Gönderen Konu: GENETİK ve TÜRK GENETİĞİ  (Okunma sayısı 104787 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HanTUG

• Türkçü-Turancı
  • **
Re: GENETİK ve TÜRK GENETİĞİ
« Yanıtla #60 : 20 Ekim 2007 »
Sn HanTug arkadaşım,
Organik yaşamda dış çevre koşullarındaki değimiler, canlının dış görünüşünü ve genetik yapısını değiştirebilir.
Dış görünüm hızla değişebilir, ama genetik kod'un değişimi o kadar basit değildir...
Saygılar.
Dr.Bilge

galiba yazilarimda yanlis anlasilma oldu, zaten benimde demek istedigim verdigim örneklerle dis görünüsün zamanla cevreye dogaya uydugudur, ben genetik yapi degisir demedim. Verdigim örneklerde mesela asirlardir afrikada yasayan bir bölüm yahudi irki dis görünüs bakimindan afrikanin yerlilerinden bir farki olmadi ama genetik bakimindan yahudi oldugu kanitlandigini yazdim o verdigim pm magazinden alintida.
simdi yukarida yazinizda sizde kabul ediyorsunuz dis görünüsün degisebilecegini ama o zaman  asagida yazdiginiz yazi gecerliligini yitiriyor

Alıntı
Göz renkleri açıktır. Göz renginin açık-koyu olmasını tek bir gen   belirler, ama renk ve tonlarının belirlenmesinde pek çok gen söz sahibidir. Türk ırkı açık göz rengi genine sahiptir. (En fazla açık kahverengi ama asla siyah değil).Bu ırk koyu göz rengi geni ile birebir karşılaştığında ilk neslinin tamamı koyu göz renkli olur. Koyu göz rengi geni baskındır. (dominant) (Çin,Arap ve Fars’ larla melezleşme de olduğu gibi)
Türkler kendileri gibi açık göz rengi genine sahip ırklarla karşılaştığında ilk ve sonraki nesillerin tamamı açık göz renkli olur. (Doğu Slavları ve İskandinav ırkı ile melezleşme örneğinde olduğu gibi)
Düz ve açık renk saçlıdırlar (Saç rengi de göz rengi gibi iki gen ile oluşur. Siyah renk ve Açık renk geni. Saç tonlarını yine birden fazla gen idare eder. )
Türklerin şaçları düz, seyrek ve açık tonludur. Kızıl saç renginin en yaygın olduğu ırktır. (Türkler kendileri gibi saç ve saç rengi özelliği olan ırklarla melezleştiklerinde sarışın,açık kumral ve kızıl, düz saçlı nesiller oluşur.)
Zenci, Arap, Fars melezlerin saçları siyah ve kıvırcıktır. Çin melezlerinin saçları siyah ve düzdür.
Türk ırkının gözleri badem şeklinde ve göz küreleri birbirinden uzaktır. (Kültürlerinde de çok yaygın bir benzetme ile hayalimizde canlandırmak için kurt ve ceylan’ın gözlerini örnekleyebiliriz.) Arap,Fars ve Zenci, Aryan ,Slav ve İskandinav melezliklerinde bu özelliklerini korurlar. Çin melezliğinde bu özelliklerini çekiklik lehine kaybederler. Yani bu gen sadece çekik göz’e nazaran çekinik (ressesive), diğer göz şekillerine baskındır (dominant).Gözlerin birbirinden uzak olması için ise yukarıdaki eşitliğin tam tersi söz konusudur.
Türk ırkı kısa boyludur. Uzun boylu ırklarla uzun, kısa boylu ırklarla kısa nesiller meydana gelir.Uzun boy geni baskındır (dominant).
Türk ırkının el ve ayakları vucuda oranla büyük. Bilekleri incedir. El ve ayakları küçük ve kalın bilekli ırklarla melezleşmede ilk nesil bu özelliğini kaybeder.
Türk ırkının vucut kılları oldukça seyrek ve zayıftır. Köselik yaygın bir özelliktir. Sarı ırk dışında diğer ırklar karşısında bu özelliklerini kaybederler.
Türk ırkının alın çizgisi yüksektir. Dar alınlı tüm ırklar ile karşılaştıklarında bu özelliklerini kaybederler.
El parmakları uzun ve güçlü, ayak parmakları kısadır. İkinci ayak parmağı birinciye kıyasla eşit veya kısadır. Özellikle Aryan ırklarda bu özelliklerini yitirirler. Doğu Slavları ile aynı özelliği paylaşırlar.
Türklerde cilt benlerine sık rastlanır. Bunlar cilt ile aynı hizada koyu renkli benlerdir.
Türklerde renksiz et benlerine sık rastlanır.
Türklerde vucutta kırmızı veya koyu cilt lekelerine sık rastlanır.
Türkler brakisefaldir.
Türk vucut yapısında gövdenin üst kısmı alt kısmı ile orantısız olarak iri ve güçlüdür.
Atletik yapılıdır.
Türkler küçük ağızlı bir ırktır. Alt çeneleri narindir.
Türkler seyrek ama sert kıllı bir kaş yapısına sahiptir. Yaşlandıkça kaş dış kenarları belirgin olarak dökülür.
Türklerin burun yapısı küçük, düz veya hafif kemerlidir.
Türklerin ciltleri ince , ciltaltı yağ dokusu kalındır.
Türklerde diş yapısal anormallikleri yaygındır. (inci dişli bir ırk değildir)
Türkler uzun boyunludur. “ 8.servikal omur bu ırk içerisinde yaygındır”
Türklerin kafatası arka – orta kısmında bir çıkıntı olması (turan çıkıntısı) sık rastlanan bir anatomik özelliktir. (Not: Bu çıkıntıyı “sella tursica” –Türk eğeri- adı verilen anatomik yapı ile karıştıran çok. Sella Tursica değerli bir Türk Anatomisyeninin şekil benzerliği nedeni ile isim babalığı yaptığı ayrı bir anatomik yapıdır.)

