri səhv başa düşmüsünüzsə digər üyeler daha aydın və net bir şəkildə cavablandıra bilərlər... Açığı belə düşünmənizi istəməm!

:turan:

Çevrimdışı YALNIZKURTKARAGÜLLE

• GÖKBÖRÜ SİNOP
  • Türkçü-Turancı
  • Mekanı Uçmağda!
« Yanıtla #3 : 28 Aralık 2011 »
Arkadaslar sitenize rastgele denk geldim diyebilirim bir kac konu içersindeki yorumlarını okuyup üye oldum ,yalnız benim dikkatimi ceken birsey var bende Türk'üm evelAllah yalnız neden Osmanlı devletine kin ve nefret besliyorsunuz onu anlamıs değilim.Selcuklu Türk devleti onun devamında kurulan Osmanlı devletide Türk ama sizler Osmanlı devletini ve onun tarihini görmezden geliyorsunuz kusura bakmayın amacım burda tatsızlık veya huzursuzluk cıkarmak değil eger gercekten Türk isek neden 1298'den 1923 e atlıyorsunuz aradaki yasanmıslıkları görmemezlikten gelmek olurmu?merakımı mazur görün ama bunun cevabını merak ediyorum.

Hepinize saygılar.

Dadaş arkadaş öncelikle otağımıza esenlik getirmen dileğiyle hoş geldin,bu otağ ibadet ve dini sohbet mekanı olmadığından Türkçe esenliklerini sunman daha uygun olurdu.

Bahsettiğin konuya gelince biz Türkçüler Türk Tarihini bir bütün olarak görmekte, Türk Milleti adına kurulmuş bütün devletleri bir ve aynı kıymete sahip olarak görmekteyiz.
   Uluğ Bilge Atsız Ata’nın kesintisiz Türk Tarihi ve devleti anlayışı yegâne referansımızdır.
   Bu cümleden olarak, tartışmasız bir Türk devleti olan, Osmanlı hakkında ileri sürülen yalan-yanlış ve dayanaktan yoksun sözlerin yaptığı tahrifat ortadan kaldırılıp, Osmanlının bir Türk Devleti olduğu, lakin yönetiminde bulunanların zaman zaman Türk devlet yönetimi anlayışından uzaklaşarak aykırılıklar sergilediklerini, bu aykırılıkların yönetime ait tasarruflar olup, bunların Osmanlıyı Türk Devleti dairesinden çıkartmayacağını, bu tür anlayışların kesintisiz Türk tarihi ve devleti anlayışını ortadan kaldırmaya yönelik sinsice hazırlamış ve maalesef Türkçülük adına konuştuğunu sanan bilgisiz ve özel görevli kişiler eliyle de vurgulu olarak tatbik edilmiş yıkıcı tezgâhlar olduğu, aksi halde bu mantığın Türk Milli Kimliği ve biyolojik varlığı esası üzerine kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti Devletini de Türk devleti tarifinden dışarı atacağı, zira Osmanlıdaki gayr-i Türk yönetimin Türklüğe reva gördüğü olumsuzlukların hâlihazırda da Türkiye Cumhuriyeti Devletini yöneten gayr-i Türk yöneticilerce de aynen ve hatta daha da şiddetli bir şekilde uygulandığı bir gerçektir.
   Bu nedenle biz Türkçü düşüncenin değişmez prensipleri gereği Osmanlıyı Türk Devlet zincirinin bir halkası olarak görmekte, lakin Osmanlı yönetimindeki gayr-i Türk yöneticilerin uygulamalarını ve yenilerde dillendirilen Osmanlıcılığı da reddetmekte ve eleştirmekteyiz.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN.

10 EYLÜL 2022'DE UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

Dört yanım soru, Tanrı'm
Hepsi en zoru Tanrı'm
Soruların zorundan
Soyumu koru Tanrı'm

Sen Tanrı değil misin, adını yargılatma
Sana Tanrı deyince, dinimi sorgulatma
Ya adam et bunları, ya beraber yaşatma
Kanı bozuk olanlar "Türk'üm" diyemesinler
Ve Türk'ün dik başını yere eğemesinler.

