Gönderen Konu: Bulgarların Türk düşmanlığı  (Okunma sayısı 21039 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Atsızcı Türk

• Türkçü-Turancı
Ey Türk düşmanını tanı!
« Yanıtla #10 : 10 Ocak 2013 »
EY TÜRK,
Uyumayı bırak artık, düşmanını tanı!

Bulgarların kültüründe, edebiyatında vardır Türk düşmanlığı. Kendi kültürünü, edebiyatını inceleyen her Bulgar Türklerden nefret eder. Çünkü orada Türkler soyu sopu olmayan, insan kanı emen canavar olarak tasvir edilir.

Örneğin "Balkancı Yovo ya verdin ya verdin" adlı halk Türküsünün konusu şudur: Türkler, Balkancı Yovo'dan bacısını sterler Müslüman yapmak için (ama İslâm'a denmez Türküde, "Türk inancı"na denir) isterler. Türkler sorar Balkancı Yovo'ya Güzel Yana'yı Türk inancına veriyor musun vermiyor musun diye, Balkancı Yovo da "kellemi veririm ama Güzel Yana'yı Türk inancına vermem" der. Türkler de iki elini kesip yine aynı soruyu sorar, Balkancı Yovo yine aynı cevabı vererek  bacısını vermez. Türkler Balkancı Yovo'nun iki ayağını keser. Tekrar sorarlar, Balkancı Yovo da tekrar aynı cevabı verir. Türkler de iki gözünü oyup Güzel Yana'yı ata bindirip aşağı ovadaki Tatar köyüne götürürler. Yana fısıldayarak "Elveda Yovo kardeşim" der. Balkancı Yovo da "Hadi sağlıcakla kal, seni görecek gözüm yok, sarılacak elim yok, gönderecek ayağım yok" der.

Bu dediklerime inanmayanlar Bulgarca orijinalini okuyabilir ya da Bulgaristan'da okumuş, yaşamış birisine sorabilir. (İşin daha korkunç yanı bu Türk düşmanı halk Türküsü Bulgaristan'da ortaokulda Bulgar edebiyatı kitaplarında okutulur. Ama Türkiye'de Yunanların Anadolu'da yaptıkları zülümleri anlatan konuların kaldırılmasını ister):

- Даваш ли, даваш, Балканджи Йово,
хубава Яна на турска вяра?
- Море, войводо, глава си давам,
Яна не давам на турска вяра! -

Отсякоха му и двете ръце,
та пак го питат и го разпитват:

Отсякоха му и двете нозе,
та пак го питат, разпитват:

Избодоха му и двете очи,
и го не питат, нито разпитват,
току си взеха хубава Яна,
та я качиха на бърза коня
да я откарат долу в полето,
долу полето, татарско село.

Яна Йовану тихом говори:
- Остани сбогом, брате Йоване!
- Хайде със здраве, хубава Яно!
Очи си нямам аз да те видя,
ръце си нямам да те прегърна,
нозе си нямам да те изпратя!

Çevrimdışı Atsızcı Türk

• Türkçü-Turancı
Balkanlarda Türk Olmak
« Yanıtla #11 : 10 Ocak 2013 »
Ajda Meşeli'nin 1984-1989 yıllarında Türklere yapılan Bulgar zulmünü anlatan "Balkanlarda Türk Olmak" şiiri:

Balkanlarda Türk Olmak
*Stranca ötelerinde, sert esen bir rüzgârla geldim dünyaya...
Şanım şerefim: Türk olmak.
Suçum yine aynı: Türk olmak.

Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak Ey Anadolu!
Kalemim kırılır acıdan,yazmaya kalksam.
Kelimeler dayanmaz,kelimeler yetmez...
Anlatmaya kalksam.

Türklük uğruna ne destanlar yazıldı da,
Kırcaali'de,Deliorman'da,Tuna'da...
Sorsan,kimsenin haberi yoktur bunlardan.
Oysa yaşıyorlar,
Her biri,Türk'ün kalp atışlarında.

Zor günlerdi...Ey Anadolu,çok zordu yaşananlar...
Kılıç yarasından beterdi,yüreklere saplanan acılar.
Yine de dayandı hepsine Türk'ün çevik yüreği...
Ölmeyi denedi de,dili bir türlü; 'Ben Bulgarım'diyemedi.

Ne işkenceler çekti nice şanlı yürekler,bir bilsen...
Ateş üstünde yürümek mi dersin,
Kan ter içinde dövülmek mi dersin...
Yolda yürürken,bir Türkü mırıldanmışsın gönlünce...
Para cezası yemişsin.
Üstelik onların istediği gibi de giyinmemişsin...
'Adın ne? 'diye sorduklarında,
'Ben Türküm! 'diye cevap vermişsin.
Bulgar olduğunu iddia ettiklerinde de,
Şiddetle inkâr etmiş,
Ve...zindana mahkûm edilmişsin.