belki bu saydiklariniz asyadan yeni göc etmis bir Türk boyu icin gecerli olabilir ama asyanin farkli bölgelerinde yasayan tüm boylarini kapsadigi anlamina gelmez.

Çevrimdışı Dr.Bilge

• Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: GENETİK ve TÜRK GENETİĞİ
« Yanıtla #61 : 20 Ekim 2007 »
Sn Han Tuğ,
Biraz karışık yazdığım için anlaşılamadı belki ama,
Yeni bir örnekle devam etmek isterim:
Kuzey kutbuna yerleşmiş zenci bir kabile düşünün, bu kabile binlerce yıl orda yaşasa dahi birbirlerinden kız alıp verdikleri sürece ne genetik yapıları ne de görünüşleri değişmeyecektir. (Genetik kanunların esası budur)
Afrikaya yerleşen iskandinav bir kabile düşünün, birbirlerinden kız alıp verdikleri sürece dış görünüşleri ve genetik yapıları değişmeyecektir. Belli bir süre güneşe maruz kalmaları halinde ciltleri esmerleşir.Ama en fazla esmerleşmiş bir çiftin dahi doğan çocukları beyaz tenli olur.
Afrika yerlileri ile çiftleşmiş ve melez nesiller doğurmuş İbranilerin elbette gelecek nesillerinin genetik yapısında ibrani genlerine rastlanacaktır.
Afrika yerlilerinin genetik karakterleri baskındır. yani dış görünüşü zenci %95 İbrani geni taşıyan fertler olabilir.
Türk genetik karakterlerinin büyük çoğunluğu çekiniktir. Saf Türk saf bir zenci ile çiftleştiğinde doğan çocukların tamamı zenci dış görünümünde olur. Bu genetik bilimin bir cilvesi.
Eğer olanak olsa ve tüm beyazlar saf bir zenci ile evlense inan bir sonraki dünya neslinin tamamı zenci olurdu :)
Konu ile ilgili olarak sayısız "Genetik" kitabı var ..Bu yayınlar tıbbi bir dilde yazılmalarına rağmen siz kolay bir şekilde bilgi edinebilirsiniz. Bir insanın genetik yapısında farklı bir ırka ait gen bulunması ayrı bir şeydir, bu genin onun dış görüntüsünde değişiklik yaratması ayrı bir şeydir, bir ırkın asal gen ve dış görünüş özelliği ayrı bir şeydir.
Umarım yardımım olmuştur.
Saygılar

Çevrimdışı gurturk

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #62 : 20 Ekim 2007 »
Biri çıkacak ben zenciyim ama TÜRK genleri taşıyorum diyecek ,ben bunu kabul  edemem.En iyisi genetik biliminin cilvesine bulaşmadan ,her yönüyleTÜRK bireyler seçmek,kanın saflığını bozmamak,bizede yakışan budur.

