GENEL KONULAR OTAĞI > GÜNCEL

Spor demek Futbol demektir .

(1/2) > >>

ULUKAY:
Türkler !
Futboldan başka spor yokmu ?
Spor demek futbol demek dir değilmi ?
Ötükende Kürşat ata hangi takımda oynuyordu ?
Şölenlerde futbol oynuyorlardı değilmi ?
Futbol ata sporumuzdur zaten bizim .
Güreş nerde ?Atıcılık -Okçuluk-Avcılık-Dağcılık -Deniz sporları ve Su altı , dalış-motor sporları-kondüsyon ve vücut geliştirme -atletizm -uzakdoğu sanatları-havacılık sporları ,yamaç paraşütçülüğü futbolun yanında bunların lafımı olur ya bunlar bebek işi değilmi ?
Bir Türk evladı şuraya numunelik olsun başka bir spor konusu açmamış .Bir kaç tane değinmeye çalışan olmuş gibi o kadar .
Böyle devam edin siz .Aynen böyle dümdüz gidin kandaşlarım  iyimi .
Irkdaşlar bu saydığım sporlar hakkında bilgisi olanlar paylaşım yapın bilgilenelim .

TARDU KAĞAN:
Futbolu atalarımız ötükende tomak  adıyla oynardı.Ancak tomak düğünlerde,derneklerde,eğlencelerde takımlar halinde oynanır,izleyenlerini coştururdu.O zamanlar top olarak,meşin,yada sığır işkembesinin etrafı,sicim yada hayvan bağırsaklarıyla sarılmak usulü ile yapılırdı.Kürşad ata yaşasaydı sanırım fenerli olurdu.Ama Ata sporlarımızdan en ravaçta olanı okçuluktur.Atalarımız at üstünde dörtnala giderken direklere takılan hedeflere atış yaparlardı.İyi bir atış için atın tam dört ayağını yerden kestiği an beklenir,gerilen kiriş bırakılırdı.At üzerinde geriye dönerek yapılan ok atışıda sadece Türklere özgü bir beceri idi.Oklarımız ise tipine göre ve menziline göre ad alırdı.menzil, dirkev,şem andam vs....Güreşe gelince;bir zamanlar gürbüz babayiğitler yatiştiren milletimiz,şim yüz metreyi tam gaz bitiremeyecek kadar zayıf ciğerlere sahip.Günde iki paket sigara içilirse öyle olur malesef.Zamanımızda kımız bulunmuyorki doya doya içelim.Rakıya,biraya,votkaya talim....Bir Türk evladı şuraya spor konusunda bi başlık açmamış demişsin...tüm derbilerde ,yenilen takımın taraftarı olan andaları bl bol kızdırıyoruz.Yetmezmi?

Türkçü:
Tardu Kağan,
Tomak'ı bilmiyorum ama tepük olarak anımsıyorum.

Esenlikler...

TARDU KAĞAN:

--- Alıntı yapılan: Türkçü - 02 Ekim 2011 ---Tardu Kağan,
Tomak'ı bilmiyorum ama tepük olarak anımsıyorum.

Esenlikler...

--- Alıntı sonu ---

Hafızan müthiş anda.

Türkçü:
Beni yanlış anlamadınız inşallah.
Alay falan etmedim. Tomak'ı gerçekten bilmiyorum ama olabilir fakat tepük olarak anımsıyorum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git