Gönderen Konu: Avrupa'daki Türkler  (Okunma sayısı 15582 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GÖKCEN_08_LIVANELI

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Avrupa'daki Türkler
« Yanıtla #10 : 11 Mayıs 2008 »
ESENLIKLER ANDALARA,

KONU AVRUPADAKI TÜRKLER OLUNCA ALMANYA´DA DOGUP BÜYMÜS BIR TÜRK OLARAK ILETI GÖNDERMEDEN YAPAMADIM; DIGER ILETILERIDE BÜYÜK BIR ZEVKLE OKUDUM VE DIKKATIMI CEKEN NOKTALARA DEGINMEK ISTIYORUM! 

ÖNCELIKLE NAZILERIN ALMANYA VE DIGER AVRUPA ÜLKELERINDE BIR "DIS FENOMEN" OLDUKLARINI BELIRTMEKTE YARAR OLDUGUNU DÜSÜNÜYORUM!
BIR IKI KENDINI BILMEZ KENDI KISILIK SORUNUNU GRUPLASMA EGILIMIYLE CÖZMEYE CALISAN ZIBIDILERDIR!

GELELIM TÜRKLERIN YARIM ASIRDAN SONRAKI BURADAKI STATÜLERINE:
TÜRKLER KENDI ICLERINDE ISOLE OLMAMISLARDIRLAR! SANIRIM GETTO KAVRAMI ABD ICIN DAHA UYGUN BIR TERIM!  BURADA GETTO DIYE NITELENDIRILEN ORTAMLARDA ZATEN SIRF TÜRKLER YASAMAZLAR HEP KARISIM VARDIR: YUNANLAR,YUGOSLAVLAR,ITALYANLAR ONLARIN HEMEN KARSI KOMSULARIDIRLAR!  DOLAYISIYLA NE KIMSE GETTO HAYATINA MARUZ KALMIS NEDE HERHANGI BIR KIMSE IZOLE OLMUSTUR!
TÜRKLERIN KONUMU KÖTÜ DEGILDIR: DÜSÜNÜLECEK OLURSA 40 YIL ÖNCESININ TÜRKIYE´SINDE NE IS VARDI NEDE HAYATI GÜVENCE ALTINA ALAN SOSYAL IMKANLAR!
BUNA INSANLARIN OKULA GIDEMEYECEK KADAR KÖTÜ KOSULLARDAN GELDIKLERI GERCEGI EKLENIR VE BUNA BENZER HAYAT KOSULLARININ BUGÜNÜN TÜRKIYE´SINDEDE ÖZELLIKLEDE KIRSAL KESIMLERDE HALEN HÜKÜM SÜRDÜGÜNÜ  GÖZ ÖNÜNDE TUTARSAK BUGÜNÜN AVRUPASINDA TÜRK KIMLIGININ HER MESLEK DALINDA TEMSIL EDILEBILMESI GURUR VERICIDIR!  POLITIKALAR DISLAYICI OLSADA VE ASSIMILASYONA SÜRÜKLESEDE GENCLER VE RUHU GENC KALMIS KISILER BILMELIDIRLERKI HER LISAN BIR INSANDIR VE ONLAR NE KADAR COK DIL/KÜLTÜR EDINIRLERSE O KADAR COK HAYATTA BASARILI OLURLAR!
ALMANYA POLITIKASI EZELDEN BERI IRKCI/DISLAYICI IDI VE HALEN BÖYLEDIR!  COK KÜLTÜRLÜLÜK BIR ZENGINLIK OLARAK POLITIKACILAR TARAFINDAN YORUMLANMAMAKTADIR VE ALMANLARIN MESAFELI VE FORMEL YAPILARI SORUNLARI KÖRÜKLEMEKTEDIR!    TABIKI ALMANLARLA DIYALOG KURULMASI ÖNEMLIDIR ANCAK KURULDUGUNDA NE KADAR UYUM OLABILECEGIDE AYRI BIR MESELEDIR....COK FAZLA FORMEL VE MESAFELI BIR TOPLUMUN FERTLERIYLE INSAN SEVGISINI YANSITAN VE COK KÜLTÜRLÜLÜK DEGERINI TANIMIS (BILHASSADA COK KÜLTÜRLÜ ORTAMLARDA BÜYÜDÜKLERI ICIN; BUNU IYI TANIDIKLARI ICIN AYRICA TÜRK KIMLIGI ZATEN "KÜLTÜRLÜLÜK" ANLAMINA GELDIGI ICIN)  KISILER COKDA UYUM ICERISINDE HICBIR ZAMAN OLAMAZLAR! 