Çevrimdışı BOZYABGU

• Yeni Üye
  • *
    • TURAN
« Yanıtla #63 : 22 Ekim 2007 »
Öncelikle tüm ırkdaşlarıma saygılarımı bildiriyorym, bu benim bu forumdaki ilk iletim. Ve üye olmamı sağlayan Sayın Dr. Bilge beyin yazısıdır.

Sayın Dr Bilge yazınızdan ve araştırmalarınızdan dolayı tebrik ediyor devamını diliyorum. Ama ben de bu yazılarla ilgili bir takım kaygılarımı belirtmek isterim.

Bu genetik araştırmaların Türkiye'de yapılmamasının ve yapılanlarında safsata şeklinde olmasının  iki kaygıya bağlıyorsunuz ve bunlardan biri şu:

"1-Türkiyede dış görünüş olarak Türk genotipine uygun insan sayısı az. Gerçekleri yazarsam halkın çoğunluğu Türk olmadığını anlayacak. O zaman ben de ortalama Anadolu insanını tarif ederek yeni bir Türk tanımlamasına girmeliyim. Ne şiş yansın, ne kebap"

Tam olarak böyle düşünmesem de şunu söylemek mümkün ki sizin bir robot resim gibi çizdiğiniz Türk tipi Anadolu'da, Irak Türkmenlerinde, ve Azerbaycanda en azından çoğunlukta değil demek mümkün. Hatta Atayurdumuzda da bu dediğiniz özellikleri taşımayan çok kişi var. Bence bunun doğurması muhtemel sakıncaları vardır. Bunların birincisi basın- yayın ve sözde bilimsel kuruluşlar tarafından belirli aralıklarla dile getirilen Türk ırkı diye bir şey olmadığnıı sadece bir dil ailesi olduğunu, hatta bazılarına göre tam olarak bir dil bile olmadığını ispatlamaya çalışan sözde bilimsel yazılar yoluyla ırkımıza yapılan psikolojik operasyonlar. Sizin yazdığınız bu yazının böyle bir niyetle uzaktan yakından alakası olmadığını bilsekte, oluşabilecek kafa karışıklığı ile Türk'leri bu operasyonlara açık hale getirebilme riski vardır. Yani söz gelimi uzun boylu bir Türk, yada buğday tenli bir Türk kendini melez yada soyu karışık bilecek, ve belki de Türkçülük yolundaki azmi kırılacaktır. Şimdi bir Türk ırkçısına sende fars kırıklığı var demek küfürden farksız değil de nedir? Bu insanlar eğer buna rağmen Türkçülük yapabilecekse, o zaman bu ilerde yarı Türk, yarı kürt, ama Türk fenotipi baskın olanlara da Türkçülük yolunu açmaz mı? Lütfen yazdıklarımı yanlış anlamayın ben oluşabilecek sakıncaları dile getirmek istiyorum.

Şimdi bu psikolojik savaşın basınımızda örneklerinden bir-kaç dakika içinde bulduğumuz bir kaçına bakalım:

İsmet Berkan: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=214184

Burda da sözde bilimsel çalışmalar : http://istanbul.indymedia.org/news/2006/03/110610.php

http://komployok-bilgivar.blogspot.com/2004_04_01_archive.html

Şimdi bizde aslında sizin verdiğiniz bilgiler dışında kalanlarda az ve ya çok melez diye itham edersek bunlara yardımcı olmaz mıyız.

Benim inandığım bilimsel araştırma 2000 yıl önce Moğolistan'da bulunan mezardaki dna yapısıyla TÜrkiye'deki Türklerin benzemesidir.( Kaynak : http://www.genomenewsnetwork.org/articles/07_03/ancient.shtml

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=12858290&dopt=Abstract )

Bence Türk ırkı konusundaki tanımlamaları yaparken biraz daha dikkatli olmalıyız demek istediğim bilimsellikten uzaklaşıp sadece söylencelerle hareket etmemiz gerektiği değil, ırkımızı biraz daha sosyolojik zeminde incelemeliyiz, yani kendisine Türk diyebilenler arasında Türkiye'de yapılacak bir araştırmanın ortalamaları mesela bize Anadolu Türkünün ırk özelliklerini verebilir. Kendisine Türk diyebilenlerden kastım anasının babasının Türk olduğunu bilen insanlardır. Türk Milleti belli etmese de ırkçı bir halktır, yerleşim yerlerinde halk melezleri her zaman tanır, bizim memlekette dedesinin babası kürt olanlar bile halk tarafından bilinmektedir, ve bu insanlara kız verirken 2 kere düşünürler. Ermeniler, rumlarda böyledir, taşrada bunlarla evlenme sık değildir. Bu yüzden bu insanlar soyutlanmış ve ayrı yerleşim yerlerine yerleşmişlerdir, falan kürt köyü, ermeni mahallesi gibi. İyi bir saha araştırmasıyla bunlar ortaya çıkarılabilir. Ki bu tarz sosyolojik araştırmalarda mevcuttur.

