Gönderen Konu: GENETİK ve TÜRK GENETİĞİ  (Okunma sayısı 104773 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Dr.Bilge

• Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: GENETİK ve TÜRK GENETİĞİ
« Yanıtla #40 : 03 Temmuz 2007 »
Sn ATAKAN
Fars gen havuzunun baskın, Türk gen havuzunun çekniktir.
Ama buna rağmen anadoluda Türk fenotip'i hala hakimdir.
Siz vitrine konulanlara bakmayınız. Popüler medya gayriTürklerin adeta mağaza vitrinidir. Bundan 5 yıl önce durum daha içler acısıydı.
Toplumun iç güdüsü nedeniyle gayriTürk reklamı özellikle son bir yıl içerisinde eski hızını kaybetti.
Bir dönem Türk değilim demek modaydı.
Bu çevrelerde.
Şimdi yavaşda olsa denge sağlanmaya başladı.
Benim gibi adamlar her gününü Türk için yaşar. Bu gün iki ameliyatım oldu
Hastalarımdan birisi Türk değildi.
Ameliyattan önce ekibime söyledim.
Bu hastamız Türk değil ve bu yüzden ameliyatı kolay olacak. (Omurga ameliyatı ve tecrübelerimle sabittir ki Türk'lerin omurga cerrahisi diğerlerine göre çok daha sorunlu (komplike) olur. (Ayrıntının önemi yok)
Akşam evime geldim ve "Dondurmam gaymak" adlı filmi ilk defa seyrettim.
Meraklısı için söyleyeyim. Uzun yıllar çalıştığım Muğla yöresinde yerel halk ile çekilen bu filmde Türk fenotipinin çok güzel örnekleri ziyadesi ile mevcut.
Arkasından eşimin açtığı bir kanalda magazin programına göz attım. Ciddi bir kaza geçiren genç bir sanatçı vardı. "Barış" , Ve bir de "Bengü veya Beğüm" adlı bir şarkıcı. Sadece bu ikisi benim dikkatimi çekti. İşte bu iki insan Türk fenotipliydi.
Dediğim gibi her gün karşılaştığım onlarca insan üzerinde bilinç altıma yerleşmiş bir "tanıma sistemi" ile yaşıyorum.
Türk olmayanları da seviyorum ve bir hekim olarak, onların kaygıları benim kaygımdır. Ama insanın ne de olsa kendi kanına olan sevgisi bir başka. (Hiç kendi çocuğun ile diğeri bir olabilir mi?)
Merak etmeyin.
Anadolu henüz bitmesi imkansız gibi görünen Türk gen havuzuna sahip. İnsanlar kendilerini "kürt,çerkez,boşnak,pomak,arap,yunan" olarak tanımlayabilirler. Ama genler yalan söylemez.
Sorduğunuzda Alişan'da, Hülya Avşar'da "ben kürt'üm veya arabım diyecektir"
Ama değiller.
Atalarından o genleri yeterince alamamışlar.
Onlar adına üzgünüm.
Zannettikleri değiller.
Kendilerini ördek zannediyorlar ama Kuğu geni daha baskın çıkmış. İşte bu da tabiatın bir oyunu. :)
Doğurganlık oranları konusunda haklısın.
Ama bu bir şeyi değiştirmez.
1 tane Türk de olsa yeter.
Doğum kontrolü politikası ile ilgili daha güvenli ve daha kapsamlı araştırma yapan arkadaşlarımız var.
Bu konuda benim bilgilerim yetersiz.
Seni yanlış yönlendirebilirim.
Ama konu ile ilgin için diğer Türkçü sitelerde makaleler olduğunu hatırlıyorum.
Onlara bir gözgezdir istersen.
İlgine teşekkür ederim.

Çevrimdışı balabanoğlu

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #41 : 06 Temmuz 2007 »
Sn. Dr. Bilge, iletinize birkaçgün geç ulaşabildim. Gerçekten içimi rahatlatan tesbitlerinizi yazmışşınız. Türk geni taşıdığı kesin olan, ancak kendisini Türk olarak tanımlamayan insandan acaba ne kadar emin olmalıyız? İşte benim aklımı bu soru kurcalıyor. İlgi ve zahmetinize teşekkür ederim. Esen kalınız...
KILICINIZ KESKİN OLSUN...