CÖZÜM TURAN YANI  GÜZELLIGE YÖNELMEK VE ONLA ILGILENMEKTIR....

TTK

SAYGILARIMLA,

GÖKCEN_08_LIVANELI

:turan:

ilteris6

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 11 Mayıs 2008 »
Sayın GÖKCEN_08_LIVANELI ; bir dahaki sefere iletilerinizeki harflerin tamamını büyük harfle yazmayınız.Alttaki başlığı da mutlaka okuyunuz.
Esenlikler.

http://www.hunturk.net/forum/ynt-yazim-kurallari-ve-turkce-hakkinda-mutlaka-okuyun-3606.msg24143.html;topicseen#msg24143

Çevrimdışı GÖKCEN_08_LIVANELI

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 11 Mayıs 2008 »
Sayin ilteris6,

büyük harflerle yazmamam gerektigini unutmustum; hatirlattiginiz icin tesekkürler.
Ancak baglantidaki bilgileri neden mutlaka okumam gerektigine anlam veremedim.

Esenlikler

ilteris6

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 11 Mayıs 2008 »
Sayın GÖKCEN_08_LIVANELI ;

Bilgileri siz dahil herkes okusun.Okusun ki Türkçemize,yazım kuralllarına daha çok dikkat etsin.Sadece size yönelik bir uyarı değil.

Esenlikler.

Çevrimdışı TOPAL_OSMAN

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #14 : 23 Haziran 2008 »
Türk`ün yasadigi bütün iller Türkündür.
Almanyada kürtlerin varligi yadsinamaz bir gercektir.
Cünkü Almanya bir "mülteciler" ülkesi bir baska deyisle
Alman devleti ona "siginani" cesitli uluslar arasi´anlasmalar uyarinca geri ceviremiyor.
Siginanlarin cogu sözde ölümle tehdit, siyasal izlenmeyi öne sürerek Almanyaya siginabilir.
Yurt disindaki Türkler sözüm mecliten disari Anayurttaki Türklerden daha cok Devletine Ulusuna baglidir.
Bu baglilik Anayurtta yasamayi gerektirmez. Bati Avrupa Türklügünü burada temsil etmekten gurur duyuyorum.
Tanrinin buyruguyla gün olur döneriz.Belki de alamanlari cok sevdikleri Kuzey yurtlarina yollariz

DALGALANIR, DURULURUZ
VATAN iCiN VURUR, VURULURUZ
ASIGIYIZ HAMSiNiN, KARLAHANANIN, PUSATIN
BiR DA SANLI ALBAYRAGIN

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #15 : 23 Haziran 2008 »
Sana katilmiyorum Topal Osman! Bir kere yukardaki bayraktan sonderece rahatsiz oluyorum! Ne isi var sari siyah rengin bayragimizin arasinda? Almanlara yagcilik olsun diyemi yoksa? Almanyadaki Türkler, bende dahil,Türkiyedeki Türklerin,tirnagindaki kir olamaz.Yozlasmis almanlasmis sadece üc bes sent döviz gönderen Türkle, hakiki Türkiye Türkünden daha milliyetci görmek abesle istigaldir Sahsim sirf Türk´lük ugruna,7 -8 sene ceza yattim almanyada! O yüzden cok iyi tanirim buranin Türklerini,cok azi disinda Türklükle alakalari yok. Türk gibi Türk olmak her Türk´e nasip olmaz.
ÜZE TENGRI TEMÜR CIDA OKLAR BIRLE BIR BULUT

BASBUGUMUZ TANRIKUTTUR TANRIKUTTUR

TANRIKUT.

Çevrimdışı DEDEM KORKUT_ASYA

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #16 : 23 Haziran 2008 »
Aslına bakarsanız öz değerleri olduğu gibi yaşayan Batıda fakat hala Özyurdunda göçtüğü gibi yaşayanlar da var, yanlız görmezden gelemeyeceğimiz bir unsur var ki Vatanından uzakta olan Türklerin en büyük yarası gençliğin bir kültür boşluğunda olmasıdır. Ne oralı olabilmiştir nede tam anlamıyla Türk gibidir, bence en büyük sorun budur.

