Gönderen Konu: TÜRKÇÜLÜĞÜN KUTUP YILDIZI, ULUĞ BİLGE, ZİYA GÖKALP  (Okunma sayısı 116697 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
  • TANRI DAĞINDA, UÇMAĞA VARDI...
Ynt: TÜRKÇÜLÜĞÜN ESASLARI - ZİYA GÖKALP
« Yanıtla #110 : 08 Ocak 2014 »
Soy geri planda kalınca din ön plana çıkmaz mı? Tabi o zaman da kültür milliyetçiliği Türk milliyetçiliğinin önüne geçer. Şu da bir gerçek ki bu gün kültür milliyetçiliğini savunanların çoğunluğu Türkçülüğün Esaslarını mutlaka okumuştur.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

Çevrimdışı 4_hilal

• Türkçü-Turancı
Ynt: TÜRKÇÜLÜĞÜN ESASLARI - ZİYA GÖKALP
« Yanıtla #111 : 11 Ocak 2014 »
Türkçülüğün Esaslarını 2014'te okuduğumuzda dahi bizi aydınlatabiliyor nice konularda.
Bizlerin belki de bazen unuttuğu veya gözden bir an kaçırdığı husus, bu eserin hangi zamanda ve hangi şartlar içinde olunan bir dönemde yazıldığını, yeterince
analiz ve değerlendirmelerimizin içine almıyor olmamızdır.
Türkçülüğün Esasları kendi zamanının çok üstünde fevkalade bir eserdir, kaynak niteliğindedir.
Benim bir belirtmek istediğim nokta ise, Ziya Gökalp beğ bu eserde kendi fikirlerini anlatmaktan ziyade, bir Türkün bilinen veriler ile, mevzulara nasıl bakması
gerektiğine dair, analizlerini nasıl yapması gerektiğine dair yardımcı olmak, ışık tutmaktır.
Gayet olumlu bir manada denilebilirki, Türkçülüğün Esasları yönlendirme, bilgilendirme ve kendi zamanında Türkleri Türkçülüğe hazırlama kaynağıdır.

Abartmak için demiyorum, sihirlidir demiyorum, lakin bu eserin içinde gizli ipuçları olduğuna inanıyorum.
Kendi döneminde o bilgilere, o aydınlığa nasıl ulaşmış bilmiyorum lakin, Ziya Gökalp beğ alelade bir Türk olamaz, buna samimiyetle inanıyorum.
Daha ayrıntılı olarak tesit edebildiğim hususları biraraya getirip paylaşmak isterim ilk fırsatta. Ziya Gökalp beğ gibi bir Türk dehasına sahip olan millete mensubiyet
başlı başına övünç ve gurur kaynağıdır. Bu kaynaktan beslenenlere ne mutlu demek gerek.
TTK

Çevrimdışı azakoğlu

• Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: Ziya Gökalp Kürt müydü?
« Yanıtla #112 : 28 Şubat 2014 »
Ziya Gökalp'in Ali Kemal'e yazdığı şiir gayet açık.Bazı arkadaşlarımızın dediği gibi, kendi tabiriyle "Türklük Hadimi"ne kürt denilerek asıl amaç Türklüğe hakaret. Ziya Gökalp'in Diyarbakır'lı olması onun kürt olduğu anlamına gelmez.Bir de şöyle düşünün, Babanız Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşıyor, görevi icabı meselâ Rodos'a tayin ediliyor.Siz Rodos'ta doğuyorsunuz.Osmanlı İmparatorluğu çöküyor, Türkiye Cumhuriyeti kuruluyor.Hangi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının size "Sen Türk değil, Yunansın" deme hakkı vardır? Ziya Gökalp'in fikirlerinin Atsız Ata'da ne kadar büyük bir tesir bıraktığı zaten bilinmektedir.Nerede katıksız bir biçimde Türkçülüğü savunanlar varsa Türklük düşmanları hep bir vesileyle onlara saldırmışlardır.
TANRI TÜRK'Ü KORUSUN!
TÜRK ZATEN YÜCE!

