TÜRKLÜK ve TÜRK DÜNYASI OTAĞI > TÜRK - TURAN DÜNYASI

ATATÜRK'TEN ATSIZ'A TÜRKÇÜLÜK ve SİYASET

<< < (2/4) > >>

Atçeken Beği:
Her ne kadar monitöre bakıp,yazı okuyamasamda bu konuyu zevk ile okudum.Bu konu hakkında zerre kadar süphem yoktu zaten.
     "Arkasında olmasaydı şanlı bir mazi

Bu milletten çıkar mıydı bir büyük GAZİ"
mısralarını lise yıllarımda sıralara kazır,şiir okuma derslerinde mutlaka bu şiiri okurdum.(Hatta 4 hafta üst üste aynı şiiri okuyunca öğretmenim bana zayıf not vermişti)

Esenlikler .

SelimPusat:
Bu önemli yazı için teşekkür ederim.

Yalnız bir noktaya takıldım.
"Neticede söylemek istediğimiz şudur: Türkçülük ne sağ ne de sol bir fikirdir. Sağ ve sol gibi basit, sınırlı, varolmaları için birbirlerine muhtaç kavramlar, Türkçülük gibi yüksek bir ülküyü ifade etmek için yeterli değildirler." gibi bir tabir kullanılmış.

Atsız Ata, Sağcı Kimdir adlı yazısında; ideoloji bakımından “sağ” milliyetçiliği, “sol” beynelmilelciliği temsil ettiği için sağda Türkçüler, solda da beynelmilelciler vardır. demektedir.

Yani Atsız Ata Türkçülerin sağcı olduğunu belirtmiyor mu?

Hatta aynı yazıda:
"Sağcı biziz: Türkçüler."
"Sözün kısası: Türkçüler sağcı olduğuna göre sol uçta komünistler vardır. Bu ikisinin arasındaki yerleri millî fikre veya beynelmilelciliğe olan yakınlık veya uzaklıklarına göre ötekiler doldurur."

demektedir.

TÜRK-KAN:

--- Alıntı yapılan: SelimPusat - 25 Aralık 2007 ---Bu önemli yazı için teşekkür ederim.

Yalnız bir noktaya takıldım.
"Neticede söylemek istediğimiz şudur: Türkçülük ne sağ ne de sol bir fikirdir. Sağ ve sol gibi basit, sınırlı, varolmaları için birbirlerine muhtaç kavramlar, Türkçülük gibi yüksek bir ülküyü ifade etmek için yeterli değildirler." gibi bir tabir kullanılmış.

Atsız Ata, Sağcı Kimdir adlı yazısında; ideoloji bakımından “sağ” milliyetçiliği, “sol” beynelmilelciliği temsil ettiği için sağda Türkçüler, solda da beynelmilelciler vardır. demektedir.

Yani Atsız Ata Türkçülerin sağcı olduğunu belirtmiyor mu?

Hatta aynı yazıda:
"Sağcı biziz: Türkçüler."
"Sözün kısası: Türkçüler sağcı olduğuna göre sol uçta komünistler vardır. Bu ikisinin arasındaki yerleri millî fikre veya beynelmilelciliğe olan yakınlık veya uzaklıklarına göre ötekiler doldurur."

demektedir.

--- Alıntı sonu ---

"Sağcılara aldığı bu açık tavra rağmen Türkçülük halâ sağ cephe içindeymiş gibi gösterilir. Bunun üzerine Atsız 1968'de "Sağcı Kimdir" diye bir yazı yazar. Bu yazıda bir Türk'ün Türkçü olduğu oranda sağcı sayılabileceğini dolayısıyla İslâmcıların, Nurcuların, Süleymancıların sağcı sayılamayacağını belirtir (14). Fakat kavram kargaşalığı devam etmektedir. Bunun üzerine Atsız'ın kardeşi Nejdet Sançar 1970'de "Biz Sağcı Değiliz, Türkçüyüz" adlı bir yazı yazar (15), Yine aynı yıl Atsız "Yobazlık Bir Fikir Müstehasesidir" isimli bir yazı yazarak kavram kargaşalığına noktayı koyar (16)."

TÜRK-KAN:
 Bu yazıyı özellikle genç Türkçü kandaşlarımızın ve Otağımızı takip eden diğerlerinin okuması için sabitliyorum.

Işbara Tarkan:
Eline sağlık TÜRK-KAN ağabey.Gerçekten çok bilgilendirici bir yazı olmuş.Umarım Türk gençleri bunu okuyarak bazı şeylerin farkına varır.Gerçek Atatürkçü kimmiş görürler.Atatürk yalnız Türkçüdür.Böyle doğmuş, yaşamış ve ölmüştür.Kimsenin Atatürk'ü sol veya sağ gibi dış güçlerin dayatması fikir kalıplarının içine sokma hakkı yoktur.

T.T.K.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git