Gönderen Konu: ANA TÜRKÇE  (Okunma sayısı 21746 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
ANA TÜRKÇE
« : 14 Ekim 2011 »
Ana Altayca > Ana Türkçe (Proto-Türkçe) > Eski Türkçe (Göktürkçe) > Türkçe

ses değişmeleri:

"R" (Ana Altayca ve Ana Türkçe) > "Z" (Türkçe)  [ r > rs > z]

"L" (Ana Altayça ve Ana Türkçe) > "Ş" (Türkçe)  [l > lç > ş]

TÜRKÇE < ANA TÜRKÇE

deniz < tengiz (Eski Türkçe) < tengir

ayaz < anar

azı (dişi) < arıg

azmak < ar-

baykuş < bayk, baykara

baş < balç

varmak < bar-

büyük < bedük

beniz < bengir

bezmek < ber-

pişmek < bilç-

bıyık < bıdık

boy < bod

boya < bodo-

boğaz < bogur

boş < bol

boz (=kahverengi, gri) < bor

bozmak < bor-

böbrek < bögrek

böğürmek < böngre-

boynuz < buyngur

buzağı < buragu

boru < burgu

bucak < buçgak

buz < bur

çavuş < çabul

çıyan < çadban

çiçek < çeçek

çekirge < çekürtge

çizmek < çir-

dış < taş < dal

dazlak < dar

deve < debe

deşmek < del-

taş < dial

dişi < dili

dizmek < dir-

diş < dil

diz < dir

doymak < dod-

domuz < tonguz (Eski Türkçe) < dongur

döşemek < döle-

tuz < dur

düşmek < dül-

düşünmek < dülün-

düz < dür

düş (rüya) < dül

ev < eb

ördek < ebürdek

evren (yılan anlamında) < ebren

iyi < edgü

ekşi < eklçi

eşek < elgek

işitmek < elit-

ezmek < er-

iri < erig

av < ab

avuç < abuç

avurt < aburt

ece < eçey

ayak < adak

ayır- < adır-

ağız < agır

aksa- < agsa-

alt < al

aba (baba anlamında) < apa

ayıl- < ad

Ay (gökyüzündeki) < An

anla- < angla-

ad < at

ada < atag

bayrak < badrak

balta < baltu

batak < batgak

bacı < baça

böyle < bedle

ben < be

beyin < beyngi

pek < bek

ben, benek < beng

parmak < biarngak

bin (1000) < bing

büyü < bögü

böcek < bögçek

boynuz < buyngur

bula- < bulga-

boğa < buka

pire < bürge

bitmek < büt-

çiğne- < çayna-

çevir- < çebir-

çene < çenge

çağ < çiak

çivi < çib

cibin (sinek) < çıpın

çocuk < çoçka

takmak < dak-

darı < darıg

dağ < dag

taban < dapan

tadmak < dat-

devir- < debir-

değer < deg

değmek < deg-

değil < degül

ter < der

derin < dering

Türkiye'ye ihanet edenler cezalandırılmalıdır!

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
Ynt: ANA TÜRKÇE
« Yanıtla #1 : 14 Ekim 2011 »
TÜRKÇE < ANA TÜRKÇE

deli < delbü

daha < dakı

dinle- < dıngla-

tırnak < dırngak

tin (ruh) < dın

dolamak < dolga-

don (soğuk) < dong

dudak < dotak

dünür < düngür

dip < düp

düdük < dütük

evir- < ebir-

eyer < ednger

iki (2) < ekki

ele- < elge-

emekle- < emgek-

enik < enük

en < eng

ense < engse

erik < erük

eski < eskü

ekmek < etmek

inmek < en-

geber- < gebre-

kemir- < gemür-

kendi < gentü

gerek < gerge

gerçek < gertü

geri < gerü

gece < geçe

gönül < göyngil

güve < güne

acı < iaçıg

aşmak < ial-

ağaç < ıgaç

yağmur < yag-

yalan < yala

yay < ya

yala- < yalga-

iğren- < yigren-

ince < yingçe

ılık < yılıg

ip < yip

yün < yung

kalın < kalıng

kanat < kaynat

kayık < kayguk

kağnı < kang

eş < el

geniz < gengir

gövde < gebde

gezmek < ger-

güreş < gerül

giz < gir

göğüs < gökür

göz < gör   (not: zaten "görmek" diyoruz!)

