GENEL KONULAR OTAĞI > GÜNCEL

Nihâl Atsız'ın İslam hakkındaki düşünceleri

<< < (4/4)

Budunçar:
Atsız'ın din hakkındaki fikirlerini daha önce okumuştum, Reha Oğuz Türkkan da katıldığı bir televizyon programında Atsız'ın herhangi bir dine inanmadığını, Müslüman da olmadığını ancak ateist-tanrıtanımaz olarak da adlandırılamayacağını söylemişti. Din konusunda, Müslüman bir ailede yetişen ve Tanrı inancı olan bir birey olarak ben de Atsız'la aynı fikirleri paylaşıyorum. Mantığıma oturtup 6. yüzyılın bedevi toplumu için kuralları bir Türk olarak kabullenemiyorum ancak bazen görüyorum ki iş hakaret noktasına kadar varıyor. Kişiler Müslümanlığa veya başka dinlere de inanmayabilir. Bu kişinin kendi özgürlüğüdür ancak bir Türk birliği kurulacaksa Türkler'in arasında dini kutuplaşma olmamalı, isteyen istediğine inanma ve inanmama hakkına sahip olmakla birlikte karşı tarafın inancına saygısızlık etmemeli, yorum yaparken de haddini bilmelidir. Geçmişte çok farklı dinlere mensup Türkleri tek bir çatı altında tutan devlet anlayışına sahip yüce insanların torunları olarak bize yakışmaz hoşgörüsüzlük ve inançlara saygısızlık.

alkanaga:
Din,  dinlediğinde ileri gelir. Türkler göç ettikleri yörelerdeki insanlarla iletişim kurmuş kültür, töre ve inançlarına saygılı davranmış ve DİNlemiştir. Türkün yüksek hoşgörüsü, tevazusu ile bu durum mümkün olmuştur. Biz hiç bir zaman araplar gibi put peşinde koşmadık, karşımızdaki insanları ikinci sınıf görmedik. Arap milliyetçiliği ve kültürünü bize enjekte eden zihniyet ümmetçilik adı altında öbür tarafta cennetler vaat edilerek saf insanımıza sunulmuştur. Bizim en büyük ibadetimiz insanlığa hizmettir. Acunda var olan tüm tinlere saygı vardır, doğaya saygı, ataya, kadına, çovcuğa saygı vardır Türk ün inancında. Var olan her zerre kutsaldır ve bunu var eden tengri tektir, eşi ve benzeri yoktur. Yaratıcıdır; bilinen ve bilinmeyen her şeyi O yaratmıştır. Canlılara yaşam verir. Ölüm onun iradesine bağlıdır. Varlıklara yaşam verdiği gibi, dilediğinde de onu geri alır.

[Hun Türk]:
Bu tür konuları aşalı yıllar oldu. Isıtmanın anlamı yok. Sonra gerginlesiyoruz !!

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git