Gönderen Konu: OSMANLILAR DÖNEMİNDE TÜRKLÜĞE BAKIŞ  (Okunma sayısı 35917 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ULUTÜRK

• Türkçü-Turancı
Ynt: OSMANLILAR DÖNEMİNDE TÜRKLÜĞE BAKIŞ
« Yanıtla #20 : 02 Ocak 2008 »
Osmanlıda herşey varsa yoksa din din din başka bir şey yok millet yok ümmet var tamam din de önemli fakat herşeyin önüne geçmemeli bir ayarı olmalı ben de müslümanım ancak önce Türküm kökenini kaybedersen bunu din geri getiremez din sayesinde ancak kendini arap zannedersin suriyedeki Türkmenler gibi olursun biz Türküz kendi dilimiz kendi yazımız kendi kültürümüz kendi isimlerimiz kendi sıfatlarımız var bu rezil arap etkisinden tamamen çıkmalı  ayıklamalıyız hayatımızı da dinimizi de TÜRK gibi yaşamalıyız.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
« Yanıtla #21 : 02 Ocak 2008 »
Bu yaz bir akrabam sayesinde 5.Uluslar Arası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi'ne katılma şerefine erdim Kırgızistandaydı kongre.
Kırgız bir tarihçi Yavuz Sultan Selim zamanında Türk Birliğinin kuralabileceğini fakat Osmanlının Türk Birliğinden önce islam birliğine önem verdiğinden bahsetti.Osmanlı'da hiçbir zaman Türkçülük fikrine önem verilmediğine ancak bu fikir Ziya Gökalp ve Ömer Seyfettin sayesinde ortaya çıktığını söyledi.Yani Osmalı hiçbir zaman tam olarak Türkçülüğe ve Türklüğe önem vermemiş

Osmanlı'da Yavuz Sultan Selim döneminde Orta Asya'daki Türk Hanlıkları(Özbek Türklerinin kurduğu Buhara ve Hive Hanlıkları)  ile ilişkiler kurulduğu doğrudur. Yavuz Sultan Selim İslamın Sünni mezhebinin tüm dünyaya hakim olmasını istiyordu. Bunun için önündeki engel İran'da Şii Safevi Devleti'ni kuran Şah İsmail(Şah İsmail ırken özbe öz Türktür) idi. Şah İsmail'de Şiiliği egemen kılmak amacındaydı. Bu yüzden batıda Osmanlılarla doğuda Özbek Hanlıkları ile savaşıyordu.

Yavuz Sultan Selim, Özbek Hanlıklarını mütefiki gibi görüyordu. Özbek Hanlıkları da; Halife olduğu ve Şah İsmail'e karşı savaştığı için onun egemenliğini kabul eden müttefikleriydi. Bunun için Osmanlı ve Özbek Hanlıklar karşılıklı diplomatik ilişkiler(İran'daki Safevilere karşı) tesis edilmiş, karşılıklı elçilikler gönderilmiştir. Osmanlı'dan ayrıca askeri yardım talebinde bulunan Özbek Hanlıklarına, Yavuz bir miktar asker, cephane yardımı ve çeşitli hediyeler yollamıştır.

Ancak yollanan askerler ve cephaneyi paylaşan  Özbek Hanlıkları çıkar çatışmaları yüzünden Şah İsmail'e karşı değil, birbirlerine karşı savaşmaya başlamışlardır.

Olayın özeti budur. Lakin Türk Birliği kurulmasından ziyade, Şii'lere karşı birleşik Sünni İttifakı diye tanımlanabilecek bir olaydır. Yani Sünni Türkler, Şii Türkleri yok etmek için birleşme teşebbüsünde bulunmuşlardır.  Bunun da ne Türkçülük, ne Türk Birliği ne de Turan ile uzaktan yakından alakası yoktur.

Saygılar,

TTK
23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı Mete Saltuk

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #22 : 02 Ocak 2008 »
Yavuz Sultan Selim, Özbek Hanlıklarını mütefiki gibi görüyordu. Özbek Hanlıkları da; Halife olduğu ve Şah İsmail'e karşı savaştığı için onun egemenliğini kabul eden müttefikleriydi.

Değerli TÜRK-KAN Kardeşim;
 Bildiğim kadarıyla Yavuz Sultan Selim 1517 senesinde yapılan Ridaniye savaşı sonrasında halife oldu. Şah İsmail ile yapmış oldukları Çaldıran Savaşı 1514 senesindedir. Saygılarımla

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
« Yanıtla #23 : 02 Ocak 2008 »

Bildiğim kadarıyla Yavuz Sultan Selim 1517 senesinde yapılan Ridaniye savaşı sonrasında halife oldu. Şah İsmail ile yapmış oldukları Çaldıran Savaşı 1514 senesindedir. Saygılarımla

Sayın Kandaşım,

Zaten Yavuz Sultan Selim Özbek Hanlıkları ile diplomatik ilişkileri ve yardım göndermek gibi faaliyetleri  halife olduktan sonra başlatmıştır. Her ne kadar Yavuz, Şah İsmail ile bir daha savaşmamışsa da Özbek Hanlıklarını destekleyerek onu etkisiz ve hareketsiz bırakmaya muvaffak olmuştur.