Güneş < Kün (Eski Türkçe) < Gün(el)

güzel < gürel

güz (sonbahar) < gür

aşmak < ial-

inek < ingek

iş < ilç

iz < ir

yavaş < yabal

yaymak < yad-

yağız < yagır

yapış- < yapılç

yaprak < yapurgak

yazmak < yar-

yaş < yal

yeşil < yaşıl (Eski Türkçe) < yalıl

yaz (mevsim) < yar

yemiş < yemilç

ince < yingçge

yorgan < yogurgan

yıldız < yultuz (Eski Türkçe) < yuldur

yumurta < yumurtka < umutki (Ana Altay) > "umukta" (Tunguz dili)

yüzmek < yür-

yüz (100) < yür

yüz (surat) < yür

üzüm < yürüm

kaygı < kadgu

kaşuk < kaluk

kamu < kamug

kaz- < kar-  (ayrıca "karmak" bugün de kullanılıyor.)

kaz (kuş) < kar

kemik < kemük

kelebek < kepelek

kaş < kal

kişi < kili

kış < kıl

kızak < kıragu

kurbağa < kır-baka

kız < kır

kova < kobga

koymak < kod-

kopuz < kopur

kuzu < korı

kuyu < kud

kuş < kul

kımız < kumır

kuzey < kuz < kur

kuduz, kudurmak < kutur-

ova < oba

uyanmak < od-

oturmak < olur-

omuz < omur

otuz (30) < otur

öğle < öd

öküz < ökür

ön < öng

özge < örge

sakız < sakır

semiz < semir  (not: "semirmek" biçiminde bugün de kullanıyoruz.)

sezmek < ser-

sarı < siarıg

şiş < şil

solucan < sıbulgan

sırça < sırıçga

sırık < sıruk

soğuk < sogık

söz < sör

süzmek < sür-

tavşan < tabışgan (Eski Türkçe) < tabılgan

tezek < terek

toz < tor

tükür- < tüpkür-

yuva < uya

ulu < ulug

vurmak < ur-

uzun < urın

üşümek < üli-

üz- (kırmak anlamında) < ür-

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #2 : 14 Ekim 2011 »
Ana Türkçe, Asya Hunlarının (Xiongnu) dilidir. Öz dilimizdir. Ne yazık ki "yazılı kanıtı yoktur"! Yukarıdaki listedeki sözcükler Rus bilimadamları tarafından yeniden kurulmuştur. Ses değişiklikleri kurallarına göre sözcükler yeniden oluşturulmuştur.

Amacım Ana Türkçe'ye dikkat çekmek olduğu için listede ayrıca sözcüklerin Eski Türkçede (Göktürk / Köktürk Dili) aldığı şekilleri göstermedim.

Yorumlarınızı bekliyorum...

Çevrimdışı Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2011 »
Yorumlarınızı bekliyorum...
Öncelikle Türk Diline karşı göstermiş olduğunuz duyarlılık için sağolun!
Konuyla ilgili yorumlarımı en kısa sürede bu başlık altına ekleyeceğim.
Bu arada, Gökbörülerin Otağı Huntürk'e hoşgeldiniz.
Sağlık ve esenlik dileklerimle...

TTK.
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #4 : 15 Ekim 2011 »
Teşekkür ederim.