Çevrimdışı DaDaŞ

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #4 : 28 Aralık 2011 »
Arkadaslar cevaplarınız için tesekkürler,dediğim gibi amacım baskalarının düsüncelerini elestirmek için burda bulunmak değil.Ben aklıma takılanı sorarım ki bu bir insani durumdur.

Aze kardeş;https://www.hunturk.net/forum/f69-turk-buyukleri.html Ben bu baslıkta Fatih Sultan Mehmed Hanı,Yavuz Sultan Selimi,Kanuniyi göremedim acaba bu insanlar 3 kıtada ay yıldızı dalgalandıran şahsiyetler değilmi,eğer öyleyse neden başlıkları yok.Lütfen arkadaslar bakın ben Erzurumluyum Nene Hatun nenemizin konusunu acmıssınız eyvAllah ama eger Türk'ün 3 kıtaya ayak basmasını saglayan bu padisahları veya sizin tabirinizle komutanları konusunu acmaya bile tenezzül etmiyorsanız bunda art niyet görürüm.Sorularıma cevap verdiğin için teşekkürler kardesim.[/color]

YALNIZKURTKARAGÜLLE; Öncelikle sorularıma cevap verdiğin için tesekkür ederim kardesim.Yalnız benim selam veriş seklimde bir art niyet olmadıgı için Türkçe esenlikleri sunmak ile Selamun Aleyküm demek arasında bir fark görmüyorum.Burasının bir dini platform olmadıgının farkındayım bu yüzden sizi fazla rahatsız edecek konusmalardan kacındım ve dediğim gibi amacım tatsızlık cıkarmak değil.Forum genelini az cok inceledim ve sizlerle benim aramda bir fak var yanlıs anlamayın fark derken ben sizden daha üstünüm veya siz benden daha üstünsünüz demiyorum ,demek istediğim forumda sanki Türk'lerin müslüman olmadıgının altı cizilirmis gibi TTK,Ruhu şad,mekanı Tanrı Dağları olsun,yoksa benmi yanlıs anladım burdaki konusmaları biri bana acıklarsa cok seviniceğim.

Simdiden sorularıma cevap vericek olan arkadaslara tesekkürler,bilgiler fikir alısverisi ile canlı tutulabilir ben aklıma takılanları sorayım sizlerde beni bu konuda dogru yönlendirirseniz sevinirim.Saygılarımla.
Kanlarımızla suladığımız bu aziz vatanın bir karış toprağında gözü olanın ölümü oluruz.Çünkü biz ölümün kardaşı TÜRK oğlu TÜRK'üz.

Çevrimdışı YALNIZKURTKARAGÜLLE

• GÖKBÖRÜ SİNOP
  • Türkçü-Turancı
  • Mekanı Uçmağda!
« Yanıtla #5 : 28 Aralık 2011 »

demek istediğim forumda sanki Türk'ler[/color]in müslüman olmadıgının altı cizilirmis gibi TTK,Ruhu şad,mekanı Tanrı Dağları olsun,yoksa benmi yanlıs anladım burdaki konusmaları biri bana acıklarsa cok seviniceğim.

Soru sormak ve en doğal şekilde samimi,açıklayıcı ve doğru bir şekilde cevap vermek her ikimiz içinde insani bir haktır.Bu neden ile konulara bakış açımızı bilmeniz açısından konu başlığı ile ilgili sitemim oldu.
        Biz Türkçülerin dinini deruni bir vicdanla yaşayan ve dinin gereklerini yerine getiren dindarlarla bir sorunu yoktur ve olmayacaktır.
        Bizim sorunlu olduğumuz ve karşı çıktığımız nokta dinin siyasallaştırılması, bir takım istismarların kılıfı ve sermayesi yapılması, din adıyla Türklerin Araplaştırılmaya çalışılması ve en önemlisi de dini kisveyle Türklüğe karşı ölümcül saldırılar yapılmasınadır.
        Kutlu Başbuğ Atatürk ve Uluğ Bilge Atsız Ata’nın kabul ettiği gibi bizler de İslamiyeti Türk Milletinin milli dini olarak görmekte ve kabul etmekteyiz.
        Bilmekte ve kabul etmekteyiz ki: Türk demek, Türkçe demektir!
        Türkçemizin yabancı dillerin istilasından kurtarılması, dilimize yerleşmiş yabancı kelimelerin, ivedilikle, Türkçe karşılıklarının bulunması, bütün Türk dünyasına hitap edecek Ortak Türkçenin hayata geçirilmesi başlıca görevlerimiz arasındadır.Saygılarımla.

