Gönderen Konu: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?  (Okunma sayısı 256054 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
  • Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Ynt: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #210 : 26 Ocak 2017 »
dedelerim ninelerim sürekli iğdir yörüklerinden olduklarını anlatırdım ama fiziksel olarak Türk'müyüm emin değilim yorumu size bırakıyorum. 2 badem göz(gözlerim orta büyüklükte) burnum ince hafif uzun, kafatasım yuvarlak arkaya doğru kavisli ama ensemde turan çıkıntısı var. %100 Türk olma ihtimalim nedir.

Resim koymanıza gerek yoktu. Yöneticimiz mahsurlarını sıralamış. Resmi kaldırıyorum.
Sorunuza gelince:
Bu konuda en güvenilir bilgi ailenizin anlatımlarıdır.
Aileniz kesin bir ifadeyle İğdir Yörüklerinden olduğunuzu söylemiş. Bu çok sağlam ve muteber bir bilgidir.
Bu durumda siz Oğuzhan / Üçoklar / Denizhan / İğdir boyuna mensup oluyorsunuz.

Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Saygılarımla..
Çağrıbey.

Çevrimdışı karakalpaklı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #211 : 01 Şubat 2017 »
Dedemin babası yıllar önce erzurum dikyar köyünden ayılmış yardımcı olabilecek varmı?

Çevrimdışı Turk05xx

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #212 : 05 Şubat 2017 »
Merhaba hangi boydan olduğumu nasıl öğrenebilirim acaba yardımcı olursanız sevinirim.
Ailem Amasya göynücek(çaykışla) köyünden

Çevrimdışı ctmy

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Hangi boydanım?
« Yanıtla #213 : 23 Mart 2017 »
merhaba.
Bende hangi boydan olduğumu merak ediyorum.Kars-  Davul köyü yazıyor nufüs cüzdanında. :trbayrak

Çevrimdışı Batuhanasd

• Yeni Üye
  • *
Soru: soyunu nasıl öğrenebilirim?
« Yanıtla #214 : 17 Nisan 2017 »
Merhaba ben batuhan ve soyumun neye dayandığını bilmiyorum ankara şereflikoçhisar demir ayak köyündenim köyde kalaycılar deniyor bize soyadım biçer acaba bana yardım edebilirmisiniz

Çevrimdışı Batuhanasd

• Yeni Üye
  • *
soyumu nasıl öğrenebilirim?
« Yanıtla #215 : 18 Nisan 2017 »
Ben ankara şereflikoçhisar demir ayak köyündenim köyde kalaycılar deniyor bize soyadım biçer acaba bana yardım edebilirmisiniz cidden çok merak ediyorum hangi boya dayanıyorum die

Çevrimdışı [Hun Türk]

• Türkçü-Turancı
  • TTK
« Yanıtla #216 : 09 Mayıs 2017 »
Otağımız aktif değil ne yazık ki, konun uzmanı arkadaşlar uğrarlarsa yardımcı olabilirler.
Bana göre ticanilik, nurculuk, yobazlık, komünizm ve partizanlık gibi hastalıkların sebepleri, milli ülküden yoksunluktur.
Hüseyin Nihâl Atsız

TÜRK IRKI SAĞOLSUN !

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #217 : 09 Mayıs 2017 »
Ben ankara şereflikoçhisar demir ayak köyündenim köyde kalaycılar deniyor bize soyadım biçer acaba bana yardım edebilirmisiniz cidden çok merak ediyorum hangi boya dayanıyorum die

Sayın Kandaşım. Otağımıza hoşgeldiniz.

Sizin yörede eskiden beri Oğuz Boyu'nun, Bozoklar kolundan Gün Han oğlu Kayı Han neslinden topluluklar olan Atçeken aşireti yaşamaktadır. Bazı kaynaklarda Ataçeken Yörüklerine Tanrıdağı Türkmenleri, Tanrıdağı Erleri, Tanrıdağı Yörükleri adı da verilmektedir.
Esas itibariyle Şereflikoçhisar yöresi hemen bütün Türk boylarının az ya da çok yerleştikleri yerlerden olup yukarıda da değindiğim gibi yoğun olarak Atçeken Yörüklerine yurtluk etmişlerdir.
Köyünüzün Kayı boyundan olması kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca o bölgeden Osmanlıyla anlaşamayan Afşarların Balkanlara zorunlu göç ettirildiği de kayıtlarda yer almaktadır.

Bölgenizde Kayı Boyuna mensup:
A ) Saçıkara (Saçıkaralı)
B ) Atçekenler/Tanrıdağı Türkmenleri
C ) Kurtlu
D ) Sarıkeçili
E ) Kızılkeçili
F ) Haculu
G ) Karakeçili
Aşiretleride yerleşmiştir.

