Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  
Ulak Posta: soruhunturk [[@]] gmail [.]com

HT MAĞAZA

Gönderen Konu: 15 Ekim 1552 Kazan'ın işgali  (Okunma sayısı 1170 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TÜRK-KAN

  • Türkçü-Turancı
  • *****
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • İleti: 2183
15 Ekim 1552 Kazan'ın işgali
« : 15 Ekim 2015, 18:50:40 »

15 Ekim, İdil-Ural Türklüğü için kara bir gündür ve tabiiki Dünya Türklüğü içinde...

15 Ekim 1552'de zalim çar korkunç ivan komutasındaki işgalci moskof sürüleri, Kazan Hanlığı'nın başkenti olan Kazan'ı uzun bir kuşatmadan sonra ele geçirdi. Şehire girebilmelerine rağmen çarpışmalar ve direniş günlerce sürdü. Bu direniş, Moskoflara epey pahalıya mal oldu. Kazan Hanı'nın eşi Süyümbike Hatun, moskof çarına eş olmaktansa canına kıydı.

Kazan'ın düşmesi ve daha sonra Nogay Orda'sının dağılması ile işgalci Moskof sürülerinin önlerinde onları durdurabilecek Kırım Hanlığı haricinde teşkilatlı bir devlet kalmamıştı. Bunun rahatlığıyla ilerleyen zaman dilimlerinde Sibirya'yı, Türkistan'ı, Kırım ve Kafkasya ile bu kadim Türk İllerinin tamamını işgal etmişlerdir.

Kazan'ın işgalinin sebebi; sadece moskof'un ordusu ile gelip bu beldemizi almasıyla açıklanamaz. İşgalci moskof'a o cesareti veren Kazan Hanlığı içindeki ve hakimiyetindeki Türk boylarının lüzumsuz iç çekişmeleri, kavgalarıdır.

Türk Tarihini doğru okumak ve ondan kendi hissemize dersler çıkarmamız dileğiyle...

İşgalciyle mücadele eden İdil-Ural Türklerinin(Tatar-Başkurt-Çuvaş) aziz soydaşlarımızın her daim yanındayız.

GÖKBÖRÜ TÜRKÇÜLER DERNEĞİ
Kayıtlı
 

ÖNEMLİ! OTAĞIMIZ ARŞİV YAYIMINDADIR. AKTİF/ANLIK OLARAK HİZMET VEREMEMEKTEDİR. HİZMET SÜRESİ 3+ GÜN OLABİLİRÖnemli! Bu ağda Türk Ceza Kanunun 20.ci madde ve 5651 sayılı kanunun 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre yazılan yazıların sorumluluğu yazı sahibine aittir. Ülkemizin anayasal hukuk kuralları çerçevesince kişiler kendi görüşlerini beyan etmişlerdir. Uygunsuz/Aykırı içerikleri lütfen bildirmekten çekinmeyin. İlgili hukukçu arkadaşlarımız bildirimlerinizi inceleyip 5 (beş) iş günü içerisinde sonuçlandıracaktır. İçerik sahibi olarak uygunsuz içerikleri kaldırmayı taahhüt ediyoruz.

HunTürk Türk Otağı açılış tarihi Mayıs 2005. Irkçılar Irkçı Gökbörü Türkçüler Türkçü Turancı.
Ulak bilgimiz soruhunturk { @ } gmail [.] com adresinden ulaşabilirsiniz. Yazılım: SMF olup tarafımızca modifikasyonlar yapılmıştır.
Ağımız özgür yazılım olan Mozilla Firefox tarayıcı özellikleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Sorunsuz gezinim için Firefox'u tercih ediniz. Yüksek Çözünürlükte(+1024) en iyi performansı verecektir.

Bu sayfa 0.04 saniyede 27 sorgu ile oluşturulmuştur, son güncelleme 260418, Gökalp Sunucu