Gönderen Konu: Rusya'da Türklere yönelik saldırılar devam ediyor.  (Okunma sayısı 5011 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Borokhul Noyan

• Türkçü-Turancı
Irkçı saldırıların tırmanışa geçtiği Rusya da, Kırgızlardan sonra Özbeklere yönelik saldırıların artan oranda gündeme gelmesi ciddi endişe kaynağı olmaya başladı.

Moskova Bölgesi Soruşturma Komitesi Sözcüsü Yulya Jukova’nın açıklamasına göre; 32 yaşındaki Özbek vatandaşı, 20 Nisan 2008 günü Moskova’nın kuzeyindeki İvakino köyünde kimliği belirsiz kişiler tarafından boğazı kesilerek öldürülmüş, Yeskino köyünde ise, yine benzer şekilde öldürülen 23 ve 30 yaşlarında iki Özbekistan vatandaşının cesedi bulunmuştur.

Saldırıların özellikle Nazi lideri Hitler’in doğum yıldönümüne denk gelmesi dikkat çekici olduğu kadar endişe vericidir. Aynı endişeyi taşıyan Rusya’daki İnsan Hakları Kuruluşu olan “Sova Merkezi” Nisan ve Mayıs aylarındaki ırkçı saldırılardaki artışlara çekmektedir. Sova Merkezi’ne göre, Rusya’da 2007 yılında 80 kişi ırkçı saldırılarda hayatını kaybederken, 2008 yılının ilk 4 ayında 53 kişi öldürülmüş, 160 kişi de yaralanmıştır.

Rusya’da insan hakları savunucuları, saldırılar nedeniyle yetkilileri, bu tip saldırılara karşı yetersiz önlem almak ve ırkçı saldırganlara karşı kararlı mücadele etmemekle suçlamaktadır.

Olaylarda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, Rusya’da özellikle son yıllarda Nazi yanlısı grupların, Orta Asya Cumhuriyetlerinden gelen işçilere yönelik saldırılarındaki büyük artıştır.

Bilindiği gibi Ocak ayı içersinde Moskova ve S.Peterburg’da yaşları 20 ile 24 arasında 4 Kırgız vatandaşı Rus ırkçılar tarafından dövülerek ve bıçaklanarak öldürülmüştü. Yaklaşık 30’ar bıçak darbesiyle öldürülen Kırgızların göğüslerine bıçakla çizilen “gamalı haç” işaretlerinin çizilmesi vahşetin ölçüsünü göstermişti.

Aslında geçmişte vuku bulan olayların meydana geliş şekilleri ve sonuçları bugün ortaya çıkan durum hakkında önemli ipuçları vermiştir. Defalarca saplanan bıçak darbeleri ile kesilen boğazlar sonrasında vücutlara bıçakla çizilen semboller, bugün gündeme gelen ırkçı saldırıları çok önceden haber vermiştir.

Gelinen bu aşamada saldırılar ve sözde alınan önlemler ortadır. Mevcut durumda Orta Asya Cumhuriyetlerinden Rusya’ya gideceklerin çok dikkatli olmaları veya bu kararlarını yeniden gözden geçirmeleri gerekmektedir.

Bu rus nazisi denen piçler, herhalde Hitler'in Rusları ve Tüm Slav halklarını aşağı ırktan saydığını ya bilmiyorlar ya da bilmezden geliyorlar. Sülalerini kesen adama hayranlık besen, ruh hastalarından herşey beklenir.

Rus Hükümeti ve Güvenlik güçleride bunlara açıkça destek oluyorlar.

Hain saldırılarda hayatını kaybeden Soydaşlarımızın Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Çevrimdışı ÖzerBozkurt

• Türkçü-Turancı
  • **
Aynı saldırılardan birisine 7 yıl önce babamda maruz kaldı. Ölümden döndü ve şu anda ayağında 20 santimlik bir platin ve 8 tane vida var.
Bu şerefsizler, bu angutlar Hitler'in öldürdüğü milyonlarca Rus'a rağmen ''ırkçılık'' yaparak Hitler'in doğum gününü kutluyorlar, ölüm yıldönümünde Ruslarda dahil olmak üzere insanları katlediyorlar.
Bu devletin bazı organlarıncada destekleniyor. Olayların failleri hiçbir zaman bulunamıyorlar. Moskova'nın dışlarına doğru iyice artan bu olayların faillerinin merkezi ise Sankt Peterburg'dur.
Bu olaylara en çok maruz kalanlar ise Orta Asya'da ki Irktaşlarımız. Türkler ise bu olaylara maruz kaldıklarında Rus yetkililerin genelde açıklamaları ''kadın mezvusu'' şeklinde oluyor.

Bunun çaresi ise ''kısasa-kısas''dır.

Çevrimdışı İL TEGİN

• Türkçü-Turancı
 Özerbozkurt Kandaş; Büyüğümüze, size ve ailenize büyük geçmiş olsun.   

Bu şerefsiz nataşa çocukları, zaten tek başlarına birşey yapamazlar. Arkalarında sanırım Rus Derin Devleti var ki bu kadar pervasız cinayetler işleyebiliyorlar.