Yine kayıtlara göre 19 yüzyılda Koçhisar bölgesinde yaşayan bir çok Türk oymak ve aşireti Antep, Urfa ve Maraş yörelerinde zorunlu ikamete tabi tutulmuştur.

Merhaba, Hülya ben. Karaman'ın Ermenek ilçesine bağlı Görmeli( Üçbölük) köyündenim. İnternette Deveci aşireti ve Toklu oymağı konularında çeşitli bilgiler gördüm. Anne tarafıma Deveciler sülalesi deniyor, sanırım böyle bir aşiret varmış. Soyadım ise Toklu.  Kayseri'de böyle bir oymak ismi olduğunu okudum. Acaba bunlar isim benzerliği mi yoksa mensubu olduğumuz boyla bir ilgisi var mı? Şimdiden teşekkür ederim.İyi günler...

Sayın kandaşımız Hülya Hanım;
Gökbörülerin otağı Huntürk'e hoşgeldiniz, esenlikler getirdiniz.
Eremenek Türk Tarihi açısından çok önemli yerlerden birisidir. Zira Türk Dilini devlet dili ilan eden Karamanoğlu Mehmet Bey Ermenek’li olup türbesi Ermenek / Balkusan Köyündedir.
Karamanoğulları Beyliğini oluşturan Afşar boyu merkezi Karaman ve  Ermenek olmak üzere o coğrafyanın tamamına yerleşerek beylik devleti kurmuşlar ancak ilerleyen zamanlarda Osmanoğulları hanedanlığıyla aralarında yaşanan hükümranlık çekişmesi sonucunda gitgide etkinliklerini yitirmişlerdir.
Bilindiği gibi Oğuz boyları arasında en kalabalık boy Afşarlardır. Afşarlar kendi içinde bir çok alt boy, oymak ve aşiretler oluşturmuşlardır. Deveci aşireti ve Toklu oymağı Avşarların alt kollarıdır. Buna göre secereniz Türk Budunu / Oğuzlar / Bozoklar / Yıldızhan oğulları / Afşar Boyu / Deveci Aşireti / Toklu oymağı / Üçbölük sülalesi şeklinde sıralanabilir.
Otağımızda bu konulara dair epeyce başlık bulunmaktadır.
Ayrıca ileti ekine Oğuz boyları ve Afşarlarla ilgili bir dosya ekleyeceğim. Bu dosyalardan ve aşağıda köprülerini vereceğim otağ başlıklarından daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Oğuz Boylarına Mensup Toplulukların Yaşadıkları Yerler

Hangi boy olduğumu bilmiyorum.

ANADOLUDA YERLEŞEN TÜRK BOYLARI VE YERLEŞTİKLERİ BÖLGELER

TARİHTE TÜRK BOYLARI

Kürtlesmis Türkmenler?

Dilerim yardımcı olabilmişizdir.
Tanrı Türkü ve Türk yurtlarını korusun.

İleti ekindeki Afşar+Türkmenleri ve Oğuz Boyları adlı dosyayı inceleyiniz. Bu dosyaların size yararlı olacağı kanısındayım.

Saygılarımla..
Çağrıbey.

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #218 : 10 Mayıs 2017 »
aylar önce sona eren bir program vardı Tarihin Arka Odası adlı. çok kişi biliyordur.
soy ağacıma nasıl ulaşabilirim diye epey soru gelmişti bir programda. Prof. Erhan Afyoncu hoca "eğer soy ağacınıza ulaşamıyorsanız %99 Türk'sünüzdür" demişti. çünkü latinler olsun, rumlar olsun, araplar olsun mutlaka nufus kaydı tutarlarmış yapısal olarak. sadece Türkler de Türkmenler olsun Yörükler olsun uzun yıllar boyunca konar göçer yaşadıklarından dolayı kayıt tutulmaz imiş

Prof. Erhan Afyoncu hocanın "eğer soy ağacınıza ulaşamıyorsanız %99 Türk'sünüzdür sözünü dikkate almak gerekir.

Saygılarımla..
Çağrıbey
.

Çevrimdışı [Hun Türk]

• Türkçü-Turancı
  • TTK
« Yanıtla #219 : 11 Mayıs 2017 »
Ağabeğ,

Şereflikoçhisar'daki Kürtler'in bir kısmı Kürtleşmiş Türkmenlere girer mi? Karakeçili varsa girer gibi ama Haymana ilçesine yakın olması sebebiyle de sıkıntılı bir durum var sanki orada.
Bana göre ticanilik, nurculuk, yobazlık, komünizm ve partizanlık gibi hastalıkların sebepleri, milli ülküden yoksunluktur.
Hüseyin Nihâl Atsız

TÜRK IRKI SAĞOLSUN !