Gönderen Konu: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?  (Okunma sayısı 256497 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
  • TANRI DAĞINDA, UÇMAĞA VARDI...
Ynt: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #170 : 16 Şubat 2016 »
Ben Ankara'nın Etimesgut ilçesinin Elvan köyündenim hangi boydan olduğumu merak ediyorum yanıtlarsanız sevinirim

emirhanertrk bey maalesef erişebildiğim kaynaklarda Elvan köyü halkının hangi boydan olduğuna dair bilgileri göremedim. Köyün yaklaşık 850 yıllık bir geçmişin bulunduğu ve adını Ahi Elvan'dan aldığı belirtilmekle beraber o dönem yerleşenlerden kimsenin köyde kalmadığı belirtilmektedir. Bildiğiniz gibi Ahi Elvan adına camii, zaviye ve vakıf bulunan bir şahsiyet. Ve Ankara'ya geliş istikametleri Moğol baskısı sonucu Kayseri.
Adına bulunan cami Ankara kalesi civarında ve büyük ihtimal zaviyesi de orada idi. Yani köyü kurup Ankara'ya göçmüş olmalı. Ki mezarının kale çevresinde yediler mezarlığında bulunduğunu ve Elvan köydeki mezarların kardeşlerine ait olduğunu söyleyenler var. Cami 1331- 1360 yılları arasında yapılmış. Köy bu tarihlerden önce boşalmış ve arazisinin uygunluğu nedeni ile herhangi bir vakfa, zaviyeye veya tımara verilmiş olabilir. Çünkü çevresindeki köylerin durumu genelde böyle imiş.
XV. XVI. yüzyıllara ait haritalarda köyünüzün adı bulunmuyor. Fakat çevresindeki köylerin isimleri var. Örneğin Sincar (Sincan), Eryaman, Ergazi, Bağluca gibi. XV. XVI. yüzyıllara ait tahrir defterlerinde ve XVII. yüzyıl tımar sisteminde köyünüzün adı geçmemiş.

Köy Ankara çevresine gelen yörük gruplarından bir kaç hane tarafından yeniden şenlendirilmiş olabilir. Bu yörük gruplar farklı Oğuz boylarına tabi. Köy 1893'lerde Zir (Uluköy- Yenikent) nahiyesine bağlı iken daha sonra Etimesgut'a bağlanmış.

Köy iki defa kıtlık yaşamış ve bundan dolayı hem göç vermiş hem göç almış. Köyde 1940'lara göre iki grup var bir eski yerleşenler bir de yabancılar dedikleri sonradan yerleşenler. 1940'larda 218 nüfusa sahip. Bulduğum bu kısa açıklamalara göre köyden herhangi birsinin boyunu tespit etmek oldukça geniş araştırma isteyen bir çalışma gerektirmektedir. Yardımcı olamadığım için kusura bakma.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

Çevrimdışı emirhanertrk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #171 : 19 Şubat 2016 »
Eyvallah arastirmaniz icin teşekkür ederim benim büyükleriden öğrendiğim kadariyla köyümüzün en eski ailesiyiz

Çevrimdışı Çalıyakalı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #172 : 21 Şubat 2016 »
Esenlikler dilerim.

Ankara'nın Güdül ilçesinin Tahtacı Örencik köyündenim.Hangi boydan geliyoruz acaba ?

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #173 : 06 Mart 2016 »

Alıntı
Benimki Yozgat/Şefaatli/Bağyazı yardımcı olurmusunuz size  zahmet bana hürmet.

Bağyazı köyü Kazlıuşağı köyünün yaylası iken en erken 1870 li yıllarda Kazlıuşağı ve Dedeli köylerinden göçenler tarafından kurulmuş bir köy. Bozokların Bayat boyuna tabi olan köyün İlk ismi Rızvan'dır. 1975 yılında yeni adını almıştır. Gerek köyün eski ismi gerek bölgede kürtlerin bulunuyor olması kafa kurcalamaktadır. Rızvan adı Osmanlı'da Rişvan aşireti için kullanılmış. Bu adlandırma oradan gelebilir. Bazı çevrelerce konuştuğu dil bakımından kürt olarak lanse edilen Rişvan aşireti ile ilgili bütün cemaatler Cevdet Türkay'ın Oymak Cemaat ve Aşiretler adlı eserinde Yörükan ve Türkman Ekradı taifesinden olarak verilmiştir. Rişvan aşireti Üçokların İğdir boyundandır. Kürt olarak adlandırılmasının ana sebebi dil ile beraber yine aynı kaynakta kürt aşireti olarak verilen reşi aşireti ile karıştırılmasındandır. Boyunuz Bayat veya İğdir tespit size ait.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...