Ah Anadolu,bir bilsen...
Nasıl mahrum ettiler bizi ezan sesinden.
Ramazanda davul sesinden,
Bayramlarda çocukların sevincinden,
Düğünlerde bir parça musikiden,
Adımızdan,şanlı Türk adımızdan...
Nasıl da mahrum ettiler.

Konuşmamızdan tut da,kılık kıyafete kadar.
Okunan kitaplardan,dinlenen plaklara kadar.
Örf ve âdetlerden ibadetimize kadar karıştılar.
Türk olmayı,hep yasakladılar!
Çünkü korkuyorlardı Ey Anadolu,
Korkuyorlardı Türk'ün şanlı adından.
O kadar ki,
Tarihimizi bile bizden kıskandılar.

Türk,hiçbir zaman kanmadı onların yalanlarına,
Leke sürdürmedi hiç,altın tarihinin sayfalarına.
Gurur duydu hep,
Fatih Sultan'la,Mustafa Kemal Paşa'yla...
Geceler boyu bölündü uykuları,
Gâvurun yarattığı o yok yere sancıyla.

Türk, hiç yılmadı Anadolu;
Türklüğünü son nefesine kadar korudu.
O,doğduğu günden zaten biliyordu:
Şanı şerefi:Türk olmak.
Suçu yine aynı:Türk olmak.

İşte böyle Anadolu,
Bir destandır Balkanlar...
Karış karış toprağı aralasan,
Toprak anlatır sana,çekilen acılardan...
Bir haber verir,kasırga misali esen rüzgârdan...

Benim adım 'Türk! 'Anadolu,
Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak.
Bir başkadır Balkanlar'da suçlu olmak!

Sen bilemezsin,en asil suçtur bu,
Eşi benzeri yoktur dünyada...
İşte bu yüzden,sakın 'Bulgar' diye hitap etme bana!
Çünkü bir sancı çektim ben,bilemezsin...
Strancaların çook arkalarında...
Çünkü senelerce hasret kaldım ben,
Senin şefkat dolu kucağına.

Kızdığım bundandır işte sana!
Ne zaman ki, 'Bulgar' diye hitap ediyorsun bana.
Ben,Türk olmanın bedelini su gibi içtim oralarda,kana kana!
Şimdi tek isteğim,haykırmak Türklüğümü...
Senin çorak topraklarından bütün cihana.

Hey Dünya!
Ben bir Türküm.
Bir zamanlar en büyük suçumdu bu benim.
Aynı zamanda,içimde yaşattığım ebedi gururumdu.
İşte şimdi haykırıyorum sana!
Ben bir Türküm!
Mustafa Kemal'in yolunda,
Şehit kanlarıyla yoğrulmuş Ay Yıldız'ın altında.
Bir Türküm ben,
Varım yoğum kalmış Strancaların ardında...
Yaşıyorum şimdi gönlümce,
Bahar yağmurlarının ıslattığı Anadolumda.

Ve ben,Stranca ötelerinde
Sert esen bir rüzgârla geldim dünyaya!
Şanım şerefim:Türk olmak.
Suçlu değildim ben hiçbir zaman.
Masumluğumun tek bir simgesi vardı benim,
O da:TÜRK OLMAK!

*Stranca:Yıldız Dağları

Ajda Meşeli

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=cuOoOCx8ncE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=cuOoOCx8ncE</a>

http://www.youtube.com/watch?v=cuOoOCx8ncE

Çevrimdışı Atsızcı Türk

• Türkçü-Turancı
Türk düşmanı bir film
« Yanıtla #12 : 10 Ocak 2013 »
Bulgaristan'da Türk düşmanları arasında en çok sevilen film "Време разделно (Ayrılma Vaktii)"dir. Bu film 1964 yılında Anton Donçev'in romanından uyarlanmıştır. Bu romanın filmi 1987 yılında çekilmiştir. Tam Bulgarların Türklere zulmettiği 1984-1989 yılları arası. O yıllarda Türklere Türkçe konuşmayı, Türkçe yayın yapmayı, Türk yöresel kıyafetleri giymeyi, camilere girmeyi yasaklamıştır. Pasaportlara zorla Bulgar adı yokmuşlardır, Türkçe konuşanlara para cezası kesmişler, "Türküm" diyenleri ya kurşuna dizmişlerdir ya da Blene'ya çalışma kampına sürmüşlerdir. O dönemde hep şu propagandaları yapmışlardır "siz Türk değilsiniz, Osmanlı döneminde sizi zorla Müslüman yapmışlar, siz de zamanla Türkçe konuşmaya başlamışsınız, Bulgarlığınızı unutmuşsunuz. Siz Türkçe konuşan Bulgar Müslümansınız. Özünüze dönün!". Bu yüzden de komünist ırkçı Bulgarlar bu zulümlere "soya dönüş" projesi derdi.