Çevrimdışı BOZYABGU

• Yeni Üye
  • *
    • TURAN
« Yanıtla #42 : 08 Temmuz 2007 »
Öncelikle tüm ırkdaşlarıma saygılarımı bildiriyorym, bu benim bu forumdaki ilk iletim. Ve üye olmamı sağlayan Sayın Dr. Bilge beyin yazısıdır.

Sayın Dr Bilge yazınızdan ve araştırmalarınızdan dolayı tebrik ediyor devamını diliyorum. Ama ben de bu yazılarla ilgili bir takım kaygılarımı belirtmek isterim.

Bu genetik araştırmaların Türkiye'de yapılmamasının ve yapılanlarında safsata şeklinde olmasının  iki kaygıya bağlıyorsunuz ve bunlardan biri şu:

"1-Türkiyede dış görünüş olarak Türk genotipine uygun insan sayısı az. Gerçekleri yazarsam halkın çoğunluğu Türk olmadığını anlayacak. O zaman ben de ortalama Anadolu insanını tarif ederek yeni bir Türk tanımlamasına girmeliyim. Ne şiş yansın, ne kebap"

Tam olarak böyle düşünmesem de şunu söylemek mümkün ki sizin bir robot resim gibi çizdiğiniz Türk tipi Anadolu'da, Irak Türkmenlerinde, ve Azerbaycanda en azından çoğunlukta değil demek mümkün. Hatta Atayurdumuzda da bu dediğiniz özellikleri taşımayan çok kişi var. Bence bunun doğurması muhtemel sakıncaları vardır. Bunların birincisi basın- yayın ve sözde bilimsel kuruluşlar tarafından belirli aralıklarla dile getirilen Türk ırkı diye bir şey olmadığnıı sadece bir dil ailesi olduğunu, hatta bazılarına göre tam olarak bir dil bile olmadığını ispatlamaya çalışan sözde bilimsel yazılar yoluyla ırkımıza yapılan psikolojik operasyonlar. Sizin yazdığınız bu yazının böyle bir niyetle uzaktan yakından alakası olmadığını bilsekte, oluşabilecek kafa karışıklığı ile Türk'leri bu operasyonlara açık hale getirebilme riski vardır. Yani söz gelimi uzun boylu bir Türk, yada buğday tenli bir Türk kendini melez yada soyu karışık bilecek, ve belki de Türkçülük yolundaki azmi kırılacaktır. Şimdi bir Türk ırkçısına sende fars kırıklığı var demek küfürden farksız değil de nedir? Bu insanlar eğer buna rağmen Türkçülük yapabilecekse, o zaman bu ilerde yarı Türk, yarı kürt, ama Türk fenotipi baskın olanlara da Türkçülük yolunu açmaz mı? Lütfen yazdıklarımı yanlış anlamayın ben oluşabilecek sakıncaları dile getirmek istiyorum.

Şimdi bu psikolojik savaşın basınımızda örneklerinden bir-kaç dakika içinde bulduğumuz bir kaçına bakalım:

İsmet Berkan: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=214184

Burda da sözde bilimsel çalışmalar : http://istanbul.indymedia.org/news/2006/03/110610.php

http://komployok-bilgivar.blogspot.com/2004_04_01_archive.html

Şimdi bizde aslında sizin verdiğiniz bilgiler dışında kalanlarda az ve ya çok melez diye itham edersek bunlara yardımcı olmaz mıyız.