Çevrimdışı Timucin

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #113 : 26 Mart 2014 »
Güneydoğu anadolu bölgesi tamamen Türkmen'dir.Rusya başta olmak üzere ulu Türkistan'a geçiş yolu olan karabağ'ı ermeniye verdiren zihniyet güney doğu anadolu bölgesinin tamamen kürt olduğunu mesnetsiz bir şekilde sosyal mühendislik sayesinde insanların kafalarına yerleştirmiştir.

Yakın zamanda okuduğum Prof.Dr. Turan Yazgan'ın TDAV dergisinde yayınlanan yazılarından derlenen belgesel kitabında da Turan hoca Güney doğu anadolu bölgesinin %90'ı Türk'tür demiştir.
Dolayısı ile Ziya Gökalp' ı karalamak amacıyla yazılan yazılardır.İtimat etmeyiniz.İsmail Gaspralı , Yusuf Akçura ne kadar Türk Kanı taşıyorsa Ziya Gökalp'te okadar Türk'tür.Mekanları Uçmağ Olsun.

Çevrimdışı Ayzıt1453

• Yeni Üye
  • *
  • TTK
« Yanıtla #114 : 10 Mayıs 2014 »
Türklük, hem mefkurem, hem de kanımdır:
Sırtımdan alınmaz, çünkü kürk değil!
Türklük hadimine 'Türk değil! ' diyen
Soyca Türk olsa da 'piçtir', Türk değil!

>:(
Tanrı Türk'ü Korusun!

Çevrimdışı daglargibi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #115 : 11 Eylül 2014 »
Ziya Gökalp in kürt olmadiginin en güzel delili Riza ur un hatiralari dir Türk olmayan herkese irkin dan dolayi saydiran Riza Nur un Ziya Gökalp hakkinda bu sekilde olumsuz bir yazisi yoktur eger kürt olsaydi Riza Nur ona da bir güzel saydirirdi.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
Ynt: Ziya Gökalp - Turan
« Yanıtla #116 : 24 Mart 2015 »
AD GÜNÜN KUTLU OLSUN, BÜYÜK TÜRKÇÜ!

FİKRİMİZİN ULU ÇINARLARINDAN ZİYA GÖKALP'i rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

GÖKBÖRÜ TÜRKÇÜLER DERNEĞİ
23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
Son birkaç gündür Merhum Ziya Gökalp Beğ'e yönelik bu adice iddia tekrarda basında yeralmaya başladı.

Ziya Gökalp'in kızı Türkan Hanım'ın 1995 yılında basına açıklamaları...
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
Ayrıca birkaç gün önceki Sözcü Gazetesine yayınlanann yalan habere karşı Torunun tekzibi...

Bir kaç gün önce Ziya Gökalp Kürt'tür diye yazan Necati Doğru'nun Sözcü gazetesindeki köşesinde yorumsuz olarak yayımladığı açıklama mahiyetindeki mektup:
Ziya Gökalp!

“Sayın Necati Doğru, SÖZCÜ Gazetesinin bir okuyucusu olarak makalelerinizi zevkle ve gururla takip ediyorum. KAFALAR başlıklı yazınızda da konuya Büyük Türk düşünürü ZİYA GÖKALP ile başlamış ve çok güzel bir şekilde sonuçlandırmışsınız. Makalelerinizden ötürü sizi yürekten kutlarım. Bu son makalenizde maalesef yanlış bir bilgiye rastladım, samimi bir okuyucunuz olarak, izninizle bu hususun doğrulanmasını istirham ediyorum. Sosyolog ve Düşünür ZİYA GÖKALP, baba ve anne tarafından Türk’tür. Ben, büyük düşünürün kendisinden iki yaş küçük kardeşi Merhum E.Top.Alb. NİHAT GÖKALP’in oğluyum ve kendimi bildim bileli biz ailecek ‘Türk oğlu Türk’üz. “Türkçülüğün Esaslarını” vaaz eden, bir çok şiirlerinde ve eserlerinde Türk’ü yücelten ZİYA GÖKALP’in Türk olmasından tabii ne olabilir ki? Üstelik aynı kitabın kapağında kendi ifadesiyle “Türklük hem mefkurem ve hem de kanımdır” ibaresi yazılıdır. Sürekli bir okuyucunuz olarak bu gerçeği bilgilerinize sunar ve uygun görebileceğiniz zamanda ve tarzda düzeltilmesini, en iyi dileklerimle birlikte arz ve istirham ederim.