Bir de bu zulümleri haklı çıkarmak için böyle film yapmıştır. Bu filmden bir kesinti. Bu bölümünde Yençeri ağası Kara İbrahim "Oğlunun kellesi uçar" diye İslâmı kabul ettirmeye, başına sarığı (çalmayı) geçirmeye çalışır, ancak o Bulgar oğlunun kellesi pahasına dinini değiştirmez, imama saldırır. Bunu gören Türkler de savunmasız, eli bağlı Bulgarları katleder (2:14'üncü dakikadan öte). İçinde Türk düşmanlığı besleyen Bulgarlar da bu saçmalıklara inanır:

Çevrimdışı Atsızcı Türk

• Türkçü-Turancı
Ynt: Türk düşmanı bir film
« Yanıtla #13 : 10 Ocak 2013 »
İşte sözünü ettiğim film:

https://www.youtube.com/watch?v=t8LGtcTocVY

Çevrimdışı Atsızcı Türk

• Türkçü-Turancı
Bulgarların millî kahramanı
« Yanıtla #14 : 10 Ocak 2013 »
Bulgarların millî kahramanı Vasil Levski şöyle demiştir: "Büyüyünce Türkleri topraklarımızdan kovacağım" (Bulgarca: "Ази като порасна ще изгоня турците от нашите земи."
Bugün Vasil Levski'nin resimleri okullarda, belediyelerde, bakanlıklarda, iş yerlerinde asılır. Ülkenin her şehrinde heykeli vardır.

Kimdir Vasil Levski

Vasil Levski 1837 yılında Karlovo'da doğmuştur. Rahiplik yapmıştır. Daha sonra da PKK gibi bölücü Bulgar komitelerine (çetelerine) katılmıştır. Yönetici kadrolarında yer alır. Araba Konağı soyduktan sonra Türk polisleri peşine düşer. 27 Aralık 1872 yılında Lofça'nın doğusundaki Kıkrin hanında yakalanır. 18 Şubat 1873 yılında Sofya yakınlarında asılır.

Oturanlardan sağdan sola 2. sırada.

Çevrimdışı Atsızcı Türk

• Türkçü-Turancı
Bulgarların millî kahramanı
« Yanıtla #15 : 10 Ocak 2013 »
Bulgarların millî kahramanı Georgi Sava Rakovski şöyle demiştir: "Yeryüzündeki hiçbir millet, insan ırkına Türk kavmi kadar büyük kötülük etmemiştir" (eski Bulgarca orijinali: "Никой народ на света не е причинил толкова големи злини человеческому роду, колкото е сторило това турското племе!").
Bugün Georgi Sava Rakovski'nin resimleri okullarda, belediyelerde, bakanlıklarda, iş yerlerinde asılır. Ülkenin her şehrinde heykeli vardır.

Kimdir Georgi Sava Rakovski

Georgi Sava Rakovski 1821 yılında Kotel'de doğmuştur. Gazetecilik, tarihçilik ve etnografiyle uğraşmıştır. Orta seviyede yengin bir tüccar ailenin çocoğudur. Veba hastalığı yüzünden 1837 İstanbul'a taışınır. İstanbul'daki Kuruçeşme'deki Rum lisesinde eğitimine devam eder. Bulgar kilisesinin mücadelesine katılır. (Bir ara medyada İstanbul'da para için bir Türk kızıyla evlenip Müslümanlığı bile kabul edecekti diyordu, ancak ırkçılar buna karşı çıktı, o günden sonra da kimse tartışmadı bu konuyu). Georgi Sava Rakovski 1841 yılında Osmanlı devletine karşı iszan çıkarmak üzereYunanistan pasaportuyla İstanbul'dan ayrılır, Romanya'daki İbrail (Brăila) şehrine gider. 1842'deki İbrail isyanı bastırıldıktan sonra idama mahkum edilir. Yunan polislerine teslim edilir. Ancak bir yolunu bulup da Marsilya'ya kaçar. Osmanlı Devleti'ne baş kaldırmayan Bulgar zenginleriyle mücadele eder. 1845'teki isyan yüzünden tutuklanır, 1848'e kadar İstanbul'da hapis yatar. (1853—1856)'daki Kırım Savaşı'ndan sonra İstanbul'da birkaç Bulgar getecisiyle birlikte "Gizli Cemiyet" grubunu kurar. Hayatı Romanya, Sırbistan, Osmanlı devleti arasında gezinerek, yazılar yazarak, isyan için insan örgütleyerek geçmiştir.

Her şeyden önce Bulgar çetecilerinin ideloğudur. 9 Ekim1867'de 46 yaşında Bukureşt'te tuberkoloz hastalığından ölmüştür.

