Gönderen Konu: Göktürkçe Dövme-GökTürk Alfabesiyle Yazı Yazmak  (Okunma sayısı 264078 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
Ynt: Göktürkçe Dövme-GökTürk Alfabesiyle Yazı Yazmak
« Yanıtla #120 : 06 Haziran 2014 »
Esenlikler onderaktas. Hoşgeldiniz.
Göktürk abçası sağdan sola yazılmaktadır.
İsteğiniz aşağıya resim olarak eklenmiştir. İki ayrı fonttan hangisini beğenirseniz onu kullanın.

İNTİKAM sözcüğünü veren harflerin Latin abaçası klavyesiyle yerlerini de veriyorum.

mKiJi
Burada J harfi Göktürk abaçasında nt birleşik harflerini K harfi de ka sesini vermektedir.

Sağlık ve esenlik dileklerimle..

TTK.

Önemli Açıklama:
Yukarıdaki metinler içerisinde yer alan Orkun tamgalarını özgün olarak bilgisayarınızda görebilmeniz için bilgisayarınızda Orkun fontlarının yüklenmiş olması gerekmektedir.

BİLGİSAYARINIZA ORKUN ABACASI FONTUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı onderaktas

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #121 : 07 Haziran 2014 »
İsteğiniz aşağıya resim olarak eklenmiştir. İki ayrı fonttan hangisini beğenirseniz onu kullanın.

İNTİKAM sözcüğünü veren harflerin Latin abaçası klavyesiyle yerlerini de veriyorum.

mKiJi
Burada J harfi Göktürk abaçasında nt birleşik harflerini K harfi de ka sesini vermektedir.

TTK.

Cok cok tesekkur ederim.

Çevrimdışı onderaktas

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #122 : 09 Haziran 2014 »

mKiJi

TTK.
sizce Turkce "INTIKAM" kelimesinin Gokturk abacasi ile yazilmasi uygun olur mu? Aslinda sizden ricam, INTIKAM kelimesinin Gokturkcedeki kelime karsiligi olan (dogru bulabildiysem bu "KICIR" veya " ÖCÜT" ) kelimelerin yazilisi idi. Sizlerin konu hakkindaki dusuncesi benim icin cok onemli. Eger kelimenin Gokturkce cevirisini biliyorsaniz, Gokturk abacasi ile yazabilir misin lutfen. Ben degisik kaynaklarda buldum ama emin olamiyorum bir turlu.( Sizden once de sordugum baska bir arkadasim da INTIKAM kelimesinin yazilisini baska sekilde gostermisti) simdiden tesekkurler.

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #123 : 09 Haziran 2014 »
Sayın onderaktas,
Göktürk abaçasının kendine özgü kuralları vardır. Benim yazdığım yazı kurallı özgün Göktürkçedir. Ne yazık ki bazı sanal ağellerinde Göktürk abaçasına ait kurallar dikkate alınmadan Latin abaçası mantığıyla yazılıp çizilmektedir. Takdir edersiniz ki her abaçanın-Arap, Latin, Kril vs- kendine özgü kuralları vardır ve bu kurallar  çığnendiğinde ortaya çıkan şeyin adına ne denir bilinmez ama asla özgün abaça değildir.
Hatta Türkçede yer almayan bazı kelimeleri Göktürk abaçasıyla yazmak olanaklı değildir. Çünkü bir dilde olan ses başka dilde olmayabilir. Çoğu zaman bir dile ait kelime başka bir abaçayla yazıldığında birebir karşılığı bulunamayabilir. Şu an Türkçede yabancı kökenli kelime oldukça fazla olduğundan kullandığımız her kelimeyi milli abaçamızla yazabilmek mümkün değildir. Göktürk abaçamızı yazı dilimizde kullandığımız çağlarda Türkçemizde neredeyse yabancı kelime hiç yoktu. Kağanda, çobanda, halkta, aydınlarda aynı dili kullanmaktaydı. Özellikle İslamiyete geçişimizle birlikte Türkçeye dini kavramlarla başlayan kelime ve sözcük akını bir zaman sonra Türkçemizin asli karekterini değiştirecek boyuta ulaşmıştır. Gazi Başbuğumuz Atatürk Türk Aydınlanması dahilinde Latin harflerini kabul ederek bu yeni abaçayla Türkçenin önceden kullandığımız Arap abaçasına göre daha iyi seslendirilmesi ve anlamlandırılmasını sağlamış olmakla Türk Diline eşsiz bir katkı yapmıştır.
Eklediğiniz yazı ne kurallı ne de kuralsız olarak Göktürk abaçasıyla İNTİKAM kelimesinindeki harfleri karşılamamaktadır. Sanırım sanal ağelindeki çevirilerle bu yazıyı elde etmişsiniz.
Sorunuza gelince: İntikam kelimesinin Türkçedeki tam karşılığı: "ÖÇ" dür.
İleti ekinde Göktürk Abaçası Öğrenme Kılavuzunu gönderiyorum. Oradan bilgisayarınıza indirip çalışarak konuyu daha iyi kavrarsınız.