Bu arada Türk Uygarlığı'na gerçekten hayranlık ve saygı duyan Rus bilimadamları olduğu gibi,  "Türk halklarını nasıl yönetebiliriz?" düşüncesini taşıyan ve sırf bu yüzden Türk Uygarlığı ile ilgilenen bilimadamları (!?) da vardır. Bunlar Rus istihbaratıyla içli dışlı kimselerdir. Onların çalışmaları da belki bilimseldir ama samimi ve iyi niyetli değildir. Bu konuyu belirtmek istedim.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #5 : 17 Ekim 2011 »
The Tower of Babel (Babil Kulesi), Rus bilimadamları tarafından oluşturulmuş bir sitedir.

http://starling.rinet.ru/maps/maps.php?lan=en

Dünyadaki bütün dillerin birbiri ile akrabalık derecesini araştıran bir sitedir. Gösterdiğim sayfada dil ailelerine ait haritalar bulunmaktadır. Aşağıda "Eurasia" (Avrasya) bölümünde "The Altaic Family" (Altay Dil Ailesi) tıklandığında, karşımıza Altay Dil Ailesi haritası çıkar. Haritada Türk, Moğol, Tunguz, Japon ve Kore Dillerinin akraba olduğu belirtilmektedir. Haritanın altında "Turkic etymology" (Türkçenin Etimolojisi)  ve ardından "query" ("sor" anlamında ama burada "seç" anlamında olmalı...) tıklanırsa Türk Lehçelerini gösteren yeni bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada lehçelerin tamamı yeşil renkli onay işareti ile seçili bir durumdadır. Ancak biz "Proto-Turkic" (Ana Türkçe), "Meaning" (anlamı), "Turkish" (Türkiye Türkçesi)'i seçersek (daha doğrusu hepsi seçili olduğu için bunlar haricinde diğerlerini tıklatıp, sadece bunları yeşil olarak seçili bırakırsak, benim Ana Türkçe ile ilgili olarak verdiğim listenin bir benzerini elde ederiz.) Bundan sonra atılacak adım Search 'ü tıklamaktır.

Yeni açılan sayfanın sol tarafında Ana Türkçe, ortada İngilizce anlamı ve en sağda günümüz Türkçesi yer almaktadır. Ancak Ruslar, bu sitede Türkçeyi biraz garip bir biçimde yazmışlardır. Bunun nedeni diğer Türk lehçelerini de aynı işaret diliyle yazmalarıdır. Örneğin "y" sesi için j sesini kullanmışlardır. "ç", "ş", "c", "ğ" seslerini de değişik yazmışlardır ancak bunlar kolaylıkla anlaşılabilir. "ı" sesi için i harfinin üstüne yatay bir çizgi çekmişlerdir.

Ana Türkçe, Hunların dilidir. Her ne kadar bu listedeki sözcükler ses değişimi kurallarına göre bilimadamları tarafından oluşturulmuş ve yazılı kanıtı olmayan sözcükler olsada, site bilimseldir ve varılan sonuç muazzamdır! Hun Dili böyle bir dildi bunu diyebiliriz. (Ben, Türk Dili uzmanı değilim ama çocukluğumdan beri Göktürk Dili ile ilgili ne varsa okumuşumdur. Ses değişmelerini iyi biliyorum. Göktürk öncesi dil aynen böyle bir dil olmalıdır. Bir amatör olarak bunu diyebilirim.) Ayrıca Osman Nedim Tuna da Sumer ve Türk dillerini karşılaştırırken, ses değişiklikleri kanunlarını yazarak Ana Türkçenin aynen buna benzer bir dil olması gerektiğini göstermiştir.

Bu siteyi hazırlayan Sergei Starostin 2005 yılında vefat etmiştir. (Nasıl biri olduğunu bilmiyorum açıkçası... Ancak Altay Dil Ailesi'nin varlığına ve Ural Dil Ailesi ile akraba olduğuna inanıyordu.) Sitenin kullanımını belki uzun uzun anlattım ama önemli bir sitedir. Diğer Türk lehçeleri ve diğer diller de bu sitenin yardımı sayesinde incelenebilir. The Altaic Family'den sonra Altaic etymology yazan yerde query tıklanırsa ve Search'e basılırsa Ana Altayca, Nostratik*, Türkçe, Moğolca, Tunguzca, Korece ve Japonca ortak sözcüklere ulaşılabilir.

