Gönderen Konu: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?  (Okunma sayısı 256931 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tirkman

• Yeni Üye
  • *
Ynt: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #250 : 26 Şubat 2018 »
Dilerim soyadımdan bulabilirsiniz

haftasonu ancak dönebildi. Sizin köyün ekseriyetinin "kürt" olduğu, zamanında ermenilerle çatışmışlarsa da onlardan bir aile olmadığı, ve sünni Türk bir ailenin bulunmadığı (civarında alevi Türkmen bir köy varmış ama) bilgisini, Kurşunları tanımadığını ama Polat soyisimli birisi de tanıdığını ve onları da kürt bildiğini, (istanbulda oturan biriymiş) oralı arkadaş ve tanıdıklarıyla da bilirmiş ve öyle söylememi istedi.. köyler, tarih vs. baya kafayı sıyırmış biridir, güvenir ya da güvenmezsiniz.

7. kuşağa kadar hakimseniz, gerisinin önemi yok zaten, 1800'lere tekabül eder ki, o zamanlar ırkınız ne ise, muhtemelen 1000 yıldır da o'ydunuz. Siz ailenizin büyüklerine sormadınız mı, ya da sordunuz mu ki Türk soyundan geldiğiniz intibasına ulaştınız?
büyüklerinizin size soy, boy bilgisi taşımış olması gerekirdi.. Biz şu boydanız, buradan geldik, unutmayın, gibi.. İlla gerisini bilmek istiyorsanız, çeşitli dna gen testleri yapan kuruluşlar var internetten siparişle geliyor, tükürük örneği veriyorsunuz ve genetik havuzunuzu çıkarıyor, orta asyalı mısınız, ortadoğu mu, akdeniz mi vesaire.. kendi ailenizdeki bireylerden 50şer lira örneğin toplayıp, herhangi bir erkeğin tükürüğünü (y kromozomu ile taşındığı için dna, problem yok hepiniz için geçerlidir aynı dedede buluştuğunuzdan) yapabilirsiniz bunu.. genographic project var natgeo nun örneğin..
Ailenizin genelinin fenotipi nasıl? Biraz daha oval büyük kafatası, yana çıkık elmacık kemikleri, beyaz/pembe ten ve çekik gözler mi; uzun yüz, öne çıkık elmacık kemikleri, koyu/sarı/kırmızı ten ve yuvarlak dar gözler mi? ilki turanoid, ikincisi iranoid kanından hangisinin hakim olduğunu vermek için kafidir ilk başta.. umarım kürt değilsinizdir, yazık olur..

Çevrimdışı Tirkman

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #251 : 26 Şubat 2018 »
Dilerim soyadımdan bulabilirsiniz

büyüklerinizin size soy, boy bilgisi taşımış olması gerekirdi.. Biz şu boydanız, buradan geldik, unutmayın, gibi.. İlla gerisini bilmek istiyorsanız, çeşitli dna gen testleri yapan kuruluşlar var internetten siparişle geliyor, tükürük örneği veriyorsunuz ve genetik havuzunuzu çıkarıyor, orta asyalı mısınız, ortadoğu mu, akdeniz mi vesaire.. kendi ailenizdeki bireylerden 50şer lira örneğin toplayıp, herhangi bir erkeğin tükürüğünü (y kromozomu ile taşındığı için dna, problem yok hepiniz için geçerlidir aynı dedede buluştuğunuzdan) yapabilirsiniz bunu.. genographic project var natgeo nun örneğin..

Ailenizin genelinin fenotipi nasıl? Biraz daha oval büyük kafatası, yana çıkık elmacık kemikleri, beyaz/pembe ten ve çekik gözler mi; uzun yüz, öne çıkık elmacık kemikleri, koyu/sarı/kırmızı ten ve yuvarlak dar gözler mi? ilki turanoid, ikincisi iranoid kanından hangisinin hakim olduğunu vermek için kafidir ilk başta..

umarım kürt değilsinizdir, yazık olur..