Benim inandığım bilimsel araştırma 2000 yıl önce Moğolistan'da bulunan mezardaki dna yapısıyla TÜrkiye'deki Türklerin benzemesidir.( Kaynak : http://www.genomenewsnetwork.org/articles/07_03/ancient.shtml

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=12858290&dopt=Abstract )

Bence Türk ırkı konusundaki tanımlamaları yaparken biraz daha dikkatli olmalıyız demek istediğim bilimsellikten uzaklaşıp sadece söylencelerle hareket etmemiz gerektiği değil, ırkımızı biraz daha sosyolojik zeminde incelemeliyiz, yani kendisine Türk diyebilenler arasında Türkiye'de yapılacak bir araştırmanın ortalamaları mesela bize Anadolu Türkünün ırk özelliklerini verebilir. Kendisine Türk diyebilenlerden kastım anasının babasının Türk olduğunu bilen insanlardır. Türk Milleti belli etmese de ırkçı bir halktır, yerleşim yerlerinde halk melezleri her zaman tanır, bizim memlekette dedesinin babası kürt olanlar bile halk tarafından bilinmektedir, ve bu insanlara kız verirken 2 kere düşünürler. Ermeniler, rumlarda böyledir, taşrada bunlarla evlenme sık değildir. Bu yüzden bu insanlar soyutlanmış ve ayrı yerleşim yerlerine yerleşmişlerdir, falan kürt köyü, ermeni mahallesi gibi. İyi bir saha araştırmasıyla bunlar ortaya çıkarılabilir. Ki bu tarz sosyolojik araştırmalarda mevcuttur.

Diyorsunuz ki ". Ama tedbir ve şüphe bu davanın çekiç ve örsüdür." sürekli tedbir ve şüphe içinde olursa bu ruh sağlığımızı da olumsuz etkilemez mi?

Ve son olarak size sorma istediğim soru şu sizin ırk tanımınız bu fenotipten ve bu fenotipin eksikliklerini taşıyorsa en azından genotipini çekinik olarak taşıma ümidi içerisinde olan insanlar bütünümüdür, değilse nedir?

Ben kendimi yüzde yüz Türk kabul ediyorum, ama saçım kahve rengi çoğu Türk gibi, şimdi kendimi bütün Türk dünyasında çoğunluğu oluşturan bu saç rengine sahip olduğum için bir kızıl saçlıdan daha mı az Türk hissetmeliyim.

Sayın hocam cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılar..
TÜRK OĞLU TÜRK.

Çevrimdışı HanTUG

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #43 : 07 Ekim 2007 »

Biraz Ders calisalim diye Stalin ve Leninin genclik/yaslilik resimlerini birlestirip buraya ekliyorum altina da bizlerle deneyimlerini paylasan sayin Dr. Bilgenin bilgilerini ekliyorum. Sayin Dr. Bilge Stalin ile Lenin üzerine "biri Türk digeri degil" demisti, bu bilgilere göre siz belirlemeye calisin.

