Gönderen Konu: DOĞU ve GÜNEYDOĞUNUN ETNİK YAPISINA AİT TAHMİNİ RAKAMLAR  (Okunma sayısı 121277 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
AKP sinin akil adam(!) diye seçtiği Tarhan Erdem Radikal Gazetesinde sahibi olduğu Konda Araştırma Şirketince yapılan çalışmayı paylaştı ve kürt nüfusunun dünya genelinde 25 milyon civarında olduğunu açıkladı.
Tarhan Erdem'in açıklamasına göre en çok kürt Türkiye'de bulunmaktaymış. Tarhan Erdem'in araştırmasında Doğu ve Güneydoğuda ki diğer azınlıklarla-ki sırf 2 milyon civarında  Zaza vardır ve Zazalar hiç bir şekilde kendilerini kürt olarak tanımlamazlar-gizli ermenilerin de kürt olduğu varsayılmasına rağmen Türkiye'deki kürt nüfusu topu topu 13 milyon civarında gözükmektedir. Hani Türkiye'deki kürt nüfusu en az 25-30 milyondu? Bunlar psikolojik ve demografik savaş taktikleridir. Bu taktikleri ancak din kardeşliği afyonuyla beyni uyuşturulmuş angut, mankurt ve işbirlikçi hainlere yuttururlar!

TTK.

İşte Tarhan ERDEM'in sözünü ettiğim, yazısının tamamı:

Alıntı

Âkil insanların İzmir'deki görüşmeleri sırasında, Kürt nüfusunun ne kadar olduğunu da söyledim. Sayılar nüfus ve oran olarak karıştırılarak yazıldı.
Ben İzmir'de, 2006 KONDA 'Biz Kimiz Araştırması'ndan aklımda kalanları söylemiştim.

2006'dan sonra ülkemizin nüfus sayımı değişti ve gelişerek her yıl sonu itibariyle açıklanmaya başlandı.

DÜNYADAKİ KÜRT NÜFUSU

2006'dan sonra da KONDA 2010 yılında bir genel araştırma daha gerçekleştirmiştir. Ayrıca üç yıldan beri her ay etnik kimlik sorusunu da kapsayan araştırmalar yapılmaktadır.

Bir gazete yazısında, araştırma sonuçlarına göre etnik grupların sayılarını karşılaştırmalı ve açıklamalı olarak vermek uygun sayılmasa da çözüm sürecinde bulunduğumuz bu dönemde, KONDA'nın araştırma bulgularını yayımlamak, birçok çevreye yararlı olacaktır.

Deneklere 2006'dan beri etnik kökenini öğrenmek için araştırmalarımızda, "Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız, ama değişik etnik kökenlerden olabiliriz; siz kendinizi, kimliğinizi ne olarak biliyorsunuz veya hissediyorsunuz" sorusunu yöneltiyoruz.

Araştırmanın amacı gereği, seçmen yaşındakilere yöneltilen, bu ve diğer yardımcı soruların cevaplarının verilerini, (0-17) yaş grubuna genişleterek bazı varsayımlarla bütün nufusun etnik grup dağılımını hesaplamaktayız. Bu hesaplarda, KONDA araştırmaları bulgularını, TÜİK tarafından yayımlanan, nüfus sayımları ve 2007'den bu yana sayım yerine geçen adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarını kullanmaktayız.

Milliyet gazetesinde yayınlan 2006 araştırmasının sonuç raporu, aşağıdaki tabloda özetlenmektedir (22.3.2007):

2010 araştırmasının özet sonucu, aşağıdadır: (Kürt Meselesinde Algı ve Beklentiler, İletişim Yayınları, 2011, sf. 87)

Bu hesaplamalarda kullanılan nüfus sayıları, 2007'den bu yana yapılan ADNKS çalışmalarıyla düzelmeye devam etmektedir.

2012 sonu ADNKS Türkiye nüfusu 75 milyon 630 bin olarak açıklanmıştır.

KONDA'ya göre 2013 yılı başlarında nüfusun etnik gruplara dağılımı aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Görüldüğü gibi, Türkiye nüfusunun yüzde 17,7'sini bulan Kürt nüfusu toplam 13 milyon 400 bin olarak hesaplanmıştır. 18 yaş üstündeki Kürt nüfusu ise 7 milyon 770 bindir; bu da toplam nüfusun yüzde 10,3'üdür.

Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı TÜRKİYEM

• Türkçü-Turancı
DADAŞ Kardeşim  yazının alıntı oldugunu yukarda belirtmiştim, oranlarda 5-10 yanılma payı olması normal, birebir araştırmaya dayanmıyor tahminidir 1965 den sonra araştırma yapılmamıştır böyle olunca çeşitli araştırma şirketleri arasıra  etnik nufus tahmini yaparlar bugün Tarhan erdem denen bozuk pezevengin Türk'den kuyruk acısı olmalıki  bu yılın başında Kondanın(kendi şirketi) yaptığı araştırmayı tekrar gündeme getirmiş Türkiyede kürt sayısı %17,7 imiş burda bilinç altına bişeyler yerleştirmeye çalışıyorlar çoklar çoğalıyorlar haklarını verin gibisinden v.s..Basitce düşünürsek bu oran gerçek olsaydı bdp barajı aşardı.

