GENEL KONULAR OTAĞI > SORU-CEVAP

SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?

<< < (53/61) > >>

lonewolfcypriot:
Benim atalarim Bergama'dan Kibris'a geldi.

mamihan:
merhaba kandaslar ben samsun alaçam aşağıısırganlı koyundenim aslen secerelere baktim 250 senedir koyden cikmamisiz ve arsiv daire baskanligindan gelen mesaja gore imamhızıroğullarindaniz secerelerdekine gore imamhıdır ogullarindan sorum su biz hangi boydaniz hangi asiret bulamiyorum bi turluyardim edermisiniz

AyşeFiliz:

Merhaba, bu foruma yeni üye oldum, son zamanlarda kökenlerimi öğrenmeye büyük bir ilgi duymaya başladım, her zaman en azından baba tarafından Oğuz kökenli olduğumu düşünüyordum, babamın ailesi 1800 lerden beri Adana Kadirli de yasıyor ve köylerinin adı Sıtır..son derece aydın bir köy hepsi eğitimli insanlar tüm kuzenlerimin adı Oğuz, Cengiz, Kutbek, Özbek gibi Öztürkçe isimler ve fiziksel özellikleri de Oğuzları andırıyor, genelde acık tenli ve sarışınlar..

Anne tarafından ise bir kol Balıkesir Balya, diğer kol Kastamonu Araç, bu iki bölgede de Avşar boylarının olduğunu biliyorum, ailenin o kolu da genelde Oğuzların fiziksel özelliklerini taşıyor..

İçsel olarak herzaman bilsemde bu bilgilere ulaşmak ve yüce Türk soyunun bir mensubu olduğumu bilmek beni çok duygulandırdı..

Ayrıca Türk boylarına, Türk kültürüne ve kimliğine karşı tarih boyunca yapılan ve hala yapılmakta olan saldırılara karşı özellikle yaşadığımız son zamanlarda daha da fazla bilinçli bir şekilde kökenlerimize sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum, sevgiler..

Alp43:
Esenlikler.
Bu konuda bana yardımcı olabilecek birini bulursam çok mutlu olacağım. Baba tarafım Domaniç Çokköy'den, yalnızca babamın ninesi Domaniç Çukurca'dan. Çokköy hakkında ağda yeterli bilgileri bulamıyorum çünkü köy yerleri olduğundan haklarında çok şey yazılmamış. Edevlet soy ağacına ve babamın bana aktardığına göre dedelerim hep Çokköylü. Hangi boydan olduğumu öğrenemedim bir türlü, büyüklerimden de kimse sağ olmadığı için bilgi alamıyorum. Burada bu konuya vakıf olan varsa yardımcı olabilir mi bana, sağ olun şimdiden.

Alp43:
Ağabeylerim acaba Kayı boyundan olabilir miyiz Çokköy'e yerleşmişler midir Domaniç'e gelince Kayılar? Uzun süre yaptığım araştırmalar sonucu Domaniç Gazetesinin şöyle bir yazısını buldum:

--- Alıntı ---Kayıhanlılar, Ankara-Haymana’da yaylak-kışlak halinde yaşarken, Selçuklu Devleti’nin kuzeybatı uç sınırında Selçuklu saflarında yer alarak Bizans’a karşı gaza ve fütuhat faaliyetlerinde yer aldılar. Sultan 1.Alaaddin Keykubat, gaza ve fütuhat hizmetlerinden dolayı Kayıhanlılara Söğüt’ü kışlak Domaniç’i yaylak olmak üzere dirlik/ikta olarak verdi. Kayıhanlılar, ilk zamanlar yani 1230-1288 yılları arasında yaylak-kışlak halinde Domaniç-Söğüt’e gidip geliyorlardı. Fetihler gerçekleştikçe yani Karacahisar, İnegöl, Bilecik, Bursa fethedilirken oralara yerleşenlere karşılık Domaniç’te kalan bazı Yörük Türkmen haneler Domaniç’teki eski Bizans-Roma yerleşimlerinde köy kurdu, bazı haneler de yaylak-kışlak hayatına devam etti. İlk yerleşilen köyler: Hisarköy, Çokköy, Seydikıranı, Kozluca, Aygırlar, Bozbelen1, Bükerler, Göçebe, Çukurca, Ilıcaksu1, Hasanoğlu/Küçükköy, Akbaş/Fıranlar, Çarşanba1, Peşemit, Rumpaşa/Domur, Tekfurçatı/Durabey, Sovıcak, Alpagut/Muratlı, Beğe/Beğecik, Aksu/Karaköy, Bican/Böçen, Tırhas, Berçin, Sünlük/Karamanlar(Küçük Sarıot), Saruhanlar, Güneyseyid/Güney, Sarıot, Ömerler bildiğimiz köyleri oluşturur. Ama bugün yerleşimlerini bilemediğimiz Akyar, Yemişen, Danişmentli, Alınviran, Hisarbeği, Aslıbeği, Alakilise/Yenice, Akçakilise, Tomalu/Tavluoğlu, Kasım, Bozbelen2, Karaoğlan, Bozcasu, Dere, Sarular, Bozyaka/Büyük Furanlar, Kızılkilise, Çarşanba2, Küçük Bükerler, Ilıcaksu2, Gümrancık gibi köyler de ilk yerleşim yerleriydi.

--- Alıntı sonu ---

Öyleyse Çokköylüler Kayılara mı mensup, köy Kayı yerleşim yerinden mi? Sizlerin elinde bulunan kaynaklarda bu malumatı doğrulayan şeyler var mı? Yardım ederseniz çok mutlu olacağım. Boyumu öğrenmeyi çok istiyorum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git