TTK.
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı onderaktas

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #124 : 09 Haziran 2014 »
Sayın onderaktas,
Göktürk abaçasının kendine özgü kuralları vardır. Benim yazdığım yazı kurallı özgün Göktürkçedir. Ne yazık ki bazı sanal ağellerinde Göktürk abaçasına ait kurallar dikkate alınmadan Latin abaçası mantığıyla yazılıp çizilmektedir. Takdir edersiniz ki her abaçanın-Arap, Latin, Kril vs- kendine özgü kuralları vardır ve bu kurallar  çığnendiğinde ortaya çıkan şeyin adına ne denir bilinmez ama asla özgün abaça değildir.
Hatta Türkçede yer almayan bazı kelimeleri Göktürk abaçasıyla yazmak olanaklı değildir. Çünkü bir dilde olan ses başka dilde olmayabilir. Çoğu zaman bir dile ait kelime başka bir abaçayla yazıldığında birebir karşılığı bulunamayabilir. Şu an Türkçede yabancı kökenli kelime oldukça fazla olduğundan kullandığımız her kelimeyi milli abaçamızla yazabilmek mümkün değildir. Göktürk abaçamızı yazı dilimizde kullandığımız çağlarda Türkçemizde neredeyse yabancı kelime hiç yoktu. Kağanda, çobanda, halkta, aydınlarda aynı dili kullanmaktaydı. Özellikle İslamiyete geçişimizle birlikte Türkçeye dini kavramlarla başlayan kelime ve sözcük akını bir zaman sonra Türkçemizin asli karekterini değiştirecek boyuta ulaşmıştır. Gazi Başbuğumuz Atatürk Türk Aydınlanması dahilinde Latin harflerini kabul ederek bu yeni abaçayla Türkçenin önceden kullandığımız Arap abaçasına göre daha iyi seslendirilmesi ve anlamlandırılmasını sağlamış olmakla Türk Diline eşsiz bir katkı yapmıştır.
Eklediğiniz yazı ne kurallı ne de kuralsız olarak Göktürk abaçasıyla İNTİKAM kelimesinindeki harfleri karşılamamaktadır. Sanırım sanal ağelindeki çevirilerle bu yazıyı elde etmişsiniz.
Sorunuza gelince: İntikam kelimesinin Türkçedeki tam karşılığı: "ÖÇ" dür.
İleti ekinde Göktürk Abaçası Öğrenme Kılavuzunu gönderiyorum. Oradan bilgisayarınıza indirip çalışarak konuyu daha iyi kavrarsınız.

TTK.
Yardiminiza ve ilginize cok tesekkur ediyorum. Iletinize daha sonra genis zaman ayiracagim. Belki ben de unuttugumuz degerlerimiz hakkinda birseyler  ogrenir ve hatta belki birilerinin de bu konuda dusunmelerine vesile olurum.
Benim asil sorum;
1) Gunumuz Turkcesindeki "INTIKAM" veya "öç" kelimesinin, Gokturkcedeki karsiligi nedir (kelime tercumesi yani)?
2) Ve Goktukcedeki bu kelime (daha once de yazdigim gibi, ben internette "KICIR" ve "OCUT" olarak bulabilmistim,ya da Siz Turkcedeki karsiligi "öç" tur derken, Gukturkcede ki karsiligi mi demek istemistiniz?) Gokturk abacasi ile nasil yazilir? :oops:

Çevrimdışı 4_hilal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #125 : 10 Haziran 2014 »
Benim asil sorum;
1) Gunumuz Turkcesindeki "INTIKAM" veya "öç" kelimesinin, Gokturkcedeki karsiligi nedir (kelime tercumesi yani)?
2) Ve Goktukcedeki bu kelime (daha once de yazdigim gibi, ben internette "KICIR" ve "OCUT" olarak bulabilmistim,ya da Siz Turkcedeki karsiligi "öç" tur derken, Gukturkcede ki karsiligi mi demek istemistiniz?) Gokturk abacasi ile nasil yazilir? :oops:

Alp Er Tonga öldi mü,
İsiz ajun kaldı mu,
Ödlek öçin aldı mu,
Emdi yürek yırtılur,

Divan'ı Lügati't Türk’te bu dörtlük bu şekilde yazıyor, Göktürkler değil ama bir nevi Göktürklerin hem coğrafya, hem devlet, hem soy ve hars olarak devamlarından biri olan Karahan Devleti dönemi lehçesinde "öç" kelimesi var, bu kelimenin daha Türkçesi yok. Senin "OCUT" diye belirttiğin kelimenin de mutlaka "öç" kelimesi ile bir bağı var.
Belki "öç" yerine "hınç" kullanabilirsin.
TTK