Diyorsunuz ki ". Ama tedbir ve şüphe bu davanın çekiç ve örsüdür." sürekli tedbir ve şüphe içinde olursa bu ruh sağlığımızı da olumsuz etkilemez mi?

Ve son olarak size sorma istediğim soru şu sizin ırk tanımınız bu fenotipten ve bu fenotipin eksikliklerini taşıyorsa en azından genotipini çekinik olarak taşıma ümidi içerisinde olan insanlar bütünümüdür, değilse nedir?

Ben kendimi yüzde yüz Türk kabul ediyorum, ama saçım kahve rengi çoğu Türk gibi, şimdi kendimi bütün Türk dünyasında çoğunluğu oluşturan bu saç rengine sahip olduğum için bir kızıl saçlıdan daha mı az Türk hissetmeliyim.

Sayın hocam cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılar..

Dr.Bilge hocam cevap verirseniz sevinirim. (Aslı 3. sayfada)

Saygılar...
TÜRK OĞLU TÜRK.

Çevrimdışı asena_eda

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #64 : 31 Ekim 2007 »
Galiba aramızda Dr. Var bende bir soru sormak istiyorum yanılmıyorsam bir forumda okumuştum yada arkadaşım söylemişti.

Dudaklarda belirgin bir şekilde görülen morluk morluğa yakın bir renk

Genetial bölgelerde aşırı esmerlik ve morluğa yakın bir renk

Göğüs uçlarında  aşırı esmerlik ve morluğa yakın bir renk

Göz altlarında morluk veya morluğa yakın renk

Bu özellikler de bir kişi Türklükten oldukça uzakmış aslı nedir veya ne kadar doğrudur.

Not:O yazıyı bulursam ekliyeceğim esen kalın!

Çevrimdışı mehmetserdar

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #65 : 05 Kasım 2007 »
çok kaliteli bir anlatım,teşekkür ederiz

Çevrimdışı ildeniz ilbey

• Türkçü-Turancı
  • **
    • Kendi küçük sitem
« Yanıtla #66 : 30 Kasım 2007 »
Dr. Bilge'den bilgi birikimlerini bir kitap halinde yayınlamasını bekliyorum.Zamanın yetersizliği engelliyor olabilir o yüzden gönüllü olarak hizmette bulunabilirim.
Bizleri aydınlattığı için de teşekkür ediyorum.
Saygılarla...
Milliyetçileri ayırmıyoruz! Davamızın çizgisini belirtiyoruz! Türkçülüktür, bu da.

Çevrimdışı Fatih

• Türkçü-Turancı
  • Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir
« Yanıtla #67 : 30 Kasım 2007 »
Ben şahsen Dr.Bilge andanın "Türk genlerinin bütünüyle çekinikliği" ifadelerine katılmıyorum!
Nedenine gelince; Elbetteki bazı genler baskındır, ancak bu baskınlık baskın genin sahibinin diğer bütün genlerininde baskın olduğunu ortaya koymaz.
Farklı ırktan iki kişinin evlilikleri sonunda meydana gelen ortak (melez) çocuğun taşıyıcı genleri tamamıyla anne ya da babanın, baskın olan gen hangisindeyse, sadece onun genetik özelliklerini taşıyacak demek değildir.
Belki bir tarafın diğerine karşı baskınlık yüzdesi daha fazladır, o kadar.
Şayet Türk genetiği tamamıyle çekinik olmuş olsaydı, şaşkaza yapılan bir evlilikten sonra gelen kuşakların, genlerinin temizlenerek, Türk genetiğine kavuşturulması imkan dışı olurdu.
Genetik bilim adamları, çekinik genin etkileriyle doğan (melez) birsinin genlerinin temizlenmesi için üç kuşak temiz genle yapılacak evliliklerin yeterli olduğunu söylemektedirler. Bu anlayış, başta Atsız Bey olmak üzere diğer, Türkçü uluların savlarına da uygundur ve doğru olanı da budur.
Sayın Dr.Bilge Bey'e bilgilerini tez elden, şöyle enine boyuna, gözden geçirmesini ve yanlış anlaşmalara sebebiyet veren ifadelerini düzeltmesini salık veririm.