* Nostratik:  Bazı bilimadamlarına göre Ana Altayca, Hint-Avrupa, Ural, Hami-Sami, Gürcü ve Dravid Dil aileleri birbirleriyle akrabadır! (Bu akrabalık mağara devrine dek geri gidiyor...) Çünkü birbirlerine benzeyen (ortak) sözcükler vardır. Eğer yine Eurasia  bölümünde The Nostratic Family tıklanırsa ve Nostratic etymology'nin query'si seçilirse bütün bu dil aileleri bile birbirleriyle karşılaştırılabilir! -Bu sitede istenirse Kamboç, Vietnam, Tibet, Gürcü, Eskimo dilleri bile incelebilir!-

not: Eskimo dilini bilmiyorum ama İngilizce sayesinde Eskimo dilindeki sözcüklerin karşılıklarına ulaşabiliyorum. Aklımda kalan örneği vermek istiyorum: Eskimo dilinde ata = "ata, baba" anlamındadır. Ve yine Eskimo dilinde ana = "ana, anne" anlamındadır!!! Bu Eskimoların, Orta Asya'dan göç ettiklerinin en açık delilidir. Batılı bilimadamları bu gerçekleri gizlemektedir! Eskimo Dili ve Türkçe arasında çok sayıda ortak sözcük vardır.

Eskimolar Türktü!  :-)

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #6 : 18 Ekim 2011 »
The Tower of Babel (Babil Kulesi), Rus bilimadamları tarafından oluşturulmuş bir sitedir.

http://starling.rinet.ru/maps/maps.php?lan=en

Dünyadaki bütün dillerin birbiri ile akrabalık derecesini araştıran bir sitedir. Gösterdiğim sayfada dil ailelerine ait haritalar bulunmaktadır. Aşağıda "Eurasia" (Avrasya) bölümünde "The Altaic Family" (Altay Dil Ailesi) tıklandığında, karşımıza Altay Dil Ailesi haritası çıkar. Haritada Türk, Moğol, Tunguz, Japon ve Kore Dillerinin akraba olduğu belirtilmektedir.
Harita iyi, güzel de Türkiye coğrafyasının Güneydoğusunun tamamıyla, Doğuanadolu bölgesinin bir kısmını dışarıda bırakmış. Yani kürtlerin kendilerine ait olduğunu iddia ettiği yerler haritada yok.
Çok manidar bir tablo değil mi?

TTK.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #7 : 18 Ekim 2011 »
Evet, bu site Ruslar tarafından hazırlanmış ve Rus bakış açısını yansıtıyor. (Benim değil!)

Alıntı
Türk Uygarlığı'na gerçekten hayranlık ve saygı duyan Rus bilimadamları olduğu gibi,  "Türk halklarını nasıl yönetebiliriz?" düşüncesini taşıyan ve sırf bu yüzden Türk Uygarlığı ile ilgilenen bilimadamları (!?) da vardır. Bunlar Rus istihbaratıyla içli dışlı kimselerdir. Onların çalışmaları da belki bilimseldir ama samimi ve iyi niyetli değildir.

demiştim. Rusların PKK'ya, Ermenistan'a, Sırbistan'a, Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan'a yardımcı olduğunu biliyoruz. Ben Rusları savunuyor değilim. Ancak Ruslar dilbiliminde önemli sonuçlara ulaşmışlardır. Ben sadece buna dikkat etmek istedim.

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #8 : 18 Ekim 2011 »
Evet, bu site Ruslar tarafından hazırlanmış ve Rus bakış açısını yansıtıyor. (Benim değil!)

Ben Rusları savunuyor değilim.
Elbette ki Rusları savunma ve kollama gibi bir kastınız yok.
Ben önceki iletimde; sizin Rusları savunduğunuza vurgu yapmak değil, Türk olmayanların en ilmi ve insaflı olanında bile, küçük de olsa, bir arızanın varlığına dikkat çekmek istedim.
Esenlikler.