Alıntı
Türklerin;
Ciltleri olabildiğince beyazdır. Bir İskandinav, bir germen ile yan yana konulduğunda dahi .daha beyazdırlar.
Güneş ışınlarına maruz kaldığında bu beyaz cilt pembeleşir ve kızarır. Çok zor bronzlaşır. Bu cilt yapısına en yakın ırk  olan İskandinavlar ise hemen hemen hiç kızarmadan bronz hale gelirler.
Göz renkleri açıktır. Göz renginin açık-koyu olmasını tek bir gen   belirler, ama renk ve tonlarının belirlenmesinde pek çok gen söz sahibidir. Türk ırkı açık göz rengi genine sahiptir. (En fazla açık kahverengi ama asla siyah değil).Bu ırk koyu göz rengi geni ile birebir karşılaştığında ilk neslinin tamamı koyu göz renkli olur. Koyu göz rengi geni baskındır. (dominant) (Çin,Arap ve Fars’ larla melezleşme de olduğu gibi)
Türkler kendileri gibi açık göz rengi genine sahip ırklarla karşılaştığında ilk ve sonraki nesillerin tamamı açık göz renkli olur. (Doğu Slavları ve İskandinav ırkı ile melezleşme örneğinde olduğu gibi)
Düz ve açık renk saçlıdırlar (Saç rengi de göz rengi gibi iki gen ile oluşur. Siyah renk ve Açık renk geni. Saç tonlarını yine birden fazla gen idare eder. )
Türklerin şaçları düz, seyrek ve açık tonludur. Kızıl saç renginin en yaygın olduğu ırktır. (Türkler kendileri gibi saç ve saç rengi özelliği olan ırklarla melezleştiklerinde sarışın,açık kumral ve kızıl, düz saçlı nesiller oluşur.)
Zenci, Arap, Fars melezlerin saçları siyah ve kıvırcıktır. Çin melezlerinin saçları siyah ve düzdür.
Türk ırkının gözleri badem şeklinde ve göz küreleri birbirinden uzaktır. (Kültürlerinde de çok yaygın bir benzetme ile hayalimizde canlandırmak için kurt ve ceylan’ın gözlerini örnekleyebiliriz.) Arap,Fars ve Zenci, Aryan ,Slav ve İskandinav melezliklerinde bu özelliklerini korurlar. Çin melezliğinde bu özelliklerini çekiklik lehine kaybederler. Yani bu gen sadece çekik göz’e nazaran çekinik (ressesive), diğer göz şekillerine baskındır (dominant).Gözlerin birbirinden uzak olması için ise yukarıdaki eşitliğin tam tersi söz konusudur.
Türk ırkı kısa boyludur. Uzun boylu ırklarla uzun, kısa boylu ırklarla kısa nesiller meydana gelir.Uzun boy geni baskındır (dominant).
Türk ırkının el ve ayakları vucuda oranla büyük. Bilekleri incedir. El ve ayakları küçük ve kalın bilekli ırklarla melezleşmede ilk nesil bu özelliğini kaybeder.
Türk ırkının vucut kılları oldukça seyrek ve zayıftır. Köselik yaygın bir özelliktir. Sarı ırk dışında diğer ırklar karşısında bu özelliklerini kaybederler.
Türk ırkının alın çizgisi yüksektir. Dar alınlı tüm ırklar ile karşılaştıklarında bu özelliklerini kaybederler.
El parmakları uzun ve güçlü, ayak parmakları kısadır. İkinci ayak parmağı birinciye kıyasla eşit veya kısadır. Özellikle Aryan ırklarda bu özelliklerini yitirirler. Doğu Slavları ile aynı özelliği paylaşırlar.
Türklerde cilt benlerine sık rastlanır. Bunlar cilt ile aynı hizada koyu renkli benlerdir.
Türklerde renksiz et benlerine sık rastlanır.
Türklerde vucutta kırmızı veya koyu cilt lekelerine sık rastlanır.
Türkler brakisefaldir.
Türk vucut yapısında gövdenin üst kısmı alt kısmı ile orantısız olarak iri ve güçlüdür.
Atletik yapılıdır.
Türkler küçük ağızlı bir ırktır. Alt çeneleri narindir.
Türkler seyrek ama sert kıllı bir kaş yapısına sahiptir. Yaşlandıkça kaş dış kenarları belirgin olarak dökülür.
Türklerin burun yapısı küçük, düz veya hafif kemerlidir.
Türklerin ciltleri ince , ciltaltı yağ dokusu kalındır.
Türklerde diş yapısal anormallikleri yaygındır. (inci dişli bir ırk değildir)
Türkler uzun boyunludur. “ 8.servikal omur bu ırk içerisinde yaygındır”
Türklerin kafatası arka – orta kısmında bir çıkıntı olması (turan çıkıntısı) sık rastlanan bir anatomik özelliktir. (Not: Bu çıkıntıyı “sella tursica” –Türk eğeri- adı verilen anatomik yapı ile karıştıran çok. Sella Tursica değerli bir Türk Anatomisyeninin şekil benzerliği nedeni ile isim babalığı yaptığı ayrı bir anatomik yapıdır.)
Daha fazla ayrıntıya ancak resimler eşliğinde girilebilir.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
« Yanıtla #44 : 07 Ekim 2007 »
Stalin'de Lenin'de ırken Türk değillerdir.

