Gönderen Konu: Türklerin İnanç Sistemi  (Okunma sayısı 10903 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Dengizek

• Deniz
  • Türkçü-Turancı
  • **
  • TOPYEKÜN BİR IRKÇI HAREKET!
    • Bir Hayâlperestin Yazıları
Türklerin İnanç Sistemi
« : 08 Temmuz 2011 »
Türklerin eski inançları hakkında birçok görüş sunulmuştur. Bu görüşlerin birçoğu Şamanizm ve Tengricilik arasında kalmıştır. Çünkü, Türkler yoğun olarak bu inanç sistemlerindeki öğeleri benimsemişlerdir.
Türklerin inandığı bu tabiat sisteminde;

-          Tabiatta bulunan dağ, ağaç, güneş, ay ve yıldız gibi varlıklarında gizli güçlerinin olduğuna inanılırdı.

Eski Türklerin dini inanç sistemleri de işte bu yüzden karıştırılmaktadır. Tam olarak nasıl bir inanç sisteminin benimsendiği bilinmese de, genel olarak tarih kitaplarında ve çeşitli kaynaklarda Şamanizm çoğunlukta olmak üzere, bir de Tengricilik olarak geçmektedir.
Pek çok araştırmacıya göre Türklerin inanç sistemi çeşitliliğini ve sırrını korumaktadır. Yaygın olarak bilinen Şamanizm pek çok eski halk tarafından benimsenmiştir. Fakat burada yanlış bilinen bir durum vardır. Şamanizm bir din değildir. Her ne kadar bu inancı din olarak görsekte, aslında bir din olmadığını anlamak çok kolaydır. Bu inanç sistemi daha çok büyü ve gizli güçlerin varlığına inanma ile ortaya çıkmıştır. Mistisizm’e benzetilebilir. Türklerin inancı ile ilgili ikilemde burada başlamaktadır. Az önce bahsettiğim Türklerin inandığı tabiat sistemi, Şamanizm ile çok benzerlik taşımaktadır. Yine Şamanizm’de bahsettiğim gizli güçlerin varlığı ile ilgili olan bölüm, Türklerin tabiatta gizli güçlerin ve ruhların olduğuna inanmaları ile denktir. Kısaca eski Orta Asya kültürleri bu yönü ile Şamanizm’e benzediği için Eski Türklerin’de dini Şamanizm olarak tanımlanmaktadır.

Tengriciliğe bakacak olursak, bu dinin aslında Gök Tanrı inancı ile bir olduğunu görebiliriz. Eski Türkler’de yaygın olarak inanılan bir inanç sistemidir. Eski kaynaklara göre, her şeyin yaratıcı sadece Gök Tanrı olarak belirtilirdi. Eski kaynaklara(özellikle Çin ve Orhun Yazıtları’na) bakacak olursak, bugün kullanılan Tanrı sözcüğü bu kaynaklarda geçmektedir.  O zamanki kullanımı ile Tanrı sözcüğü, Tengri ve Tengiri olarak kullanılırdı. Tengricilik’in en belirgin özelliklerinden biri, şuanki Kurtuluş Dinleri’ne(İslâmiyet, Hıristiyanlık, Yahudilik) oldukça çok benzemesidir.
Bu benzerliğe en iyi örneklerden ikisi şudur;

-          Tek Tanrı inancı vardır.

-          Eski Türklerin inandığı güçlü bir ahret inancı bulunuyordu ve öldüklerinde Uçmağ ve Tamu, yani şuanki adıyla Cennet ve Cehennem’e gideceklerine inanıyorlardı.

Birçok araştırmacı, Türklerin İslamiyet’i bu yüzden çabucak benimsediğini söylemektedir. Türklerin bu yönde pek çok din serüvenleri olmuştur. Kendi inandıkları inanç sistemleri, onların diğer benzer dinlere yönelmesini kolaylaştırmıştır.  Lâkin Türkler arasında en çok yayılan din İslâmiyet’tir. İslâmiyet dışında benimsedikleri dinler de çoğunlukla benliklerini(Türklük özelliklerini) kaybetmişlerdir.
Son olarak, Türklerin inancını tek bir cümle ile açıklayan Bilge Kağan’ın şu sözleri ile bitirmek istiyorum:
Eski Türkçe; üzä kök tänri asra yağız yer kılıntıkda, ekin ara kişi oğlı kılınmış.
Şimdiki Türkçe ile; Üstte mavi gök, aşağıda yağız yer kılındığında, ikisinin arasında insan oğlu kılınmış.
TOPYEKÜN BİR IRKÇI HAREKET!

