Gönderen Konu: Tengri Dini Doğrudur  (Okunma sayısı 4951 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı travsin38

• Yeni Üye
  • *
Tengri Dini Doğrudur
« : 05 Haziran 2016 »
Kandaşlarım uzun bir süredir sorgulama içerisindeydim dinlerle alakalı içinde mantıkla çelişen az sayıda mantıksızlık bulduğum göktanrının dinini araştırdım ve bu dini araştırmama sevk eden Orhun kitabelerindeki milletimize yapılan en büyük uyarılar . Tengri menen.

Çevrimdışı Sencer Atmaca

• Türkçü-Turancı
Ynt: Tengri Dini Doğrudur
« Yanıtla #1 : 05 Haziran 2016 »

Degerli kandaşım Tengri sözcüğü eski Türkçede  gökyüzü anlamına gelen bir sözcüktür. Kökeni çok eskilere dayanan bir söz olup Orhun Yazıtlarında da çözümlenen ilk sözcüktür. Tengri Türklerde  kişiselleştirilemeyen, karakterize edilemeyen göklerin tini, ruhu tanımına denk düşer. Bütün doğa ve  kozmos'un ruh'unu ifade eder iken Gök-yüzü ile sembolize  bengü'dür.yani yüce Tin.

Tengri Gök-Tengri inancı  din'midir ? Hayır.Din olması için yalvaç ,kitap gerekmektedir.Türk'lerde yalvaç olmadıgı için Tengri tarafından  teblik edilecek kitap'ta yoktur.Gök-tengri  doğa ve insan senkronizesidir.Gök-Tengri   inanç felsefesinin ana hatları  animizim , şamanizim ,totanizim oluşturur.

Tengrici ibadeti ilk olarak gönüllüdür, doğaçlamadır ve kişiye bağlıdır. Yürekten gelen coşku,  heyecan durumlarında kişi dilediği gibi kendini ifade edebilir. İbadetlerin Türk dilinde yapılması şarttır. Anlamadığın şekilde Tengri ile ve doğa ruhları ile irtibata geçmek mümkün değildir. Her bir sözün, beyninde bir karşılığı ve bir ruhu olmak zorundadır.  İbadetler için özel olarak bir mekan gerekli değildir. En büyük ibadet can vermektir. Cansıza can vermek doğayı yeşillendirmek, ırmakları temiz tutmak, insanlara ve bütün canlılara kast etmemek, onların içinde bulunan Tengri gücüne saygı duymak ve bu onurdan kimseyi mahrum etmemek, ağaçlar dikmek, sokak hayvanlarını beslemek, yetim ve öksüz çocukları büyütmek, güneşi ve doğayı selamlamak, Garez atmamak, kısacası dogru olmak Tengri’ye doğaçlama algış  etmektir..

Orta-dogu'dan dogma insan idrak-ı içinde bulunan ensest , putperest kültürler-i sorgulayıp !Öz benligini bulup Tengri'ye döndügün için , Gök-Tengri'ye Algış olsun.Türk Türkleştikçe kuvvetlenir..

Tengri Biz Menen

:asker: :prbay :asker:

Bütün yazılarımın, fikirlerimin ve yaptıklarımın sorumluluğunu üzerime almaktan bir an bile çekinmem.. Fikir ve kanaatlerimde samimiyim.. Olayların pundunu bularak yaşamadım.. Esen rüzgara göre dönmedim... Yalnızlıktan korkmadım..Namert köprüsünden geçmemek için selde boğulmayı tercih ettim..

Çevrimdışı Kurtkaya

• Otağ Sorumlusu
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #2 : 05 Haziran 2016 »
Türk'ün Acunda var olduğu ta ilk günden beri dilinde ve zihninde var olagelmiş kavramların başında Tenğri, Türe ve Börü gelmektedir.
Türk varoluşunun hiç bir döneminde bu kavramlardan gafil yaşamamıştır.

Tanrı Yüce Türk'ünü Korusun!

Çevrimdışı Sencer Atmaca

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #3 : 05 Haziran 2016 »
Zamanı Tengri yaşar ! Kişi oglu ölmek için Türemiştir.Sorumlulugumuz Gök-Tengri'yedir.Bütün Türkler Mutlaka Gök-Tengri çatısı altında Algış edecektir.

Güneş Tuğ'umuz ,Gök Çadırımız olsun.

Tengri Biz Menen

:asker: :prbay :asker:
Bütün yazılarımın, fikirlerimin ve yaptıklarımın sorumluluğunu üzerime almaktan bir an bile çekinmem.. Fikir ve kanaatlerimde samimiyim.. Olayların pundunu bularak yaşamadım.. Esen rüzgara göre dönmedim... Yalnızlıktan korkmadım..Namert köprüsünden geçmemek için selde boğulmayı tercih ettim..