Gönderen Konu: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?  (Okunma sayısı 256066 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TrBozkurt

• Yeni Üye
  • *
Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #230 : 30 Ağustos 2017 »
Arkadaşlar Bursalıyım köyümün adı ÇAM KÖYÜ arkadaşlar soyumu nasıl öğrenebilirim hangi oğuz boyundan oldugunu
büyük ihtimalle Osmanlı soyundanım cünkü Bursalıların yarısı öyle
lütfen arkadaşlar yardım edin merak ettimde.. :-(

Çevrimdışı TrBozkurt

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #231 : 30 Ağustos 2017 »
Büyük ihtimalle bayındır yada kınık boyundanım. orhanelide sadece o boylar yaşamış  :asker:

Çevrimdışı Bozoklu gök Börü

• Yeni Üye
  • *
Ynt: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #232 : 25 Eylül 2017 »
Merhaba soydaşlar hangi boydan olduğumu çok merak ediyorum çeşitli araştırmalar yaptım ama emin olamadım Bozok(yozgat) akdağmadeni davulbaz (çukurköy) aile büyüklerimden öğrendiğim kadarıyla erzurumdan göç etmişiz ama daha öncesin de erzurumada yine şimdi ki yaşadığım yerden göç etmişiz gibi kafa karıştıran bilgiler edindim yaşadığım ilçe akdağmadeni tıpkı etrafında ki çayıralan ve sarıkaya ilçeleri gibi büyük çoğunluğu avşar boyundan hatta komşu köylerimiz de avşar köyleri hatta kendi köyümdeki bazı ınsanlar 'da avşar olma ihtimali yüksek ama köy karma olduğu için kendi boyumdan emin değilim yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin...

Çevrimdışı KızılbaşBozkurt

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #233 : 28 Eylül 2017 »
Arapoğlunun töre'si ile asimile olmuş, kültür erezyonuna ugramış bir Millet olmuşuz.Bir insan boy'unu nasıl bilemez.Boy'unu bilmeyen soyunun ne  oldugunu nasıl bilebilir.Aileniz ,çevreniz de geçmiş hiç konuşulmaz mı ?Ben Çepniyim büyüklerim dügün,cenaze kengeşlerinde her fırsatta boy'umuzu ,kültürümüzü   anlatırlar ve büyüklerimizi  uçmağa varan atalarımızı yad ederler.

DipNot; Büyüklerinize sorun..! Keza onlar da bilmiyorlar ise dejenere olmuş bir urugunuz oldugunun farkına varın.

Saygılar.

Çevrimdışı [Hun Türk]

• Türkçü-Turancı
  • TTK
« Yanıtla #234 : 09 Ekim 2017 »
KızılbaşBozkurt,

Kişi bilemeyebilir. Bu yüzden bu sorular zamanında hep sorulmuş,cevabı verilmiş. Sizde olmayabilir ama kişinin bütün üst soyuna ulaşamıyorsa ya da üstsoyu Çanakkale'de, Kurtuluş savaşından dönmemişse nasıl bulacak?

Bu otağda Türkolog arkadaşlarımız var. Onların bilimsel çalışmaları mevcut. Zaman zaman bilgi veriyorlardı. Şuan arşiv yayınındayız. Aktifliğimiz kayboldu.
Bana göre ticanilik, nurculuk, yobazlık, komünizm ve partizanlık gibi hastalıkların sebepleri, milli ülküden yoksunluktur.
Hüseyin Nihâl Atsız

TÜRK IRKI SAĞOLSUN !

Çevrimdışı unut_mayın81

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #235 : 29 Ekim 2017 »
Bugün insanların soyadları, kütüğünün kayıtlı olduğu il ve ilçe tarihleri bunları alenen meydana getirmektedir. Örnek vermek gerekirse kendimden ben Kayseri / Yeşilhisar / Kesteliç (Gülbayır) köyüne mensubum, Ana tarafım Aydın / Bozdoğan / Körteke köyüne bağlıdır. Afşar tarihinde Kesteliç köyü geçmektedir. Osmanlı arşivler, günümüzde en çok Afşar'ın yaşadığı bölgenin Kayseri olduğunu tebliğ etmektedir. Afşarlar'ın Bozdoğan aşireti de bulunmaktadır. Anam'ın kızlık soyadı Yörüktür. Kendi soyadım tamami ile Türkçe olmakla beraber anlamı eski Türkçe'de bazı kaynaklarda yiğit, çoğu kaynaklarda ulak, haberci anlamı taşımaktadır.