Çevrimdışı TGA0105

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #252 : 28 Şubat 2018 »
Aile genelini inceledigim vakit ikincisi eşgal olarak daha uygun o vakit kanimca guney azerbaycan tarafi olabilir

Çevrimdışı TGA0105

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #253 : 28 Şubat 2018 »
Polatlar icin kaskani diye bi aşiretten bahsediyolarlakin dogrusu kaskanlı imis lideride eyüp diye biriymis bi zati turk asireti imis ananemin akrabalari ozbekistan tarafindan gelmis özyildirimlar koyun sitesinde yaziyodu

Çevrimdışı TGA0105

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #254 : 28 Şubat 2018 »
Buyuklerden kimse bilmiyor tam olarak nerden gelmisiz kürt olmadıgimi ümit ediyorum

Çevrimdışı Tirkman

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #255 : 28 Şubat 2018 »
Aile genelini inceledigim vakit ikincisi eşgal olarak daha uygun o vakit kanimca guney azerbaycan tarafi olabilir

ikinci eşgal uygunsa fenotipinizi var eden baskın genotipin, irani ya da semitik olabileceğini gösteriyor (kürt, arap, fars, yahudi vs.)

Güney Azerbaycan (Tebriz ve civarını kastettiniz sanırım) halkının hatta Azerbaycanlıların hepsi Turanî Türk değildir ya da melezdir, özellikle çok fars kırması mevcut ben çok etkileşimde bulundum, zaten baktığınızda anlarsınız, yazılımları Türkî'dir (dil vb.) ama donanımları nüfus hareketlerinde orada kalan iran kökenlilerdir.

İlla zorlamayın o halde güney azerbaycan'dır diye, belki gerçekten kürt, arap, fars vs. kökenlisinizdir, Türk olmayı temenni etseniz de, ait olduğunuz yerde olun sadece.. biraz kaskani aşiret vs. bakınayım dedim de bir çok kaynaklarda kürt diye kayıt edilmiş, 300-500 sene önce bile demek öyleyse öyledir..

Irkınızı ve geninizi illa merak ediyorsanız dediğim gibi 150-200 dolar para toplayıp gönderin bir dna kök firmasına internette çok, ailece bilirsiniz baskın kan/ırk dağılımınızı..

Ben illa Türk hissediyorum derseniz, hissedince Türk olduğunu söyleyenler kanından başkasını yamayan ülkücüler kuru kemalistler falan oluyor, oralarda kriptolar-melez-devşirme hep beraber olduğundan kabul edilirsiniz, zira Türkçü-Turancı olmak ayrı bir mesele, bir ırkın kan davasıdır, kendi ırkınıza dönün..

Çevrimdışı alperkara

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #256 : 05 Mart 2018 »
Eğer rahatsız etmiyorsam, soy konusunda benim de bir sorum olacaktı. 1846'ya kadar e devlet ile gördüm ki soyum Maraş-Afşin'e gidiyor. Maraş Afşin'in Büyüktatlı Köyündenim. Ama hangi boydan olduğumu merak ediyorum ve bu bölge ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım. Soy adım 'kara'. Babama sorduğumda, göçebe bir topluluk olduğumuzu ve köyümüzün kurucusunun isminin "çöllo" olduğunu söyledi. Afşar boyundan olabileceğimizi de vurguladı. Bir fikriniz var mı acaba ?

Çevrimdışı Bögü

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #257 : 11 Mart 2018 »
Merhabalar. Benim soyumun Malatya/Hekimhan'dan Kayseri/Karaözü'ne (O zamanlar Sivas'a bağlıymış). Oradan da Çorum/Alaca'ya geldiği biliniyor. Fakat boyum nedir bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Çevrimdışı Duman

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #258 : 11 Eylül 2018 »
Merhabalar,
Hepinize esenlikler dilerim...
Sivas/Yıldızeli'ne bağlı İslim köyündenim. Köyümüzde yaşayan hane sayısı çok az olduğundan ve bu konularda da geçmişten aktarılan bilgi/belge çok kısıtlı olduğundan net bir bilgiye ulaşamadım. Köyümün hangi boya mensup olduğu konusunda yardımınızı rica ediyorum mümkünse.
Teşekkürler, esenlikler
"O, yüce bir dağa benzer... Eteğinde yaşayanlar bu yüceliği fark edemezler. Bu dağın azametini kavrayabilmek için, O'na çok uzaklardan bakmak gerekir."

Çevrimdışı mamihan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #259 : 17 Eylül 2018 »
ben samsun alaçam aşağıısırganlı koyundenim aslen secerelere baktim 250 senedir koyden cikmamisiz ve arsiv daire baskanligindan gelen mesaja gore imamhızıroğullarindaniz secerelerdekine gore imamhıdır ogullarindan sorum su biz hangi boydaniz hangi asiret bulamiyorum bi turluyardim edermisiniz