Çevrimdışı ataman1

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Nerde Bozkurt qoy bağırsın uranı Savaş sesi bürüs
« Yanıtla #68 : 12 Ocak 2008 »
Leninin soy adı Uluyanov idi yani ulu
Nerde Bozkurt qoy bağırsın uranı
Savaş sesi bürüsün EL-Turanı
Korkud Dedem seslendirsin qopuzu
Oyandırsın ölü yatan Oğuzu

Çevrimdışı ataman1

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Nerde Bozkurt qoy bağırsın uranı Savaş sesi bürüs
« Yanıtla #69 : 16 Ocak 2008 »
Sayın  Dr .Bilge ben  de  doktorum  ve sizin yazdıklarınızı okudum.Çokunlukla sizinle razıyım.Bazı öz fikirlerimi sizinle paylaşmak isterdim .Siz diyorsuz ki. yabançılar ister şimdiki dönemde ister se keçmişlerde Türkleri anlatırken onları kurta benzetirler.neden onların kurtun Türk üçün totem olduğu üçün mü ....asla yok yalnızca her bir ulusun bir hayvana benzerlikleri var   ve bizler ilk gören yabançı bizleri hep kurta benzetmiş.Benim düşünümce neden bizleri biz kılan yüzümüz   daha deqiq desek  almacık kemikleri.Almacık kemikleri Türklerde daha iri ve buna göre bizim gözlerimizin de forması bir az çekikleşir.Bunun sayesinde bakışlarımız iti gözükütor.Gülümserken gözden gülümserik.Kaşlarımızla gözlerimiz arasındakı mesafe bir az çok.Buna göredir ki nerede olursa olsun bir Türkü tanımak çetin deyil.Bizler karakabak deyil hep güleryüzlü görünüyoruz.
Başka bir konu Türk irkının üstün yeteneklere var olmasının nedenleri.
Bunlar üç nededelerdir.
1.Yaşam alanlarının geniş olmasıa
2.Daimi göç oluşdurmaları
3.Daimi savaşlar.
Yaşam alnlarının geniş olması geniş imkanlar yaratmış bu da öz növbesinde orada yaşayanların daha güclü  daha böyük daha çokoluşmasına neden olmuş.Bir doğa örneyi  adada yaşamış dinozorlar ve materikde yaşamış dinozorlara bakdıkda  eyni türden olan iki dinozorun bir-birinden ne kadar farklı olduğu yani birinin daha böyük o birinin daha küçük olması ortaya çıkır.
Daimi göç oluşdurmaları genlerin de göçüne neden olmuş bununla da ressesiv genlerin ortaya çıkması imkanı neredese 0-a eşit olmuş.Biz biliyoruz ki kapalı alanda yaşayan ferdlerde vaxt keçdikce aynı genlerin bir-biri ile karşılaşma ehtimalı artır ve zaif ferdler hasta ferdler meydana geliyorlar.Bazı küçük xalklar kibi.
Daimi savaşlar doğad olduğu kibi zaif ferdlerin üremesin engellemiş güclülerin ise çokalmasına neden olmuşdur.yani Türklerin içerisinde bir zaif ferd olmuşsa da o savaş alanında ölmüş ve ürememiş.Yani tabii seçme kibi bir şey.
Yer yüzünde kendi ulusal kimliyini korumak üçün uluslar müxtelif yeteneklere sahib olmuşlar.Böuük uluslar yukarida gısterdiyim kibikendilerini koruma amacı güdmemişler.Onlarım böyüklüyü onlara yetmiş.küşük uluslar ise hep başka ulusları sevmemiş onlara kin oluşdurmuş ve bunula kendilerini korumağı başarmışlar.ermeniler kibi.onlar da başka böyük ulusları sevse idiler onlar o böyük ulusun içinde eriyib gider yok olurdular.bu da fir seçim.örneyin bir bardak suya bir damla yağ atak onlar karışmazlar çünki birbirilrini sevmezler yani yağ hidrofob maddedir.amma bir damcı çay atsak ne olur.yinede su olur amma bir az bulanık.Türklerin başka uluslar karşı oluşdurduğu xoşgörü politikası neticesinde hemen uluslar bizlere karışmış ve şomdi fenotipik farklı

Nerde Bozkurt qoy bağırsın uranı
Savaş sesi bürüsün EL-Turanı
Korkud Dedem seslendirsin qopuzu
Oyandırsın ölü yatan Oğuzu