Stalin Gürcüdür.  http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/RUSstalin.htm

Lenin ise kırmadır. Ailesinde her milletten insan bulunmaktadır. "The family was of mixed ethnicity, his ancestry being "Russian, Kalmyk, Jewish,[1] German and Swedish, and possibly others" according to biographer Dmitri Volkogonov.[2] Lenin was baptized into the Russian Orthodox Church." http://en.wikipedia.org/wiki/Lenin#Early_life

Gözlerinin çekik olmasının sebebi ise kendisinde azda olsa Kalmuk(Moğolların bir kolu) kanı olmasından kaynaklanmaktadır.

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı HanTUG

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #45 : 07 Ekim 2007 »
arkadaslar ben burada sayin Dr. Bilgenin siraladigi bazi tanimlamalari yurt disindan aldigim egitimle, doktorluk okumasamda, tamamen zit oldugunu görüyorum.
Bir canlinin dis görünümü yasadigi ortamda zamanla degisir! Buna su sekil bir örnek verelim
Yemen cok sicak bir ülke yemen savasinda yemende esir düsüp geri dönemeyen Türk askerleri bugün sizce sac sekli nasil?  cilt rengi nasildir? Orta Asyadan ayni zamanda iki Türk boyu göcse biri afrikaya biri finlandiyaya, dört yüz yil sonra  karsiniza ciksa, hala sac sekli teni rengi söyledir böyledir diyebilirmisiniz?
Arktis Asya Afrikada ayilar var, bu ayilar ayni irktan ama yapi olarak renk olarak degisime ugramislar cevreye dis görünüs olarak ayak uydurmuslar.
Sayin Dr. Bilge Türkler kücük boyludur diyor, Tarihte en cok savas yapan iki irk vardir
Biri Türk digeri Japon  bir neslin boyunun kücük olmasinin sebebi aldigi besine baglidir. Asyada Türkler sert kosullar yüzünden göcebe hayatlari yasadiklari icin devamli savas yaptiklari icin, yerlesik sehir halklari gibi düzenli beslenememis uzayamamis. Ama yerlesmeye basladiginda sehir hayatina döndügünde gerekli besini aldiginda boyu uzamaya baslamistir.
Almanyada her zaman halkin statistiki ölcülür 1. ve 2. dünya savaslarinda almanlarin boy uzamasi durmustur. Sebep gerekli besini alamamisidir. Ama yasam standarti düzelince boy devam uzamaya baslamistir. Bu su an japonlardada aynidir. Japon milleti uzuyor artik cünki samuraylar zamaninda oldugu gibi ic savas yok. Düzenli Sehir hayatina geceli uzamakta

Simdi cikip "Türkler kisadir" demek yanlis olur eger sayin Dr. Bilge dese "Orta asyada su an yasayan yörükler ortalama kisadir"  buna bisey demezdim cünki irktaslarimiz orada ac susuz yasiyorlar
Türklerin gözleri renklidir demek ne kadar yanlissa, Türklerin gözleri asla kara olmaz demekte o kadar yanlistir.
Biz mesela Karadeniz kirsallarinda yasayan bir Yörük Aleviyiz. Büyük dedelerimiz bir dagin basina yerlermisler ve orada göletlere yollara yerlere verdikleri isimler "Aksu, Kurtkapani, Kurtyolu, Karasu, Akkus, Akbas, Saz, Temur..." öz Türk isimleridir ve bu isimler bugün ayni Kazakistanda Türkmenistandada vardir. Bir bölümde sayin Dr. Bilge yazmis giresunun bir yerinde hic degismeden saf Türk irklarini, bunun sebebi kiz alip vermenin tek bu Yörük icinde yapildigindan ve yabancilarin icimize girilmesine izin verilmeyisinden.
Köyümüzde saf irk oldugumuz halde 190 boylularda var  165 boylularda var simdi burada "Türk kisa boylu olur" denmesi cok yanlis
Asyadan cok gec gelenler mesela Azra Akin Serdar Ortac  tipik göz sekillerini korurlar ama eskiden göc edenler göz sekilleri ve baska görüntü degisimleri ile anadolu tasina topragina ayak uydurmuslardir.
Belki duymussunuzdur "Mongol lekesi" diye  yeni dogan cocuklarda hala leke olur
En dogru ve kesin cevap Genetik testle ortaya cikar

Çevrimdışı TiginNoyan

• Türkçü-Turancı
  • Inançu Apa Yargan Tarkan Köl Tigin
    • Steppe History Forum
« Yanıtla #46 : 07 Ekim 2007 »
Lenin'de az da olsa Çuvaşlık vardır.