Ek olarak aile büyüklerinizden veya dahil olduğunuz köy, kasaba sakinlerinden tarihi ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Soyadı kanunları insanların dediği gibi "kafadan uydurma" değildir. O döneme ait insanların ne gibi özellikleri varsa o şekilde adlandırılmıştır. Bugün, TÜRK'lerin (bizlerin) özellikle kırma, melez soy mensupları tarafından meşrulaştırılmak istendiği apaçık ortadadır. Örneğin, fransız tarihçiler, TÜRK'lerin fizyolojik bir özelliklerinin olmadığını, dilimizin çok insana hitap ettiğini, göçebe hayatı yaşadıkları için kanının diğer insanlar ile karıştırdığını saf bir TÜRK ırkı olmadığı belirtirler. Hal bu ki özellikle Ata yurdu Hakasya, Ötüken, Altay Cumhuriyet'i bölgelerinde bulunan kemik örnekleri özellikle bugün İç Anadolu insanın fiziksel özellikleri ile bayağı örtüşmektedir. Beyaz veya Kumral ten, Küçük kulak, gibi özellikler Türklerin en belirliği özelliğidir.Ama radyoaktivide dediğimiz olayı sebebi ile insanların yaşadığı bölgeler gereği zamanla fiziksel değişimleri görülmektedir. Dil değişmesi ile kemik yapısı değişmesi yani insanoğlunun benzeme evresi çok kısadır. Örneklemek gerekirse bugün Kayseri,Çorum,Yozgat,Çankırı,Niğde,Nevşehir,Kırşehir gibi bölgelere gittiğiniz de çok af edersiniz yalnızca örneklemek içindir; Nördün, Nörüyüm, Hacı, "Firavun tohumu", "Gavur tohumu" gibi kelimeler dillere pelesenk olabiliyor. Kemik yapıları da bunlara eşdeğer zamanla insanlarda değişimler meydana getirebilmektedir. Bu tamami ile doğa dengesi ile alakalıdır. Bilindiği gibi yurdumuzun iklim şartları özellikle İç Anadolu'da fazlasıyla farklılık ve değişim gösterebilir. Güneş varken aniden kırk ikinde yağışları boy gösterebilir. Mart ayının ortasında bahara girmiş olmamıza rağmen kar yağabilir veya Temmuz ayında yağmur meydana gelebilir. İklim değişikleri insanların ruh ve fiziksel özelliklerini sık sık değiştirir. Sürek güneş ışınlarına maruz kalan birisi zamanla esmer olarak kalabilir veya çok az güneş gören birisi sürekli beyaz halde kalabilir bunlar senelik veya belli dönemler ile kısıtlı kalmaz insan hayatına direk etki ile bağlanır.

O yüzden Siz Ata ve Ana yurdunuzu il / ilçe / köy olarak belirtirseniz yardımcı olabiliriz.

Efendim öncelikle merhaba, ben afyonkarahisar'ın, şuhut ilçesi'nin, kayabelen köyü nüfusuna kayıtlıyım. annem de babam da buralıdır.

kökenimiz hakkında;Horasan(ortaasya'daki) taraflarında göçüp, kumalar yaylası eteklerine yerleşmiş türkmen/ bektaşiler tarafından oluşturulduğu gibi yaygın bir söylenti vardır ki, yüksek ihtimalle doğrudur diye tahmin ediyorum. ,

sizden ricam, afyon/şuhut/kayabelen köyü ve o civarda yaşamış, o bölgelere yerleşmiş Türk boylarını öğrenmek, bölgenin tarihi ile ilgili elinizde bilgi ve belge var ise bana ulaştırmanızdır. şimdiden hepinize teşekkür ediyorum. ve çok merak ediyorum...  :prbay :prbay

Çevrimdışı grayzd

• Yeni Üye
  • *
Soyumu Öğrenmek istiyorum?
« Yanıtla #236 : 18 Kasım 2017 »
Baba tarafından Aslen Kütahya Domaniç Aksu Köyü'ndenim. Anne tarafım Bursa Osmangazi Seferiışıklar köyünden.
Araştırması biraz zor olabilir ama tek bildiğim kulağıma babamın babalarının selçuklulardan geldiği ama onun hangi boyundan bilmiyorum. Bilgisi olan varmı ? birde Asyalılara daha çok korelilere benziyorum Yörüğüz diye biliyorum ama Asya Türkleri gibiyim :)

Çevrimdışı emredeveci61

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #237 : 16 Aralık 2017 »
Merhaba.Ben trabzonun hayrat ilçesinde yaşıyorum acaba soy ağacımı nasıl öğrenebilirim? daha önce dilekçe yazdığımda kanun geregi belgelerin paylaşılamayacagını söylemişlerdi

Çevrimdışı Yasin66

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #238 : 23 Ocak 2018 »
Slm kolay gelsin ben yozgat yerköy lüyüm ve bi türlü hangi boydan oldumu bulamadım yardımcı olursanız sevinirim tşk...

Çevrimdışı Ahmet Gökşen

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #239 : 27 Ocak 2018 »
Soyumun nerden geldiğini nasıl öğrenebilirim Osmaniye Düz içi ilcesi Eski adıyla haruniye