Dadaşların Türk olduğunu bilmeyen Türkçü olurmu kandaşım? Dadaşıda çok iyi biliyoruz Gakkoşuda!
TÜRK'ÜN KALBİNİN ATTIGI HERYERDEYİZ

Çevrimdışı daglargibi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
AKP sinin akil adam(!) diye seçtiği Tarhan Erdem Radikal Gazetesinde sahibi olduğu Konda Araştırma Şirketince yapılan çalışmayı paylaştı ve kürt nüfusunun dünya genelinde 25 milyon civarında olduğunu açıkladı.
Tarhan Erdem'in açıklamasına göre en çok kürt Türkiye'de bulunmaktaymış. Tarhan Erdem'in araştırmasında Doğu ve Güneydoğuda ki diğer azınlıklarla-ki sırf 2 milyon civarında  Zaza vardır ve Zazalar hiç bir şekilde kendilerini kürt olarak tanımlamazlar-gizli ermenilerin de kürt olduğu varsayılmasına rağmen Türkiye'deki kürt nüfusu topu topu 13 milyon civarında gözükmektedir. Hani Türkiye'deki kürt nüfusu en az 25-30 milyondu? Bunlar psikolojik ve demografik savaş taktikleridir. Bu taktikleri ancak din kardeşliği afyonuyla beyni uyuşturulmuş angut, mankurt ve işbirlikçi hainlere yuttururlar!

TTK.

Alıntı

Âkil insanların İzmir'deki görüşmeleri sırasında, Kürt nüfusunun ne kadar olduğunu da söyledim. Sayılar nüfus ve oran olarak karıştırılarak yazıldı.
Ben İzmir'de, 2006 KONDA 'Biz Kimiz Araştırması'ndan aklımda kalanları söylemiştim.

2006'dan sonra ülkemizin nüfus sayımı değişti ve gelişerek her yıl sonu itibariyle açıklanmaya başlandı.

DÜNYADAKİ KÜRT NÜFUSU

2006'dan sonra da KONDA 2010 yılında bir genel araştırma daha gerçekleştirmiştir. Ayrıca üç yıldan beri her ay etnik kimlik sorusunu da kapsayan araştırmalar yapılmaktadır.

Bir gazete yazısında, araştırma sonuçlarına göre etnik grupların sayılarını karşılaştırmalı ve açıklamalı olarak vermek uygun sayılmasa da çözüm sürecinde bulunduğumuz bu dönemde, KONDA'nın araştırma bulgularını yayımlamak, birçok çevreye yararlı olacaktır.

Deneklere 2006'dan beri etnik kökenini öğrenmek için araştırmalarımızda, "Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız, ama değişik etnik kökenlerden olabiliriz; siz kendinizi, kimliğinizi ne olarak biliyorsunuz veya hissediyorsunuz" sorusunu yöneltiyoruz.

Araştırmanın amacı gereği, seçmen yaşındakilere yöneltilen, bu ve diğer yardımcı soruların cevaplarının verilerini, (0-17) yaş grubuna genişleterek bazı varsayımlarla bütün nufusun etnik grup dağılımını hesaplamaktayız. Bu hesaplarda, KONDA araştırmaları bulgularını, TÜİK tarafından yayımlanan, nüfus sayımları ve 2007'den bu yana sayım yerine geçen adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarını kullanmaktayız.

Milliyet gazetesinde yayınlan 2006 araştırmasının sonuç raporu, aşağıdaki tabloda özetlenmektedir (22.3.2007):

2010 araştırmasının özet sonucu, aşağıdadır: (Kürt Meselesinde Algı ve Beklentiler, İletişim Yayınları, 2011, sf. 87)

Bu hesaplamalarda kullanılan nüfus sayıları, 2007'den bu yana yapılan ADNKS çalışmalarıyla düzelmeye devam etmektedir.

2012 sonu ADNKS Türkiye nüfusu 75 milyon 630 bin olarak açıklanmıştır.

KONDA'ya göre 2013 yılı başlarında nüfusun etnik gruplara dağılımı aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Görüldüğü gibi, Türkiye nüfusunun yüzde 17,7'sini bulan Kürt nüfusu toplam 13 milyon 400 bin olarak hesaplanmıştır. 18 yaş üstündeki Kürt nüfusu ise 7 milyon 770 bindir; bu da toplam nüfusun yüzde 10,3'üdür.