TTK.

10 EYLÜL 2022'DE UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

Dört yanım soru, Tanrı'm
Hepsi en zoru Tanrı'm
Soruların zorundan
Soyumu koru Tanrı'm

Sen Tanrı değil misin, adını yargılatma
Sana Tanrı deyince, dinimi sorgulatma
Ya adam et bunları, ya beraber yaşatma
Kanı bozuk olanlar "Türk'üm" diyemesinler
Ve Türk'ün dik başını yere eğemesinler.

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #6 : 28 Aralık 2011 »
Selamun Aleyküm

benim selam veriş seklimde bir art niyet olmadıgı için Türkçe esenlikleri sunmak ile Selamun Aleyküm demek arasında bir fark görmüyorum.Burasının bir dini platform olmadıgının farkındayım
Aleykümselam, ya da Türkçe karşılığıyla "esenlik senin de üzerine olsun", ya da "sen de esen ol"!
Hoş geldiniz sefalar ve esenlikler getirdiniz  DaDaŞ kandaşım.
Arapçada aleyh demek taraf, tarafınız demektir. İslam adının da türediği selam kelimesi de selamet, güvenlik, esenlik demektir.
Biz sizin Arapça söylediğiniz manayı Türkçe ifade ediyoruz o kadar.
Bir Türk ve Türk Milliyetçisi olarak "ağzımızda anamızın ak sütü gibi helal ve temiz Türkçe'yle konuşmaktan" daha doğal ne olabilir ki?
Anlaşılacağı ve sizin de anladığınızı belirttiğiniz gibi burası dini konulardan ziyade Türklüğün tarihi, kültürü, medeniyeti, kan ve soyunun korunması gibi hususları kendisine ülkü edinmiş Türkçü bir otağdır.
Hal bu olunca da ifade biçimleri de Türkçü bir eksende şekilleniyor.
Bu demek değildir ki Türkçüler ya da bu otağda yazan ve gerçek hayatta da GÖKBÖRÜ TÜRKÇÜLER TEŞKİLATI adıyla kurumsal kimlik altında Türkçülük mücadelesi veren gerçek kişiler(sanal değil) Türk Milletinin değerlerini hafife alsın, alay etsin, aşağılasın, reddetsin!
Yok öyle bir şey!
Ne kimse böyle bir şey yapar ve  hatta bunun düşünce kırıntılarını bile içinde taşır ne de birisi bir densizlik yapıp Türklüğün milli ve manevi mukaddesatına saygısızlık yaptığında burada hoş görülür!
Türklüğün değerler bütününe çelişik olmak, Türkçülüğün doğasına ve eşyanın tabiatına aykırı bir durumdur.
Hem Türkçü olunacak hem de Türk Milletinin değerlerine saygısızlık yapılacak, bu kimin haddine?
Aynı şey Türk tarihinin ve tarihi şahsiyetlerin bütünü için de geçerlidir.
Sadece eleştirmekle aşağılamak ve hakaret etmenin aynı şey olmadığını bilin ve fark edin aramızda hiç bir sorun almadığını göreceksiniz.

Ben bu baslıkta Fatih Sultan Mehmed Hanı,Yavuz Sultan Selimi,Kanuniyi göremedim acaba bu insanlar 3 kıtada ay yıldızı dalgalandıran şahsiyetler değilmi,eğer öyleyse neden başlıkları yok.

