Gönderen Konu: Dombra Kullanımı  (Okunma sayısı 8625 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Dombra

• Yeni Üye
  • *
Dombra Kullanımı
« : 14 Haziran 2013 »
Umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Öncelikle herkese merhabalar bir sorum olacak. Ben yakın zamanda bağlama dersleri almayı düşünüyorum. Bağlama ile dombıra'nın arasındaki farklar nelerdir? Bağlamam ile dombırayla çalınan şarkıları çalabilir miyim? Cevaplayanlara şimdiden teşekkürler, saygılar  :idea:

Çevrimdışı giray-han

• Türkçü-Turancı
Ynt: Dombra Kullanımı
« Yanıtla #1 : 14 Haziran 2013 »
Konu açmadan önce bir kendinizi tanıtsaydınız iyi olacaktı. Ben müzik aletlerinden pek anlamam, ama sanırsam tel sayısı farklı olunca da farklı olsa gerek diye düşünüyorum. Biraz daha benzeyen curayı tercih ederseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Dombra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 14 Haziran 2013 »
Konu açmadan önce bir kendinizi tanıtsaydınız iyi olacaktı. Ben müzik aletlerinden pek anlamam, ama sanırsam tel sayısı farklı olunca da farklı olsa gerek diye düşünüyorum. Biraz daha benzeyen curayı tercih ederseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.
Bilgilendirme için teşekkürler, ben Batuhan bu arada.

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
  • Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
« Yanıtla #3 : 14 Haziran 2013 »
Hoş geldiniz Batuhan kandaşım. Esen olsun.
Gökbörü Türkçüler Derneğinde Dombra çalan ve diğer Türk Müziği aletleriyle uğraşan bir kaç tane arkadaşımız var.
Ayrıca Dombra adlı meşhur parçanın bestecisi ve dombra ustası Arslanbek Sultanbekov şu günlerde Türkiye'de olup kendisine Gökbörü Türkçüler Derneği yöneticisi bir kandaşımız eşlik etmektedir. Turne dönüşü derneğimize de gelecektir. Şayet Ankara'da yaşıyorsanız derneğe gelirseniz Arslanbek Sultanbekov'la da tanışma olanağınız olur.

Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Saygılarımla...
Çağrıbey

Çevrimdışı AFŞAR BÖRÜ

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #4 : 15 Haziran 2013 »
Esenlikler ben de Gökbörü Türkçüler Derneği'nde Dombra görmüştüm biraz uğraştımda hatta her gittiğimde uğraşırım :) dombra iki tellidir temelde farkı budur ve tellere vurarak tonlama yapmak çok çok önemlidir yani nota basmaktan ziyade tellerden ritim ayarlamak daha önemlidir diye biliyorum.TTK.