Gönderen Konu: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?  (Okunma sayısı 256043 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kara_reis

• Yeni Üye
  • *
Ynt: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #90 : 17 Nisan 2015 »
Arkadaşlar Çorum Osmancıklıyım.Köyümün adı Anbar köyü.Oğuzun hangi boyundan olduğumu nasıl öğrenebilirim.Biraz araştırdırm Osmancıkta Öyücek divanı ve Bayır divanında geçiyor köyümün ismi.Yardımcı olursanız Çok sevinirim.İyi çalışmalar

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
« Yanıtla #91 : 17 Nisan 2015 »
Arkadaşlar Çorum Osmancıklıyım.Köyümün adı Anbar köyü.Oğuzun hangi boyundan olduğumu nasıl öğrenebilirim.Biraz araştırdırm Osmancıkta Öyücek divanı ve Bayır divanında geçiyor köyümün ismi.Yardımcı olursanız Çok sevinirim.İyi çalışmalar

Esenlikler,

Gökbörülerin Otağı Huntürk'e hoşgeldiniz. Çorum ve ilçelerinde; çok sayıda ve farklı Türk boylarının yerleştiği bölgelerimizdedir. Sorunuzun yanıtına gelirsek köyünüzün geçen isimleri arasında Çepni Divanı'da var. Bu da gösteriyor ki; sizler Oğuzların 24 boyundan biri olan Çepnilere mensupsunuz.

Aşağıdaki bağlantıda, Çorum'un Osmancık ilçesi Çepni boyunun yerleşim yerlerinden biri olarak gösterilmiştir.
http://suleymanpekin.com/103_icerik-cepnilerde-yerlesim.aspx

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı hassan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #92 : 28 Nisan 2015 »
soy ağacı uzerıne bırseyler bakarken tesadüfen yazınızla karşılaştım. bende aydın bozdoğan körteke köyündenim. ve bu soy ağacı olayına epey kafaya takmış bulunmaktayım. ve aynı köyden olmamaıza sasırdım.

Çevrimdışı hülya

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #93 : 06 Mayıs 2015 »
Merhaba, Hülya ben. Karaman'ın Ermenek ilçesine bağlı Görmeli( Üçbölük) köyündenim. İnternette Deveci aşireti ve Toklu oymağı konularında çeşitli bilgiler gördüm. Anne tarafıma Deveciler sülalesi deniyor, sanırım böyle bir aşiret varmış. Soyadım ise Toklu.  Kayseri'de böyle bir oymak ismi olduğunu okudum. Acaba bunlar isim benzerliği mi yoksa mensubu olduğumuz boyla bir ilgisi var mı? Şimdiden teşekkür ederim.İyi günler...

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #94 : 06 Mayıs 2015 »
Hoşgeldiniz Sayın Hülya Hanım.
Bu konuları içeren kaynak dosyalar diğer bilgisayarımda kayıtlı olduğundan ve bir kaç gün şehir dışında olacağımdan şu anda sorunuza sağlıklı yanıt verebilme olanağım yok. Diğer yazar arkadaşların size gereken yanıtı vermeleri gecikirse Ankara'ya dönünce en kısa sürede sorunuz yanıtlanacaktır.
Sağlık ve esenlik dileklerimle.

TTK.
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı Yüzbaşı Sançar

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #95 : 07 Mayıs 2015 »
Merhaba, Hülya ben. Karaman'ın Ermenek ilçesine bağlı Görmeli( Üçbölük) köyündenim. İnternette Deveci aşireti ve Toklu oymağı konularında çeşitli bilgiler gördüm. Anne tarafıma Deveciler sülalesi deniyor, sanırım böyle bir aşiret varmış. Soyadım ise Toklu.  Kayseri'de böyle bir oymak ismi olduğunu okudum. Acaba bunlar isim benzerliği mi yoksa mensubu olduğumuz boyla bir ilgisi var mı? Şimdiden teşekkür ederim.İyi günler...

