Gönderen Konu: makedonya/koçana Türkleri... hangi Türk kolu? hangi Türk boyu?  (Okunma sayısı 12049 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 2268090

• Yeni Üye
  • *
Baba tarafım 1900'ün başlarında Makedonya Koçana'dan Bursa'da bir ilçeye göç etmiş. Dış görünüş açısından genel Türk popülasyonuna benzemiyorum babam da benzemiyor dedem de benzemiyordu. Boyum 1.93 90 kiloyum. Mezomorfum. Açık tenliyim, sarışınım. Turan çıkıntısı yok. Ense tipim de Türkiye'de yaşayan Türklere benzemiyor ense saçlarım yukarıdan başlıyor ve ensem uzun, ince. Ense tipim aynen şu şekilde hatta tıpatıp aynısı: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d2/Nape.jpg
Rahmetli dedemin kaşları, bıyıkları, gözleri ve genel yüz tipi şu adama benziyordu, dedemin saçı da bu renkti ama onun saçları daha uzundu: http://i1142.photobucket.com/albums/n606/Hellenas1977/ac488fdf-8961-421f-b55c-8f41f5a3bc53_zps7ea7a1ee.jpg
Babamın gözleri de dedeme çekmiş şu renk: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2b/Mybluishgrayeye.JPG
ama benim gözlerim kahverengi.
Sorum şu:
Özellikle hangi Türk boyları, kolları bu özellikleri taşır? Özellikle incelemem gereken Türk boyları, kolları neler?
Teşekkürler.

Çevrimdışı 4_hilal

• Türkçü-Turancı
Benim naçizane tavsiyem, bir noktayı unutmamamız konusunda. Türklerin bilinen boylarının birçoğu saflığını koruyamamıştır. Türkler kendi içlerinde de karışmışlardır. 2014'te bir Türk boyunun saf mensubu olmak çok zor olsa gerektir. Türkler uzun yıllardır hatta yüzyıllardır, farklı boylarla evlilik yapagelmiş ve Türk soyu bir açıdan da zenginleşmiştir. Özellikle Koçana'ya bakmak belki seni sağlıklı bir neticeye götürmeyecektir. 1600'lerden sonra Osmanlı kayıt tutmuştur boyları, daha doğrusu oymakları. Diğer yandan 1600 sonrasına bakmakta yeterli olmayabilir, çünkü Balkanlar'ın 1600'lerden önce, çok çok uzun ve eski yüzyıllara dayanan bir Türklük tarihi var. Ben resimde seni Slav'a benzetmeye benzettim, fakat renkle tiple Türklük tarifi doğru yaklaşım değil, beni de bazen Bolivyalı veya Meksika'lıya benzetiyorlar. Hatta daha kötüsü kürt müsün diye soran bile oluyor. Senin bu konuyla bunca ilgilenmen bile, buram buram Türklük izlenimi verip, Türklük kokuyor. Hangi boya mensup olduğunun ne önemi var ki, Türklerin birbirine üstünlüğü yok ki. Hanedan seçilecek bir durumda galiba olmayacaktır birdaha Türklerin geleceklerinde. Avrupa'da ki Balkanlar Avrupa'nın bir coğrafi parçasıdır, hiç saf ırk yok. En güzeli de, Avrupa'da bugün varolan son soy şekillenmelerine biz Türkler sebep olduk. Hunlar'ın etkisiyle yani Kavimler Göçü ile ve de sonrasında bugünkü Avrupa halkları oluşmuştur. Hoşumuza gitse de gitmese de, her Alman'da bile Türklük az veya çok var, neydi hani bir Macar Türkolog vardı ve onun meşhur sözü: Macarların babası Türkler, anası Fin-Uygur'dur diyordu. Kavimler Göçünden ve Avrupa'da kurulan büyük Türk Devletlerinin yıkılmasından sonra da, Macarlar birleşik büyük imparatorluk kurmuşlar ve zaten Türklük bulaştırdığımız Avrupa halklarına daha fazla Türklük bulaştırmışız. Karşılığında onlarda bize kendi genlerini ve etkilerini bulaştırmışlar bu da işin karşı boyutu. Aidiyet duygusu işin püf noktası, senin kendini ait hissettiğin soy ne ise sen o soyun mensubusun, çünkü öyle şanlı ama bir o kadar da çileli bir coğrafyadan geliyorsun ki, aradığın sorunun cevabını ya bulamayacak, bulduğunu zannettiğinde de herdaim doğruluğundan şüphe edeceksin, nihayetinde ise yine aidiyet noktasına varacaksın kendi kendine. Kim ne derse desin, benim naçizane tavsiyem soyun babadan geçtiğini unutmamak herşeyden önemli. Bilimsel olarakta bu böyledir; Y-DNA ve mitokondriyal DNA mevzusu. Biz Türklerin aklını hep kadınlarla bulandırırlar. Umarım faydalı olmuşumdur.
TTK

Çevrimdışı Kızıl Oğuz

• Yeni Üye
  • *
Ailenizde Türkçeden başka dil biliniyor mu? Dedeniz, nineleriniz ve onların babalarının anadili Türkçe mi?

Bunları sormamın sebebi Makedonya'nın etnik açıdan karışık bir ülke olmasıdır, bu ülkeden Türkiye'ye göç edenlerin de içerisinde hem Türkler, hem Arnavutlar, hem de Torbeşler (Müslüman Makedonlar) vardır.

Verdiğiniz fotodaki kişinin saç rengi Türklerde (özellikle Makedonya'daki Kızıl Oğuz yörüklerinde) ve Torbeşlerde görülebilen bir saç rengidir, ancak kişinin fenotipi Türk'ten ziyade Slav'a benzemektedir, Torbeş olduğunu düşünüyorum.