Çevrimdışı TOPAL_OSMAN

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #17 : 23 Haziran 2008 »
Sana katilmiyorum Topal Osman! Bir kere yukardaki bayraktan sonderece rahatsiz oluyorum! Ne isi var sari siyah rengin bayragimizin arasinda? Almanlara yagcilik olsun diyemi yoksa? Almanyadaki Türkler, bende dahil,Türkiyedeki Türklerin,tirnagindaki kir olamaz.Yozlasmis almanlasmis sadece üc bes sent döviz gönderen Türkle, hakiki Türkiye Türkünden daha milliyetci görmek abesle istigaldir Sahsim sirf Türk´lük ugruna,7 -8 sene ceza yattim almanyada! O yüzden cok iyi tanirim buranin Türklerini,cok azi disinda Türklükle alakalari yok. Türk gibi Türk olmak her Türk´e nasip olmaz.

Almanlara yagcilik yapmam söz konusu degil.
Öncelikle sunu belirteyim, ben sizin deyiminizle almanlara yagcilik etmis olsam,Töremden, inanclarimdan taviz vermis bir genc olsam  bu TÜRKCÜ otaginda olmazdim. Nerede  olurdum diye soracak olursaniz her hangi bir Türk-alman "tanisma" bagislayin "oynasma" sitesine üye olur gönlümü eylerdim.
Ancak aldigim egitim buna izin vermiyor, iyi ki de vermiyor.
Dikkat ettiyseniz AL BAYRAKTA yalnizca SERiT ince  biciminde kara ile sari vardi, eger al renk ile orantili olsaydi o zaman sizin dediginiz gibi bir yagcilik  ya da bir ölcü "asimilasyon"  dan söz edilebilirdi.

Avrupayi  bir ucundan bir ucuna egemenligi altina  alan Atamiz  "Tanrinin Kirbaci" Basbug Attilanin torunu olarak Bati Avrupada bir Türk devletinin simgesi olarak düsledim baska bir amacim yoktu.
Ben almanlara yagcilik yapacak en son kisiyim. Demek oluyor ki o az sayida Türklügünü yasayanlarin arasinda benim ailem de var di ki ben Türklügü benimsemis, Türkcülügü özümsemisim. Türkiye Türklerinden daha milliyetciyiz derken sözüm Anayurtta yasayan TÜRKCÜLERE degildi sanirim yanlis anlasildi. Soyca Türk olup Türklügünün bilincide olmayanlari diyorum ben. Cok kücük bir örnek belki bir kac kandasimin basindan benzer bir olay gecmistir.

Memleketimin sokaklarinda geziniyorum, hava sicak 30-35 derece sirtimda  ayyildizli kisa yakasiz "gömlek".
Birden bire ardimdan kikirdamalar gülüsmeler isitiyorum. Sirtimi dönüp"bir sey mi oldu neden gülüsüyorsunuz"
 diye sordum, aramizda gecen konusma...

-Sen galiba alamancisin seni daha önce buralarda görmedik.
*Evet,almanyada yasiyorum ancak alamanci degil Türkcüyüm
-Türkcümü?(gülüsmeler) ya demek alamanyada Türk satiyorsun.
*Hayir Türk Ulusunun yüceligine inanmis biriyim, siz anlayamazsiniz
-Sen ne demek istiyorsun burasi Türkiye biz de Türk`üz
*Üzerinizdeki giysilerde pek belli oluyor Türk oldugunuz, yabanci yazili giysiler ingiliz bayrakli ayakkabilarla siz Türk degil Türkümsü bile olamazsiniz dedim tartisma büyüdü, sövüs, dögüs derken  bir bicimde araya girenler ayirdilar.

Saygilar
DALGALANIR, DURULURUZ
BiR DA SANLI ALBAYRAGIN

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #18 : 23 Haziran 2008 »
 Her neyse konu kapanmistir,bayrak kanununa muhalefetten suc islemis oldun,hepsi o kadar. Bayrak rengini kandan almistir,degil ince serit,nokta bile kabul etmem. Otag yöneticisine tesekkür ederim T.T.K.
ÜZE TENGRI TEMÜR CIDA OKLAR BIRLE BIR BULUT

BASBUGUMUZ TANRIKUTTUR TANRIKUTTUR

TANRIKUT.

Çevrimdışı TOPAL_OSMAN

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #19 : 23 Haziran 2008 »
Isin yasal boyutunu göz ardi etmisim, kuskusuz Al bayragimizin hic bir bicimde degisime ugramasini istemem. Amacimin sanli bayragimizi yermek olmadigini anlamis olmanizi umar, esenlikler dilerim.
DALGALANIR, DURULURUZ
BiR DA SANLI ALBAYRAGIN