Doğduğu Kotel şehrindeki heykeli:

Çevrimdışı Atsızcı Türk

• Türkçü-Turancı
''Türk kavimleri kahrolsun'' mısrası
« Yanıtla #16 : 10 Ocak 2013 »
Türk ırkı her zaman düşmanını, Türk dümanlığının ideologlarını, müelliflerini her zaman iyi tanımalı. Bundan dolayı bir Türk düşmanını daha taktim ederim (devamı da gelecektir)!

Dobri Petrov Çintulov Bulgar şair, bestekâr ve öğretmendir (kimse demesin ''şair, bestekâr, öğretmen adamın içinde kin, nefret düşmanlık olmaz. Onlar ince ruhludur''). Ülküsü Pan-Slavizdir. 1822'de Sliven'de doğmuştur. Bir fakir sanatkâr ailenin çocuğudur. Ömrü Türk düşmanı şiirler yazarak, Bulgar kilisesinin bağımsızlığı için mücadele ederek geçmiştir. Hastalanmış, ancak 1877-1878'deki Osmanlı-Rus harbinde Rus ordusu 1878'de Sliven'e geldiğinde yarı kör halde orduyu ateşli nutuklarla karşılamıştır. Bulgar devleti bağımsızlığını kazandıktan sonra gördükleri onu hayal kırıklığına uğratır ve "Tanrım, ben halkın için böyle bir özgürlük istemedim." der. Ömrünün son günlerini edebiyatla, besteyle uğraşarak geçirmiştir. 1886'da Sliven'de ölür.

"Kalk ayağı Balkan yiğidi kalk" (Bulgarcası: "Стани, стани юнак балкански") şiiri daha ilkokul müzik dersi kitaplarında vardır. Şiir baştan aşağı Türklere hakaret doludur:

Kalk ayağa Balkan yiğidi kalk
Derin uykudan uyan
Çapulcu Osmanlılara karşı
Bize yol göster

Balkan arslanımız kalksın
Fırtınalar koparsın ki
Osmanlı hilâli
Kara bulutlar altında kararsın

Bayraklarımızı açalım,
Topraklarımız ışıldasın
Adlarımızı duyuralım
Türk kavimleri kahrolsun

Şiirin Bulgarca orijinali:

Стани, стани юнак балкански
от сън дълбок се събуди,
срещу изедници османски
ти българите поведи!

Да стане лева наш балкански,
от него вятър да повей,
та полумесец отомански
под тъмен облак затъмней!

Да си развием знамената,
да светне нашата земя,
да си прославим имената,
да гинат турски племена!

Çevrimdışı Atsızcı Türk

• Türkçü-Turancı
Ynt: Bulgarların Türk düşmanlığı
« Yanıtla #17 : 12 Ocak 2013 »
Birinci dörtlüğün sadece son mısrasında bir kelimeyi karıştırmışım. Orada "bize" demez, "Bulgarlara" der.

Kalk ayağa Balkan yiğidi kalk
Derin uykudan uyan
Bize yol göster

Düzeltilmişi:

Kalk ayağa Balkan yiğidi kalk,
Derin uykudan uyan!
Bulgarlara yol göster

Balkan arslanımız kalksın
Fırtınalar koparsın ki,
Osmanlı hilâli
Kara bulutlar altında kararsın

Bayraklarımızı açalım,
Topraklarımız ışıldasın,
Adlarımızı duyuralım,
Türk kavimleri kahrolsun!

Çevrimdışı Atsızcı Türk

• Türkçü-Turancı
Türk çeşmesine saldıran Bulgarlar
« Yanıtla #18 : 13 Ocak 2013 »
Türk çeşmesine saldıran Bulgarlar

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=0kSdfZJNo-I" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=0kSdfZJNo-I</a>

Çevrimdışı Atsızcı Türk

• Türkçü-Turancı
Ynt: Bulgarların Türk düşmanlığı
« Yanıtla #19 : 19 Şubat 2013 »
Dün Vasil Levski'nin asıldığı gündü, Bulgarlar o günü resmî tatil ilân eder. Bazı Vasil Levski'yi haklı çıkarmak isteyen kesimler onun "Ana sen rahat ol, bir gün Türkleri yerlerimiyden kovacağım" („Мале (майко), бъди спокойна! Ази като порасна, ще изгоня турците от нашите места.”) dediğini inkâr eder. İnanmayanlar Bulgar Ulusal Kanalı BNT'nin Millî Takvim (Национален календар) programındaki şu bölümü izlesinler (Oya Türk Ulusal Televizyonu TRT'de "millî" gibi kelimeleri kullanmaktan çekiniyorlar). Neyse lâfı fazla uzatmayayım, işte programın arşivdeki videosu:

http://bnt.bg/bg/productions/45/edition/15726/nacionalen_kalendar_18_uli_2011_rojdenieto_na_apostola