Saygılar

TTK

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı Mete Saltuk

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #24 : 02 Ocak 2008 »

İlk mesajınızda Çaldıran Savaşı sonrasını işaret ettiğinizi anlamadığım için, mesaj yazmıştım. Açıklamanız için teşekkürler. Saygılarımla

Çevrimdışı Bozkurt Umut

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Ne Mutlu Türk'üm Diyene..!
« Yanıtla #25 : 17 Ocak 2008 »
Ben Osmanlıyı ne olursa olsun çok seviyorum sonuçta Türk Devletiydi...Çook büyük hataları oldu mesela suanda baktığımızda isimlerimizin çoğu arapça falan bunun sorumlusu Osmanlı orası kesin...bakıyorum dilimizde bir ton yabancı kelime var.Örneğin: Siyah kelimesi Türkçe bir kelime değildir...Bundan önce Kara kelimesi kullanılıyordu ama atalarımız araplasmıstır ve Siyah kelimesini kullanmaya baslamıstır zamanla Kara kelimesi 2.planda kalmıştır.mesela konuşurken birine sen kara ayakkabılarım dersen bir garip gelir kulağa ama siyah ayakkabı diyince bir şey yoktur gibi.aslında siyah Türkçe değildir.aynı şey Beyaz-Ak içinde geçerlidir.Osmanlı'nın Türk'lüğe bir çok zararı olmasına rağmen sonuçta bir Türk Devletidir Saygım sonsuzdur Atalarımdır yinede

ilteris6

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 17 Ocak 2008 »
Ben Osmanlıyı ne olursa olsun çok seviyorum sonuçta Türk Devletiydi...Çook büyük hataları oldu mesela suanda baktığımızda isimlerimizin çoğu arapça falan bunun sorumlusu Osmanlı orası kesin...bakıyorum dilimizde bir ton yabancı kelime var.Örneğin: Siyah kelimesi Türkçe bir kelime değildir...Bundan önce Kara kelimesi kullanılıyordu ama atalarımız araplasmıstır ve Siyah kelimesini kullanmaya baslamıstır zamanla Kara kelimesi 2.planda kalmıştır.mesela konuşurken birine sen kara ayakkabılarım dersen bir garip gelir kulağa ama siyah ayakkabı diyince bir şey yoktur gibi.aslında siyah Türkçe değildir.aynı şey Beyaz-Ak içinde geçerlidir.Osmanlı'nın Türk'lüğe bir çok zararı olmasına rağmen sonuçta bir Türk Devletidir Saygım sonsuzdur Atalarımdır yinede

Türk dilinin bozulması Osmanlı Devleti döneminden itibaren değil Selçuklu Devleti döneminden itibaren başlamıştır.Osmanlılar Döneminde dil bozulmasının had safhalara vardığı doğrudur.Ancak bu bozulma sadece saray çevresinde-resmi dil olarak sınırlı kalmıştır.Anadoludaki Türk halkı zaten öz dilini korumuş ve yaşatmıştır.

Türk Dili meselesinde 'Türkçeleşmiş' olan ancak diğer dillerden gelen kelimeleri de Türkçe kabul ediyoruz.Dilde Ziya Gökalp'i temel alıyoruz.Siyah kelimesinin kullanılması Türkçe'ye zarar vermez.Türkçeleşmiş Türkçe olan kelimler dilimizin zenginliğidir.Dilimize dışarıdan girmiş de olsa Türkçeleşmiş olan,milletçe benimsenmiş olan kelimelere takılmayın.  Önce 'bye bye'  lerden 'Okeylerden' kurtulmamız lazımdır.

Atalarımız Araplaşmıştır ifadesi de ağır kaçmış.İfadelerinize dikkat ediniz.En önemlisi de Türkçe ile ilgili bir ileti yazmışsınız.Ancak imla kurallarını katletmişsiniz.Lütfen bunlara dikkat ediniz.

Esenlikler.

Çevrimdışı Bozkurt Umut

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Ne Mutlu Türk'üm Diyene..!
« Yanıtla #27 : 17 Ocak 2008 »
Laf yetiştirmek yerine Otağ kurallarına uymaya gayret göster.Dil konusunda zaten Türkçeciyiz.Ama Türkçeleşmiş Türkçe meselesini Ziya Gökalp'ten oku,öğren.

ilteris6

Çevrimdışı NTürk

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #28 : 17 Ocak 2008 »
Biz hristiyan Türkü kardeş belliyoruz ama asırlar önce o hristiyanlar bizlere haçlı seferleri düzenlediler.Bize haçlı seferleri düzenleyenler kardeş olarak mı bellemeliyiz.

Ben burda İslamın savunucunuluğunu yapmıyorum ama madalyonun birde öbür yüzü var.
Senin o din kardeşlerin arap paçavraları bizi sırtımızdan vururken damarlarında asil kanı taşıyan Hristiyan Gagauzlar bizim için şehit oldular..
Evet haçlılar bize kılıçla saldırdılar ama hillallilerde kültürle saldırdılar.Seni bilmem cahil herif ama benim kültür yaram kılıç yaramdan daha çok acıyor..
Bizim bütün dinlere yaklaşımımız aynı mesafede.Bizim meselemiz din değil bizim kavgamız damarlarımızda ki ASİL KAN için...
bunu o ümmetçi kafana sok!!!
HARAY HARAY MEN TÜRKEM!!!

ilteris6

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : 18 Ocak 2008 »
NTürk kandaşım zaten o sentezcinin üyeliğini epey zaman önce iptal etmiştik.