Gönderen Konu: Bingöl'de Türk Milliyetçiliği ve Türkmen Aşiretleri  (Okunma sayısı 18514 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Turan71

• Yeni Üye
  • *
 1977 Seçimlerinde katılım oranı çok düşük olan belediye seçimini Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi'nden 65 oy fazla alarak kıl payı kazanmış. Belediye Başkanı Hikmet Tekin başkanlığı süresince bir çok suikast girişimine maruz kalmış ve 1979 senesinde annesi ve kardeşiyle birlikte şehit edilmiştir. Bu durum aklıma takıldı ve şu soruyu sorayım dedim: Bildiğimiz gibi Doğu Anadolu'nun bazı bölgelerinde Karakeçililer gibi kürtleştirilen Türkmen-Yörük aşiretleri var ve bu aşiretler seçim sonuçlarını etkileyebilecek güce sahip. O dönemde seçim sonuçlarını Türk Milliyetçiliğinin lehine çevirmiş aşiretler var mıydı ve Şehit Hikmet Tekin hangi aşirettendi?

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
Esenlikler,

Bingöl'deki aşiretler içinde yalnız bir tane Türk soylu aşiret var. O da Yazıcılar aşiretidir(Aşiretler Raporu, Genel Kurmay tarafından hazırlamıştır). Bu aşirette Osmanlı döneminde Bingöl'ün Kiğı ilçesine yerleştirilmiştir. Şu anki nüfusları ya da Türklüklerini ne kadar korudukları hakkında bir bilgimiz yoktur.

Bingöl'de yoğunlukla zazalar ve onların ardından kürtler yaşamaktadır. Bu iki grup arasında her zaman rekabet vardır, bugünde sürmektedir. Örneğin bugün zazalar akp'ye oy verirken kürtler direk pkk'nın partisine oy verir.  Bu bölgedeki zazaların çoğu kürtleri sevmez ve kendilerini onlardan ayrı görür. Tabii bu zazaların Türk olduğu anlamına kesinlikle gelmez. Ne kürtler ne de zazalar; soy olarak kesinlikle TÜRK değildir.

Terörist kürtler tarafından öldürülen MHP'li Belediye Başkanı Hikmet Tekin'de zaza kökenlidir. Kendisi zaza kökenli şüküran aşiretindendir. Belediye Başkanı olmasının sebebi de; kürtlere karşı bölgedeki zazaların hepsinin ona oy vermesidir.

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı Turan71

• Yeni Üye
  • *
 Bingöl'de sadece bir Türkmen kökenli aşiretin olması inanılacak bir şey değildir diye düşünüyorum. Çünkü gerçek şudur ki Hakkari'de dahi Herekli Yörük oba-aşiretinin olması Doğu Anadolu'daki kürtlerin bir kısmının eski Türkmenler olduğuna açık bir şekilde delildir.O bölgeyi bilmiyorum fakat oradaki aşiretler kulağıma geliyor. Karakeçili,Herekli gibi Yörük aşiretlerini ilk duyduğumda şaşırmış ve bu tanıdık aşiretlerle Doğuya bakış açım 180 derece değişmişti.                                                                                                 
 Hikmet Tekin konusunda ise turkcuturanci.com Ülkücü-Türkçü Şehitlerimizin listesinde göstermiş. O sitenin Türk olmayanı listesine almayacağını düşünerek Hikmet Tekin'in aşiretinin zaza dahi olsa aslında Türkmen olabileceğini düşünüyorum yanlış mıyım?

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
  • TANRI DAĞINDA, UÇMAĞA VARDI...
Ne kadar güvenilir bilemiyorum ama elimde Ali Rıza Özdemir tarafından aralarında Ziya Gökalp'inde bulunduğu çok sayıda kaynağa başvurularak yazılmış bir kitap var. 'KAYIP TÜRKLER'. Bu kaynağa göre Bingöl'de bulunan aşiretlerden bazıları şöyle ifade edilmiş. Kitapta olduğu gibi aktarıyorum:
Baba Mansurlar Kığı Türkmen
Bayki Kiğı Döğer
Beritanlı Diyarbakır Elazığ Bingöl arasında Türk
Bohtan Genç ilçesinde Döğer
Butikan Kiğı Avşar
Canbeyli Kiğı Beğdili
Cunanlı Kiğı Yörükan
Çarekli  Kiğı Eymür
Gazili Kiğı  Avşar
Gökdere Bingöl Dodurga
Hormekli Bingöl Türkmen
İzol Bingöl Kiğı Avşar
Karabaş Kiğı Büğdüz
Karsan Kiğı  Bayındır
 Kotan Bingöl merkez Kiğı Karlıova Beğdili
Kureyşan Kiğı Beğdili
Lolan Kiğı Hun bakiyesi
Maksut Uşağı Kiğı Türkmen
Okciyan Kiğı Yıva
Süveydi Solhan Yörükan
Tavuslu Bingöl merkez Genç Solhan Yörükan

Yine yazar ve düşüncesi hakkında faydalı olabilecek bir bağlantı.
http://www.haberiniz.com.tr/yazilar/koseyazisi76219-Turkluk_Kitleleri_Avantajlarla_Techiz_Etmeli.html

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!