Çevrimdışı pardus25

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #174 : 07 Mart 2016 »
Öncelikle yani üye olarak herkese selam ve saygılarımı sunuyorum. Bir konuda sizlerden yardım isteyeceğim. Yardımcı olursanız sevinirim. Bizim nüfus kaydımız  ERZURUMun Çat ilçesi YARMAK köyüne bağlı. Soyadimiz ise Baran. Bölgede osmanlının turklestirmek amacıyla  1800 lü yılların başında köyun kurulduğu söyleniyor. Ancak dedwmin ben küçükken söylediği iran horasanindan geldiğimiz disinda birşey bilmiyorum. Ayrıca 7 kardeş  birlikte gelip Anadolunun farklı bölgelerine gonderildiklerini söylerdi. Boy olarak araştırmamı nasıl  ve nereden baslatmalıyım? Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Çevrimdışı Atsızınyolu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #175 : 27 Mart 2016 »
Efendim acaba teberciler hakkında bir bilginiz var mı hangi boydan gelen Türk'lerdir gibi teşekkürler.

Çevrimdışı AhmetB

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #176 : 28 Mart 2016 »
Öncelikle herkese selamlar ve bu platforma emeği geçenlere sonsuz teşekkürler. Benim konu ile ilgili sormak istediğim şey ise; Karaman ili Ayrancı ilçesi üç harman ( divle ) köyündenim. Rahmetli babam bizim aslında "Başlamışlı" köyünden geldiğimizi söylerdi. Biraz siteden ve internetten araştırdım ama gelebildiğim nokta Kayı, Bayad, Döğer, Yazır, Dodurga veya Afşar boylarından biri ama hangisi? Ayrıca köyümüzün tarihinin osmanlıdan çok daha eskilere dayandığı hatta bazı yerlerde zamanında medeniyet beşiği diye yer aldığını da duydum. Birde köyümüzde sarıağalar yokuşu diye bir yokuş var. Şimdi ben hangi Türk boyundan olabilirim? Yardımlarınız için şimdiden sonsuz teşekkürler...

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #177 : 30 Mart 2016 »
Öncelikle yani üye olarak herkese selam ve saygılarımı sunuyorum. Bir konuda sizlerden yardım isteyeceğim. Yardımcı olursanız sevinirim. Bizim nüfus kaydımız  ERZURUMun Çat ilçesi YARMAK köyüne bağlı. Soyadimiz ise Baran. Bölgede osmanlının turklestirmek amacıyla  1800 lü yılların başında köyun kurulduğu söyleniyor. Ancak dedwmin ben küçükken söylediği iran horasanindan geldiğimiz disinda birşey bilmiyorum. Ayrıca 7 kardeş  birlikte gelip Anadolunun farklı bölgelerine gonderildiklerini söylerdi. Boy olarak araştırmamı nasıl  ve nereden baslatmalıyım? Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

İlk kaynak köyümüzdeki canlı kaynaklardır, yani büyüklerimiz. Araştırmacı ve tarihçiler tarafından yörenin tarihi ile ilgili yazılmış kaynaklar. Varsa il yıllığı. Yine yöre tarihi ile ilgili hazırlanmış tezler. Boyların oymak ve obalarına bir diğer söyleyişle aşiret ve cemaatlerine kadar inen tarihi kaynaklar. Aşiret ve cemaatlerin gönüllü veya zoraki göçleri ve iskan edildikleri yerleri anlatan eserler. Şunu da belirteyim ki hemen hemen bütün kaynaklar birbirinin kopyasıdır, küçük ayrıntılara da dikkat etmek gerekir.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #178 : 30 Mart 2016 »
Efendim acaba teberciler hakkında bir bilginiz var mı hangi boydan gelen Türk'lerdir gibi teşekkürler.
Teberciler dediğiniz Teberler olmalı. Konu ile ilgili daha önce paylaştığım bir yazımın bağlantısını vereyim belki faydalı olur.

http://www.edebiyatciturk.com/osman-ocal/abdallar-ve-teberce.html

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...

Çevrimdışı Turkmenbeg

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #179 : 28 Nisan 2016 »
Gardaşlar uzun zamandır boyumu araştırmama rağmen siteyi yeni keşfettim. Ellerinize zihninize sağlık çok güzel olmuş..
Gardaşlar ben Çorum Sungurludanım köyümün adı dıdırı  dedem hep der ki biz türkmeniz. Amma boyu bilmiyor. Erbil ile musul arasında bir kaza var imiş(kerkük diyor sonra oraya) biz oradan adana kozana oradan şarkışla uzunyaylaya develerin soğuğa dayanamamasından amasya suluovaya oradanda bugünkü sungurlu eski adı dıdırı yeni adı kuzucak olan köye konmuşuz. Bizi eskiden sungurlu yozgat çevrelerinde memikoğulları diye bilinirmişiz nüfus arşivindede sülale öyle çıkıyormuş. Ben köyün adından ötürü dodurga olduğunu düşünüyorum akrabam araştırmış dıdırı dodurgadan türemiş diye söyledi aklımada yattı lakin. Sizin bilginize danışmak istedim sizce dodurgamı farklımı gardaşlar siz ne dersiniz..  Allah emeklerinizi zayi etmesin. Selametle