Saygılarımla.
Turfan Gökalp (E.Hv.Tuğg.)

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
 ZİYA GÖKALP'İ ISRARLA KÜRT DİYE GÖSTERMEK İSTEYENLER KİMLERDİR? MAKSATLARI NEDİR?

1- Mütareke basınında sürekli Ankara’daki “milliyetçi hareket” aleyhinde yazan, aynı sebeple de halk arasında adı Artin Kemal'e çıkmış meşhur Ali Kemal gibi İngiliz işbirlikçisi Türkçülük düşmanları, Ziya Gökalp’e Kürt diye saldırarak onun şahsında Türkçülüğü karalamak, aşağılamak, gözden düşürmek istemişlerdir. Ziya Gökalp, Ali Kemal'in gazete yazısı Malta adasında tutsak iken eline ulaştığında, bu iftiraya, "ALİ KEMAL'E" başlığıyla yazdığı manzumeyle tokat gibi bir cevap vermiştir. Söz konusu manzumenin son dörtlüğünü bu sayfada iki üç gün kadar önce paylaşmıştım.

2- Bilimsel gerçekleri siyaset sahnesindeki ucuz, basit, gündelik kazançları uğruna eğip bükmeye çalışanlar; "Ziya Gökalp Kürt idi dersek Kürtleri kazanırız" diye düşünen, böyle zanneden, ama sadece kendilerini, etraflarına çöreklenmiş evet efendimci takımıyla cahil taraftarlarını aldatan; tarih bilincinden, ulusal bilinçten yoksun, kısa görüşlü siyaset esnafı, bunların yedeğindeki düşünce adamıyım diye geçinen fikir haysiyeti yoksulları, omurgasız yarı/aydınlar...

3- GERÇEK/BİLİNÇLİ HAİNLER İLE ONLARLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDEKİ KÜRTÇÜ/BÖLÜCÜLER; -bunların bütün derdi, davası, maksadı Türklerin özgüvenini yıkmak olduğundan- “bakın görün işte, Türkçülüğün fikir babası, “Türkçülüğün Esasları”nı yazan Ziya Gökalp bile Türk değilmiş, Kürt imiş” diye durmaksızın yazarak/çizerek, bu yanlış algıyı tartışılmaz bir gerçekmiş gibi göstermek, herkese/ her kesime benimsetmek gayesi peşindedirler. Hatta öyle ki, bunlar soy sop faslında Atatürk’e bile dil uzatmaya kalkmışlardır. Aziz Nesin’in başlattığı “aptal” edebiyatının durup dururken, rastgele, tesadüfi bir söylemden ibaret olduğunu mu sanıyordunuz?

4- Yarım yamalak okuduğu her şeye inanan, cahil cühela takımına mensup sıvama aptallar, ahmaklar, akıl/idrak yoksunları…….

5- KNF ile başlayıp günümüzde doruğa çıkan, Atatürk/Cumhuriyet/Türklük karşıtı ve düşmanı siyasi İslamcı hareketin Atatürk’e doğrudan çatamadıkları dönemde, onun fikir babası olan Ziya Gökalp’e her türlü çamuru atmakta hiçbir ahlaki sakınca görmeyen Arapçı/yobaz/bağnaz mensupları…….