Türük Oguz begleri bodun eşid: üze teŋri basmasar asra yir telinmeser Türük Bodun iliŋin törügün kim artatı utaçı erti? Türük Bodun ertin, ökün!

Çevrimdışı turagay

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #47 : 07 Ekim 2007 »
Stalin'in Gürcü olduğunu biliyorum. Lenin ise Çuvaştır. Zeki Velidi Togan hatıratında bu konudan bahseder. Lenin'e "siz Türk müsünüz?" diye sormuştur.

Lelin'in cevabı ise, "soyumu pek bilmiyorum bu konuda hiç araştırma yapmadım" gibi kaçamak bir cevap olmuştur.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
« Yanıtla #48 : 07 Ekim 2007 »
Lenin ise kırmadır. Ailesinde her milletten insan bulunmaktadır. "The family was of mixed ethnicity, his ancestry being "Russian, Kalmyk, Jewish,[1] German and Swedish, and possibly others" according to biographer Dmitri Volkogonov.[2] Lenin was baptized into the Russian Orthodox Church." http://en.wikipedia.org/wiki/Lenin#Early_life

Gözlerinin çekik olmasının sebebi ise kendisinde azda olsa Kalmuk(Moğolların bir kolu) kanı olmasından kaynaklanmaktadır.

Lenin'de Çuvaşlık olduğu ise henüz sadece bir iddiadır. Bu hususta herhangi güçlü bir delil ve belge yoktur. Zaten kanında bir miktar Çuvaşlık olmasıda onu Türk yapmaz.

Ailesi adeta Birleşmiş Milletleri andırmaktadır.

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı HanTUG

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #49 : 07 Ekim 2007 »
arkadaslar sayin Dr. Bilge'nin yazilari dün gece baya kafami kurcaladi ve bir cok bölümüne karsi düsüncede oldugum icin biraz arastirma yaptim. Insanin dis görünümü zamanla yasadigi doga iklimine göre uymaya baslar bu yüzden bir cok saydigi basliklar yanlistir.  Kesin cevapi sadece DNA testi verir.
Örnek vermek icin size Almanya yayinlanan  PM Magazinden bir arastirmayi cevirmeye calistim. PM Magazin ismine bakip Türkiyede televole magazin dergileri gibi sanmayin, bu PM Magazin aynen  New Scientist gibi tek bilimsel arastirmalara yer veren bir dergidir. Almanca bilen kendisi okuyabilir
Cevirirken bazi kelimelerin türkcesini bilmiyordum bende aynen kelimeyi yazdim, hepsini cevirmedim, bizim konumuz icin önemli olabilecek bölümleri cevirdim.
Arastirma Yahudiler üzerine yapilmis ve bilindigi gibi yahudilerde yahudi olunmaz dogulur ve yahudi birinin yahudi olmayan biri ile evlenmesi yasaktir. Bu yüzden yahudi geni asirlardir günümüze fazla degisime ugramadan ulasmistir.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Israilliler dünyanin her yerinde yasiyorlar ama bu israillilerin kutsal kitapta adin gecen israillilermi?  diyerek yahudi Genleri üzerine arastirma yapmak icin konuya giriyor. Burada Yahudiler üzerinde yapilan DNA arastirmalari hakkinda bilgi veriliyor. DNA ile Ägyptende 3000 yil önce yasamis günümüze mumyalanmis sekilde bulunmus bir Mumyanin Pharao kral ailesine ait olup olmadigini bulunabiliyor.
Bu zamanda yasayan 12 milyon yahudi ile ve eski israilden göce zorlanan yahudiler aynimi?
3 Yahudi grubu vardir
Aschkenasim ca 82% (dogu ve bati avrupada yasarlar)
Sephardim ca 11% (kuzey afrika kücük asyda yasarlar)
ve Orientalik Yahudi (yemen Persien Kurdistan Gürcistan Irak)
Avrupali yahudilerin gözleri mavi ve sari sacli olabiliyor oriantalic yahudiler ise cogunlukta simsiyah sacli ve zeytin gözlü oluyorlar

