Gönderen Konu: Gök Türk Kağanları Listesi  (Okunma sayısı 63388 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali Talip Çatalyürek

• Türkçü-Turancı
Ynt: Gök Türk Kağanları Listesi
« Yanıtla #20 : 22 Nisan 2011 »
paylaşım için sağol anda.

Çevrimdışı Borokhul Noyan

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #21 : 23 Nisan 2011 »
Romanda ki Işabara Alp kağanlık yapmamıştı hatırladığım kadarıyla. Kendisi Çin elinde Kara Kağan uçmağa vardıktan sonra intihar etmişti.
Ben mi yanlış hatırlıyorum?

O romanda adı geçen İşbara Alp'tir. Kurgu karakterlerden biridir. Listedeki kağanlar ise gerçekte yaşamış Kağanlarımız, Kutlu Atalarımızdır.

Listeyi hazırlayan kandaşımıza da teşekkürler...Ulu Tanrı, kalemini her daim kılıç gibi keskin etsin. Sayesinde Kutlu Atalarımızı tanıdık, Atasını bilmeyen it peşinde gezer.   

Çevrimdışı koray33

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 19 Mayıs 2011 »
mükemmel hazırlanmış...  emeğine ağlık

Çevrimdışı turania_25

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #23 : 04 Kasım 2016 »
TiginNoyan kandaşımıza teşekkür eder, bu gibi araştırmalarında başarılar dilerim.
Bayrak benliğimdir bayrak kimliğim,
Bayrak; öz yurduma öz hakimliğim.

Bahtiyar VAHAPZADE

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #24 : 10 Şubat 2018 »
Listedeki kağanlar ise gerçekte yaşamış Kağanlarımız, Kutlu Atalarımızdır.

Listeyi hazırlayan kandaşımıza da teşekkürler...Ulu Tanrı, kalemintvi her daim kılıç gibi keskin etsin. Sayesinde Kutlu Atalarımızı tanıdık, Atasını bilmeyen it peşinde gezer.   

“Büyük devletler kuran ecdâdımız büyük ve şümullü medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, tetkik etmek, Türklüğe ve cihana bildirmek bizler için bir borçtur.
Türk çocuğu ecdâdını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Kutlu Türk Başbuğ Gâzi Mustafa Kemal Atatürk
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı Çebi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #25 : 30 Ocak 2023 »
Selam soydaşlarım.
Aile profilim çok hoşuma gitti. Eline sağlık yalnız doğu Göktürklerin 16. sırada yazdığın, benim de hem kanını taşıdığım hem de adını taşıdığım kağanın yanında neden parantez içinde asi yazıyor bilmek istiyorum. Bir yanlışlık varsa hemen düzeltilmesini talep ediyorum.
Türkiye'nin en soylu ailelerinden Göktürklerin kurucu soyu aşina soyundan geliyorum.

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
  • Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
« Yanıtla #26 : 31 Ocak 2023 »
doğu Göktürklerin 16. sırada yazdığın, benim de hem kanını taşıdığım hem de adını taşıdığım kağanın yanında neden parantez içinde asi yazıyor bilmek istiyorum. Bir yanlışlık varsa hemen düzeltilmesini talep ediyorum.

Esenlikler Çebi kandaşım,
Moderasyon kayıtları doğrultusunda, konu incelemeye alınmış ve başlık sahibine iletilerek, kendisinden açıklayıcı bilgi istenmiştir.
Biz rastgele bir yanıt vermek istemedik.
Zira konu, tarihçileri ilgilendiren, akademik bir husustur.
Açıklama tarafımıza ulaştığında buraya eklenecektir.
Bilginize...

Ne Mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana.
Saygılarımla.
Çağrıbey.

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #27 : 31 Ocak 2023 »

Moderasyon kayıtları doğrultusunda, konu incelemeye alınmış ve başlık sahibine iletilerek, kendisinden açıklayıcı bilgi istenmiştir.
Biz rastgele bir yanıt vermek istemedik.
Zira konu, tarihçileri ilgilendiren, akademik bir husustur.
Açıklama tarafımıza ulaştığında buraya eklenecektir.
Bilginize...

Başlık sahibi TiginNoyan Kandaşımız bir üniversitede tarih doçenti olarak görev yapmakta olup, konu WhatsApp üzerinden kendisine iletildi.
Kendisiyle yapılan görüşmenin ekran resmi aşağıdadır.

Alıntı

........... Hocam esenlikler.
Senin Göktürk Kağanlığı listesiyle ilgili bir soru geldi de.
Bu listedeki kaganların bazılarının yanında Asi yazıyor.
Bunun sebebi nedir?

Selamlar ............ başkan
Bunlar kağanlıklarını ilan etmelerine karşılık bütün boyların desteğini henüz sağlayamadan Çinliler tarafından yakalanan kişiler.

Çok teşekkür ederim hocam..

Ne Mutlu, Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Saygılarımla.
Çağrıbey.

Çevrimdışı Çebi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #28 : 05 Şubat 2023 »
Açıklama için teşekkür ediyor. Evet yazılanlara ben de katılıyorum aile büyüklerim bunun hakkında bizzat Çine giderek araştırma yaptılar fakat "asi" kelimesi  yanlış anlaşılabileceğini söylüyorum.
Türkiye'nin en soylu ailelerinden Göktürklerin kurucu soyu aşina soyundan geliyorum.

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #29 : 05 Şubat 2023 »
Açıklama için teşekkür ediyor. Evet yazılanlara ben de katılıyorum aile büyüklerim bunun hakkında bizzat Çine giderek araştırma yaptılar fakat "asi" kelimesi  yanlış anlaşılabileceğini söylüyorum.

Asi kelimesi niçin yanlış anlaşılsın ki?
Bu işin uzmanları olan akademisyenler, tarih profesörleri belge ve tarihi gerçeklere dayanarak böyle tanımlamış ve kayıt altına almıştır.
Tarihi şahsiyetlerinde, temsil ettikleri ve taşıdıkları; bir takım değer, rütbe, sıfat ve mertebe var.
Bizim tarih anlayışımızda öyle gereksiz cilalama ve parlatmalara yer yok.
Gerçek neyse o yazılır.
Başarı ve zaferlerle övündüğümüz kadar başarısızlık ve hatta mağlubiyetleri de kabul ederek onlardan ders ve ibret alırız.
Hamaset edebiyatı gözleri kapatan ve geleceği aydınlatan ışığı söndüren bir perdedir.
Tarih hamaset değil gerçeklik ve bu gerçeklerden ders ve ibret çıkartma bilimdir.

Ne Mutlu Türk doğup Türk gibi yaşayana.
Saygılarımla.
Çağrıbey.