Çevrimdışı onderaktas

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #126 : 10 Haziran 2014 »
Benim asil sorum;

Alp Er Tonga öldi mü,
İsiz ajun kaldı mu,
Ödlek öçin aldı mu,
Emdi yürek yırtılur,

Divan'ı Lügati't Türk’te bu dörtlük bu şekilde yazıyor, Göktürkler değil ama bir nevi Göktürklerin hem coğrafya, hem devlet, hem soy ve hars olarak devamlarından biri olan Karahan Devleti dönemi lehçesinde "öç" kelimesi var, bu kelimenin daha Türkçesi yok. Senin "OCUT" diye belirttiğin kelimenin de mutlaka "öç" kelimesi ile bir bağı var.
Sayin 4_hilal,
Konuyu simdi daha iyi anladim, cok tesekkur ederim. "HINC" kelimesi de guzelmis.
Cok ugrastirdim sizleri bu kolu ile fakat, bu iki kelimenin "OC" ve "HINC" Gokturk abacasi ile yazilislarini da gosterebilir mi, konuyu bilen bir kandasimiz?
Ayrica belirtmeden edemeyecegim ki,
tesadufen otaga katildim(gokturkce dovme yaptirmak istedigim ve konu ile ilgili kaynak aramam vesilesi ile), icimdeki duygulari bu kadar iyi toparlayan ve aktaran bir ortam oldugunu anlayinca (katildigimdan bu yana firsat buldukca okuyor ve anlamaya calisiyorum) cok sasirdim ve sevindim. Demek ki, Turkluk hakkindaki dusuncelerimde yalniz degilmisim  :prbay
Iyi ki varsiniz. TTK!
 (yurtdisinda ikamet ettigim icin, imla hatalarindan dolayi af diliyorum ve tabi ki kullandiysam yabanci kelimelerden dolayi da :oops: )
 :asker:

Çevrimdışı YorukEFE

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #127 : 11 Haziran 2014 »
Benim asil sorum;

Alp Er Tonga öldi mü,
İsiz ajun kaldı mu,
Ödlek öçin aldı mu,
Emdi yürek yırtılur,

Sayin 4_hilal,
Konuyu simdi daha iyi anladim, cok tesekkur ederim. "HINC" kelimesi de guzelmis.
Cok ugrastirdim sizleri bu kolu ile fakat, bu iki kelimenin "OC" ve "HINC" Gokturk abacasi ile yazilislarini da gosterebilir mi, konuyu bilen bir kandasimiz?
Ayrica belirtmeden edemeyecegim ki,
tesadufen otaga katildim(gokturkce dovme yaptirmak istedigim ve konu ile ilgili kaynak aramam vesilesi ile), icimdeki duygulari bu kadar iyi toparlayan ve aktaran bir ortam oldugunu anlayinca (katildigimdan bu yana firsat buldukca okuyor ve anlamaya calisiyorum) cok sasirdim ve sevindim. Demek ki, Turkluk hakkindaki dusuncelerimde yalniz degilmisim  :prbay
Iyi ki varsiniz. TTK!
 (yurtdisinda ikamet ettigim icin, imla hatalarindan dolayi af diliyorum ve tabi ki kullandiysam yabanci kelimelerden dolayi da :oops: )
 :asker:
dogru yazmis miyim?
T:T:K
Beğler atlarını yordular
Kaygı onları durdurdu
Benizleri yüzleri sarardı
Safran sürülmüş gibi oldular

Çevrimdışı genghiskhan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #128 : 26 Haziran 2014 »
Ben tanrının kılıcıyım. Eğer büyük günahlar işlememiş olsaydınız, Tanrı sizi cezalandırmam için beni yollamazdi.
Göktürk alfabesi çevirisi varmı kandaşlar. :asker:

Çevrimdışı 4_hilal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #129 : 26 Haziran 2014 »
Ben tanrının kılıcıyım. Eğer büyük günahlar işlememiş olsaydınız, Tanrı sizi cezalandırmam için beni yollamazdi.
Göktürk alfabesi çevirisi varmı kandaşlar. :asker:

Anlaşıldı sen kitap yazdıracaksın yazdırmaya, merakım bu kadar sözü nerene yazdıracaksın, tasası bana düştü vallahi ister inan ister inanma. :)

Bu arada Attila'yı ve dolayısı ile Hunlar'ı Türk yerine, Yenisey'in farklı halkları/kavimleri ve Yenisey'in yokolan dillerini konuşan bir zümre olarak göstermeye çalışan bir batı dünyası var, biliyorsun değil mi!  Ki aynı batı 375'te "Kavimler Göçü" ile ortaya çıkmaya başlayan Avrupa'nın melez halklarıdır.
Oranı buranı bilemem ama, bunları ilk önce beynine kazımışsındır umarım. Kendimizden sonra bunları tüm Batı Dünyası melezlerinin beynine kazımak gerek.
TTK