Onlar arastirmalarinda kürtlerin yanina zaza'lari da ekleyip birlikte degerlendiriyorlar. 1,5 milyon civarinda zaza oldugunu kabul edersek Konda'nin arastirmasina göre 12 milyon kürt var kabul edebiliriz bence de dogruya yakin bir arastirmadir, fakat bu arastirma yapilirkan karma evlilikler ve melezler hangi kategoriye dahil edilmis ? kürtce bilmeyen kürtler hangi kategoriye dahil edilmis ? Bunlarida sormak gerek. Eskiden de dedigim gibi devletin eliyle Türkiye'deki etnik gruplar arastirilmadikca ve kimlik hanelerine isimler yazilmadikca Türkiye'de kim ne kadar tahminden öteye gidemez. BDP'nin bir ara mecliste böyle bir teklifi vardi kürtcü bir parti de olsa bize hos gelen bir teklifti bu. Osmanli'da bile cerkez ahmet, rum yanis, ermeni agop gibi lakaplar takilir kisiler öyle anilirdi, karman corman dedigimiz Osmanli'da bile kisinin etnik kimligi belirgindi.

Çevrimdışı giray-han

• Türkçü-Turancı
Alıntı

TTK.

Ben Zazaları da "Kürt" ya da "Kürtümsü" kategori içinde görmekteyim. Kendilerine istedikleri kadar farklı bir isimle seslenebilirler. Ama iş Türk düşmanlığına gelince Kürtlerle beraber başı çekenler yine Zazalar olduğundan, ve Zazaların Kürtçeye benzer bir dil konuştuğu göz önünde bulundurulursa(ırki olarak da aynı kökenden gelmektedirler), bunları Kürtler içinde saymak bence çok da yanlış olmaz.

Çevrimdışı emir25

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Türk'ün kalesi Erzurum'dan esenlikler...
Erzurum %70-80 yazılmış...
Ben bir Erzurumluyum...
Daha fazla olduğunu düşünüyorum...Yüzde 80-85 filan...Zaten Erzurum yerlisi Türk'tür,Dadaş'tır...
Mezopotamya'dan gelen Kürtler güney ilçelerimize yerleştiler...Öylece nüfusları arttı...Zaten onlar o 3-4 ilçede yaşarlar...Merkezde de bir tane mahalleleri vardır...Halkın geri kalanı Türkmen'dir...Alevi Zazalar da var...Ama ben kimsenin Zaza'yım dediğini duymadım Erzurum'da...Onlar da kendilerini Türk bilirler...Zaten Türk olup olmadıkları tartışmalıdır...
Tanrı Türk'ü korusun ve yüceltsin...

Çevrimdışı daglargibi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
Alevi ve safii zazalarda yaslilar ve aile büyükleri  genelde mezhepciligi öne cikarirlar . Okumus kesim ise ya devrimci olur ya pkk li zaza milliyetciligi ve kendini kürt kimliginden ayri görme düsüncesi avrupa da yogunlasirken Tr de biraz da kürtcüler den cekindikleri icin pek seslerini cikaramiyorlar. Zaza yi kürtler le ayni kimlikte gören arkadaslar bir Elazig ya ya da Gerger e gidip orda i zazalar la bir görüssünler kür olmak bir yana kürtler den nefret eder ordaki zazlar. Benim  bildigim sadece Siverek teki zazalar yogun kürtlesmislerdir bir de Diyarbakir in merkez ve ilcelerin de yasayan zazalar dada kürtlük bilinci yüksek tir.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
Son birkaç yıldır Antep, Kilis, Urfa, Mardin gibi illerimizde sayıları gittikçe artan Suriyeli Arap unsuru da büyük bir nüfus oluşturmaktadır. Özellikle bu illerimizde yaşayan Türklerin nüfus etkinliği için bu da ayrıca bir tehdittir. Bunu da dikkate almakta yarar var.
23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı [Hun Türk]

• Türkçü-Turancı
  • TTK
TGRT'nin de bir araştırması vardı. Kimlik ve algı diye. Araştırma fena değildi. Dikkat çekici sayı Kürt olup Türk'üm diyenlerin fazlalığıdı.

emir25, Zazaların Türk olup olmadıkları gibi bir durum yok.  Kürt değiller ama yakın akrabalar. Tartışmalı bir durumları da yok. Ha Kürt Ha Zaza neyi fark edecek?
Bana göre ticanilik, nurculuk, yobazlık, komünizm ve partizanlık gibi hastalıkların sebepleri, milli ülküden yoksunluktur.
Hüseyin Nihâl Atsız

TÜRK IRKI SAĞOLSUN !

Çevrimdışı daglargibi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
Zaza ile kurt arasindaki benzerlik ingiliz ve almanlarin benzerligi gibidir

Çevrimdışı emir25

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Türk'ün kalesi Erzurum'dan esenlikler...
TGRT'nin de bir araştırması vardı. Kimlik ve algı diye. Araştırma fena değildi. Dikkat çekici sayı Kürt olup Türk'üm diyenlerin fazlalığıdı.

emir25, Zazaların Türk olup olmadıkları gibi bir durum yok.  Kürt değiller ama yakın akrabalar. Tartışmalı bir durumları da yok. Ha Kürt Ha Zaza neyi fark edecek?

Fazla bilgim yok bu konuda...Ben Erzurum'daki Türk nüfusun daha fazla olduğunu belirtmek istedim daha çok...
Tanrı Türk'ü korusun ve yüceltsin...