Sayın kandaşımız Hülya Hanım;
Gökbörülerin otağı Huntürk'e hoşgeldiniz, esenlikler getirdiniz.
Eremenek Türk Tarihi açısından çok önemli yerlerden birisidir. Zira Türk Dilini devlet dili ilan eden Karamanoğlu Mehmet Bey Ermenek’li olup türbesi Ermenek / Balkusan Köyündedir.
Karamanoğulları Beyliğini oluşturan Afşar boyu merkezi Karaman ve  Ermenek olmak üzere o coğrafyanın tamamına yerleşerek beylik devleti kurmuşlar ancak ilerleyen zamanlarda Osmanoğulları hanedanlığıyla aralarında yaşanan hükümranlık çekişmesi sonucunda gitgide etkinliklerini yitirmişlerdir.
Bilindiği gibi Oğuz boyları arasında en kalabalık boy Afşarlardır. Afşarlar kendi içinde bir çok alt boy, oymak ve aşiretler oluşturmuşlardır. Deveci aşireti ve Toklu oymağı Avşarların alt kollarıdır. Buna göre secereniz Türk Budunu / Oğuzlar / Bozoklar / Yıldızhan oğulları / Afşar Boyu / Deveci Aşireti / Toklu oymağı / Üçbölük sülalesi şeklinde sıralanabilir.
Otağımızda bu konulara dair epeyce başlık bulunmaktadır.
Ayrıca ileti ekine Oğuz boyları ve Afşarlarla ilgili bir dosya ekleyeceğim. Bu dosyalardan ve aşağıda köprülerini vereceğim otağ başlıklarından daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Oğuz Boylarına Mensup Toplulukların Yaşadıkları Yerler

Hangi boy olduğumu bilmiyorum.

ANADOLUDA YERLEŞEN TÜRK BOYLARI VE YERLEŞTİKLERİ BÖLGELER

TARİHTE TÜRK BOYLARI

Kürtlesmis Türkmenler?

Dilerim yardımcı olabilmişizdir.
Tanrı Türkü ve Türk yurtlarını korusun.
Yüzbaşı Sançar Uçmağa varalı on üç yüz yıldan çok oldu. Onun düştüğü meçhul yerde, ay ışıklı yaz gecelerinde hâlâ ıztıraplı kahkahalar ve şeref ilahileri işitilir. Bu ilahiler rüzgârın çıkardığı sestir. Onu herkes işitir. Fakat o ıztıraplı kahkahaları herkes duyamaz. Onun yankılarını uzak, yakın ellerden, ancak içinde Tanrı Dağı’nın odu yanan gönüller sezer. Bu ıztıraplı kahkahalar Yüzbaşı Sançar’ın soyu, onun düştüğü yerde zafer töreni yapıncaya kadar yıllarca, belki yüzyıllarca sürüp gidecek…

Çevrimdışı hülya

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #96 : 07 Mayıs 2015 »
Yüzbaşı Sançar, teşekkür ederim, hem ev sahipliğiniz hem cevabınız için...Boy konusunda yanılmışım :| Beğdili sanmıştım. Ekteki dosyaları da muhakkak okuyacağım. İyi günler dilerim.

Çevrimdışı Doğukan Turan

• Yasakli
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #97 : 07 Mayıs 2015 »
Soyadım Turan bende merak ediyorum soyumu  dilekçe vermek gerekiyor galiba ?

Çevrimdışı [Hun Türk]

• Türkçü-Turancı
  • TTK
« Yanıtla #98 : 08 Mayıs 2015 »
Dilekçe kısmına daha geçemedik. Şuan için sadece köyünü söylesen yeterli. Ama babanın köyünü tabii ki.

TTK
Bana göre ticanilik, nurculuk, yobazlık, komünizm ve partizanlık gibi hastalıkların sebepleri, milli ülküden yoksunluktur.
Hüseyin Nihâl Atsız

TÜRK IRKI SAĞOLSUN !

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #99 : 08 Mayıs 2015 »
Soyadım Turan bende merak ediyorum soyumu  dilekçe vermek gerekiyor galiba ?

Bu otağa gelip makul -Göktürk abaçasıyla yazı, soy ağacı, kökenbilimi, tarihi belge vb.- talepte bulunan herkesin isteği karşılanmaya çalışıldı.
İnsan bir yere vardığında tanışır, bilişir, selamlaşır, esenleşir. Tabii insan ve adam olan...
Dilekçe ne demek oluyor? Bu ne laubalilik böyle?
Bu otağa üye olmak için sadece Türk olmak-ki Türk olduğun da şüpheli ya-yetmez, aynı zamanda Türk gibi Türk olmak, yani adam olmak da gerekir.
Çakma Doğukan Turan! Senin edepsizliğin her halinden belli
Haydi başka kapıya...
Üyeliğin iptal edildi...

TTK.

Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!