Bu şahsiyetlerin başlıklarının olmaması bir kasıt ve dışlama nedeniyle değildir.
Günü ve sırası geldiğinde müstakil başlıklar açılır ve hak ettikleri şekilde yer alırlar. Tabii bu da bu otağa emek verenlerin imkanları ve daha da önemlisi zamanları nispetinde olacaktır.
Hem sonra adını sıraladığınız Türk ulularının bir çok konu içerisinde mutlaka adları geçmiş ve yaptıklarından bahsedilmiştir.
Her kim ki Türk Milletine küçük bir taşı bile yerinden kaldırmak şeklinde hizmeti geçmişse emin olun hakkı teslim edilir, iyilik ve hayırla anılır.
Türkçü bakış açısının diğer milliyetçimsi yapılanmalardan farkı; kişiyi günahıyla, sevabıyla ele alır, değerlendirir ve olduğu gibi kabul eder. Ne kimseyi haksız yere karalar ne de kimseyi hak etmediği biçimde yücelterek "sahte kahramanlar" üretir.
Türkçülerin bu yaklaşımına kimileri vicdani ve ilmi haysiyet, kimileri objektif yaklaşım, kimileri reel değerlendirme vs. gibi tanımlar yapmaktadırlar.
Bizim bu yaklaşımımızı kim nasıl değerlendirir bilemeyiz ama bizim için esas olan: Eylemlerimizin Türklüğün derin vicdanında kabul görmesi ve Türklüğün değerler bütününe aykırı düşmemesidir.
Gerisiyle de pek fazla ilgilenmeyiz.

forumda sanki Türk'lerin müslüman olmadıgının altı cizilirmis gibi TTK,Ruhu şad,mekanı Tanrı Dağları olsun,yoksa benmi yanlıs anladım burdaki konusmaları biri bana acıklarsa cok seviniceğim.
İşte Türkçülerin anlaşılmadığı, daha doğrusu yeterince tanınmadığının can alıcı sorusu ve tespiti bu ifadelerinizde saklıdır.
Biz Türklüğün diniyle değil kanı ve soyuyla ilgilenmekteyiz. Kim hangi dine inanır, hangi şekilde ibadet eder ve yakarır bunlara karışmayız. Bizim için olmazsa olmaz öncelik Türk soyunun ve kanının korunması ve yüceltilmesi, Türk Milletinin onurlu bir yaşam sürdürerek milli ve manevi kimliğini sürdürmesidir.
Zaten Başbuğ Atatürk'ün Türk devletine temel yaptığı laiklik de bunu öngörmektedir.
TTK kısaltmasının açılımı bilindiği gibi Tanrı Türk'ü Korusun demektir.
Sanırım burada Tanrı tabirini yadırgıyorsunuz.
Arapçada Allah; İngilizcede God, Almancada Godd, Hırvatçada Bog, Romencede Dumnezeu, Rusçada Gor, Farsçada Hüda olduğu gibi Türkçe'de de Tanrı demektir.
Bunda yadsınacak ne var.?
Yani Romen çingenesi kendi dilinde yaratıcısına  Dumnezeu diye yakaracak iş Türk'e gelince Türk kendi dilinde yaratıcısına Tanrı diyemeyecek!?
Dünyanın hiç bir yerinde ve tarihin hiç bir döneminde böyle bir çifte standart ve bir milletin din kisvesiyle kültürel emperyalizme maruz bırakılması ne görülmüş ne de duyulmuş şeydir.
Türkler; içten gelen istekleriyle müslümanca yaşamak istiyor. Lakin garip Türk'e kendince ve Türkçe müslümanlık yapmayı bile çok görenler O'nu kutsal istismarlarla Araplaştırmaya çalışıyor.
Bizim karşı çıkışımız bunadır.
Biz Türkçüler diğer insanlara göre müslümanlaşmakla, Araplaşmanın, dindar olmakla dincilik yapmanın farkını fark ediyoruz ve bu tutum ve davranışımızı anlamayan, algılayamayanlar bizi olduğumuzdan başka değerlendiriyor.