TTK.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #9 : 18 Ekim 2011 »
Nostratik bir sözcüğü bir örnekle göstermek istiyorum:

ayak (Türkçe) = foot (İngilizce)

İlk bakışta bu iki sözcük birbirine hiç benzemiyor. Ancak "Türk Dünyası El Kitabı" 'nın 2.cildine bakarsak (sayfa: 22, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü Yayınları)

padak (Ana Altay Dili) > adak (Eski Türkçe / Göktürkçe) > ayak (Türkçe) olduğunu görürüz.

patak (Nostratik) > padak (Ana Altay Dili) > fadak > hadak > adak > ayak aşamalarından geçmiştir.

İngilizce "foot" sözcüğü de;

patak (Nostratik) > padak > pad > ped (Hint-Avrupa) > fot (Germen Ana Dili) > fot (Saksonca) > foot (İng.)  aşamalarından geçmiştir!

diğer Hint-Avrupa dillerinde de: pous (Yunanca), pes (Latince), pat (Sanskritçe), pad (Avesta Dili), Fuß (Almanca), padas (Litvanya Dili)'dir. -Hepsi patak /padak 'dan geliyor...-

Bu bir zorlama değildir. İki sözcük gerçekten de akrabadır.

Ancak varılan sonuç Türklerle İngilizlerin akraba olduğu anlamına gelmez. Sadece iki milletin 10 000 yıl önceki atalarının yakın bir yerde (Hazar Denizi yakınları?) yaşadıkları anlamına gelir.

Türklerin Anayurdu meselesi: Asya Hunlarının yurdu bugünkü Moğolistan'dır. Fakat birçok Türk bilimadamı Türklerin anayurdu olarak Altaylar Bölgesini  gösterir. Osman Karatay'ın "Türklerin Kökeni" adlı eserinde (sf.239) ise Türklerin anayurdu olarak Hazar Denizi'nin kuzeyi işaret edilmektedir.

Bir amatör olarak ben de Hazar Denizi'nin kuzeyini (ve doğusunu) savunmaktayım. Türkler, Sumerlerle akraba idi. Mezopotamya'ya Moğolistan yerine Hazar Denizi kıyılarından gelmeleri daha mantıklıdır. Türkmenistan'da Anav / Anau Harabeleri vardır. Türkmen yazar Begmyrat Gerey'in "5000 Yıllık Sümer-Türkmen Bağları" adlı kitabında Sumerlerin, Anav'dan (Anau) geldikleri belirtilir. Hatta 1937 yılında -Atatürk Döneminde- M.Ş.Günaltay tarafından yazılmış "Yakın Şark Elam-Mezopotamya" adlı eserde de Sumerlerin Anau'dan geldikleri (-kitapta Ano diye geçiyor...-) belirtilmektedir. Anau Harabelerini 1904 yılında bulan Amerikalı bilimadamı da Mezopotamya Uygarlığı'nın buradan gelen insanlar tarafından meydana getirildiğine inanıyordu. (Sumerler kendilerine Sumer değil, "Ki-en-gir" diyorlardı.)

Ayrıca Türk Dilleri, Ural Dilleriyle de (Fin, Eston, Macar) akrabadır. Bu da Türklerin Anayurdu'nun, Ural Anayurdu'nun yakınlarında olması gerektiğini gösterir.

ben (Türkçe) = men (Azeri Türkçesi) = minä (Fince) = mina (Estonca)

Fince "minä" 'nin okunuşu mine biçiminde olmalıdır. (Fince bilmiyorum elbette.) Finler ve Estonyalılar, Türklerin akrabasıdır.  :-)  (Estonyalılar zaten bir Fin kavmidir.)

sen (Türkçe) = sinä (Fince)  -Akraba olduğumuz kesindir!-

Eski Çin tarihçileri de, "Türkler geçmişte Batı Denizi (Xi Hai) yakınlarında yaşıyordu." demektedir. Xi (Çince) = "Batı" ve Hai (Çince) = "Deniz" anlamındadır. Peki Batı Denizi neresiydi? Bilimadamları bunun "Hazar Denizi" olabileceğini iddia etmişlerdir.