Çevrimdışı Almıla

• Türkçü-Turancı
  • Gökbörü Asena Gençlik
Ynt: Türklerin İnanç Sistemi
« Yanıtla #1 : 08 Temmuz 2011 »
En eski Türk inancının Gök Tenğri inancı olduğu noktasında hem tarihçiler ve hem de biz Türkçüler hemfikiriz.
Yalnız Türkler ilerleyen zamanlarda hemen hemen dünya üzerinde varlık göstermiş bütün dinlere ilgi duymuşlardır. Türkler Topyekun olmasa bile coğrafi olarak kısmen veya herhangi bir devletin hakimiyetindeki topluluklar olarak Maniheizm, Budizm, Hıristiyanlık ve Musevilik gibi dinlere de mensup olmuşlardır.
Türklerin günümüz itibariyle hemen hemen bütününün kabul ettiği İslam dinine geçişleriyse, iddia edildiği gibi, bir anda toplu geçiş şeklinde olmamıştır. Türklerin İslam'a geçişleri 9. yüzyılda küçük topluluklar halinde başlayıp, zaman ilerledikçe katılım yoğunluğu artmak suretiyle İslamı kabul süreci 15. yüzyıla kadar sürmüş ve 15. yüzyılın sonlarına doğru artık İslam dünyada Türklerin milli dini olarak görülmeye başlanmıştır.
İslam dininin dünya milletleri tarafından Türklerin milli dini olarak görülmeye başlamasının miladı Selçuklu Hakanı Sultan Alparslan'la başlamıştır.
Bunun nedeni ise; Sultan Alparslan Ermeni devletini ortadan kadırıp Ani şehrini ele geçirdiğinde Ani'de bulunan Ermeni kilisesini camiye çevirip kilisenin tepesine de Türklüğün nişanı olan büyük bir Hilal taktırmıştır.
Sultan Alparslan'ın yaptığı bu uygulamadan sonra çok eski bir Türk simgesi olan Hilal gayr-i müslim dünya tarafından İslam'a ait bir simge gibi algılanmış ve ilerleyen zamanlarda da diğer İslam topluluklarına da bu algı yerleşerek bütün dünyada Hilal İslam'ın simgesi olarak kabul edilmiştir.

TTKvY
YÜZDE YÜZ TÜRK OLDUĞUN GÜN, CİHAN SENİNDİR!

Çevrimdışı Işbara Tarkan

• Türkçü-Turancı
  • Elçibey'in Askeri
« Yanıtla #2 : 09 Temmuz 2011 »
Tengrizm ve Şamanizm gibi tanımlamalar içi boş kof kavramlardır.Türk'ün eski dini Kök Tengri bizim şimdi ki deyişimiz ile de Gök Tanrı dinidir.Ayrıca daha tam olarak ne olup ne olmadığı da ortaya koyulabilmiş değildir.Yalnızca atalar kültürü ve Umay gibi yardımcı tanrısal özellikteki varlıklar(veya tanrıların) olduğu, tek Tanrı inancına dayanmadığı da bir gerçektir.
"Süt verirken öz anam, Böyle demişti bana: Seni kurban besliyorum Türk Yurduna, Vatana, Bu dünyada azatlığı şan şöhretten üstün tut, Alçaklığı, yaltaklığı, rezilliği sen unut! Senin sevgin vatan olsun, millet olsun, ben olum, Sütüm sana haram olsun; hıyanet etsen oğlum!"

Ahmet Cevat

Çevrimdışı Dengizek

• Deniz
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #3 : 09 Temmuz 2011 »
Tengricilik=Gök Tengri

Çevrimdışı Işbara Tarkan

• Türkçü-Turancı
  • Elçibey'in Askeri
« Yanıtla #4 : 09 Temmuz 2011 »
Tengricilik=Gök Tengri

Acaba Bilge Kağan da mı inandığı dine Tengrizm adını veriyormuş? Boş tartışmalara girmek istemiyorum ama atalar dinime yabancı ilim adamlarının verdiği kavramlara itibar etmek gibi bir huyum yoktur.Benim için Gök Tanrı dinidir.Amiyane bir tabir olacak ama "-izmler, -ızmlar bizi bozar."
"Süt verirken öz anam, Böyle demişti bana: Seni kurban besliyorum Türk Yurduna, Vatana, Bu dünyada azatlığı şan şöhretten üstün tut, Alçaklığı, yaltaklığı, rezilliği sen unut! Senin sevgin vatan olsun, millet olsun, ben olum, Sütüm sana haram olsun; hıyanet etsen oğlum!"

Ahmet Cevat

Çevrimdışı Dengizek

• Deniz
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #5 : 09 Temmuz 2011 »
Haklısınız. Benim o şekilde yazmam şuanki dönemim koşullarından dolayıdır. Bende tartışmak istemem; ama düzeltebilirim. :)

Çevrimdışı Işbara Tarkan

• Türkçü-Turancı
  • Elçibey'in Askeri
« Yanıtla #6 : 09 Temmuz 2011 »
Estağfurullah andam.Nasıl isterseniz yazınız siz.Ben sadece dışarıdan okuyan birisi için söyledim onları alınmayın lütfen.Yoksa sizin kavramlar arasındaki farkı anlayabilecek yeterlikte olduğunuzdan şüphem yok.

Ahmet Cevat

Çevrimdışı Dengizek

• Deniz
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #7 : 09 Temmuz 2011 »
Anlayışınız ve uyarınız için teşekkür ederim.