100 yil öncesine kadar arastirmacilar ayni dis görünüme kültüre ortak dile, dis görünüs özelliklerine göre ayirt edebliyorlardi bu yüzden yahudiler karisik ulus olarak görülüyordu cünki Türkiyedeki yahudiler eski ispanyolca dogu avrupada ortak dilleri jiddish? persli yahudiler persce arab yahudiler arabca konusuyorlardi
Yahudilerde bir Erbkrankheit (anne babadan cocuga devam gecen Hastalik?) öldürücüdür ve 1:6000 rastlanir adi "Tay Sachs (amaurotische Idiotie) denir yahudi olmayanlarda bu hastalik  500 000  de bir rastlanir.

Bazi theorilere göre dogulu Aschkenasim yahudileri gercekte yahudi olmadigi aslinda Khasar türklerinin 8. yüzyilda yahudilige gectigi söylenir. 11. ve 12. yüzyilda yikilan güclü khasar Türk devleti yikildiginda bazi yahudiligi secen kasar türkleri ukraynaya sonrada polonyada dogru göcer.Bu sadece theoridir, gercekler DNA Analyse olmadan bulunamaz taki 1996 senesine kadar ilk önemli genetik arastirma yahudiler üzerine yapilir.
Amerikali genetik arastirmaci Michael Hammer ve timi yeni bir calisma yapar ve yahudilerin Priester (papaz?) dan baslar Yahudlerde 3 cesit vardir
Priester, Leviten, Israeliten
Priester (hebr: Kohen (eski israil dili) kendilerini kutsal kitapta yazan Kohen torunlari olarak görürler Bazilari soy adlarini Cohen Kagan Kahn Kohanim der yani yani Mosesin (Musa Aleyhisselam?) kardesi Aaron soyundan

Genetik Arastirmaci Michael Hammer 188 yahudiyi, 68 tanesi kendilerini Kohanim olarark gören, USA ingiltirede ve israilde arastirir.Arastirma Babadan ogula gecen Y-Chromosom üzerine yapilir . Ortaya cikan bu kendisine Kohanim diyen 68 erkekten  gercektende 98,5% ayni bag oldugu ortaya cikar

Sonra ikinci arastirma yapilir Genetik Arastirmaci Karl Skorecki buldugu "Cohen Modal Haplotype" ile 90% Kohanimde baglarinin 3300 öncesine dayandigini hesaplar buda Mosesin Kardesi AArona baglanir.
Gen analyseye göre bir ilginc bulus daha ortaya cikar. Güney Afrikada ve Simbabwede Bantu dilini konusa 50 000 Lemba bulunur. Bu Lemba dis görünüste oradaya yasayan diger Bantu ulusundan bir farki yoktur. Ama yinede yahudi oldugunu söylerler. Domuz yemezler hic Et ile süt karistirmazlar ve hayvanlari aynen yahudiler gibi keserler ve sünnet olurlar. Ölülerini kafasi kuzeye gömerler.
Bunlar üzerine yapilan genetik arastirmada en az 10% Kohanimle ayni özelliklere sahiptiler ama dis görünüste yerlilerden farki yoktu.

Tüm Genetik arastirmalada yahudiler en fazla Palestina, suriye ve libanonlularla ayni oldugu ortaya cikar, bu yüzden bazilarinin "akraba kavgasi" demelerini dogru cikartiyor.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

PM Magazinden bazi bölümlerini cevirdim
http://www.pm-magazin.de/de/heftartikel/druck_artikel.asp?artikelid=830