Sanırım beni ve demek istediklerimi anladınız Sayın DaDaŞ.
Yine yazışmak ve fikir alış-verişinde bulunmak dileğiyle hoşça kalın!
Sağlık ve esenlikler...

TTK.
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
« Yanıtla #7 : 28 Aralık 2011 »
Ben bu baslıkta Fatih Sultan Mehmed Hanı,Yavuz Sultan Selimi,Kanuniyi göremedim acaba bu insanlar 3 kıtada ay yıldızı dalgalandıran şahsiyetler değilmi,eğer öyleyse neden başlıkları yok.Lütfen arkadaslar bakın ben Erzurumluyum Nene Hatun nenemizin konusunu acmıssınız eyvAllah ama eger Türk'ün 3 kıtaya ayak basmasını saglayan bu padisahları veya sizin tabirinizle komutanları konusunu acmaya bile tenezzül etmiyorsanız bunda art niyet görürüm.Sorularıma cevap verdiğin için teşekkürler kardesim.
Fatih Sultan Mehmet'i, Fetih başlığında anmışız.
 https://www.hunturk.net/forum/ynt-istanbulun-fethinin-558yildonumu-kutlu-olsun-4212.html

Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman ile ilgili ATSIZ ATA'nın görüşleri;

Art niyetli olsaydık bunları da Otağa koymazdık herhalde Dadaş gardaşım.

Şimdi Türkçüler arasındaki birliği bozmanın en basit iki yolu şudur. Ya din-mezhep(Sünni-Alevi) üzerinden ya da Osmanlı üzerinden konuları açıp ortalığı karıştırmak ve Türkçüleri birbirine düşürmektir. O yüzden bu konularda dikkatli davranıyoruz. 
Alıntı
demek istediğim forumda sanki Türk'lerin müslüman olmadıgının altı cizilirmis gibi TTK,Ruhu şad,mekanı Tanrı Dağları olsun,yoksa benmi yanlıs anladım burdaki konusmaları biri bana acıklarsa cok seviniceğim.

Bu biraz yanlış bir kanı olmuş. "Esenlikler" "TTK", "Ruhu şad olsun", "Mekanı Tanrı Dağları olsun" bunları biz tüm Türkler için söylüyoruz. Müslüman olan ya da olmayan diye bir ayrım kesinlikle olmaz. Bunları hepsi Yüce Türk Milleti'ne ait kavramlar ve de söylemlerdir. Neticede Dünya Türklüğü'nün çoğu inanç olarak Müslüman'dır. Bu bir gerçektir.

Lakin çoğunluğu Müslüman olan Türklerin arasında da mezhep ve itikat farklılıkları(Sünni, Alevi Caferi vs.) var.

O yüzden Türkler arasında din-mezhep, bölge, boy ayrımına; Türkçüler olarak karşıyız.

saygılar,

TTK

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı DaDaŞ

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #8 : 28 Aralık 2011 »
EyvAllah acıklamaların için tesekkürler.Dediğim gibi forumda huzursuzluk cıkarmak için gelmedim gece nette takılırken siteyi gördüm ve yorumlar dikkatimi cekti bende bu ırk'ın bir mensubu olarak sormam lazımdı.Katıldıgım yerler var katılmadıgım yerler var ama herkesinde görüsüne saygım var Allah davanızda yar ve yardımcınız olsun.Hepinize saygılar.

Çevrimdışı ATSIZCI DADAŞ

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #9 : 31 Mayıs 2012 »
 Dadaş hemşerim, Türklük bir denizse Osmanlı ona akan ırmaklardan biridir. Ne o ırmağın varlığını inkar ederiz ne de denizi sadece o ırmaktan ibaret sayarız. Esenlikler yerine arapça selamun aleyküm deyince fazladan sevap yazılmıyor veya farsça merhaba deyince modern olunmuyor :)