Çevrimdışı ULUTÜRK

• Türkçü-Turancı
Bütün batıda olduğu gibi;Rusyada da ırkçılık ve yabancı düşmanlığı artmıştır.Ben şahsen bu konuda kısasa kısas düşünüyorum.Eğer bu kadar rahatsız oluyorlarsa Türk cumhuriyetlerinde halen bol miktarda rus yaşamaktadır.Onlara aynı şekilde davranılarak anlayacakları bir karşılık verilebilir.

ilteris9

• Ziyaretçi
Oradaki "Türklerin" büyük çoğunluğu Ruslaşmış ya da Rus hayrânıdırlar; bu nedenle eski efendileri Ruslara dokunmayacaklarından emînim.

Çevrimdışı ÖzerBozkurt

• Türkçü-Turancı
  • **
Oradaki "Türklerin" büyük çoğunluğu Ruslaşmış ya da Rus hayrânıdırlar; bu nedenle eski efendileri Ruslara dokunmayacaklarından emînim.
Bu kanıya nereden vardınız?

ilteris9

• Ziyaretçi
Ülkelerinde yaşayan Ruslara ses çıkarmıyorlar. Rusya'nın her dediğine "evet" diyorlar. Kendi aralarında Rusça konuşuyorlar. Türklüklerini reddedip Sovyet eğitim sisteminin onlara dayattığı kavimci anlayışı sürdürmekte inat ediyorlar. Daha sayayım mı? Bunların tersi olanlar da var elbet, ama fazla değiller. İstisnâlar kaideyi bozmaz.

Çevrimdışı ÖzerBozkurt

• Türkçü-Turancı
  • **
Ülkelerinde yaşayan Ruslara ses çıkarmıyorlar. Rusya'nın her dediğine "evet" diyorlar. Kendi aralarında Rusça konuşuyorlar. Türklüklerini reddedip Sovyet eğitim sisteminin onlara dayattığı kavimci anlayışı sürdürmekte inat ediyorlar. Daha sayayım mı? Bunların tersi olanlar da var elbet, ama fazla değiller. İstisnâlar kaideyi bozmaz.
Enteresan tabi. Ben gittiğimde onların Türklüklerini unutmadığımı gördüğümü sanıyordum.
Türklüğünü reddeden birkaç kişi gördüm ama dediğiniz gibi istisnalar kaydeyi bozmaz. Rusya'dakilerin bile içinde Türklüğü inkar eden bir elin parmağını geçmez.
Türklüklerini inkar etseler '' TÜRK DÜNYASI VE TOPLULUKLARI TOPLANTISIna '' katılmazlar.
Oralara gidin, gezin, görün, onları dinleyin ve daha sonra tekrar değerlendirin düşündüklerinizi.

ilteris7

• Ziyaretçi
Enteresan tabi. Ben gittiğimde onların Türklüklerini unutmadığımı gördüğümü sanıyordum.
Türklüğünü reddeden birkaç kişi gördüm ama dediğiniz gibi istisnalar kaydeyi bozmaz. Rusya'dakilerin bile içinde Türklüğü inkar eden bir elin parmağını geçmez.
Türklüklerini inkar etseler '' TÜRK DÜNYASI VE TOPLULUKLARI TOPLANTISIna '' katılmazlar.
Oralara gidin, gezin, görün, onları dinleyin ve daha sonra tekrar değerlendirin düşündüklerinizi.

Herkesin gördüğü demekki çok farklı Andam...

Eğitimini Türkiye'de sürdüren Soydaşlarımız durumları maalesef sizin Rusya'da çizdiğiniz tablo gibi değil. Buradakilerin çoğu kendi dillerini çok iyi konuşamıyorlar, kendi aralarında bile birinci dil olarak Rusça'yı tercih ediyorlar.

Yanlış anlama olmasın, onları bunun için suçlamıyorum(Ama bir zahmet özeleştiri de yapsınlar. Çünkü düpedüz kabile milliyetçiliği yapıyorlar). Neticede Rusya ve Rus Dili onlar için  önemli faktördür.

Biz 90'larda, Türk Cumhuriyetleri'nin Bağımsızlıklarını ilan ettikleri zaman yakaladığımız fırsatları değerlendirseydik, bugünkü tablo çok farklı olurdu. Kendi ayağımıza gelen kısmeti teptik, şikayet etmeye aslında hiç hakkımız yok.

Birde bahsettiğin toplantıların ciddi olduğunu hiç düşünme. Üzerinde uzlaşmaya varılmış, imzalanmış bir tane ortak mutabakat yoktur. Ne bir ciddi proje, ne de ortak bir duruş yada Türk Devletleri arasındaki sorunların çözümü ile ilgili bir antlaşma, protokol... Zaten bu tür toplantıların bazılarıda(Türkçe Olimpiyatları vs.) Fetullah Gülen grubu tarafından düzenleniyor. Bunlarda Amerikan Emperyalizmi'nin Türk İlleri'ndeki taşeronluğu görevini, başarıyla yürütüyorlar.